Jak vyřešit situaci s rozvodem a společným majetkem? Možná řešení pro vás

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, vlastníme s manželkou na půl pěkný domek v rozvíjející se obci. Manželka se rozhodla, že se chce dát rozvést. Pro mě se tím ale vytváří neřešitelná situace, jelikož můj podíl z prodeje domu by dle mého názoru nepřekročil částku 800 000 Kč. Bohužel v čase realitního šílenství se ceny bytů zvedly trojnásobně a například v Hulíně dosahují ceny bytu již trojnásobek nedávné ceny. Peníze na odplacení manželky nemám. Půjčka v mém předdůchodovém věku je nesmysl. V této situaci mě napadlo řešení, o kterém ale nevím zda je technicky vůbec možné, ale četl jsem, že něco v tom smyslu existuje. Věřitel vyplatí manželku a mě a stane se tak majitelem domu. Dům ponechá majiteli v užívání až do jeho smrti. Konkrétní hodnota našeho bude zaručeně stále stoupat. Zájem o tuto lokalitu s vlakovým spojením, mimo průjezdnou komunikaci, 15 km od dálnice, ale s lesem za zády, převyšuje již teď mnohokrát nabídku volných realit či stav pozemků. Je mně 62 let, mám vysoký tlak, 20 let diabetes a k tomu další, učebnicové, z této nemoci vyplývající problémy. Užívám denně 9 tablet plus Inzulín. Neplánuji si v životě na rozdíl od manželky žádnou skvělou, dalekou budoucnost. Nic jiného mě zatím nenapadá. Cihlový dům z padesátých let jsme koupili před 13 lety a kompletně revitalizovali. Dům je zateplen, vybaven podlahovým topením, nová el. plast okna atd. Dvůr plus zahrada. Můžete mně prosím zaslat podrobnější podmínky, pokud něco takového existuje ? Objekt je bez dluhů.

Dobrý den,

takový produkt skutečně existuje, jedná se o reverzní hypotéku. V současné době ji u nás bohužel zatím nenabízí žádná banka, pouze nebankovní společnosti. Hodnota nemovitosti s věcným břemenem dožití ale není nijak závratná. Od současné tržní hodnoty (třeba 1,6 mil. Kč) se odečte hodnota věcného břemene (nájem za předpokládanou dobu dožití). Při měsíčním nájemném (bez energií a provozních nákladů) např. 6 000 Kč a očekávané délce dožití dalších 20 let by hodnota věcného břemena činila 1,4 mil. Kč. Dostali byste tak s manželkou vyplaceno jen necelých 200 000 Kč. Reverzní hypotéka se tak vyplatí pravděpodobně jen opuštěným seniorům bez dětí a dědiců, kterým by nemovitost po smrti propadla státu (takto si aspoň přilepší v důchodu). Obvykle se místo jednorázové výplaty (která je velmi malá) sjednává doživotní renta (v celkovém součtu dostanete více, neboť se peníze vyplácí postupně).

V čase "realitního šílenství" rostly ceny všech nemovitostí, nejen bytů. Vyšší tržní cenu by tak měl mít i Váš RD. Dvě garsonky za cenu jednoho RD by měly jít pořídit snad kdekoliv.