Dlouhodobé spoření, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
10.1.2018 Spoření

Dobrý den, dlouhodobě spořím pro svého synovce. Peníze mám u spořícího účtu banky Creditas, kde mám základní úrok 0,50 % + bonusový úrok 0,10 %. Měsíčně posílám na účet 1 000 Kč, žádné peníze nevybírám. Předpokládám, že spoření bude ještě trvat 14 let. Osobní účet mám u Equa bank, kde mám pro sebe spořící účet Hit. Pro synovce jsem chtěla zvolit odlišnou banku s dobrým úrokem. Cílem je pouze dlouhodobé dobré spoření. Doporučujete mi nějakou jinou - vhodnější banku (ne družstevní záložnu) nebo jiný typ spoření pro tento můj cíl?

Dobrý den,

Creditas na spořícím účtu nabízí úrok aktuálně jen 0,1% + bonus 0,2% (dohromady 0,3%). Inflace je nyní cca 2,5%, tedy na takto uložených penězích tratíte ročně 2,2%. Lepší úrok nabízí ING Bank (0,5%), Equa bank (0,8%) či Air Bank (1%), ale spořící účet není obecně vhodný pro dlouhodobé spoření. Lépe jsou na tom termínované vklady, ale ty jsou vhodné pro jednorázové složení vyšší částky (ne pro pravidelné spoření).

Co zkusit stavební spoření? Úrok 1% a státní podpora 10% z ročního vkladu (při měsíční úložce 1 000 Kč bude roční podpora 1 200 Kč - lepší by ale bylo ročně vkládat 20 000 Kč pro dosažení max. státní podpory 2 000 Kč). Stavební spořitelna ČS si za založení spoření online účtuje poplatek jen 495 Kč.

Bude-li Vám za 14 let min. 60 let, pak doporučuji penzijní spoření (dříve zváno penzijní připojištění). Na každých uložených 1 000 Kč Vám stát přidá 230 Kč a v 60 letech lze vše vybrat.