Banky.cz Články Daně Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019 Daně

Blíží se termín ročního zúčtování daně pro zaměstnance a daňového přiznání, s kterým souvisí také platba daně z příjmů. Uplatněním nezdanitelných položek (někdy nazývané také jako odčitatelné položky) lze dosáhnout snížení základu daně a tím i nižší výsledně daně, kterou je nutné zaplatit. Tímto způsobem lze legálně ušetřit třeba i několik tisíc korun.

Přehled odčitatelných položek

  • Úroky z hypotéky nebo poskytnutého úvěru ze stavebního spoření: max. 300 000 Kč
  • Spoření na penzi: max. 24 000 Kč
  • Životní pojištění: max. 24 000 Kč
  • Odbory: max. 1,5% zdanitelných příjmů, max. 3 000 Kč
  • Vzdělávání: max. 10 000 Kč. ZTP max. 13 000 Kč a s těžkým zdrav. postižením max. 15 000 Kč
  • Dary: 2% ze základu daně, min. 1000 Kč, max. 15% ze základu daně

Odpočet za úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření

Pokud jste si pořídili dům/byt k vlastnímu bydlení a splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si odečíst částku až do výše 300 000 Kč. Odečíst si lze jen zaplacené úroky z úvěru, nikoliv celé splátky úvěru. Podrobnější informace lze najít v předchozím článku Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o výši zaplacených úroků od banky nebo stavební spořitelny. Ty jej většinou zasílají sami automaticky, případně si o něj zažádejte.

Odpočet za životní připojištění

Pokud jste pojištění proti nepříjemným životním situacím, lze od základu daně odečíst platby na soukromé životní pojištění, a to do výše maximálně 24 000 Kč.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o výši vkladů na životní pojištění. Opět pojišťovny velmi často zasílají automaticky.

Odpočet za penzijní připojištění

Pokud máte sjednané penzijko se státním příspěvkem, můžete si od základu daně odečíst platby na penzijní připojištění až do výše 24 000 Kč.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o výši vkladů na penzijní připojištění od penzijního fondu, opět se velmi často zasílá automaticky.

Odpočet za odbory

Méně obvyklou odčitatelnou položkou je odpočet za členské příspěvky odborové organizaci. Maximálně lze odečíst částku do výše 1,5% zdanitelných příjmů ze zaměstnání, v absolutní hodně maximálně 3 000 Kč/rok.

Co je k tomu potřeba? Potvrzení o zaplacení příspěvku, kde je uvedeno jméno člena odborové organizace.

Odpočet za vzdělání

Od základu daně lze odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Podmínkou je, že tyto úhrady nebyly placeny zaměstnavatelem. Částka odpočtu činí max. 10 000 Kč ročně.

Lidé se zdravotním postižením si mohou odečíst až 13 000 Kč a lidé s těžším zdravotním postižením až 15 000 Kč ročně.

Co je k tomu potřeba? Doklad o zaplacení, kde je uvedeno jméno poplatníka a popis vzdělání.

Odpočet za dary

Odečíst si lze hodnotu darů poskytnutých obecně na veřejně prospěšné účely, například dary pro školy, útulky, zdravotnictví apod. Za dar se považuje také bezplatné darování krve, kde jedno darování krve je ohodnoceno pro účely odpočitatelné položky ve výši 3 000 Kč.

Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň 1 000 Kč nebo přesáhnout 2% vašeho základu daně, maximálně lze odečíst 15% ze základu daně.

Co je k tomu potřeba? Dary je nutné doložit potvrzením, nejčastěji se využívá darovací smlouva.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Využívám snížení daňového základu za doplňkové penzijní spoření?

Počet odpovědí: 144

KOMENTÁŘE k článku Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2022?

1.2.2023 Daně

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Daň z nemovitosti na rok 2023

11.1.2023 Daně

Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani?  Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.

Sociální a zdravotní pojištění v roce 2023: Víte, kolik si připlatíte?

9.1.2023 Daně

Změnit trvalý příkaz a navýšit částku, kterou každý měsíc posíláte na sociální a na zdravotní pojištění. To čeká od tohoto roku podnikatele, kteří platí minimální zálohy. U každého ze zmíněných pojištění se minimální měsíční platba zvedne zhruba o 100 korun. Za rok si tak oproti loňsku připlatíte téměř 2 500 korun.

Daň z mimořádných zisků

25.11.2022 Daně

Sektorová daň je v podstatě daní z příjmů z právnických osob, ale stanovenou jen pro určité sektory ekonomiky. V dosavadní praxi jiných zemí světa jimi byly banky a energetické podniky. Ty totiž dokáží nejrychleji vydělat na skokových změnách v ekonomice.

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

11.2.2022 Daně

Svět kryptoměn je natolik novým fenoménem, že pro něj zatím nemáme speciální úpravu v oblasti daní. Proto musíme se zisky z Bitcoinu, Etherea a dalších altcoinů pracovat zatím jako se ziskem ze zboží a služeb. Na první pohled to vypadá, že kryptoměny se danit nemusí, když se jim žádný zákon nevěnuje, ale opak je pravdou. Jde totiž o příjmy jako každé jiné! Daň z příjmů musejí odvádět zaměstnanci, kteří s kryptoměnami jen obchodují i OSVČ nebo firmy, které je těží, či za ně prodávají své zboží a služby. 

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena