Banky.cz Články Banka Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

Spojení Monety s Air Bank dává smysl, ale za jinou cenu

Dne 22/6/2021 se konala mimořádná valná hromada Moneta Money Bank, předmětem které bylo projednání fúze s bankovními a nebankovními entitami skupiny PPF (Air Bank, česká a slovenská část Home Credit a Zonky). Akcionáři nejprve schválili sloučení (pro 61,9%, stačilo min. 50%), ale následně nebylo dosaženo potřebné většiny pro schválení finančních parametrů celé transakce (pro 61,7%, bylo třeba min. 75%). Valné hromady se zúčastnilo 73,1% akcionářů, mezi kterými se 30% dominovala PPF skrz společnost Tanemo. Hlasování akcionářů tak lze interpretovat jako:

  • Fúze a vznik třetí největší banky na českém trhu (dle počtu klientů) dává smysl
  • Nelíbí se nám navrhovaná cena ze strany PPF

Připomeňme, že akcionáři již v minulosti jednou fúzi odmítli z důvodu nesouhlasu s oceněním aktiv PPF. Kurz akcií Moneta Money Bank na včerejší výsledek valné hromady nijak nereagoval a dále se drží na úrovni 80 Kč. To je cena, za kterou PPF vykoupila začátkem roku 2021 30% akcií Moneta Money Bank.

Výkupní cena byla stanovena cca 20 Kč nad aktuální tržní hodnotou, což se na první pohled mohlo jevit jako velmi výhodná nabídka. A mnoho krátkodobých investorů toho využilo. Jenže trh se tehdy ještě zotavoval z krize koronaviru a během Q1-Q2 rostly podobně i ceny ostatních bankovních titulů obchodovaných na pražské burze (Erste/KB z cca 600 Kč na 800 Kč). Kvůli doporučení ČNB banky stále nevyplatily dividendy za roky 2019-2020.

Dojde ke spojení v budoucnu?

Pravděpodobně ano. Míč je nyní na straně hřiště PPF, která má 3 možnosti:

  • Upravit navrhované finanční parametry transakce (snížit ocenění aktiv PPF NEBO změnit způsob financování),
  • Přikoupit další akcie Moneta Monety Bank tak, aby strany podporující fúzi dosáhly potřebné většiny
  • Přesvědčit odpůrce celé transakce (v čele s fondem Petrus Adviser).

Rok 2021 je zatím ve znamená fúzí a akvizic. Nejprve Česká spořitelna koupila banku Sparkasse, následoval prodej Equa bank do rukou Raiffeisenbank a vše bylo prozatím dovršeno oznámením ING Bank o ukončení retailových služeb a převodu klientů do RB. Již loni došlo k akvizici Wüstenrot ze strany Moneta Money Bank. Pokud by se letos povedlo dokončit fúzi Monety s Air Bank, zaniklo by během pouhých dvou let celkem 5 bank.

Mimo fúzí a akvizic dochází i ke sjednocování brandů. Českomoravská stavební spořitelna změnila název na ČSOB Stavební spořitelnu a Wüstenrot Stavební spořitelna oblékla dres Monety. Možná dojde i na Poštovní spořitelnu (ČSOB), která před lety nejprve prošla nákladným rebrandingem na Era, aby se následně vrátila zpět k původní Poštovní spořitelně. 

ANKETA k článku Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím"

Líbí se Vám plán na spojení Monety s Air Bank?
Počet odpovědí: 81

KOMENTÁŘE k článku Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat