Banky.cz Články Hypotéka První banky zlevňují hypotéky. Plošný pokles sazeb je ale v nedohlednu

První banky zlevňují hypotéky. Plošný pokles sazeb je ale v nedohlednu

První banky zlevňují hypotéky. Plošný pokles sazeb je ale v nedohlednu
10.10.2022 Hypotéka

První vlaštovky, které ale jaro nedělají. I tak se dá mluvit o současné situaci na hypotečním trhu. I když už se objevují banky, které se rozhodly půjčku na bydlení o něco zlevnit, většina poskytovatelů vyčkává. Zároveň to však znamená, že ceny hypoték už zpravidla nerostou.

Neznamená to však, že se v nejbližší době dočkáme plošného poklesu sazeb. Na ten si počkáme možnái víc než dva roky.

Pomohly různé akce

Problém je v tom, že současnou situaci ovlivňuje řada faktorů. Mimo jiné:

Současné zlevňování některých poskytovatelů je tedy zapříčiněné spíš konkurenčním bojem než zásadní změnou situace na hypotečním trhu. Zájem o hypotéky totiž výrazně klesá, a banky proto chtějí získat co největší kus trhu pro sebe.

I díky různým akčním nabídkám ale průměrná nabídková sazba u nových hypotečních úvěrů o něco klesla.

Na začátku září banky nabízely nové hypotéky s průměrným úrokem 6,23 %, což je o 0,05 procentního bodu méně než v srpnu.

Úroky od 5,79 %

Jednou z bank, která zlevnila hypotéky, je Air Bank. Od 27. září snížila úrokové sazby o 0,2 procentního bodu. U nových hypotečních úvěrů tak získáte úrok od 5,79 % ročně.

Pokud si navíc k Air Bank převedete půjčku na bydlení od jiného poskytovatele, můžete dosáhnout i na sazbu 5,59 % ročně.

U tohoto poskytovatele je přitom jedno, jakou fixaci si sjednáte. Ve všech případech totiž nabízí stejný úrok.

K ještě většímu zlevňování pak přikročila Banka Creditas. V současné době nabízí u sedmileté fixace úrok až o 0,5 procentního bodu výhodněji než dřív.

Konkrétně u ní můžete dosáhnout na úvěr se sazbou:

U Banky Creditas pak vychází nejvýhodněji fixace na 5 let. Naopak nejméně výhodná je tříletá fixace.

Nejlepší hypotéka online

Hypoteční kalkulačka

Zlevnění? Někde jen na pár týdnů

Zlevnit hypotéky se v září rozhodla také Raiffeisenbank. A nabídla dokonce nejnižší úrokovou sazbu na trhu – 5,69 % ročně.

Nabídka však vydržela jen necelé dva týdny. Poté banka vrátila úroky na původní úroveň. 

V současnosti si tedy tuto půjčku na bydlení sjednáte s úrokovou sazbou od 6,09 % ročně. Tato hodnota platí u pětileté a sedmileté fixace a při půjčce nad milion korun.

Některé banky dál zdražují

Jak jsme uvedli v úvodu, zlevňování se týká skutečně jen několika málo poskytovatelů. U většiny bank úroky spíš stagnují. A v některých případech dokonce dál rostou.

Týká se to například mBank, která zvedla své úrokové sazby v polovině září. A to poměrně rapidně – až o 1,7 procentního bodu

Hypotéku si u ní tedy sjednáte se sazbou od 6,89 %. A to jen u sedmileté fixace, u kratších variant jsou úroky ještě vyšší.

Zájemců o hypotéku ubývá

Každý, kdo uvažuje o hypotéce, tedy stojí před zásadní otázkou: sjednat si ji hned, nebo raději počkat?

Řada lidí přitom dává přednost druhé variantě. I kvůli tomu objem poskytnutých hypoték vytrvale klesá.

V srpnu tak banky a stavební spořitelny sjednaly půjčky na bydlení v celkovém objemu 10 miliard korun. To je zhruba o 15 % méně než v červenci.

Nejlepší hypotéka online

A ve srovnání se srpnem předchozího roku je pokles ještě výraznější – podle dat České bankovní asociace dosáhl dokonce hodnoty 78 %!

Je sice pravda, že loňský rok byl v objemu sjednaných úvěrů rekordní (mimo jiné díky tomu, že se úroky většinu roku pohybovaly okolo 2 %), i v porovnání se srpnem 2020 si však nyní lidé půjčili o 60 % míň.

Pokud navíc odečteme refinancované úvěry a zaměříme se jen na nové hypotéky, zjistíme, že srpnový objem byl jen 8,2 miliardy korun. To je nejméně od ledna 2016.

Od začátku letošního roku do srpna pak poklesl zájem o hypotéky o víc než polovinu.

Výhodnější podmínky pro vyjednávání

Jak se tedy rozhodnout, zda sáhnout po hypotéce už nyní nebo raději počkat?

Jistou nápovědou může být predikce České národní banky. Podle ní se bude inflace za tento rok pohybovat kolem 20 % a teprve v příštím roce by mohla klesnout k 10% hranici.

Pokud tedy máte peníze na splácení hypotéky, není úroková sazba kolem 6 % vzhledem k inflaci tak výrazná. Navíc stále hrozí, že úroky do konce roku ještě stoupnou – jak před časem upozornili někteří analytici.

Částečně tomu nahrává i fakt, že podle centrální banky bude nejméně do konce příštího roku repo sazba minimálně 6 %.

Tento ukazatel má přitom na hypoteční sazby výrazný vliv. Dá se proto předpokládat, že hypoteční sazby v blízké době neklesnou.

Přesto můžete díky různým akčním nabídkám narazit na zajímavé podmínky.

Jak ale žádnou podobnou akci nepřehlédnout? Využijte naši hypoteční kalkulačku. Porovnává aktuální nabídky od všech poskytovatelů na trhu a snadno tak spočítá, kde najdete nejlepší podmínky.

A můžete si být jistí, že využijete tu opravdu nejvýhodnější nabídku na trhu.

ANKETA k článku První banky zlevňují hypotéky. Plošný pokles sazeb je ale v nedohlednu

Zlevní letos hypotéky pod 5%?

Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku První banky zlevňují hypotéky. Plošný pokles sazeb je ale v nedohlednu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

12.7.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

12.6.2024 Hypotéka

Konec fixace hypotéky je pro řadu rodin důležitým okamžikem, protože se jim naskýtá jedinečná příležitost optimalizovat podmínky úvěru a ušetřit na splátkách značnou částku. Přečtěte si, co znamená fixace hypotéky, jak zvolit její délku a co dělat na konci fixace.

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

27.5.2024 Hypotéka

Podle průzkumu, který proběhl v roce 2023, je pro mnoho Čechů jedním z jejich životních cílů pořízení vlastního bydlení. V některém z typů vlastního bydlení aktuálně žijí takřka tři čtvrtiny Čechů, vůbec nejčastěji se jedná o rodinný dům. V nájmu v současné době bydlí okolo 20 % lidí, více než polovina Čechů bydlících v nájmu, chce do vlastního. Jak financovat vlastní bydlení? Možností je hned několik.

Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty

Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty

22.5.2024 Hypotéka

Z průzkumu z loňského roku vyplynulo, že pět procent Čechů staví nebo se v následujících letech chystá postavit rodinný dům. Plánujete stavbu domu i vy? V tom případě vás čeká kolaudace. Kolaudační rozhodnutí je klíčové pro zákonné užívání stavby a zajištění bezpečnosti. Jak kolaudace probíhá a bez jakých dokumentů se neobejdete?

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

21.5.2024 Hypotéka

Plánujete si vzít hypotéku na bydlení, ale máte negativní záznam v registru dlužníků? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak banky na záznamy v registrech nahlížejí a jestli existuje šance, že vám banka i přes negativní záznam vaši žádost schválí. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak je to s hypotékou v případě negativního záznamu v registru dlužníků.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena