Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %

Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %

15.3.2021, Spoření

Březen 2020: Úroky na spořicích účtech českých bank se pohybují okolo 2 %. A některé tuto hranici dokonce překračují. Březen 2021: Situace je diametrálně odlišná. Kvůli koronavirové krizi úroky už několik měsíců v řadě padají a sazbu přes 0,5 % získáte jen výjimečně. A to není vše. Banky avizují, že brzy bude ještě hůř.

Jen v minulých týdnech oznámili snížení úrokových sazeb tři poskytovatelé, kteří dosud nabízeli nejlepší úročení. Alespoň u spořicích účtů bez složitých podmínek.

Kteří to jsou?

Equa bank vypadne z TOP 3

Jako první přišla se snížením úroků Equa bank, která koncem ledna oznámila pokles úrokové sazby u spořicího účtu HIT z 0,7 % na 0,4 %. Změna začne platit od dubna.

Abyste navíc na tento úrok dosáhli, musíte každý měsíc alespoň třikrát zaplatit kartou. Nebo prostřednictvím Equa bank investovat nejméně 50 000 korun do podílových fondů. Jinak zhodnocení spadne na 0,1 %.

Úrok přitom platí jen pro vklady do 200 000 korun. Cokoliv nad tuto částku se zhodnocuje jen o 0,1 %.

Equa bank tak pravděpodobně přijde o své postavení v trojici bank s nejvyššími sazbami na spořicím účtu. Vyšší úrok bude nadále nabízet nejen Hello bank!, ale také:

Není ale vyloučené, že se některý z těchto poskytovatelů také brzy odhodlá ke snížení svých úrokových sazeb.

Hello bank! snižuje, pořád je ale číslo 1

Měsíc po Equa bank oznámila snížení úroků také Hello bank! V jejím případě spadne úroková sazba u spořicího účtu z 1 % na 0,6 %. Přestože je to výrazný propad, banka bude i dál nabízet nejvyšší zhodnocení na trhu.

Také v jejím případě je úročení omezené sumou 200 000 korun. Cokoliv nad tuto částku se nezhodnocuje.

Ještě koncem minulého roku byl přitom strop o 100 000 korun vyšší.

Hello bank! ruší úroky i na běžném účtu

Hello bank! přitom nesnižuje úroky jen na spořicím účtu. Změny se dotknou také běžného účtu. Klienti, kteří ho využívají, se dosud mohli těšit na úrok 0,6 %.

Od května ale banka zhodnocení na tomto účtu ruší.

Aktuálně najdete úročení u běžných účtů jen výjimečně. Kromě Hello bank! ho klientům nabízí pouze Expobank, a to 0,25 %. Ostatní poskytovatelé tuto službu buď zrušili, nebo snížili na symbolických 0,01 %.

Výjimkou je v současnosti Raiffeisenbank, která nabízí u běžného účtu úrok 1 %. Nabídka ale platí pouze pro klienty ING Bank, kteří si do Raiffeisenbank převedou svůj účet. ING Bank se totiž letos stahuje z českého trhu a Raiffeisenbank má exkluzivní právo oslovit její klienty.

mBank hlásí pokles o 0,5 procentního bodu

Nejvýraznější pokles oznámila koncem února mBank. Úročení jejího spořicího účtu spadne od května z 0,9 % na 0,4 %. Tedy na stejnou hodnotu, jakou od dubna nabídne Air Bank a Equa bank.

V případě mBank je spoření zastropované částkou 100 000 korun. Pokud tento limit překročíte, je úročení prakticky nulové – 0,01 %.

Výhodou ale je, že si můžete u spoření nastavit 8 různých cílů. A pro každý z nich platí zmíněná hranice 100 000 korun. Celkem tedy můžete naspořit až 800 000 korun, aniž by kleslo úročení.

Může přijít další pokles

Už teď je tedy jasné, že v příštích týdnech se pořadí nejvýhodnějších spořicích účtů výrazně promíchá. A vzhledem k tomu, že koronavirová krize dál trvá, dá se čekat, že v budoucnu přijdou ještě další změny.

Proto si nezapomeňte vždy předem ověřit a porovnat aktuální úroky. Například pomocí našeho srovnání spořicích účtů. Najdete v něm jak aktuální úroky, tak podmínky, které jsou s daným spořením spojené.

Spoření vs. kombinace spoření a investic

Na trhu najdete sice v současnosti najdete i nabídky, které nabízejí výrazně vyšší úrok než konkurence, obvykle ale skrývají různé nástrahy.

Platí to například pro spoření od Komerční banky. Slibuje úrok až 3 %, ale abyste na něj dosáhli, musíte splnit několik podmínek. Kromě založení běžného účtu je to hlavně povinná investice do podílových fondů.

Investovat přitom musíte minimálně stejnou částku, jakou si uložíte na spořicí konto.

Pokud tyto podmínky nesplníte, klesne úrok jen na 0,1 %. A když máte na spořicím účtu víc než 200 000 korun, spadne úrok na 0,01 %.

V praxi tedy máte před sebou kombinaci spoření a investic. Stejnou možnost v současnosti nabízí také ČSOB, u ní je ale maximální úrok „pouze” 1,5 %.

Oba produkty se hodí hlavně v případě, že kromě spoření uvažujete také o investování. Pokud ale hledáte bezpečné uložení peněz, které dokáže alespoň trochu zmírnit inflaci, je lepším řešením klasický spořicí účet.

ANKETA k článku Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %"

Snížila Vám letos banka úroky na spořicím účtu?
Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech znovu padají. Nejvyšší se pohybují okolo 0,5 %

16.3.2021 13:50:41

Equa bank je nej, Komentoval(a): Filip

Proč každý tolik řeší úrok na spořícím účtu? Spořící účet je snad od toho, že si tam spořím, abych měl nějakou rezervu, kdyby se něco stalo ne? Když chci zhodnocení, tak investuji. Já investuji u Equa bank a jsem nejspokojenější na světě. Teď nově to vidím i v mobilním bankovnictví, jak si ty moje fondy vedou a je to pecka. A peníze se mi krásně zhodnocují.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat