Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #7591, Která banka má levné SEPA platby?

Která banka má levné SEPA platby?, Platba

27.9.2019 Platba

Dobrý den, jsem Čech žijící v Česku a to je ta chyba! Aktivoval jsem si účet u shopu Amazon.de, když si chci koupit digitální zboží (film, muziku v mp3), musím mít německé nebo rakouské bydliště a německý nebo rakouský účet! Ani kreditka vydaná v Česku nepomůže! Řeším to tak, že jsem zadal fiktivní, neexistující německý účet (dle jedné německé banky uváděn jako příklad), nakoupím film za 3,99 EUR, po týdnu mi přijde, že částka nemohla být realizována (jasně) a že mám zaplatit 3,99 EUR z jiného účtu převodem. Takže já to zaplatím ze své české banky, která si naúčtuje SEPA platbu 197 Kč, to Amazon přijme! A to se vyplatí, ne? Můj dotaz je, jestli mi můžete doporučit nějakou něm.banku, která mi založí účet přes web, jelikož si do DE nedojedu - jsem nechodící. Volksbank Zittau, která působila v Praze do koncem roku zabalila. Z pochopitelných důvodů má pobočky jen v Liberci -:) Pro mě stejné jako Německo. Prostě, na IBANu potřebuju namísto CZ- DE-:)) Eurokomisařka Jourová to sice považuje za diskriminaci v rámci EU, ale hned dodala, že tak jsou nastavena práva distributorů díla! -:)) Děkuji za radu-:))

Dobrý den,

řešením je mít běžný účet u takové české banky, která si za SEPA neúčtuje nekřesťanských 197 Kč, ale třeba jen pár korun (či je má zcela zdarma). Doporučuji Fio banku, mBank a Air Bank. Navíc od prosince vstupuje v platnost nová EU regulace o bankovních poplatcích, která neumožní bankám účtovat za SEPA více než za tuzemské platby (v praxi tak budou SEPA platby u všech bank do dvou měsíců zdarma).

Účet v Německu Vám na dálku nezaloží a i při osobní návštěvě německé banky byste musel prokázat, k čemu účet potřebujete (banky obvykle vyžadují pracovní a nájemní smlouvu s německou adresou).

Práva distributorů uměleckých děl jsou samostatnou kapitolou. Není-li zboží určeno k české distribuci, nemůžete se zlobit, že Vám je německý Amazon nechce prodat. Tohle se třeba jednou v budoucnu podaří vyřešit stejně jako se v minulosti zrušily poplatky za roaming v EU a jak se nyní ruší bankovní poplatky za platby v EU.