Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3267, Penzijní připojištění a stavební spoření

Penzijní připojištění a stavební spoření, Spoření

M

Dobrý den, vyplatí se v dnešní době a pro mě osobně mít penzijní připojištění nebo stavební spoření? Dříve jsem měla obojí, pak ale přišly rodinné problémy, takže jsem vše zrušila. Nyní přemýšlím, jestli si mám něco znova založit, jestli se mi to vyplatí, jestliže: mám 39 let (jsem svobodná, děti nemám, na vlastní bydlení nemám dostatek financí a do zadlužení jít nechci), mám trvalé zaměstnání, běžný a spořící účet mám u Equa bank, kde si měsíčně ukládám několik tisíc. Děkuji za odpověď.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

oba produkty dnes smysl mají, především z důvodu dlouhotrvajícího období velmi nízkých úrokových sazeb. Primárně doporučuji dávat 20 000 Kč ročně (cca 1 700 Kč/měsíc) na stavební spoření pro zisk plné státní podpory (2 000 Kč/rok), k tomu máte úrok 1% a poplatky za uzavření spoření (obvykle 1% z cílové částky, u ČS při sjednání online jen 495 Kč) a vedení spoření (průměrně 320 Kč/rok). Dále penzijní připojištění s měsíční úložkou max. 1 000 Kč pro zisk plné státní podpory (230 Kč/měsíc). 5-10 let před důchodem (ukončením spoření) má smysl dávat více než 1 000 Kč z důvodu snížení daňového základu na dani z příjmu (vrátí se Vám 15% z úložek nad 1 000 Kč).

Equa bank má nejlepší běžný účet a 2-3. nejlepší spoření na trhu, na tom bych určitě nic neměnil, lepší nenajdete. Je-li Vám limit na spořícím účtu 200 000 Kč málo, zřiďte si k Equa navíc běžný účet a spoření u Air Bank (při platbě kartou 5x měsíčně nabízí úrok 1% do 350 000 Kč). 

Za prioritu bych ovšem považoval pořízení vlastního bydlení na hypotéku. Osobně jsem také co možná nejvíce proti dluhům, ale nejde-li vlastní bydlení jinak, je hypotéka nejmenší možné zlo. Máte ještě cca 26 let do důchodu, během kterých velmi doporučuji si vlastní bydlení pořídit a hypotéku doplatit. S vlastním bytem/domem není stáří vůbec špatné, byť třeba pouze se státním důchodem. Ovšem platit z důchodu nájem, to je pak skutečně bídné živobytí, které bych nikomu nepřál. Úspory na důchod jsou jistě dobrá věc, ovšem vybíráte-li mezi úsporami a vlastním bydlením, volte určitě vlastní bydlení. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

24.1.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020, Spoření, Autor: Petr Jermář

Nejúspěšnější rok za posledních 5 let mají za sebou stavební spořitelny na českém trhu. Minimálně z pohledu nově uzavřených smluv. Poprvé od roku 2014 totiž jejich počet překonal půl milionu. Podle údajů ČTK dosáhl dokonce na 546 000. Naopak poptávka po úvěrech na bydlení loni klesala.

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterým letos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování. U něj zpravidla dostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rok díky tomu ušetří tisíce korun.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PN

#8706, Student a daň z příjmu, Daně, 24.1.2020

Dobrý den, jsem studentem Vysoké školy, je mi 23 let. Musím platit nějaké daně z příjmu na Zonky? Popřípadě od jak velkého příjmu?

Dobrý den, daňové přiznání podává každý, kdo měl v předchozím fiskálním roce zdanitelné příjmy. Výsledkem daňového přiznání může být i nulová daň (nebo třeba i daňový přeplatek u menších příjmů a vyšších daňových slev), nicméně přiznání je třeba podat. Zda-li nějaké daně platit budete či nikoliv (případně od jaké výše) - přesně to je výsledkem výpočtu daňového přiznání. 

K

#8705, Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence, 24.1.2020

Mám informovat věřitele o tom, jestli jdu do insolvence? Telefony pořád zvoní a já nevím, co jim mám vlastně říct. Bojím se, že mi domů přijdou vymahači z inkasních společností.

Dobrý den, v insolvenci je vykonavatelnost exekucí pozastavena, inkasní společnosti Vám tak nemohou zabavovat majetek ani peníze. Proaktivně o insolvenci nikoho informovat nemusíte. Pokud by u Vás přece jen někdo zazvonil, stačí jim oznámit, že jste v insolvenci.

E

#8704, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 24.1.2020

Dobrý den, v r. 1992 jsem zdědila 19/20 domu ve kterém jsem měla trvalé bydliště. V roce 2018 mi sestra darovala zbývající 1/20, kterou do té doby vlastnila. V r. 2019 jsem celý dům prodala. Jakým způsobem mám příjem z 1/20 vykázat v daňovém přiznání? 19/20 je od daně osvobozeno. Děkuji

Dobrý den, příjem z prodeje 19/20 je od placení daně z příjmu osvobozen, z poslední dvacetiny zaplatíte 15% daň ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8700 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR