Banky.cz Články Banka Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?

25.4.2017 Banka

SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdíly v ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk.

Pro většinu z nás je mezinárodní bankovní platební styk sváteční záležitostí. Nákupy v zahraničních eshopech hradíme nejčastěji platební kartou či přes Paypal. Když už ale na ryze bankovní převod za hranice dojde, je dobré věnovat pozornost výši poplatků, které mohou být i v řádu stokorun. Rozdíly jsou přitom mezi bankami značné. Neméně důležitý je i kurzovní lístek banky, který se používá pro přepočet korun na cizí měny.

IBAN a SWIFT/BIC

Zatímco u tuzemských plateb si vystačíme s číslem účtu a kódem banky, pro mezinárodní transakce je nutné znát IBAN (International Bank Account Number - mezinárodní formát čísla účtu) a SWIFT/BIC (Business Identification Code – mezinárodní identifikační kód banky).

SEPA platba odchozí

SEPA
SEPA (Single Euro Payments Area) platbou se rozumí transakce v EUR v rámci EU, přičemž některé banky výši SEPA plateb omezují na 50 000 EUR (vyšší částky mohou být zpoplatněny dle ceníku pro ostatní mezinárodní platby). Pro platby v eurech (stejně jako v ostatních cizích měnách) lze použít korunový účet – odchozí/příchozí platba se přepočte kurzem banky ze dne provedení transakce.

SEPA platba příchozí

Akcenta, Peněžní dům a Wüstenrot SEPA platby neposkytují. Air Bank a Expobank nabízejí SEPA platby zdarma u zpoplatněných běžných účtů v rámci balíčku služeb. Službu nabízí za 10 Kč i Volksbank Löbau-Zittau eG, která má ale v tuzemsku velmi omezené obchodní zastoupení.

euro-dolary-1.jpg

Mezinárodní platba odchozí

Za mezinárodní platby považujeme ostatní zahraniční platební styk, který není SEPA. Výše poplatků níže je platná pro poplatkovou dispozici SHA, kdy si každá strana transakce (příjemce a odesílatel) hradí svou část poplatků své bance.

Mezinárodní platba příchozí

Akcenta, Peněžní dům, Volksbank Löbau-Zittau eG a Wüstenrot mezinárodní platby (které nejsou SEPA) neposkytují.

Poplatkové dispozice

U mezinárodních plateb (které nejsou SEPA) lze volit různé poplatkové dispozice.

  • SHA: poplatky platí každá strana své bance
  • BEN: všechny poplatky platí příjemce platby
  • OUR: všechny poplatky platí odesílatel platby

Většina tuzemských bank nabízí pouze SHA, případně OUR. 

Kompletní přehled běžných účtů, úroků a poplatků v našem srovnávači zde.

ANKETA k článku Jak na zahraniční platby?

Platím za SEPA platby méně než 50 Kč?

Počet odpovědí: 486

KOMENTÁŘE k článku Jak na zahraniční platby?

Přidejte nový komentář

dotaz, Komentoval(a): Danuše Kancírová

9.11.2017 08:16:17
Dobrý den, pobírám starobní důhod ze Slovenské republiky, každý měsíc podle aktuálního kurzu,po roce vstupu SR do EU mi Česká spořitelna vykazuje minus 100 Kč za převod Eura na Českou korunu, je to krácení důchodu, nikdo mi to za celé roky nevysvětlil, poslední odpověď ze Sociální pojišťovny v Bratislavě byla, že za to může banka, existuje jiný převod než SEPA? Děkuji za odpověď,Kancírová D.

Re: Dotaz, Komentoval(a): Horác Badman

19.1.2018 01:37:06
Zřiďte si pro důchod účet u banky s levnou příchozí SEPA platbou (Fio zdarma, Air 25 Kč, vedení účtu u obou zdarma).

Převod ze slovenska do česka a naopak, Komentoval(a): Martin Cik

18.4.2018 17:22:21
Raiffeisenbank má sice dražší zahraniční platební styk, když se ale podíváme do podrobna, tak konkrétně se slovenskou Tatrabankou má najednanou smlouvu. Převody mezi Tatrabankou a Raiffeisenbank v měně EUR nebo CZK jsou bez poplatků a provedeny rychle. Mimo jiné, nejsem si vědom, že by jakákoliv jiná banka (se širokou škálou produktů pro FO, FOP/PO) obchodující na území ČR uměla založit multiměnový účet. To umí jen Raiffeisenbank.

RE:, Komentoval(a): Petr Jermář

19.4.2018 11:24:19
Dobrý den, nejsem si jist, jestli platební styk zdarma se slovenskou Tatra bankou vyváží bezkonkurenčně nejvyšší poplatky za všechny ostatní zahraniční platby. RB si účtuje za SEPA 11-22x více než nejlevnější banka na trhu. U Fio banky máte platební styk se všemi slovenskými bankami zdarma.

Info, Komentoval(a): Jaroslav Olič

17.8.2018 20:51:35
Dobrý večer...poraďte... nejlepší převod v € ...budu mít € v ruce, potřebuji je vložit na účet u přepážky a následně převést na účet na Slovensko... která banka? Díky za odpověď Jarda Olič

Info, Komentoval(a): Renata

8.4.2019 17:33:26
Dobrý den, poraďte mi prosím nejlepší převod švýcarského Franků na Kc.
Dekuji!

Prevod CHF na KC, Komentoval(a): Petr Czan

6.5.2019 01:04:19
Absolutne nejlepsi prevod EUR nebo CHF je v EXCHANGE.Nejlepe sjednat devizovou smlouvu.Funguje to super a rychle.Menim vyplatu uz 4: rok jen prevoden.

Dotaz , Komentoval(a): Tony

27.9.2019 13:46:26
Dobrý den, jsem čechoameričan a chci si nechat posílat $ do Česka na dolarové konto v některé české banky z níž bych si vybral opět $, ne koruny. Můžete mi poradit výhodnou banku? Děkuji

IBAN, Komentoval(a): Jan Mžik

3.5.2020 14:13:11

Jak zjistím IBAN u KB, který mám napsat do žádosti pro vrácení peněz za vrácený výrobek? Děkuji

Platba do Turecka v €, Komentoval(a): Jarmila Světlíková

3.9.2020 00:43:34
Potřebuji velmi spěšně odeslat platbu do Turecka v €. Čím se mám řídit? Členství v EU, nebo platba v € je automaticky SEPA? Na cool centru EB dostávám odlišné odpovědi. Děkuji za odpověď, Js

Prevod penez na Anglicky ucet, Komentoval(a): Jan Masarik

6.2.2021 12:12:42
Dobry den, rad bych se zeptal jak nejvyhodneji prevezt penize z ceskeho uctu na anglicky a jak je to s poplatky. Dekuji Masarik

zahraniční platba z UK do ČR, Komentoval(a): Reichlová

10.3.2022 20:53:48
Dobrý den jak nejlépe poslat peníze ze svého účtu, který je v UK do na svůj do ČR. Jaké jsou poplatky? jelikož to je mezi sebou ale ve dvou různých státech tak budu účtována dvakrát za převod. Jak v Uk tak v ČR? děkuji

RE: Zahraniční platby z UK do ČR, Komentoval(a): Petr Jermář

12.3.2022 10:58:32
Dobrý den, odesílatel v UK platí poplatky své britské bance za odchozí platbu a příjemce v ČR platí poplatky své české bance za příchozí platbu.

ZAHRANIČNÍ PLATBA Z ITÁLIE DO ČR (nad 500 000 euro), Komentoval(a): Tatyana Suvorova

12.4.2022 13:06:12

Dobrý den, italský známý mi by měl poslat na můj účet do ČR velkou částku. Jaké jsou poplatky? Jaké jsou maximální limit pro jednu transakci přes IBAN (cca 500 000 euro)? Dá se to vůbec udělat? Nebude to vypadat nějak divně? Děkuji

RE: Zahraniční platba, Komentoval(a): Petr Jermář

19.4.2022 14:04:28

Dobrý den, poplatky za příchozí platby jsou dle sazebníku vaší banky (obvykle nižší stokoruny až tisíce) - viz náš srovnávač běžných účtů. Limit pro IBAN transakce nejsou. SEPA platby (v EUR v rámci EU) do 50 000 EUR jsou bez poplatků.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Equa bank se v listopadu změní na Raiffeisenbank. Co čeká klienty?

26.9.2022 Banka

Nový název i kód banky. A zároveň víc bankomatů nebo možnost využívat bankovní identitu. Klienty Equa bank čeká od 14. listopadu mnoho změn. Právě tehdy totiž tento poskytovatel zmizí z bankovní mapy České republiky a nahradí ho Raiffeisenbank.

Expobank přešla pod Banku Creditas, zatím zůstává samostatnou bankou

23.9.2022 Banka

Banka Creditas se stala novým majitelem původně ruské banky Expobank CZ a.s. Pro klienty Expobank se tím však nic nemění - obě banky budou v následujících letech fungovat zcela samostatně, včetně garantovaného pojištění vkladů. Transakce má být dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu, obě banky plánují těžit ze vzájemné synergie a zázemí silného, ryze českého vlastníka.

Bankovních poboček rychle ubývá. Lidé chtějí vše vyřešit on-line

5.6.2022 Banka

Zajít na pobočku banky? To láká stále méně klientů. Často raději  bankovní operace vyřeší on-line přes počítač nebo mobilní telefon. Proto banky postupně omezují počet míst, kam mohou lidé zajít osobně. Jen za loňský rok v České republice ubylo 85 poboček bank.

Česká spořitelna uhájila prvenství v počtu klientů, ČSOB v objemu peněz

9.5.2022 Banka

Zatímco jedna vede v počtu klientů, druhá se může pyšnit největším objemem spravovaných peněz. Řeč je o finanční skupině České spořitelny, která se loni starala o 4,5 milionu klientů. A také o skupině ČSOB, která ve stejném období spravovala 1,8 bilionu Kč. Obě společnosti tak uhájily prvenství z předchozího roku.

Výplata klientů Sberbank CZ – kdy peníze získáme a jaké produkty od jiných bank si vybrat?

6.3.2022 Banka


Bleskový konec fungování Sberbank na českém trhu za sebou nechává řadu otevřených otázek. Pojďme se podívat na podmínky výplaty pojištěných i nepojištěných vkladů, ale i na běžné účty, půjčky a hypotéky. Jaké jsou nejlepší banky a produkty jiných bank v Česku? Tento článek se vám vyplatí dočíst až do konce.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od