Banky.cz Články Půjčka Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč
5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

Průzkum ukázal, že většina lidí o možnosti refinancování ví. Slyšelo o ní 87 % z oslovených.

V praxi přitom refinancování půjčky využilo 31 % lidí – tedy zhruba každý třetí člověk. Každý desátý pak své spotřebitelské úvěry převedl k jinému poskytovateli třikrát nebo víckrát.

Polovina lidí, kteří refinancovali svoji půjčku, díky tomu ušetřila 2 000 až 10 000 Kč. A každý čtvrtý tímto způsobem ulevil své peněžence dokonce o víc než 10 000 Kč.

Refinancování kompletně on-line

Někteří lidé se podle průzkumu obávají, že refinancování půjčky bude příliš složité. To však už dnes neplatí.

Refinancování totiž v současnosti vyřídíte i on-line. Je to stejně snadné a rychlé jako například založení běžného účtu u banky.

Takovou službu nabízí právě Expobank, která průzkum zadávala. Díky její nové službě Refixo má každý zvládnout refinancování úvěru jednoduše on-line.

Podle vyjádření banky k tomu má stačit:

 • občanský průkaz
 • a chytrý mobil.

Je ale třeba říct, že refinancování on-line nabízejí i další banky. A pokud chcete převedením půjčky k jinému poskytovateli ušetřit co nejvíc, nemělo by být on-line vyřízení zdaleka hlavním kritériem.

Zajímejte se zejména o:

 • výši RPSN,
 • výši splátek,
 • maximální možnou dobu splácení
 • a další parametry.

Refinancování půjčky on-line není úplnou novinkou

Jedním z bankovních pionýrů v refinancování a konsolidaci půjček byla Equa Bank. Její produkt RePůjčka konsolidace má opravdu intuitivní on-line žádost, ve které krok za krokem vložíte své závazky. Banka si automaticky ověří správnost údajů v úvěrových registrech BRKI a NRKI. Vzhledem k tomu, že z úvěrových registrů lze vyčíst i platební morálku klienta je pro banku snadné schválit refinancování on-line v řádu minut. Equabank využívá stejných principů schvalování pro nejrychlejší půjčku na trhu - minutová půjčka

Stejně rychlé refinancování více spotřebitelských úvěrů nabízí mBank se svojí mPůjčka konsolidace. Tato půjčka vás vyjde o něco dráž na úrocích, ale zase vám ušetří spoustu času! Bance totiž nemusíte dokládat žádné dokumenty o vašich stávajících půjčkách. Stačí když si v on-line kalkulačce provedete nabídku refinancování. Když banka vaši žádost po on-line ověření v úvěrových registrech schválí, zajistí veškerou komunikaci s původními poskytovateli vašich půjček.

Nejlepší je porovnat všechny nabídky a vybrat si tu nejlepší. Pomůže vám k tomu například naše srovnání nabídek konsolidace a refinancování půjček na českém trhu.

V tomto srovnání najdete všechny výše uvedené podmínky a snadno si tak uděláte obrázek o tom, co přechodem k danému poskytovateli získáte.

Jak refinancování funguje

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Refinancování úvěru lidem slibuje, že jim pomůže ušetřit. Princip je přitom jednoduchý – převedete svou půjčku do jiné banky, která vám poskytne nižší splátky než váš stávající poskytovatel. Celková doba splatnosti se přitom nemění.

Díky tomu klesnou vaše měsíční náklady i částka, o kterou půjčku přeplatíte.

Lidé tuto službu nejčastěji využívají u spotřebitelských úvěrů. Refinancovat ale můžete i další půjčky. Například:

Kdy se refinancování půjčky hodí

K refinancování je vhodné sáhnout, pokud se vás týká některý z těchto příkladů:

 • díky refinancování půjčky získáte nižší úrokovou sazbu
 • nebo delší splatnost.

V obou případech tak klesnou vaše měsíční splátky.

Díky refinancování si také můžete původní úvěr navýšit, pokud vám to banka povolí. Získáte tak další peníze na aktuální potřeby.

Refinancování půjček vs. jejich konsolidace

Kromě refinancování se setkáte také s termínem konsolidace půjček. Znamená sloučení více půjček do jedné. Díky tomu:

 • se sníží vaše celkové měsíční splátky 
 • zpřehlední se vaše dluhy – budete platit splátky jen jedné bance a s jedním úrokem.

Představte si, že například splácíte jednu půjčku s úrokovou sazbou 7 % ročně. K tomu máte ještě kreditní kartu s roční úrokovou sazbou kolem 20 %.

Díky konsolidaci můžete vše sloučit do jednoho úvěru s pevnou roční úrokovou sazbou. Ta může být například jen 4 %.

Splátky se vám tedy sníží a dluhy vám nepřerostou přes hlavu.

Jen počítejte s tím, že při konsolidaci spotřebitelského úvěru a kreditní karty (či kontokorentu), musíte kreditku (kontokorent) zrušit.

Pomoc z dluhové spirály

Nejlevnější půjčka od Zonky

Refinancování a konsolidace mohou tedy výrazně pomoci lidem, kteří nezvládají své dluhy splácet.

V dnešní době se přitom do dluhové pasti dostanete velmi snadno. Například tím, že si:

 • neporovnáte nabídky na trhu a vyberete si první, na kterou narazíte;
 • a neseznámíte se s podmínkami a parametry půjčky.

Na trhu se totiž objevují i velmi nevýhodné úvěry, kdy třeba za půjčených 50 000 Kč přeplatíte až dvojnásobek.

V podobných případech hrozí, že klient nezvládne své závazky splácet a sáhne k další půjčce. Ta sice problém na nějakou dobu odsune, ale zároveň se tak dlužník dostane do takzvané dluhové spirály.

Proto je mnohem lepší a bezpečnější sáhnout právě po refinancování nebo konsolidaci úvěrů.

Na co si dát u refinancování půjček pozor?

Pokud se pro refinancování nebo konsolidaci rozhodnete, srovnejte si nabídky poskytovatelů a vyberte z nich tu nejvýhodnější. Pomůže vám s tím například naše srovnání nabídek konsolidace a refinancování na českém trhu.

Neřiďte se však jen hodnotou úroku. Zaměřte se spíš na RPSN, která kromě úroků zahrnuje i další poplatky a výdaje.

Kromě těchto ukazatelů tu jsou i další věci, na které byste si měli dát pozor. Podle zmiňovaného průzkumu Expobank se lidé většinou soustředí také na: 

 • férové a srozumitelné podmínky (96 % respondentů),
 • odměnu za řádné splácení (86 %) 
 • a kompletní a jednoduché vyřízení on-line (84 %).

Úroky porostou

Pokud o refinancování nebo konsolidaci uvažujete, jednejte raději co nejdřív.

Kvůli raketově rostoucí inflaci totiž vše zdražuje a půjčky nejsou výjimkou. Ekonomové očekávají, že úrokové sazby u úvěrů se jen letos zvýší hned několikrát.

Proto je se vyplatí s refinancováním nebo konsolidací příliš neváhat. A využít ji, dokud se můžete s RPSN dostat pod 4 %.

ANKETA k článku Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

Ušetřili jste konsolidací půjček?

Počet odpovědí: 74

KOMENTÁŘE k článku Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

Přidejte nový komentář

Udělali jsme to samé na firmě, Komentoval(a): Eliška

20.11.2022 22:22:49

Na firmě jsme se dostali do stejné fáze. Prostě jsme museli řešit refinancování, to už teda bylo v dřívějších letech. Teď se bohužel dostáváme do té druhé fáze kdy se nám bude měnit úroková sazba a já nevím co všechno. S tím by nám ale snad měla hravě pomoct národní rozvojová banka. Třeba úvěr na energie a nebo tak něco.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vše, co potřebujete vědět o půjčce na mateřské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o půjčce na mateřské dovolené

7.6.2024 Půjčka

Půjčka na MD, půjčka na RD, zkrátka půjčka na mateřské dovolené. Jaký je to typ úvěru, kdo jej poskytuje, kdy a kde se dá tahle půjčka vyřídit? Jak dlouho se splácí půjčka na mateřské dovolené a co při jejím výběru upřednostnit? Budete potřebovat ručitele nebo spoludlužníka, a dá se vůbec taková půjčka vyřídit u banky? V textu najdete odpověď na všechny otázky.

SMS půjčka - vše co o ní potřebujete vědět

SMS půjčka - vše co o ní potřebujete vědět

31.5.2024 Půjčka

SMS půjčka často mate svým názvem. Byť na první pohled vypadá, že se vyřizuje jako dopisování si přes SMS, skutečnost je odlišná. Jedná se o online půjčku, ale s možností opakovaného čerpání. A právě pro čerpání další nebo opakované částky už využijete SMS. Jak funguje SMS půjčka, v čem je výhodná a na co si při jejím vyřizování a hlavně čerpání a splácení dávat největší pozor?

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

28.5.2024 Půjčka

Půjčka pro důchodce je stále častěji využívaným typem spotřebitelského úvěru. Podívejte se, proč tomu tak je, čím se půjčky důchodcům vyznačují. Jsou půjčky k mání pro všechny důchodce, i ty invalidní, či jak je to s hypotékami. Je seniorská půjčka doménou jen nebankovních společností, anebo se dá získat i u banky?

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

24.5.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Nejvýhodnější půjčka a jak ji vybrat

Nejvýhodnější půjčka a jak ji vybrat

16.5.2024 Půjčka

Poohlížíte se po půjčce, která se dá označit jako nejvýhodnější? Pak vítejte v článku, který vám jednoduchou cestou ukáže, jak vybrat půjčku právě pro vás. Každý, kdo plánuje úvěr, samozřejmě chce jen tu nejvýhodnější půjčku. A to je správně. Vybavte se důležitými informacemi, bez nichž se výběr nejvýhodnější půjčky zkrátka nemůže obejít.  

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena