Zvyšujeme úroky. S touto zprávou přišlo v únoru několik poskytovatelů spořicích účtů. Reagovali tím na zvýšení sazeb České národní banky, které jim přineslo větší zhodnocení peněz. U některých bank tak klienti získají na spoření úrok i přes 2%. Ovšem jen při splnění určitých podmínek.
Česká národní banka oznámila zvýšení svých úrokových sazeb 6. února. Přiměl ji k tomu další růst inflace, která v lednu překonala dokonce 3,6%. A právě vyšší sazby centrální banky mají vést k jejímu snížení.
Přestože banky se zvýšením sazeb nepočítaly, dokázaly okamžitě zareagovat. Krátce po prohlášení České národní banky zvýšilo úročení spořicích účtů hned pět poskytovatelů. A zatímco centrální banka zvedla sazby o 0,25 procentního bodu, některé nabídky rostly i výrazněji.
Jenže ne každý na nové úročení opravdu dosáhne. K jeho získání totiž obvykle musíte splnit hned několik podmínek.
Týká se to například spořicího účtu u Trinity Bank. Jako jediný v současnosti nabízí dlouhodobý úrok přes 2% – přesně 2,08%. Jenže pouze pro vklady nad milion korun. Pokud si na spořicí účet uložíte méně, počítejte s úrokem:
Na nejvyšší úročení tak dosáhnou pouze nejbohatší střadatelé.
Se zajímavým zvýšením přišla také Equa bank. V jejím případě vyrostlo úročení spořicího účtu Hit z 1,3% na 1,6%. Opět ale musíte splnit několik podmínek:
Pokud některý z těchto požadavků nesplníte, úrok spadne na 0,2%.
Zhodnocení u spořicího účtu zvýšila také Air Bank, která od února nabízí úrok až 1,5%. Musíte ale počítat s podobnými podmínkami jako v předchozím případě. Tedy:
U vkladů nad 250 000 korun úrok klesne na 0,4%. A pokud nesplníte podmínku pěti plateb kartou, na jakékoliv zhodnocení můžete zcela zapomenout.
Se zvýšením úroků přišly i některé velké banky. Například Raiffeisenbank zvedla u spořicího účtu zhodnocení vkladů do 150 000 korun z 1% na 1,25%. Ani v jejím případě se to ale neobejde bez podmínek.
Pro získání slíbeného úroku musíte aktivně využívat svůj běžný účet u Raiffeisenbank. A co přesně si pod pojmem aktivní využívání představit? Na to není úplně jednoduchá odpověď. Konkrétní požadavky se totiž liší podle toho, jaké konto máte.
Zpravidla je to buď určitý počet transakcí měsíčně, nebo minimální obrat. Případně kombinace těchto podmínek.
Nejvyšší navýšení úroků na spořicích účtech ohlásila Česká spořitelna, a to z 0,2% na 1%. Platit však začne až od dubna. V jejím případě byl totiž růst úroků dlouhodobě plánovaný a s postojem centrální banky nemá nic společného.
Skok o 0,8 procentního bodu je přitom opravdu výrazný. Zároveň je ale potřeba dodat, že stávající úročení je silně podprůměrné. A ani 1% úrok zdaleka nepatří k nejlepším na trhu.
Také v tomto případě je navíc slíbené úročení podmíněné maximálním vkladem do 200 000 korun (pouze u účtu Erste Premier je limit 1 000 000 korun). U částky překračující tuto hranici padá úrok na 0,01 %.
A o úrok přijdete také v případě, že si z účtu v daném měsíci část peněz vyberete.
Přestože některé nové nabídky nabízejí zajímavé zhodnocení, neznamená to, že jinde podobné možnosti nenajdete. Například úrok 1,6% nabízí kromě Equa bank také:
Ani jedna z nich navíc nevyžaduje minimální či maximální vklad a nepodmiňuje úročení ani platbami kartou.
Sberbank pak nabízí zhodnocení dokonce až 1,75%. U ní je ale výsledný úrok odvozený od výše vkladu.
Zajímavé zhodnocení přinášejí i různé akce, se kterými banky průběžně přicházejí. Počítejte ale s tím, že bývají časově omezené. Například ING Bank aktuálně nabízí u spořicího účtu úrok 2%. Získáte ho ale pouze na půl roku, poté sazba klesne na 0,5%.
Navíc nezapomínejte, že vysoké úroky mohou být vykoupené různými poplatky. Anebo jsou podmínky pro jejich získání tak složité, že na slíbené úročení ve skutečnosti nedosáhnete.
Proto si jednotlivé nabídky nejdřív dobře porovnejte – třeba pomocí našeho srovnání spořicích účtů, kde jednoduše vyberete ten nejlepší spořící účet pro zhodnocení vašich úspor.
I v penzijním spoření byl rok 2022 silně poznamenán válkou na Ukrajině a propadem akcií. Všechny dynamické fondy a téměř všechny vyvážené fondy skončily bohužel po letech tučných zisků ve ztrátě. Naopak poprvé za svou historii doplňkového penzijního spoření se dařilo konzervativním fondům.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.
Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech stoupají. Díky České národní bance
Spořící účet, Komentoval(a): Jan