Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”
12.2.2020, Pojištění

Povinné ručení, pojištění domácnosti a úrazové pojištění. To jsou tři nejčastější pojistky, které mají lidé v Česku sjednané. Naopak je téměř nezajímá pojištění právní ochrany nebo schopnosti splácet. Ukázal to nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Prvenství povinného ručení asi nikoho nepřekvapí. Jeho sjednání totiž majitelům i provozovatelům motorových vozidel nakazuje zákon. A vzhledem k tomu, že automobilů v České republice v posledních desetiletích výrazně přibylo, roste i počet uzavřených pojistek.

Aktuálně tak má povinné ručení 62% oslovených lidí.

Životní pojištění zaostává za úrazovým

Logická je také velká obliba pojištění domácnosti, které podle průzkumu využívá 52% lidí. Dokáže pokrýt škody způsobené zloději i přírodními živly a ochrání tak prakticky veškerý movitý majetek, který doma máte. Od nábytku přes elektroniku až po sbírku známek.

Trochu překvapivé je až čtvrté místo životního pojištění. Je dokonce méně oblíbené než úrazové pojištění. Zatímco pojistku proti úrazu má doma 49% lidí, na „životko” spoléhá jen 46% oslovených.

Životní pojištění přitom dokáže pokrýt stejná rizika jako úrazové pojištění a navíc myslí i na případy, kdy onemocníte. A právě onemocnění je zdaleka nejčastější příčinou invalidity, trvalých následků nebo dokonce smrti.

Životní pojištění vás tak ochrání i v případech, na které úrazové pojištění nestačí.

Kromě toho často nabízí také možnost pojistit se pro případ ztráty zaměstnání. Pomůže vám tedy ve stejných situacích jako pojištění schopnosti splácet, které často nabízejí banky ke svým hypotékám. A které bývá zbytečně drahé.

Lidé podceňují pojištění odpovědnosti

Dalším překvapením je poměrně malý zájem o pojištění odpovědnosti. V současnosti ho má sjednané jen 39% lidí. I když jde v podstatě jen o jinou variantu povinného ručení – obě pojistky chrání před škodami, které způsobíte někomu jinému.

Zatímco povinné ručení se týká pouze škod způsobených za volantem auta či za motocyklovými řídítky, pojištění odpovědnosti vás ochrání před riziky, která hrozí v běžném životě. Kromě toho se vztahuje i na členy rodiny a domácí zvířata.

Zaplatíte z něj tedy škody, které způsobí například:

  • vaše děti, když v obchodě neúmyslně rozbijí drahé zboží
  • váš pes, když poškodí sousedův plot
  • i vy, když na lyžích srazíte jiného lyžaře

A ochrání vás i před škodami způsobenými třeba v práci nebo při podnikání. Stačí jen vybrat pojištění odpovědnosti, které nejlépe odpovídá vaší situaci.

Pojištění právní ochrany má jen 5% lidí

Zajímavá je také malá obliba havarijního pojištění. Zatímco povinné ručení má 62 % lidí, u havarijního pojištění je to zhruba dvakrát méně – pouze 28%. Skoro třetina lidí přitom o této pojistce ani neuvažuje a každý desátý ji dokonce zásadně odmítá.

Nejmenší zájem pak mají lidé o pojištění schopnosti splácet a o pojištění právní ochrany. Zatímco první pojistku využívá pouze každý osmý, u pojištění právní ochrany je to dokonce jen každý dvacátý. Mimo jiné i proto, že tyto produkty poměrně často neznají nebo nevědí, jak přesně jim pomůžou.

S výběrem a nastavením pomůžou odborníci

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé v České republice pojišťovnám důvěřují. Tvrdí to dvě třetiny oslovených. Zpravidla je to dané dobrými zkušenostmi s řešením pojistných událostí. Naopak nedůvěra vychází ze špatných zkušeností nebo z obav, že v případě potřeby pojišťovna klientovi nepomůže.

Někteří lidé také upozornili na příliš složité podmínky. A většina jich dokonce přiznala, že se v nabídkách příliš neorientuje.

Řešením je využít služby nezávislých odborníků. Nepracují pro jednu konkrétní pojišťovnu, ale spolupracují se všemi poskytovateli na trhu. Dobře tak znají jejich výhody a nevýhody a vědí, kdy se která pojistka hodí nejlépe.

Jednoduše jim vysvětlíte svou situaci i požadavky a společně vyberete pojištění, které odpovídá vašim představám. Navíc vás dokáží upozornit i na nástrahy, jako jsou:

Snadno vás totiž dokáží připravit o výplatu pojistného plnění. Anebo ho výrazně zkrátit.

Špatně nastavenou pojistku má 70% lidí

Správné nastavení pojistky je pro její správné fungování zásadní. Podle průzkumu je přitom právě tento faktor kamenem úrazu. Se špatným nastavením pojištění v současnosti bojují přes dvě třetiny pojištěnců.

Problémem je zejména podcenění rizik a zastaralá pojistka.

Pojištění domácnosti aktualizujte každé 2–3 roky

Aby vám pojištění dokázalo opravdu pomoci, musíte ho pravidelně aktualizovat. Postupně se totiž mění vaše životní situace i hodnota majetku. A pokud nechcete pojistku zbytečně přeplácet nebo riskovat, že vám pojišťovna některé škody nezaplatí, musíte smlouvu jednou za čas upravit.

Jak často k tomu přistoupit?

  • U životního či úrazového pojištění při každé větší změně životní situace. Tou může být například narození potomka nebo získání hypotéky.
  • U majetkového pojištění alespoň jednou za 2–3 roky, případně s každou výraznější změnou hodnoty majetku.

A nezapomínejte na to, že cena vašeho majetek může růst, aniž byste ho jakkoliv rozšiřovali. Stačí se jen podívat na zdražování nemovitostí z posledních let.

ANKETA k článku "Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”"

Aktualizujete pravidelně pojištění domácnosti?
Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Už víc než rok je tu s námi pandemie koronavirové nemoci COVID-19. A spolu s ní také omezené cestování a řada rizik, které na nás doma i ve světě číhají. Nezapomínají na ně ani pojišťovny. Některé z nich proto nedávno představily nové produkty – týkají se nejen cestování, ale i očkování proti COVID-19.

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Téměř každá druhá. Takový je poměr pojistek s nevyhovujícími podmínkami u pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila pojišťovna Slavia. Skoro u poloviny majetkových pojistek tak hrozí, že lidé dostanou v případě škody méně peněz, než potřebují.

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit

29.3.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Běžně na něj myslíme při cestách do zahraničí. A také v souvislosti s naším bydlením. U podnikání na něj ale zapomínáme. Řeč je o pojištění odpovědnosti. Dokáže vás ochránit i před mnohamilionovými škodami a pomůže vám také v případných sporech s klienty.

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

8.3.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Rosteme koronaviru navzdory. Taková byla loni situace v řadě oblastí pojistného trhu. Vyplývá to alespoň z dat, která zveřejnila Česká asociace pojišťoven. Podle jejích údajů se loni zvýšil celkový objem pojistného o 3,6 %.

Hledáte pojištění auta, domácnosti nebo na cesty? Myslete i na asistenční služby

Hledáte pojištění auta, domácnosti nebo na cesty? Myslete i na asistenční služby

8.2.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pomoc s odtahem auta, zajištění instalatéra nebo například vyhledání lékaře v zahraničí. S tím vším vám pomůžou asistenční služby. Najdete je u celé řady pojištění. Přesto je lidé využívají mnohem méně, než by mohli.Banky v ČR