Banky.cz Články Banka Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021 Banka

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

Spojení Monety s Air Bank dává smysl, ale za jinou cenu

Dne 22/6/2021 se konala mimořádná valná hromada Moneta Money Bank, předmětem které bylo projednání fúze s bankovními a nebankovními entitami skupiny PPF (Air Bank, česká a slovenská část Home Credit a Zonky). Akcionáři nejprve schválili sloučení (pro 61,9%, stačilo min. 50%), ale následně nebylo dosaženo potřebné většiny pro schválení finančních parametrů celé transakce (pro 61,7%, bylo třeba min. 75%). Valné hromady se zúčastnilo 73,1% akcionářů, mezi kterými se 30% dominovala PPF skrz společnost Tanemo. Hlasování akcionářů tak lze interpretovat jako:

  • Fúze a vznik třetí největší banky na českém trhu (dle počtu klientů) dává smysl
  • Nelíbí se nám navrhovaná cena ze strany PPF

Připomeňme, že akcionáři již v minulosti jednou fúzi odmítli z důvodu nesouhlasu s oceněním aktiv PPF. Kurz akcií Moneta Money Bank na včerejší výsledek valné hromady nijak nereagoval a dále se drží na úrovni 80 Kč. To je cena, za kterou PPF vykoupila začátkem roku 2021 30% akcií Moneta Money Bank.

Výkupní cena byla stanovena cca 20 Kč nad aktuální tržní hodnotou, což se na první pohled mohlo jevit jako velmi výhodná nabídka. A mnoho krátkodobých investorů toho využilo. Jenže trh se tehdy ještě zotavoval z krize koronaviru a během Q1-Q2 rostly podobně i ceny ostatních bankovních titulů obchodovaných na pražské burze (Erste/KB z cca 600 Kč na 800 Kč). Kvůli doporučení ČNB banky stále nevyplatily dividendy za roky 2019-2020.

Dojde ke spojení v budoucnu?

Pravděpodobně ano. Míč je nyní na straně hřiště PPF, která má 3 možnosti:

  • Upravit navrhované finanční parametry transakce (snížit ocenění aktiv PPF NEBO změnit způsob financování),
  • Přikoupit další akcie Moneta Monety Bank tak, aby strany podporující fúzi dosáhly potřebné většiny
  • Přesvědčit odpůrce celé transakce (v čele s fondem Petrus Adviser).

Rok 2021 je zatím ve znamená fúzí a akvizic. Nejprve Česká spořitelna koupila banku Sparkasse, následoval prodej Equa bank do rukou Raiffeisenbank a vše bylo prozatím dovršeno oznámením ING Bank o ukončení retailových služeb a převodu klientů do RB. Již loni došlo k akvizici Wüstenrot ze strany Moneta Money Bank. Pokud by se letos povedlo dokončit fúzi Monety s Air Bank, zaniklo by během pouhých dvou let celkem 5 bank.

Mimo fúzí a akvizic dochází i ke sjednocování brandů. Českomoravská stavební spořitelna změnila název na ČSOB Stavební spořitelnu a Wüstenrot Stavební spořitelna oblékla dres Monety. Možná dojde i na Poštovní spořitelnu (ČSOB), která před lety nejprve prošla nákladným rebrandingem na Era, aby se následně vrátila zpět k původní Poštovní spořitelně. Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Líbí se Vám plán na spojení Monety s Air Bank?

Počet odpovědí: 81

KOMENTÁŘE k článku Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Equa bank se v listopadu 2022 změnila na Raiffeisenbank.

13.11.2022 Banka

Nový název i kód banky, většinou však stejné číslo účtu. Zároveň víc bankomatů nebo možnost využívat bankovní identitu. Klienti Equa bank prošli 14. listopadu mnoha změnami. Jejich banka totiž právě k tomuto datu zmizela z bankovní mapy České republiky. Značku Equa bank plně nahradila Raiffeisenbank.

Max banka nahradila původní Expobank a láká na nejlepší spořicí účty

12.10.2022 Banka

Přejmenování Expobank na Max banku je formálním zakončením prodeje této původně ruské banky Bance CREDITAS, resp. investiční skupině CREDITAS. Stávající produkty banky zůstávají v nabídce, přibyl ale nejlepší spořicí účet, který je teď na českém bankovním trhu k mání. Úrok startuje na 6,01 %, dokonce bez omezení výše vkladu.

Expobank přešla pod Banku Creditas, zatím zůstává samostatnou bankou

23.9.2022 Banka

Banka Creditas se stala novým majitelem původně ruské banky Expobank CZ a.s. Pro klienty Expobank se tím však nic nemění - obě banky budou v následujících letech fungovat zcela samostatně, včetně garantovaného pojištění vkladů. Transakce má být dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu, obě banky plánují těžit ze vzájemné synergie a zázemí silného, ryze českého vlastníka.

Bankovních poboček rychle ubývá. Lidé chtějí vše vyřešit on-line

5.6.2022 Banka

Zajít na pobočku banky? To láká stále méně klientů. Často raději  bankovní operace vyřeší on-line přes počítač nebo mobilní telefon. Proto banky postupně omezují počet míst, kam mohou lidé zajít osobně. Jen za loňský rok v České republice ubylo 85 poboček bank.

Česká spořitelna uhájila prvenství v počtu klientů, ČSOB v objemu peněz

9.5.2022 Banka

Zatímco jedna vede v počtu klientů, druhá se může pyšnit největším objemem spravovaných peněz. Řeč je o finanční skupině České spořitelny, která se loni starala o 4,5 milionu klientů. A také o skupině ČSOB, která ve stejném období spravovala 1,8 bilionu Kč. Obě společnosti tak uhájily prvenství z předchozího roku.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena