SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdíly v ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk.
Pro většinu z nás je mezinárodní bankovní platební styk sváteční záležitostí. Nákupy v zahraničních eshopech hradíme nejčastěji platební kartou či přes Paypal. Když už ale na ryze bankovní převod za hranice dojde, je dobré věnovat pozornost výši poplatků, které mohou být i v řádu stokorun. Rozdíly jsou přitom mezi bankami značné. Neméně důležitý je i kurzovní lístek banky, který se používá pro přepočet korun na cizí měny.
Zatímco u tuzemských plateb si vystačíme s číslem účtu a kódem banky, pro mezinárodní transakce je nutné znát IBAN (International Bank Account Number - mezinárodní formát čísla účtu) a SWIFT/BIC (Business Identification Code – mezinárodní identifikační kód banky).
Akcenta, Peněžní dům a Wüstenrot SEPA platby neposkytují. Air Bank a Expobank nabízejí SEPA platby zdarma u zpoplatněných běžných účtů v rámci balíčku služeb. Službu nabízí za 10 Kč i Volksbank Löbau-Zittau eG, která má ale v tuzemsku velmi omezené obchodní zastoupení.
Akcenta, Peněžní dům, Volksbank Löbau-Zittau eG a Wüstenrot mezinárodní platby (které nejsou SEPA) neposkytují.
U mezinárodních plateb (které nejsou SEPA) lze volit různé poplatkové dispozice.
Většina tuzemských bank nabízí pouze SHA, případně OUR.
Kompletní přehled běžných účtů, úroků a poplatků v našem srovnávači zde.
Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.
Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).
Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.
K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.
Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu.
Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď 5.12.2023 týkající se srážkové daně (můj trvalý pobyt v zahraničí) u spořicí účet v ČR (v CZK). Doporučujete nechat toto provádět bankou. Banka chce Potvrzení o daňovém domicilu a dále píše, že když ho doložím (je to třeba dokládat každý rok), tak je tato srážková daň nižší nebo nulová (není to zcela zřejmé z jejich odpovědi, neuvádějí sazbu). Když nedoložím Potvrzeni o daň. domicilu, nastaví mi procento podle zákona o dani z příjmu. O jaká procenta se tady jedná, kolik je tato srážková daň ve srovnáni s daní z příjmu? Dekuji
Dobrý den,
srážková daň v ČR je 15% - pokud bance nedoložíte daňový domicil ze zahraničí, budou Vám úroky daněny sazbou 15% přímo u zdroje (bankou) a Vy nebudete muset nic řešit - toto doporučuji. Pokud byste bance doložila daňový domicil, banka by na Vás neaplikovala srážkovou daň v ČR a Vy byste měla povinnost úroky zdanit v zahraničí v rámci tamějšího systému zdanění příjmů (nikdo Vám předem neřekne, jakou efektivní sazbou jsou/budou daněny vaše příjmy v zahraničí) - spíše by to ale bylo více.
Dobrý den, mám hypotéku s úvěrem na rekonstrukci. Měl jsem na rekonstrukci 6 měsíců, ale nestíhám to. Banka teď chce po mně fotky a posudek odhadce. V tom oznámení je nějaký postih ve výši 499 Kč a to dvakrát - jak u úvěru tak v samotné hypotéce. Což není problém uhradit, ale rekonstrukci opravdu nestihnu, čeká mě výstavba nového štítu a to v zimě nezvládnu. Jinak samozřejmě ostatní věci jsou hotové. Nevím co mě čeká a jak mám tohle sdělit bance, že jsem v rejži. Ještě jsem zapomněl říci, že jsem refinancoval před 6 měsíci, jinak splácím řádně, žádné opoždění nikdy nebylo. A banka je Raiffeisenbank, velice děkuji za info.
Dobrý den,
kontaktujte prosím vaši banku, doložte požadované dokumenty (fotky aktuálního stavu, případně posudek odhadce) a domluvte se na řešení přijatelném pro obě strany (např. prodlouží doby čerpání).
Dobrý den, můj dotaz je prosím na srážkovou daň. Mám spořicí účet u Creditas banky a žiji trvale v zahraničí (Velká Británie), kde pracuji v zaměstnaneckém poměru. Jsem zde daňovým rezidentem. Kdo platí srážkovou daň z úroku na spořicím účtu? Creditas chce po mně doložení daňového domicilu. Děkuji Hana
Dobrý den,
volba je na Vás - srážkovou daň z úroku může standardně provádět banka (doporučuji - pro Vás bez práce) nebo si tento úrok můžete danit Vy v rámci přiznání k dani z příjmu ve Velké Británii (v takovém případě je nutné bance doložit daňový domicil).
Dobrý den, budu si brát předschválenou hypotéku, je mi 35 let. Ale je dost možné, že nemovitost koupím až když mi bude 36 let. Otázka zní - kolik budu potřebovat vlastních financí. Jestli 10% nebo 20%. Podotýkám, že podpis bude ve 35 letech, děkuji.
Dobrý den,
platí pravidla k datu podpisu úvěrové smlouvy, tedy banka Vám bude moci půjčit na hypotéku až 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (postačí Vám 10% vlastních zdrojů).
Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe nejčastěji sjednávaná hypotéka z více důvodů (ČNB s ohledem na růst ceny nemovitostí a krytí bankovních rizik omezila poskytování 90% hypoték a úplně zakázala poskytovat 100% hypotéky)
Jde o hypotéku s nejvýhodnější úrokovou sazbou na trhu - v tomto segmentu je nejvyšší konkurence mezi bankami poskytujícími hypotéky.
Příklad: pokud máte odhad nemovitosti na 1.000.000,- Kč, tak vám banka poskytne 800.000,- Kč formou hypotečního úvěru za nejvýhodnějších podmínek. Z vlastních prostředků tedy financujete 200.000,- Kč.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMbankou garantovaný způsob úhrady za zboží až v okamžiku, když dojde k jeho předání a kontrole kvality, resp. k potvrzení přejímacích dokumentů a doručení bance. Poskytuje jistotu i prodávajícímu, když banka předem od kupujícího zajistí peníze, nebo garantuje že kupujícímu poskytne úvěr na úhradu zboží. Nejčastěji se používá v zahraničním obchodě, ale banky umí i jeho tuzemskou variantu, nebo znaky akreditivu splňují dnes i některé garanční systémy e-shopů.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Zpravidla je využíván klienty bank pro získání prostředků jejichž účel užití není nutné dokládat. Proto také banka požaduje vyšší LTV (Loan to Value ratio), tedy při poskytnutí nemovitosti v hodnotě 1 mil. korun např banka poskytne pouze 0,5 mil. korun hodnotu této pseudo-hypotéky.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Jak na zahraniční platby?
dotaz, Komentoval(a): Danuše Kancírová
Re: Dotaz, Komentoval(a): Horác Badman
Převod ze slovenska do česka a naopak, Komentoval(a): Martin Cik
RE:, Komentoval(a): Petr Jermář
Info, Komentoval(a): Jaroslav Olič
Info, Komentoval(a): Renata
Dekuji!
Prevod CHF na KC, Komentoval(a): Petr Czan
Dotaz , Komentoval(a): Tony
IBAN, Komentoval(a): Jan Mžik
Jak zjistím IBAN u KB, který mám napsat do žádosti pro vrácení peněz za vrácený výrobek? Děkuji
Platba do Turecka v €, Komentoval(a): Jarmila Světlíková
Prevod penez na Anglicky ucet, Komentoval(a): Jan Masarik
zahraniční platba z UK do ČR, Komentoval(a): Reichlová
RE: Zahraniční platby z UK do ČR, Komentoval(a): Petr Jermář
ZAHRANIČNÍ PLATBA Z ITÁLIE DO ČR (nad 500 000 euro), Komentoval(a): Tatyana Suvorova
Dobrý den, italský známý mi by měl poslat na můj účet do ČR velkou částku. Jaké jsou poplatky? Jaké jsou maximální limit pro jednu transakci přes IBAN (cca 500 000 euro)? Dá se to vůbec udělat? Nebude to vypadat nějak divně? Děkuji
RE: Zahraniční platba, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, poplatky za příchozí platby jsou dle sazebníku vaší banky (obvykle nižší stokoruny až tisíce) - viz náš srovnávač běžných účtů. Limit pro IBAN transakce nejsou. SEPA platby (v EUR v rámci EU) do 50 000 EUR jsou bez poplatků.
Švajčiarsky súd, Komentoval(a): Katarína
RE: Švajčiarsky súd, Komentoval(a): Petr Jermář