Jak najít solidní a bezpoplatkovou banku s možností spoření a spotřebitelským úvěrem? Co se děje s Moravským peněžním ústavem?

20.11.2014 Banka

Dobrý den, ráda bych změnila banku. Chtěla bych najít solidní a ustálenou banku bez poplatků (s platbou za výběr z bankomatu jiné banky počítám) a bez omezených limitů (např. že na účet musí chodit určitá částka a pak vše bude zdarma). Dále bych uvítala, aby tato banka nabízela možnost spoření s "přijatelným" úrokem (měsíčně bych si ukládala určitou částkou do budoucna) a taky možnost spotřebitelského úvěru pro případ nečekané události. Je na trhu banka, která toto vše nabízí? Ještě bych se chtěla zeptat, jestli máte informace o tom, jak pokračuje snaha Moravského peněžního ústavu k přeměně na banku. Vím, že nabízí různé možnosti spoření pro členy družstva, ale přece jenom to není banka a o jejich osobním účtu (jak moc je propracovaný oproti nízkonákladovým bankám) nemám žádné informace. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na trhu máme 5 tzv. moderních nízkonákladových bank, které nabízejí běžný účet bez poplatků (mimo výběry z bankomatů): FIO Banka, mBank, ZUNO, Air-Bank, Equa Bank, přičemž:

  • Equa Bank si klade podmínky aktivního užívání účtu, takže ji škrtám
  • FIO nenabízí spotřebitelský úvěr, taktéž škrtám
  • mBank má mizerné úroky u spoření, škrtám
  • zbývá nám ZUNO a Air-Bank, ze kterých má o fous lepší podmínky Air-Bank (vyšší úrok u spoření)

Spotřebitelský úvěr a běžný účet jsou nerozlučně spojené produkty (každá banka která by Vám půjčila bude chtít, abyste u nich měla i běžný účet). Ale spoření může být u jiné banky zcela nezávisle na těchto dvou produktech. Proto můžete k Air-Bance přidat do užšího výběru i mBank, kde se mi osobně líbí více poplatky za výběry z bankomatů. Spořicí účet pak může být klidně u Air-Bank či Moravského peněžního ústavu. U MPU bych si sice běžný účet neotevřel (banky mají propracovanější internetbanking pro pravidelnou obsluhu účtu), ale spoření je tam super. Aktuálně 1,7% do 150 000 Kč a dále 1,4% je bankami doposud nepřekonáno.

Na přerod MPU na banku nečekejte, to je oproti původně deklarovaným smělým plánům ještě proces na roky. Nicméně status MPU (banka nebo záložna) nemá žádný omezující vliv na volbu finančního ústavu pro spoření (i pro běžný účet, kde přerod na banku nemusí nutně znamenat implementaci lepšího IB).