Banky.cz Banky.cz Články Banka Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?
25.4.2017, Banka

SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdíly v ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk.

Pro většinu z nás je mezinárodní bankovní platební styk sváteční záležitostí. Nákupy v zahraničních eshopech hradíme nejčastěji platební kartou či přes Paypal. Když už ale na ryze bankovní převod za hranice dojde, je dobré věnovat pozornost výši poplatků, které mohou být i v řádu stokorun. Rozdíly jsou přitom mezi bankami značné. Neméně důležitý je i kurzovní lístek banky, který se používá pro přepočet korun na cizí měny.

IBAN a SWIFT/BIC

Zatímco u tuzemských plateb si vystačíme s číslem účtu a kódem banky, pro mezinárodní transakce je nutné znát IBAN (International Bank Account Number - mezinárodní formát čísla účtu) a SWIFT/BIC (Business Identification Code – mezinárodní identifikační kód banky).

SEPA platba odchozí

SEPA
SEPA (Single Euro Payments Area) platbou se rozumí transakce v EUR v rámci EU, přičemž některé banky výši SEPA plateb omezují na 50 000 EUR (vyšší částky mohou být zpoplatněny dle ceníku pro ostatní mezinárodní platby). Pro platby v eurech (stejně jako v ostatních cizích měnách) lze použít korunový účet – odchozí/příchozí platba se přepočte kurzem banky ze dne provedení transakce.

SEPA platba příchozí

Akcenta, Peněžní dům a Wüstenrot SEPA platby neposkytují. Air Bank a Expobank nabízejí SEPA platby zdarma u zpoplatněných běžných účtů v rámci balíčku služeb. Službu nabízí za 10 Kč i Volksbank Löbau-Zittau eG, která má ale v tuzemsku velmi omezené obchodní zastoupení.

euro-dolary-1.jpg

Mezinárodní platba odchozí

Za mezinárodní platby považujeme ostatní zahraniční platební styk, který není SEPA. Výše poplatků níže je platná pro poplatkovou dispozici SHA, kdy si každá strana transakce (příjemce a odesílatel) hradí svou část poplatků své bance.

Mezinárodní platba příchozí

Akcenta, Peněžní dům, Volksbank Löbau-Zittau eG a Wüstenrot mezinárodní platby (které nejsou SEPA) neposkytují.

Poplatkové dispozice

U mezinárodních plateb (které nejsou SEPA) lze volit různé poplatkové dispozice.

  • SHA: poplatky platí každá strana své bance
  • BEN: všechny poplatky platí příjemce platby
  • OUR: všechny poplatky platí odesílatel platby

Většina tuzemských bank nabízí pouze SHA, případně OUR. 

Kompletní přehled běžných účtů, úroků a poplatků v našem srovnávači zde.

ANKETA k článku "Jak na zahraniční platby?"

Platím za SEPA platby méně než 50 Kč?
Počet odpovědí: 477

KOMENTÁŘE k článku Jak na zahraniční platby?

9.11.2017 08:16:17

dotaz, Komentoval(a): Danuše Kancírová

Dobrý den, pobírám starobní důhod ze Slovenské republiky, každý měsíc podle aktuálního kurzu,po roce vstupu SR do EU mi Česká spořitelna vykazuje minus 100 Kč za převod Eura na Českou korunu, je to krácení důchodu, nikdo mi to za celé roky nevysvětlil, poslední odpověď ze Sociální pojišťovny v Bratislavě byla, že za to může banka, existuje jiný převod než SEPA? Děkuji za odpověď,Kancírová D.
19.1.2018 01:37:06

Re: Dotaz, Komentoval(a): Horác Badman

Zřiďte si pro důchod účet u banky s levnou příchozí SEPA platbou (Fio zdarma, Air 25 Kč, vedení účtu u obou zdarma).
18.4.2018 17:22:21

Převod ze slovenska do česka a naopak, Komentoval(a): Martin Cik

Raiffeisenbank má sice dražší zahraniční platební styk, když se ale podíváme do podrobna, tak konkrétně se slovenskou Tatrabankou má najednanou smlouvu. Převody mezi Tatrabankou a Raiffeisenbank v měně EUR nebo CZK jsou bez poplatků a provedeny rychle. Mimo jiné, nejsem si vědom, že by jakákoliv jiná banka (se širokou škálou produktů pro FO, FOP/PO) obchodující na území ČR uměla založit multiměnový účet. To umí jen Raiffeisenbank.
19.4.2018 11:24:19

RE:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, nejsem si jist, jestli platební styk zdarma se slovenskou Tatra bankou vyváží bezkonkurenčně nejvyšší poplatky za všechny ostatní zahraniční platby. RB si účtuje za SEPA 11-22x více než nejlevnější banka na trhu. U Fio banky máte platební styk se všemi slovenskými bankami zdarma.

Petr JermářBanky.cz

17.8.2018 20:51:35

Info, Komentoval(a): Jaroslav Olič

Dobrý večer...poraďte... nejlepší převod v € ...budu mít € v ruce, potřebuji je vložit na účet u přepážky a následně převést na účet na Slovensko... která banka? Díky za odpověď Jarda Olič
8.4.2019 17:33:26

Info, Komentoval(a): Renata

Dobrý den, poraďte mi prosím nejlepší převod švýcarského Franků na Kc. Dekuji!
6.5.2019 01:04:19

Prevod CHF na KC, Komentoval(a): Petr Czan

Absolutne nejlepsi prevod EUR nebo CHF je v EXCHANGE.Nejlepe sjednat devizovou smlouvu.Funguje to super a rychle.Menim vyplatu uz 4: rok jen prevoden.
27.9.2019 13:46:26

Dotaz , Komentoval(a): Tony

Dobrý den, jsem čechoameričan a chci si nechat posílat $ do Česka na dolarové konto v některé české banky z níž bych si vybral opět $, ne koruny. Můžete mi poradit výhodnou banku? Děkuji
3.5.2020 14:13:11

IBAN, Komentoval(a): Jan Mžik

Jak zjistím IBAN u KB, který mám napsat do žádosti pro vrácení peněz za vrácený výrobek? Děkuji

3.9.2020 00:43:34

Platba do Turecka v €, Komentoval(a): Jarmila Světlíková

Potřebuji velmi spěšně odeslat platbu do Turecka v €. Čím se mám řídit? Členství v EU, nebo platba v € je automaticky SEPA? Na cool centru EB dostávám odlišné odpovědi. Děkuji za odpověď, Js
6.2.2021 12:12:42

Prevod penez na Anglicky ucet, Komentoval(a): Jan Masarik

Dobry den, rad bych se zeptal jak nejvyhodneji prevezt penize z ceskeho uctu na anglicky a jak je to s poplatky. Dekuji Masarik

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

29.5.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Osobní bankovnictví nabízené ING Bank v Česku končí. Klienti mohou volit mezi přechodem k Raiffeisenbank a výplatou peněz do jiné banky. Poradíme, co se vyplatí více

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

12.5.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?Banky v ČR