Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3267, Penzijní připojištění a stavební spoření

Penzijní připojištění a stavební spoření, Spoření

M

Dobrý den, vyplatí se v dnešní době a pro mě osobně mít penzijní připojištění nebo stavební spoření? Dříve jsem měla obojí, pak ale přišly rodinné problémy, takže jsem vše zrušila. Nyní přemýšlím, jestli si mám něco znova založit, jestli se mi to vyplatí, jestliže: mám 39 let (jsem svobodná, děti nemám, na vlastní bydlení nemám dostatek financí a do zadlužení jít nechci), mám trvalé zaměstnání, běžný a spořící účet mám u Equa bank, kde si měsíčně ukládám několik tisíc. Děkuji za odpověď.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

oba produkty dnes smysl mají, především z důvodu dlouhotrvajícího období velmi nízkých úrokových sazeb. Primárně doporučuji dávat 20 000 Kč ročně (cca 1 700 Kč/měsíc) na stavební spoření pro zisk plné státní podpory (2 000 Kč/rok), k tomu máte úrok 1% a poplatky za uzavření spoření (obvykle 1% z cílové částky, u ČS při sjednání online jen 495 Kč) a vedení spoření (průměrně 320 Kč/rok). Dále penzijní připojištění s měsíční úložkou max. 1 000 Kč pro zisk plné státní podpory (230 Kč/měsíc). 5-10 let před důchodem (ukončením spoření) má smysl dávat více než 1 000 Kč z důvodu snížení daňového základu na dani z příjmu (vrátí se Vám 15% z úložek nad 1 000 Kč).

Equa bank má nejlepší běžný účet a 2-3. nejlepší spoření na trhu, na tom bych určitě nic neměnil, lepší nenajdete. Je-li Vám limit na spořícím účtu 200 000 Kč málo, zřiďte si k Equa navíc běžný účet a spoření u Air Bank (při platbě kartou 5x měsíčně nabízí úrok 1% do 350 000 Kč). 

Za prioritu bych ovšem považoval pořízení vlastního bydlení na hypotéku. Osobně jsem také co možná nejvíce proti dluhům, ale nejde-li vlastní bydlení jinak, je hypotéka nejmenší možné zlo. Máte ještě cca 26 let do důchodu, během kterých velmi doporučuji si vlastní bydlení pořídit a hypotéku doplatit. S vlastním bytem/domem není stáří vůbec špatné, byť třeba pouze se státním důchodem. Ovšem platit z důchodu nájem, to je pak skutečně bídné živobytí, které bych nikomu nepřál. Úspory na důchod jsou jistě dobrá věc, ovšem vybíráte-li mezi úsporami a vlastním bydlením, volte určitě vlastní bydlení. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

23.7.2019, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Nahoru, dolů a zase hodně nahoru. Takový je v těchto týdnech vývoj ceny bitcoinu. Jen za poslední dva měsíce se jeho cena víc než zdvojnásobila. A neutichající zájem investorů dokazuje, že trh bere kryptoměny čím dál vážněji. Logicky – díky investicím do bitcoinu mohli lidé v posledních letech vydělat i víc než stonásobně.

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#7131, Zneužití osobních údajů, Podvod, 22.7.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud jsem někomu platil peníze převodem na účet a tudíž zná mé jméno a číslo účtu, tak jestli může takový člověk můj účet nějak zneužít. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přestože je číslo účtu v kombinaci se jménem osobním údajem, nelze ho naštěstí nijak zneužít.

Z

#7130, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 22.7.2019

Zdravím, chtěli bychom si s manželem udělat insolvenci, máme 4 děti, nájem platíme 12 550 Kč. Čistý příjem máme 48 000 Kč. Můžete mi napsat kolik, Kč nám nechají (dohromady dlužíme cca 900 000 Kč).

Dobrý den, kolik berete každý zvlášť? Pokud byste měli pouze jeden příjem ve výši 48 000 Kč, zbylo by Vám z něj při 4 dětech 19 287 Kč. 

C

#7129, Otevírací doba poboček, Banka, 22.7.2019

Ma prosim alespon jedna pobocka KB Praha otevreno pro pracujici, tzn. bud v sobotu nebo rano od osme hodiny ci vecer do 20.-21.hodiny? Slusne banky maji pobocky v obchodnich centrech, ktere takto pracuji. Francouzska KB na ceske pracujici kasle? Dekuji za informaci.

Dobrý den, i KB má pobočky v pražských obchodních centrech (např. OC Chodov), ale bohužel ve Vámi uvedených hodinách/dnech nejsou otevřeny.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR