Banky.cz Banky.cz Články Daně Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně
17.12.2019, Daně

Blíží se termín ročního zúčtování daně pro zaměstnance a daňového přiznání, s kterým souvisí také platba daně z příjmů. Uplatněním nezdanitelných položek (někdy nazývané také jako odčitatelné položky) lze dosáhnout snížení základu daně a tím i nižší výsledně daně, kterou je nutné zaplatit. Tímto způsobem lze legálně ušetřit třeba i několik tisíc korun.

Přehled odčitatelných položek

  • Úroky z hypotéky nebo poskytnutého úvěru ze stavebního spoření: max. 300 000 Kč
  • Spoření na penzi: max. 24 000 Kč
  • Životní pojištění: max. 24 000 Kč
  • Odbory: max. 1,5% zdanitelných příjmů, max. 3 000 Kč
  • Vzdělávání: max. 10 000 Kč. ZTP max. 13 000 Kč a s těžkým zdrav. postižením max. 15 000 Kč
  • Dary: 2% ze základu daně, min. 1000 Kč, max. 15% ze základu daně

Odpočet za úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření

Pokud jste si pořídili dům/byt k vlastnímu bydlení a splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si odečíst částku až do výše 300 000 Kč. Odečíst si lze jen zaplacené úroky z úvěru, nikoliv celé splátky úvěru. Podrobnější informace lze najít v předchozím článku Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o výši zaplacených úroků od banky nebo stavební spořitelny. Ty jej většinou zasílají sami automaticky, případně si o něj zažádejte.

Odpočet za životní připojištění

Pokud jste pojištění proti nepříjemným životním situacím, lze od základu daně odečíst platby na soukromé životní pojištění, a to do výše maximálně 24 000 Kč.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o výši vkladů na životní pojištění. Opět pojišťovny velmi často zasílají automaticky.

Odpočet za penzijní připojištění

Pokud máte sjednané penzijko se státním příspěvkem, můžete si od základu daně odečíst platby na penzijní připojištění až do výše 24 000 Kč.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o výši vkladů na penzijní připojištění od penzijního fondu, opět se velmi často zasílá automaticky.

Odpočet za odbory

Méně obvyklou odčitatelnou položkou je odpočet za členské příspěvky odborové organizaci. Maximálně lze odečíst částku do výše 1,5% zdanitelných příjmů ze zaměstnání, v absolutní hodně maximálně 3 000 Kč/rok.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o zaplacení příspěvku, kde je uvedeno jméno člena odborové organizace.

Odpočet za vzdělání

Od základu daně lze odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Podmínkou je, že tyto úhrady nebyly placeny zaměstnavatelem. Částka odpočtu činí max. 10 000 Kč ročně.

Lidé se zdravotním postižením si mohou odečíst až 13 000 Kč a lidé s těžším zdravotním postižením až 15 000 Kč ročně.

Co je k tomu potřeba? Doklad o zaplacení, kde je uvedeno jméno poplatníka a popis vzdělání.

Odpočet za dary

Odečíst si lze hodnotu darů poskytnutých obecně na veřejně prospěšné účely, například dary pro školy, útulky, zdravotnictví apod. Za dar se považuje také bezplatné darování krve, kde jedno darování krve je ohodnoceno pro účely odpočitatelné položky ve výši 3 000 Kč.

Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň 1 000 Kč nebo přesáhnout 2% vašeho základu daně, maximálně lze odečíst 15% ze základu daně.

Co je k tomu potřeba? Dary je nutné doložit potvrzením, nejčastěji se využívá darovací smlouva.

ANKETA k článku "Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně"

Využívám snížení daňového základu za doplňkové penzijní spoření?
Počet odpovědí: 141

KOMENTÁŘE k článku Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

2.7.2021, Daně, Autor: Lenka Rutteová

Svět kryptoměn je natolik novým fenoménem, že na příjmy z něj zatím nemáme speciální úpravu v oblasti daní. Proto je potřeba s příjmy (zisky) Bitcoinu, Etherea a dalších altcoinů pracovat zatím jako s příjmy ze zboží a služeb. Přestože na první pohled vypadá, že danit kryptoměny netřeba, když se jim žádná legislativa nevěnuje, opak je pravdou. Jde totiž o příjmy jako každé jiné. A navíc se na ně nevztahuje téměř žádné osvobození právě proto, že v zákonech ještě nejsou zapracovány. Daň musejí odvádět jak zaměstnanci, kteří s kryptoměnami jen obchodují, tak OSVČ nebo firmy, které je těží, či za ně prodávají své zboží a služby. 

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2020?

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2020?

16.3.2021, Daně, Autor: Petr Jermář

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2020? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Daň z příjmů fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob

29.2.2020, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Jste OSVČ nebo si k zaměstnání přivyděláváte brigádami? Pak máte pravděpodobně povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019. Jaké příjmy podléhají zdanění?

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Fyzické osoby mohou uplatnit slevy na dani a snížit si tak daňovou povinnost. Zaměstnancům obvykle uplatní slevy na dani jejich zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně, pokud zaměstnanci o tomto informují svého zaměstnavatele a doručí mu potřebné podklady. Podnikatelé mohou využít slevy na dani v podaném daňovém přiznání.

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně, Autor: Petr Jermář

Letos se díky růstu minimální mzdy zvýšila daňové sleva za školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019? O jaké položky je možné snížit daňový základ?Banky v ČR