Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

6.12.2021 Hypotéka

Hypotéka s úrokem pod 3,5 %? V dnešní době téměř bez šance. Sazby u těchto půjček totiž výrazně rostou. A to i přesto, že statistiky z předchozích měsíců ukazují průměrný úrok kolem 2,5 %.

REKLAMA

Je dokonce pravděpodobné, že úroky hypotečních úvěrů časem dosáhnou hranice 5 %. Stojí za tím mimo jiné výrazné navýšení sazeb České národní banky z posledních měsíců. Navíc hrozí, že bude ještě pokračovat.

Úroky rostou už od února

Úroky hypoték stoupají už od února. Tehdy byla průměrná sazba na trhu 1,93 %.

Podle statistiky se od té doby zvedly o 0,6 procentního bodu – v říjnu byly průměrné úroky 2,54 %. Meziměsíčně se tak sazba zvedla o 0,11 procentního bodu.

Už teď je navíc jasné, že číslo za listopad bude o dost vyšší.

Ze srovnání hypoték totiž vyplývá, že už téměř nenajdete sazbu pod 3,5 %. Většina nabídek se dokonce pohybuje nad úrovní 4 %. Už koncem října přitom byly sazby pod 3 % výjimkou – i když statistiky ještě ukazovaly nižší úroveň.

Statistiky mají zpoždění

Jak je možné, že je rozdíl mezi průměrným úrokem a nabídkou bank tak vysoký?

Je to dané tím, že v říjnu bankéři uzavírali smlouvy rozjednané ještě v září nebo dokonce v srpnu. A u nich byly úrokové sazby mnohem nižší než v říjnu.

V praxi se proto změny úrokových sazeb ve statistikách projevují zhruba s dvouměsíčním zpožděním.

5% sazby? Naposledy v roce 2010

Je pravděpodobné, že úroky porostou i dál a přiblíží se 5% hranici. Nad touto úrovní se přitom sazby pohybovaly naposledy od konce roku 2007 do začátku roku 2010. Tedy v době ekonomické krize.

Kromě zájemců o novou hypotéku se rostoucí úroky výrazně dotýkají i těch, kteří už hypoteční úvěr mají.

Například lidi, kterým končí pětiletá fixace z přelomu let 2016 a 2017, čeká zdvojnásobení až ztrojnásobení úrokové sazby. Na splátkách tak zaplatí i tisíce korun navíc.

Zdražují všechny banky

Listopadové zdražování hypoték je vidět téměř u všech bank. Například Air Bank v půlce měsíce zvedla úroky o 0,8 procentního bodu.

Nejlepší hypotéka online

Nový hypoteční úvěr s fixací na 5, 7 nebo 10 let a LTV do 80 % tak získáte s úrokem 3,89 %.

K podobnému kroku přistoupila také skupina Československé obchodní banky, kam patří například:

U nejčastěji využívané hypotéky s fixací na 5 let nově dosáhnete na úrok 4,19 %. Tedy o 0,6 procentního bodu více než dříve.

Reakce na kroky České národní banky

Aktuálním zdražováním hypoték poskytovatelé reagují zejména na kroky České národní banky, která se snaží zpomalit rychle rostoucí inflaci.

V říjnu meziročně stoupla na 5,8 %. Centrální banka proto už od června zvedá repo sazbu.

Poslední kroky navíc byly velmi razantní. Na začátku listopadu sazba stoupla z 1,50 % na 2,75 % – ještě v květnu přitom byla 0,25 %.

Na takto prudké zvyšování sazeb proto musely banky reagovat a upravit své nabídky.

Už nyní se navíc mluví o tom, že Česká národní banka bude v navyšování repo sazby pokračovat na prosincovém zasedání své rady. I proto je útok na 5% hranici u hypotečních úroků velmi reálný.

Zájem o hypotéky opadá

Růst úroků se už podepisuje na objemu sjednaných hypoték. I když zatím jen mírně.

Nejlepší hypotéka online

Ochlazení je vidět hlavně v meziročním srovnání stejných měsíců. V říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních smluv, což je „jen“ o 14 % hypoték víc než o rok dřív. V srpnu přitom letošní čísla překonávala loňský rok o víc než polovinu.

I přesto je zájem lidí o půjčky na bydlení letos rekordní. A překonává minulý rok, kdy si lidé za 12 měsíců sjednali úvěry ve výši 254 miliard korun – což bylo v té době historicky nejvíc.

Jen do konce letošního října přitom banky hlásily téměř 114 000 sjednaných hypotečních úvěrů za 355 miliard korun.

Čeká nás ochlazení realitního trhu?

Dobrou zprávou pro žadatele o hypotéku je, že její průměrná výše se v posledních měsících téměř nemění. V říjnu stoupla v porovnání s předchozím měsícem jen zhruba o 2 500 korun na 3 186 000 korun.

V červenci a srpnu přitom byla vyšší než 3 200 000 korun.

Tento vývoj by mohl znamenat zpomalení prudkého zdražování nemovitostí z poslední doby. Jestli ale ceny opravdu přibrzdí, ukážou až následující měsíce.

V každém případě platí, že růst průměrné výše hypoték přibližně kopíruje vývoj na trhu s nemovitostmi.

Za posledních 5 let tento ukazatel vzrostl zhruba o 60 %. A podobně rostla i cena domů – konkrétně o 58 %. U bytů pak statistiky v tomto období uvádějí dokonce až 80% skok.

Hledejte nejvýhodnější nabídku

Neustálé zdražování hypoték znamená jediné. Pokud plánujete požádat o nový hypoteční úvěr nebo zvažujete refinancování hypotéky, udělejte tak co nejdřív. Snižování nebo alespoň zastavení růstu úroků nás totiž podle všeho v dohledné době nečeká.

Vyzkoušejte proto hypoteční kalkulačku. Ukáže vám, která nabídka je v současné době na trhu nejvýhodnější. A nemusíte se bát, že půjčku přeplatíte víc, než je opravdu nutné.

REKLAMA

ANKETA k článku Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

Překonají úrokové sazby hypoték hranici 5%?

Počet odpovědí: 91

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Odhad ceny nemovitosti nejen pro hypotéku

18.4.2024 Hypotéka

Plánujete žádat o hypotéku? Nebo prodáváte či kupujete nemovitost, případně vás čeká dědické řízení? V těchto případech se pravděpodobně neobejdete bez odhadu ceny nemovitosti. Jak odhad probíhá, jaké faktory mají vliv na odhadní cenu a jaká jsou specifika bankovního odhadu nemovitosti?

Konsolidace: Ušetřete sloučením hypotéky a dalších půjček

12.4.2024 Hypotéka

Potřebujete si udělat pořádek v rodinném rozpočtu a současně snížit celkové výdaje za splátky úvěrů? Vhodným řešením je konsolidace. Sloučením více půjček do jedné ušetříte nemalou částku na poplatcích. A nejen to. Přečtěte si, co obnáší konsolidace úvěrů, jaké půjčky je možné sloučit a jaké výhody konsolidace přináší.

[AKTUÁLNĚ] Nemovitosti výrazně podraží. Očekává se růst cen o 12-15 %

3.4.2024 Hypotéka

Po dvou letech útlumu se realitní trh chystá na oživení. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se zvyšuje poptávka po bydlení. A ceny nemovitostí pravděpodobně prudce vzrostou. Češi mají hlad po vlastním bydlení, a klesající sazby podněcují poptávku po realitách. To se zákonitě neobejde bez vlivu na nabídkové ceny bytů a domů, až na jedinou výjimku.

Alternativní financování bydlení: 4 způsoby, jak financovat bydlení bez banky

3.4.2024 Hypotéka

Úroky u hypoték blížící se k 6 % a stále dražší nemovitosti. Kombinace, která řadě lidí zkomplikovala plány na pořízení vlastního domu či bytu. A přiměla je k pátrání po alternativním financování bydlení. Možností je přitom několik a každá má své plusy i minusy.

Co byste měli vědět, pokud chcete o hypotéku žádat jako samoživitelka?

2.4.2024 Hypotéka

Hypotéka je závazek na dlouho dopředu, ukrajuje každý měsíc velkou část rozpočtu, Když přijde na rozpočet samoživitelů, který je i bez ní dost napjatý, může nastat problém. I přesto se najde řada samoživitelů, kteří mají příjem slušný a o hypotéku žádají. Kdy na ni mají šanci dosáhnout?

Z naší bankovní poradny

Refixace hypotéky a zhoršení bonity

Dobrý den, nevíte prosím, jak zkoumá Hypoteční banka u refixace bonitu klienta? Příští rok končí fixace a můj zdravotní stav se výrazně zhoršil. Nevím jak by banka případně zhodnotila příjem formou invalidního důchodu a nějakého menšího výdělku na částečný úvazek. Na druhou stranu jsem mladý člověk, kde změnu zdravotního stavu a bonity banka neočekává a se splátkami nebyl nikdy problém, zbývající jistina je už malá (cca 1,2 mil. Kč). Takovouto částku lze již půjčit i jako půjčku na cokoliv a vidím na nich někdy i lepší úroky než u hypoték. Opět ale bude banka požadovat doklad o příjmu, což bude asi příští rok problém, pravděpodobně budu na invalidním důchodu a 0,3 úvazku. I když mi moje banky v internetovém bankovnictví nabízí “výhodné půjčky do 1,2mil do 15 minut na účtu” tak asi stejně člověk musí poslat doklad o příjmu. Konec fixace je vice než za rok, je čas, a úroky klesají. Ale rád bych zvážil všechny možnosti. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

při refixaci hypotéky se znovu neověřuje bonita dlužníka, vstup do invalidního důchodu ani snížení příjmů nemůže být důvodem pro zesplatnění úvěru. Banka Vám nabídne úrokovou sazbu pro další období. Přinejhorším bude úrok o pár desetinek vyšší. Refinancování hypotéky u jiné banky nedoporučuji (zde by se již bonita ověřovala). Taktéž nelze doporučit refinancování hypotéky neúčelovou půjčkou. Mimo ověřování bonity je třeba zvážit i maximální splatnost úvěru (hypotéka až 30 let, půjčky obvykle do 10 let). Čím kratší splatnost, tím vyšší měsíční splátka. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena