Jak správně přelít peníze z běžného účtu na stavební spoření a jak často je přeposílat? Existuje banka, která umožňuje vklad eur na spořící účet bez nutnosti převodu na koruny?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
26.3.2016 Spoření

Dobrý den, mám dva dotazy. První dotaz se týká stavebního spoření wüstenrot. Mám spořící účet u sberbank, ale kvůli snížení úroku na 0,73% jsem se rozhodl peníze z tohoto účtu(cca 40 000) přelít na mé stavební spoření, kde mám cca 100 000kč s cílovou částkou 200 000kč. Jak mám tento přenos nadávkovat? Mám poslat všechny peníze najednou nebo je lepší je přeposílat měsíčně po určité (jaké?) částce, abych dosáhl státní podpory? Druhý dotaz: mám eura v hotovosti a chci je dát na spořící účet. Existuje banka, který by mi tato eura dovolila na spořící účet v eurech vložit aniž by je nejdříve převedla na koruny a poté zpět na eura ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

stavební spoření má smysl jen z hlediska zisku státní podpory (10% z roční úložky, max. 2 000 Kč). Jinak samotný úrok 1% není taková výhra (není adekvátní omezení dispozic na několik let dopředu). Tedy na stavební spoření posílejte ročně max. 20 000 Kč (stačí vždy jednorázově v prosinci). Zbylé peníze můžete nadále ponechat na spořících účtech bez výpovědní lhůty, kde je budete mít kdykoliv k dispozici (Air Bank 0,9%, Equa bank při vedení bezplatného účtu 1,25%).

Ohledně oněch eur, každá banka Vám je ráda vloží přímo na euro účet (není třeba dvojité konverze), ale za vklad bankovek jiné měny než české si banky účtují % z vkladu. Nebylo by lepší si euro hotovost vyměnit v dobré směnárně (exchange.cz) a do banky uložit na spořící účet už jen koruny? Kurz CZK/EUR je díky umělému oslabení ČNB na rekordním minimu (27 Kč/EUR), tedy dnes za eura dostane více korun. V příštím roce ČNB intervence ukončí a lze čekat skokové posílení kurzu na 25 Kč/EUR (tedy za stejné množství eur byste dostal méně korun). Budete-li držet peníze v eurech, automaticky během dalšího roku ztratíte 10% hodnoty.