Banky.cz Články Pojištění Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

12.2.2020 Pojištění

Povinné ručení, pojištění domácnosti a úrazové pojištění. To jsou tři nejčastější pojistky, které mají lidé v Česku sjednané. Naopak je téměř nezajímá pojištění právní ochrany nebo schopnosti splácet. Ukázal to nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Prvenství povinného ručení asi nikoho nepřekvapí. Jeho sjednání totiž majitelům i provozovatelům motorových vozidel nakazuje zákon. A vzhledem k tomu, že automobilů v České republice v posledních desetiletích výrazně přibylo, roste i počet uzavřených pojistek.

Aktuálně tak má povinné ručení 62% oslovených lidí.

Životní pojištění zaostává za úrazovým

Logická je také velká obliba pojištění domácnosti, které podle průzkumu využívá 52% lidí. Dokáže pokrýt škody způsobené zloději i přírodními živly a ochrání tak prakticky veškerý movitý majetek, který doma máte. Od nábytku přes elektroniku až po sbírku známek.

Trochu překvapivé je až čtvrté místo životního pojištění. Je dokonce méně oblíbené než úrazové pojištění. Zatímco pojistku proti úrazu má doma 49% lidí, na „životko” spoléhá jen 46% oslovených.

Životní pojištění přitom dokáže pokrýt stejná rizika jako úrazové pojištění a navíc myslí i na případy, kdy onemocníte. A právě onemocnění je zdaleka nejčastější příčinou invalidity, trvalých následků nebo dokonce smrti.

Životní pojištění vás tak ochrání i v případech, na které úrazové pojištění nestačí.

Kromě toho často nabízí také možnost pojistit se pro případ ztráty zaměstnání. Pomůže vám tedy ve stejných situacích jako pojištění schopnosti splácet, které často nabízejí banky ke svým hypotékám. A které bývá zbytečně drahé.

Lidé podceňují pojištění odpovědnosti

Dalším překvapením je poměrně malý zájem o pojištění odpovědnosti. V současnosti ho má sjednané jen 39% lidí. I když jde v podstatě jen o jinou variantu povinného ručení – obě pojistky chrání před škodami, které způsobíte někomu jinému.

Zatímco povinné ručení se týká pouze škod způsobených za volantem auta či za motocyklovými řídítky, pojištění odpovědnosti vás ochrání před riziky, která hrozí v běžném životě. Kromě toho se vztahuje i na členy rodiny a domácí zvířata.

Zaplatíte z něj tedy škody, které způsobí například:

  • vaše děti, když v obchodě neúmyslně rozbijí drahé zboží
  • váš pes, když poškodí sousedův plot
  • i vy, když na lyžích srazíte jiného lyžaře

A ochrání vás i před škodami způsobenými třeba v práci nebo při podnikání. Stačí jen vybrat pojištění odpovědnosti, které nejlépe odpovídá vaší situaci.

Pojištění právní ochrany má jen 5% lidí

Zajímavá je také malá obliba havarijního pojištění. Zatímco povinné ručení má 62 % lidí, u havarijního pojištění je to zhruba dvakrát méně – pouze 28%. Skoro třetina lidí přitom o této pojistce ani neuvažuje a každý desátý ji dokonce zásadně odmítá.

Nejmenší zájem pak mají lidé o pojištění schopnosti splácet a o pojištění právní ochrany. Zatímco první pojistku využívá pouze každý osmý, u pojištění právní ochrany je to dokonce jen každý dvacátý. Mimo jiné i proto, že tyto produkty poměrně často neznají nebo nevědí, jak přesně jim pomůžou.

S výběrem a nastavením pomůžou odborníci

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé v České republice pojišťovnám důvěřují. Tvrdí to dvě třetiny oslovených. Zpravidla je to dané dobrými zkušenostmi s řešením pojistných událostí. Naopak nedůvěra vychází ze špatných zkušeností nebo z obav, že v případě potřeby pojišťovna klientovi nepomůže.

Někteří lidé také upozornili na příliš složité podmínky. A většina jich dokonce přiznala, že se v nabídkách příliš neorientuje.

Řešením je využít služby nezávislých odborníků. Nepracují pro jednu konkrétní pojišťovnu, ale spolupracují se všemi poskytovateli na trhu. Dobře tak znají jejich výhody a nevýhody a vědí, kdy se která pojistka hodí nejlépe.

Jednoduše jim vysvětlíte svou situaci i požadavky a společně vyberete pojištění, které odpovídá vašim představám. Navíc vás dokáží upozornit i na nástrahy, jako jsou:

Snadno vás totiž dokáží připravit o výplatu pojistného plnění. Anebo ho výrazně zkrátit.

Špatně nastavenou pojistku má 70% lidí

Správné nastavení pojistky je pro její správné fungování zásadní. Podle průzkumu je přitom právě tento faktor kamenem úrazu. Se špatným nastavením pojištění v současnosti bojují přes dvě třetiny pojištěnců.

Problémem je zejména podcenění rizik a zastaralá pojistka.

Pojištění domácnosti aktualizujte každé 2–3 roky

Aby vám pojištění dokázalo opravdu pomoci, musíte ho pravidelně aktualizovat. Postupně se totiž mění vaše životní situace i hodnota majetku. A pokud nechcete pojistku zbytečně přeplácet nebo riskovat, že vám pojišťovna některé škody nezaplatí, musíte smlouvu jednou za čas upravit.

Jak často k tomu přistoupit?

  • U životního či úrazového pojištění při každé větší změně životní situace. Tou může být například narození potomka nebo získání hypotéky.
  • U majetkového pojištění alespoň jednou za 2–3 roky, případně s každou výraznější změnou hodnoty majetku.

A nezapomínejte na to, že cena vašeho majetek může růst, aniž byste ho jakkoliv rozšiřovali. Stačí se jen podívat na zdražování nemovitostí z posledních let.Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Aktualizujete pravidelně pojištění domácnosti?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pozor na podpojištění! Může vás stát i miliony korun

6.2.2023 Pojištění

Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena