Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”
12.2.2020, Pojištění

Povinné ručení, pojištění domácnosti a úrazové pojištění. To jsou tři nejčastější pojistky, které mají lidé v Česku sjednané. Naopak je téměř nezajímá pojištění právní ochrany nebo schopnosti splácet. Ukázal to nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Prvenství povinného ručení asi nikoho nepřekvapí. Jeho sjednání totiž majitelům i provozovatelům motorových vozidel nakazuje zákon. A vzhledem k tomu, že automobilů v České republice v posledních desetiletích výrazně přibylo, roste i počet uzavřených pojistek.

Aktuálně tak má povinné ručení 62% oslovených lidí.

Životní pojištění zaostává za úrazovým

Logická je také velká obliba pojištění domácnosti, které podle průzkumu využívá 52% lidí. Dokáže pokrýt škody způsobené zloději i přírodními živly a ochrání tak prakticky veškerý movitý majetek, který doma máte. Od nábytku přes elektroniku až po sbírku známek.

Trochu překvapivé je až čtvrté místo životního pojištění. Je dokonce méně oblíbené než úrazové pojištění. Zatímco pojistku proti úrazu má doma 49% lidí, na „životko” spoléhá jen 46% oslovených.

Životní pojištění přitom dokáže pokrýt stejná rizika jako úrazové pojištění a navíc myslí i na případy, kdy onemocníte. A právě onemocnění je zdaleka nejčastější příčinou invalidity, trvalých následků nebo dokonce smrti.

Životní pojištění vás tak ochrání i v případech, na které úrazové pojištění nestačí.

Kromě toho často nabízí také možnost pojistit se pro případ ztráty zaměstnání. Pomůže vám tedy ve stejných situacích jako pojištění schopnosti splácet, které často nabízejí banky ke svým hypotékám. A které bývá zbytečně drahé.

Lidé podceňují pojištění odpovědnosti

Dalším překvapením je poměrně malý zájem o pojištění odpovědnosti. V současnosti ho má sjednané jen 39% lidí. I když jde v podstatě jen o jinou variantu povinného ručení – obě pojistky chrání před škodami, které způsobíte někomu jinému.

Zatímco povinné ručení se týká pouze škod způsobených za volantem auta či za motocyklovými řídítky, pojištění odpovědnosti vás ochrání před riziky, která hrozí v běžném životě. Kromě toho se vztahuje i na členy rodiny a domácí zvířata.

Zaplatíte z něj tedy škody, které způsobí například:

  • vaše děti, když v obchodě neúmyslně rozbijí drahé zboží
  • váš pes, když poškodí sousedův plot
  • i vy, když na lyžích srazíte jiného lyžaře

A ochrání vás i před škodami způsobenými třeba v práci nebo při podnikání. Stačí jen vybrat pojištění odpovědnosti, které nejlépe odpovídá vaší situaci.

Pojištění právní ochrany má jen 5% lidí

Zajímavá je také malá obliba havarijního pojištění. Zatímco povinné ručení má 62 % lidí, u havarijního pojištění je to zhruba dvakrát méně – pouze 28%. Skoro třetina lidí přitom o této pojistce ani neuvažuje a každý desátý ji dokonce zásadně odmítá.

Nejmenší zájem pak mají lidé o pojištění schopnosti splácet a o pojištění právní ochrany. Zatímco první pojistku využívá pouze každý osmý, u pojištění právní ochrany je to dokonce jen každý dvacátý. Mimo jiné i proto, že tyto produkty poměrně často neznají nebo nevědí, jak přesně jim pomůžou.

S výběrem a nastavením pomůžou odborníci

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé v České republice pojišťovnám důvěřují. Tvrdí to dvě třetiny oslovených. Zpravidla je to dané dobrými zkušenostmi s řešením pojistných událostí. Naopak nedůvěra vychází ze špatných zkušeností nebo z obav, že v případě potřeby pojišťovna klientovi nepomůže.

Někteří lidé také upozornili na příliš složité podmínky. A většina jich dokonce přiznala, že se v nabídkách příliš neorientuje.

Řešením je využít služby nezávislých odborníků. Nepracují pro jednu konkrétní pojišťovnu, ale spolupracují se všemi poskytovateli na trhu. Dobře tak znají jejich výhody a nevýhody a vědí, kdy se která pojistka hodí nejlépe.

Jednoduše jim vysvětlíte svou situaci i požadavky a společně vyberete pojištění, které odpovídá vašim představám. Navíc vás dokáží upozornit i na nástrahy, jako jsou:

Snadno vás totiž dokáží připravit o výplatu pojistného plnění. Anebo ho výrazně zkrátit.

Špatně nastavenou pojistku má 70% lidí

Správné nastavení pojistky je pro její správné fungování zásadní. Podle průzkumu je přitom právě tento faktor kamenem úrazu. Se špatným nastavením pojištění v současnosti bojují přes dvě třetiny pojištěnců.

Problémem je zejména podcenění rizik a zastaralá pojistka.

Pojištění domácnosti aktualizujte každé 2–3 roky

Aby vám pojištění dokázalo opravdu pomoci, musíte ho pravidelně aktualizovat. Postupně se totiž mění vaše životní situace i hodnota majetku. A pokud nechcete pojistku zbytečně přeplácet nebo riskovat, že vám pojišťovna některé škody nezaplatí, musíte smlouvu jednou za čas upravit.

Jak často k tomu přistoupit?

  • U životního či úrazového pojištění při každé větší změně životní situace. Tou může být například narození potomka nebo získání hypotéky.
  • U majetkového pojištění alespoň jednou za 2–3 roky, případně s každou výraznější změnou hodnoty majetku.

A nezapomínejte na to, že cena vašeho majetek může růst, aniž byste ho jakkoliv rozšiřovali. Stačí se jen podívat na zdražování nemovitostí z posledních let.

ANKETA k článku "Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”"

Aktualizujete pravidelně pojištění domácnosti?
Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Letošní dovolené budou výjimečné. Kvůli pandemii koronaviru COVID-19 cest do zahraničí zřejmě rapidně ubude a řada lidí dá přednost pobytu v České republice. Pojišťovny proto už nyní avizují, že cestovní pojištění platí i v Česku. A například u pojištění storna zájezdu se to může opravdu vyplatit.

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

11.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Výluka pro případ pandemie a epidemie nemusí být při výplatě pojistného plnění překážkou. Alespoň podle současného postupu pojišťoven, které s touto výlukou pracují. Jejich klienti mají totiž šanci na pojistné plnění, i když se jich dotkla pandemie koronaviru COVID-19. Nárok ale nemají automaticky.

Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19

Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19

22.4.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pandemie. Vládní opatření. Koronavirus COVID-19. To jsou v poslední době jedny z nejčastějších výrazů, se kterými se setkáváme. A které bezprostředně ovlivňují spoustu oblastí našeho života. Proto se společně podíváme, jak na současnou situaci reagují pojišťovny a kdy vám pomohou.

Zájem o životní pojištění loni rostl. Díky jednorázovým pojistkám

Zájem o životní pojištění loni rostl. Díky jednorázovým pojistkám

8.4.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Víc než 45 miliard korun. Tolik peněz loni lidé v České republice zaplatili za životní pojištění. Oproti roku 2018 je to nárůst o 2,6%. Způsobilo ho zejména jednorázové životní pojištění, jehož objem se loni zvedl o víc než 25% v porovnání s předchozím rokem.

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Aby bylo pojištění opravdu účinné, musíte ho dobře vybrat a správně nastavit. Základní pravidla jsou přitom vždy stejná. Bez ohledu na to, jakou pojistku zrovna řešíte. Proto jsme pro vás připravili 5 tipů, které vám pomůžou vybrat nejlepší životní, úrazové nebo třeba havarijní pojištění.Banky v ČR