Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3267, Penzijní připojištění a stavební spoření

Je lepší mít penzijní připojištění nebo stavební spoření? Jaká je nejvýhodnější volba pro můj finanční plán?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.12.2016 Spoření

Dobrý den, vyplatí se v dnešní době a pro mě osobně mít penzijní připojištění nebo stavební spoření? Dříve jsem měla obojí, pak ale přišly rodinné problémy, takže jsem vše zrušila. Nyní přemýšlím, jestli si mám něco znova založit, jestli se mi to vyplatí, jestliže: mám 39 let (jsem svobodná, děti nemám, na vlastní bydlení nemám dostatek financí a do zadlužení jít nechci), mám trvalé zaměstnání, běžný a spořící účet mám u Equa bank, kde si měsíčně ukládám několik tisíc. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

oba produkty dnes smysl mají, především z důvodu dlouhotrvajícího období velmi nízkých úrokových sazeb. Primárně doporučuji dávat 20 000 Kč ročně (cca 1 700 Kč/měsíc) na stavební spoření pro zisk plné státní podpory (2 000 Kč/rok), k tomu máte úrok 1% a poplatky za uzavření spoření (obvykle 1% z cílové částky, u ČS při sjednání online jen 495 Kč) a vedení spoření (průměrně 320 Kč/rok). Dále penzijní připojištění s měsíční úložkou max. 1 000 Kč pro zisk plné státní podpory (230 Kč/měsíc). 5-10 let před důchodem (ukončením spoření) má smysl dávat více než 1 000 Kč z důvodu snížení daňového základu na dani z příjmu (vrátí se Vám 15% z úložek nad 1 000 Kč).

Equa bank má nejlepší běžný účet a 2-3. nejlepší spoření na trhu, na tom bych určitě nic neměnil, lepší nenajdete. Je-li Vám limit na spořícím účtu 200 000 Kč málo, zřiďte si k Equa navíc běžný účet a spoření u Air Bank (při platbě kartou 5x měsíčně nabízí úrok 1% do 350 000 Kč).

Za prioritu bych ovšem považoval pořízení vlastního bydlení na hypotéku. Osobně jsem také co možná nejvíce proti dluhům, ale nejde-li vlastní bydlení jinak, je hypotéka nejmenší možné zlo. Máte ještě cca 26 let do důchodu, během kterých velmi doporučuji si vlastní bydlení pořídit a hypotéku doplatit. S vlastním bytem/domem není stáří vůbec špatné, byť třeba pouze se státním důchodem. Ovšem platit z důchodu nájem, to je pak skutečně bídné živobytí, které bych nikomu nepřál. Úspory na důchod jsou jistě dobrá věc, ovšem vybíráte-li mezi úsporami a vlastním bydlením, volte určitě vlastní bydlení.