Banky.cz Články Hypotéka Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky
4.11.2019 Hypotéka

Větší zájem o nájemní bydlení, častější využívání spolužadatelů nebo menší počet nových úvěrů. To jsou některé následky loňského zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Od jejich zavedení na podzim uplynul už rok. Podívejte se, jak se za tu dobu změnil hypoteční trh.

V souvislosti s loňskými pokyny České národní banky se nejčastěji mluví o zhoršení dostupnosti hypoték. A tím pádem také o poklesu zájmu o tyto půjčky a souvisejícím snižování úrokové sazby.

Jenže reálných dopadů je mnohem víc. A přestože některé z nich nejsou na první pohled tak výrazné, projevují se v celém přístupu lidí k půjčkám na bydlení.

Co upravily loňské pokyny ČNB

Nejprve si ale zopakujeme, co přesně Česká národní banka loni změnila. Stanovila totiž jasné hranice pro:

DTI (debt to income) – poměr celkového dluhu žadatele vůči čistému ročnímu příjmu. Od loňska platí, že celková výše hypotéky a všech dalších dluhů žadatele smí být maximálně devětkrát vyšší než jeho čisté roční příjmy.

DSTI (debt service to income) – poměr splátek všech dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele. Pokyny centrální banky říkají, že výše splátek smí tvořit nanejvýš 45% z vašeho čistého měsíčního příjmu.

Do obou ukazatelů se započítává jak hypoteční úvěr, tak veškeré další půjčky. Už dřív navíc Česká národní banka určila, že hypotékou smí žadatel získat maximálně 90% z ceny zastavené nemovitosti. A to ještě pouze v omezeném počtu případů. Většina žadatelů se musí spokojit s půjčkou ve výši nanejvýš 80 % z hodnoty nemovitosti.

1. změna: roste zájem o nájemní bydlení

Jednou ze změn, o které se tolik nemluví a přitom má výrazný dopad na trh s bydlením, je vyšší zájem o pronájmy bytů. Roste spolu s tím, jak klesá dostupnost hypoték.

Na trhu se to projevuje už několik měsíců a nevyhnutelně to vede k tomu, že se zvyšují také ceny nájemního bydlení. Jenže stále dražší nájemné situaci ještě víc komplikuje. Naspořit si na vlastní bydlení je kvůli němu pořád složitější a pro spoustu lidí téměř nemožné.

2. změna: bodují hlavně menší byty

Ještě větším problémem než pokyny České národní banky je zdražování nemovitostí. Podle centrální banky jsou aktuálně nadhodnocené zhruba o 15%. Ve spojení právě s loňským zpřísněním podmínek pro získání hypoték to znamená, že řada žadatelů na potřebnou půjčku nedosáhne.

Stále častěji proto ustupují ze svých původních požadavků a kupují si menší nemovitosti, než původně plánovali. Mají totiž větší šanci získat dostatečný hypoteční úvěr.

Výrazně tak roste zájem o malé byty typu 1+kk a 2+kk, které se proto víc objevují i v nabídkách developerů. Jen v Praze už tvoří skoro dvě třetiny nových bytů. Před několika lety to přitom nebyla ani polovina.

3. změna: přibývá spolužadatelů

Nejlepší hypotéka online

Loňská omezení zkomplikovala situaci hlavně žadatelům, kteří mají naspořeno dost peněz, ale nemají dost vysoké příjmy. Potřebná hypotéka a její splátky by v jejich případě překročily limity stanovené centrální bankou.

Lidé proto nyní víc žádají o pomoc spolužadatele. Tedy člověka, který si vezme půjčku na bydlení spolu s nimi. Díky tomu roste výše příjmů uvedená v žádosti o hypotéku a tím pádem i výše úvěru, na kterou může zájemce dosáhnout.

Je tady ale jedno riziko. Pokud chcete jako spolužadatele využít například rodiče, počítejte s tím, že jejich věk se projeví na splatnosti hypotečního úvěru. Řada bank totiž požaduje vrácení peněz do 65 let žadatele. Anebo nejstaršího ze spolužadatelů.

Doba na splacení hypotéky se vám tak může výrazně zkrátit. A s ní vzrostou i měsíční splátky.

4. změna: lidé ruší staré půjčky

Spotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent. To všechno se promítá do vaší bonity. A také do hodnocení DSTI.

Právě proto žadatelé stále častěji nepotřebné půjčky a úvěrové produkty ruší. Ne vždy je to sice nutné, získáte tak ale jistotu, že jste pro zlepšení bonity udělali maximum. A tím pádem zvýšíte své šance, že na požadovanou hypotéku opravdu dosáhnete.

5. změna: banky vymýšlejí nové produkty

Na situaci samozřejmě reagují také banky. Přicházejí proto s novými produkty, které mají klienty přilákat. Patří mezi ně například hypotéky pro mladé. Od běžných hypotečních úvěrů se obvykle liší tím, že nabízejí až 90% LTV – tedy půjčku až do hodnoty 90% zastavené nemovitosti.

Hypoték s víc než 80% LTV ale smějí banky poskytovat jen omezené množství. A pokud se primárně objevují v půjčkách pro mladší žadatele, ti starší mají výrazně menší šanci, že se k nim dostanou. Tím pádem musí častěji počítat s 80% LTV a naspořit si víc peněz.

Jednou z posledních novinek je štafetová hypotéka od Komerční banky. Funguje tak, že půjčku na bydlení pro své děti si vezmou už rodiče. A ti také půjčku splácejí. Teprve když si jejich potomci začnou sami vydělávat a mají dostatečné příjmy, úvěr převezmou.

6. změna: nových hypoték je o čtvrtinu míň

Nejlepší hypotéka online

Ani nové produkty ale nezabránily obrovskému propadu zájmu o hypoteční úvěry. Letos si jich lidé za tři čtvrtě roku vzali jen 56 000. Loni za stejnou dobu to bylo 74 000. A objem hypoték ve stejném období klesl ze 160 na 128 miliard korun.

Propad je tak větší, než poskytovatelé na začátku roku čekali. Přesto to má podle nich jednu výhodu: trh s hypotékami se pročistil. A rizikoví klienti už na tyto půjčky nedosáhnou.

Tím pádem se snižuje i možnost, že pokud přijde ekonomická krize, nebudou mít lidé na splácení hypotečního úvěru dost peněz. Právě o to se Česká národní banka svými pokyny snažila.

7. změna: úroky jsou nejnižší za rok a půl

Přestože poskytovatelé vnímají opatření centrální banky pozitivně, zároveň se snaží o klienty bojovat. A znovu je k půjčkám na bydlení přitáhnout.

Kromě nových a inovovaných produktů jim v tom pomáhá zejména snižování úrokové sazby. Její průměr na konci září dosáhl hodnoty 2,47%. Je tedy zhruba na úrovni loňského března. Tehdy byla jen o 0,01 procentního bodu vyšší.

Od začátku roku tak průměrný úrok spadl o víc než 0,5 procentního bodu. Ještě koncem ledna byl přesně 3 %. Jenže kvůli klesajícímu zájmu o půjčky na bydlení začaly banky zlevňovat.

A pokračují v tom i nadále. Úroková sazba některých hypoték se propadla už pod 2,1 %. Postupně se tak blíží k magické hranici 2%. A dá se čekat, že ještě letos ji některý z poskytovatelů překoná. Nakonec u refinancování se to Fio bance povedlo už nyní.

Pozor, jen úrok nestačí!

Nezapomeňte ale, že samotný úrok nic neznamená. Důležité jsou i celkové náklady vyjádřené pomocí RPSN a další podmínky.

Pokud tedy chcete opravdu výhodnou hypotéku, nezapomeňte si důkladně porovnat jednotlivé nabídky. Anebo rovnou využijte kalkulačku hypotéky, se kterou vše zvládnete za pár vteřin.

ANKETA k článku Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Využili jste služeb hypotečního poradce?

Počet odpovědí: 188

KOMENTÁŘE k článku Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

HypoNews 07/24: Průzkum realitního trhu a jak nenaletět realitním makléřům

HypoNews 07/24: Průzkum realitního trhu a jak nenaletět realitním makléřům

24.7.2024 Hypotéka

Jak se v 1. polovině roku 2024 změnil realitní trh? Jak nenaletět realitním makléřům při pořízení nemovitosti? To vše se dozvíte v červencových HypoNews.

Hypotéky s výhodnějšími podmínkami refinancování? Už jen do konce srpna

Hypotéky s výhodnějšími podmínkami refinancování? Už jen do konce srpna

22.7.2024 Hypotéka

Konec výhodnějších podmínek pro hypotéky se blíží. Jestliže právě uvažujete o sjednání hypotéky, máte čas jen do konce srpna, abyste ještě stihli výhodnější podmínky pro refinancování a předčasné splacení. Od 1. září totiž začne platit nový zákon, který výrazně změní podmínky předčasného splacení úvěrů.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

12.7.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

Hypotéka a konec fixace: Co dělat a na co se připravit

12.6.2024 Hypotéka

Konec fixace hypotéky je pro řadu rodin důležitým okamžikem, protože se jim naskýtá jedinečná příležitost optimalizovat podmínky úvěru a ušetřit na splátkách značnou částku. Přečtěte si, co znamená fixace hypotéky, jak zvolit její délku a co dělat na konci fixace.

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

Jakými způsoby můžete financovat vlastní bydlení?

27.5.2024 Hypotéka

Podle průzkumu, který proběhl v roce 2023, je pro mnoho Čechů jedním z jejich životních cílů pořízení vlastního bydlení. V některém z typů vlastního bydlení aktuálně žijí takřka tři čtvrtiny Čechů, vůbec nejčastěji se jedná o rodinný dům. V nájmu v současné době bydlí okolo 20 % lidí, více než polovina Čechů bydlících v nájmu, chce do vlastního. Jak financovat vlastní bydlení? Možností je hned několik.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena