Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4190, Dlouhodobé spoření

Dlouhodobé spoření, Spoření

M

Dobrý den, dlouhodobě spořím pro svého synovce. Peníze mám u spořícího účtu banky Creditas, kde mám základní úrok 0,50 % + bonusový úrok 0,10 %. Měsíčně posílám na účet 1 000 Kč, žádné peníze nevybírám. Předpokládám, že spoření bude ještě trvat 14 let. Osobní účet mám u Equa bank, kde mám pro sebe spořící účet Hit. Pro synovce jsem chtěla zvolit odlišnou banku s dobrým úrokem. Cílem je pouze dlouhodobé dobré spoření. Doporučujete mi nějakou jinou - vhodnější banku (ne družstevní záložnu) nebo jiný typ spoření pro tento můj cíl?

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

Creditas na spořícím účtu nabízí úrok aktuálně jen 0,1% + bonus 0,2% (dohromady 0,3%). Inflace je nyní cca 2,5%, tedy na takto uložených penězích tratíte ročně 2,2%. Lepší úrok nabízí ING Bank (0,5%), Equa bank (0,8%) či Air Bank (1%), ale spořící účet není obecně vhodný pro dlouhodobé spoření. Lépe jsou na tom termínované vklady, ale ty jsou vhodné pro jednorázové složení vyšší částky (ne pro pravidelné spoření).

Co zkusit stavební spoření? Úrok 1% a státní podpora 10% z ročního vkladu (při měsíční úložce 1 000 Kč bude roční podpora 1 200 Kč - lepší by ale bylo ročně vkládat 20 000 Kč pro dosažení max. státní podpory 2 000 Kč). Stavební spořitelna ČS si za založení spoření online účtuje poplatek jen 495 Kč.

Bude-li Vám za 14 let min. 60 let, pak doporučuji penzijní spoření (dříve zváno penzijní připojištění). Na každých uložených 1 000 Kč Vám stát přidá 230 Kč a v 60 letech lze vše vybrat. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Investice do nemovitostí a realitní bublina

Investice do nemovitostí a realitní bublina

24.4.2018, Reality, Autor: Adam Sucháček

Vyplatí se aktuálně investovat do nemovitostí? Nepraskne realitní bublina? Otázky, které si klade mnoho investorů. Jednoznačná odpověď však neexistuje. V následujících řádcích se pokusím vysvětlit, proč tomu tak je.

Velké porovnání hypoték – duben 2018

Velké porovnání hypoték – duben 2018

18.4.2018, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Průměrná sazba hypoték vzrostla na 2,5% a již není možné sehnat úvěr na bydlení pod 2%. Nicméně i přes všeobecnou vlnu zdražování dvě banky zlevnily. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

13.4.2018, Reality, Autor: Adam Sucháček

Ceny realit nadále rostou strmým tempem. Nejdráže je v Praze a v Brně. Jak se liší ceny novostaveb a starších bytů? Kolik se v české a moravské metropoli prodává nových bytů? A jak budou nemovitosti zdražovat v roce 2018?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

FR

#4616, ABN Amro, Podvod, 24.4.2018

Dobrý den, chci se zeptat, je banka ABN Amro z Londýna důvěryhodná? Může být můj účet nějak zneužit, když jim sdělím IBAN a BIC? A poslední dotaz, zda v uvedené bance pracuje Rick Owens. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ABN Amro je důvěryhodná banka, ale v posledních týdnech se internet jen hemží podvodníky, kteří se za ABN Amro vydávají (konkrétně právě za londýnskou pobočku). IBAN ani BIC zneužitelný není. Banky mají tisíce zaměstnanců a nikdo Vám v rámci ochrany osobních údajů nemůže sdělit, kdo kde pracuje či nepracuje. Doporučuji ihned ukončit veškerou komunikaci s podvodníky, kteří Vám naslibovali pohádkové zbohatnutí, ale ve skutečnosti z Vás jen budou tahat peníze. 

RM

#4615, Z Norska, Platba, 24.4.2018

Dobrý den, kamarád mi poslal peníze z jeho banky v Norsku na můj účet u mBank. Když mi po 10ti dnech nic nedorazilo, byl se zeptat v jeho norské bance a bylo mu řečeno, že se mu peníze vrátí zpět na účet, protože s mBank nespolupracují. Je to možné nebo mě tahá za nos. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nemáte moc dobrého kamaráda, protože Vás tahá za nos. mBank je účastníkem mezinárodního platebního styku a peníze z norské banky na Váš účet dorazit musí. Mezinárodní platby téměř nikdy neputují přímo (např. z Norska do ČR), ale skrz síť zprostředkovatelských bank. Z Norska tak platba putuje nejčastěji do Německa a z německé banky teprve do mBank. Norská banka samozřejmě s mBank přímo nespolupracuje (stejně jako s 99% všech ostatních bank ve světě). Ale právě skrz síť zprostředkovatelských bank platby vždy doputují do cílové banky.  

LO

#4614, Refinancování, Půjčka, 24.4.2018

Dobrý den, mám půjčku v ČS 150 000 Kč s úrokem 10,60%, RPSN 11,62%. Přijde mi to moc. Do jaké banky bych mohla přejít?

Dobrý den, půjčku ve výši 150 000 Kč lze určitě sehnat za úrok/RPSN 7%. Doporučuji Air Bank nebo Equa bank. Samozřejmostí jsou nulové poplatky za sjednání a vedení úvěru stejně jako bezplatné mimořádné splátky.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR