Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

6.12.2021 Hypotéka

Hypotéka s úrokem pod 3,5 %? V dnešní době téměř bez šance. Sazby u těchto půjček totiž výrazně rostou. A to i přesto, že statistiky z předchozích měsíců ukazují průměrný úrok kolem 2,5 %.

Je dokonce pravděpodobné, že úroky hypotečních úvěrů časem dosáhnou hranice 5 %. Stojí za tím mimo jiné výrazné navýšení sazeb České národní banky z posledních měsíců. Navíc hrozí, že bude ještě pokračovat.

Úroky rostou už od února

Úroky hypoték stoupají už od února. Tehdy byla průměrná sazba na trhu 1,93 %.

Podle statistiky se od té doby zvedly o 0,6 procentního bodu – v říjnu byly průměrné úroky 2,54 %. Meziměsíčně se tak sazba zvedla o 0,11 procentního bodu.

Už teď je navíc jasné, že číslo za listopad bude o dost vyšší.

Ze srovnání hypoték totiž vyplývá, že už téměř nenajdete sazbu pod 3,5 %. Většina nabídek se dokonce pohybuje nad úrovní 4 %. Už koncem října přitom byly sazby pod 3 % výjimkou – i když statistiky ještě ukazovaly nižší úroveň.

Statistiky mají zpoždění

Jak je možné, že je rozdíl mezi průměrným úrokem a nabídkou bank tak vysoký?

Je to dané tím, že v říjnu bankéři uzavírali smlouvy rozjednané ještě v září nebo dokonce v srpnu. A u nich byly úrokové sazby mnohem nižší než v říjnu.

V praxi se proto změny úrokových sazeb ve statistikách projevují zhruba s dvouměsíčním zpožděním.

5% sazby? Naposledy v roce 2010

Je pravděpodobné, že úroky porostou i dál a přiblíží se 5% hranici. Nad touto úrovní se přitom sazby pohybovaly naposledy od konce roku 2007 do začátku roku 2010. Tedy v době ekonomické krize.

Kromě zájemců o novou hypotéku se rostoucí úroky výrazně dotýkají i těch, kteří už hypoteční úvěr mají.

Například lidi, kterým končí pětiletá fixace z přelomu let 2016 a 2017, čeká zdvojnásobení až ztrojnásobení úrokové sazby. Na splátkách tak zaplatí i tisíce korun navíc.

Zdražují všechny banky

Listopadové zdražování hypoték je vidět téměř u všech bank. Například Air Bank v půlce měsíce zvedla úroky o 0,8 procentního bodu.

Nový hypoteční úvěr s fixací na 5, 7 nebo 10 let a LTV do 80 % tak získáte s úrokem 3,89 %.

K podobnému kroku přistoupila také skupina Československé obchodní banky, kam patří například:

U nejčastěji využívané hypotéky s fixací na 5 let nově dosáhnete na úrok 4,19 %. Tedy o 0,6 procentního bodu více než dříve.

Reakce na kroky České národní banky

Aktuálním zdražováním hypoték poskytovatelé reagují zejména na kroky České národní banky, která se snaží zpomalit rychle rostoucí inflaci.

V říjnu meziročně stoupla na 5,8 %. Centrální banka proto už od června zvedá repo sazbu.

Poslední kroky navíc byly velmi razantní. Na začátku listopadu sazba stoupla z 1,50 % na 2,75 % – ještě v květnu přitom byla 0,25 %.

Na takto prudké zvyšování sazeb proto musely banky reagovat a upravit své nabídky.

Už nyní se navíc mluví o tom, že Česká národní banka bude v navyšování repo sazby pokračovat na prosincovém zasedání své rady. I proto je útok na 5% hranici u hypotečních úroků velmi reálný.

Zájem o hypotéky opadá

Růst úroků se už podepisuje na objemu sjednaných hypoték. I když zatím jen mírně.

Ochlazení je vidět hlavně v meziročním srovnání stejných měsíců. V říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních smluv, což je „jen“ o 14 % hypoték víc než o rok dřív. V srpnu přitom letošní čísla překonávala loňský rok o víc než polovinu.

I přesto je zájem lidí o půjčky na bydlení letos rekordní. A překonává minulý rok, kdy si lidé za 12 měsíců sjednali úvěry ve výši 254 miliard korun – což bylo v té době historicky nejvíc.

Jen do konce letošního října přitom banky hlásily téměř 114 000 sjednaných hypotečních úvěrů za 355 miliard korun.

Čeká nás ochlazení realitního trhu?

Dobrou zprávou pro žadatele o hypotéku je, že její průměrná výše se v posledních měsících téměř nemění. V říjnu stoupla v porovnání s předchozím měsícem jen zhruba o 2 500 korun na 3 186 000 korun.

V červenci a srpnu přitom byla vyšší než 3 200 000 korun.

Tento vývoj by mohl znamenat zpomalení prudkého zdražování nemovitostí z poslední doby. Jestli ale ceny opravdu přibrzdí, ukážou až následující měsíce.

V každém případě platí, že růst průměrné výše hypoték přibližně kopíruje vývoj na trhu s nemovitostmi.

Za posledních 5 let tento ukazatel vzrostl zhruba o 60 %. A podobně rostla i cena domů – konkrétně o 58 %. U bytů pak statistiky v tomto období uvádějí dokonce až 80% skok.

Hledejte nejvýhodnější nabídku

Neustálé zdražování hypoték znamená jediné. Pokud plánujete požádat o nový hypoteční úvěr nebo zvažujete refinancování hypotéky, udělejte tak co nejdřív. Snižování nebo alespoň zastavení růstu úroků nás totiž podle všeho v dohledné době nečeká.

Vyzkoušejte proto hypoteční kalkulačku. Ukáže vám, která nabídka je v současné době na trhu nejvýhodnější. A nemusíte se bát, že půjčku přeplatíte víc, než je opravdu nutné.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

Překonají úrokové sazby hypoték hranici 5%?

Počet odpovědí: 91

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

7.11.2022 Hypotéka

Nejhorší za posledních 8 let. Takové bylo letošní září v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Lidé si jejich prostřednictvím půjčili pouze 7,16 miliardy korun – tedy o 2,9 miliardy korun méně než v srpnu. Za jediný měsíc tak klesl objem nových a refinancovaných hypoték o 30 %!

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena