Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #5960, Penzijní připojištění a výsluhová penze

Jak zhodnotit výsluhovou penzi po 15 letech spoření u transformovaného penzijního fondu Stabilita - ČSOB? Termínovaný vklad nebo nezasahovat do penzijka?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
8.2.2019 Spoření

Dobrý den, mám nárok na výsluhovou penzi po 15 letech spoření u transformovaného penzijního fondu Stabilita - ČSOB. Zvažuji jestli využít možnosti finance vybrat a zhodnotit třeba v termínovaném vkladu (aktuálně 1,6%) nebo raději do "penzijka" nezasahovat (jen si myslím, že tam ty peníze už jen leží). MD

Dobrý den,

máte pravdu, transformované penzijní fondy jsou extrémně konzervativní. Jejich výhodou může snad jen být garance neznehodnocení přímo ze zákona.

Peníze zhodnotíte i pouhým bankovním vkladem lépe než u transformovaného penzijního fondu. Doporučuji výsluhovou penzi vybrat, třeba formou renty. V případě, kdy byste chtěla prostředky vybrat rychle, dejte prosím pozor na daně a poplatky!

Přehledy a srovnání termínovaných vkladů máme zde. Pro dočasné uložení finanční rezervy můžete využít rovněž spořicí účty - přehledy spoření u všech bank u nás najdete rovněž. Úrokové sazby se často mění, proto prosím vždy před rozhodnutím navštivte naše aktualizované přehledy a porovnání

Jako účastník "starého penzijního systému" ale máte ještě jednu možnost - převést původní penzijní připojištění do některého z nových fondů penzijního spoření. Nicméně penzijní společnosti  umožňují vystoupení z transformovaného fondu jen do jiného fondu stejné společnosti. V případě ČSOB penzijní společnosti tedy máte možnost přestoupit například do Vyváženého penzijního fondu, nebo Dynamického penzijního fondu. ČSOB má celkem 5 nových fondů penzijního spoření, takže se prosím při výběru řiďte dle pro vás akceptovatelného rizika a investičního horizontu.

Když již budete účastníkem nového penzijního spoření, tak máte možnost jednou ročně přestoupit do fondu jiné penzijní společnosti

Aktualizované přehledy poplatků a výnosů všech penzijních fondů najdete v našem srovnávači penzijního spoření.