Jak se bránit v případě, kdy mě někdo navedl k neplacení splátek a následně byla zahájena insolvence?

Dobry den, chci se zeptat, muj otec zadal misto me o insolvenci, nechal me neco podepsat (ani me to nenechal precist). O co jde. Pujcila jsem si penize na Vanoce s tim, ze to vse budu platit. Vedela jsem do ceho jdu. Moji rodice kdyz to zjistili, tak hned se zacali plest do toho a zarizovat insolvenci ja to nechtela a pred tim nez k tomu doslo tak mi rekli, ze nemam platit splatky, ze ty penize muzu vybrat ze se mi nic nestand. Pak me honili po telefonu exekutori. Chci se zeptat, pokud pozadam o zruseni insolvence a reknu soudu a spravci, ze moje rodice me navedli neplatit splatky a v mem bankovnictvi na jejich pocitaci iphonu zmenili data splatek, je mozna dostat se do stavu zpet, kdy jsem platila vsechno? Nechci, aby na me prisla exekuce. Za to nemuzu, protoze me navedli umyslne. Chteli mi udelat problemy. Jak mam postupovat?  Dekuji za odpoved

Dobrý den,

dluhy se platit musí. Když přestanete splácet, budou po Vás navrácení peněz vymáhat věřitelé s pomocí exekutora. Že Vám někdo poradil, abyste své dluhy nesplácela, nikde jako argument neobstojí. Rozhodnutí "nesplácet" bohužel zpět vrátit nelze. Jste dospělá svéprávná osoba (máte voličské právo, atd.).

O insolvenci (osobní bankrot) se žádá ve chvíli, kdy nestíháte splácet své dluhy. Je-li Váš příjem dostatečný na úhradu oné půjčky na Vánoce, soud Vám insolvenci nepovolí (takže rovnou můžete požádat soud o zastavení insolvenčího řízení). Dluh po Vás bude vymáhat exekutor. Doporučuji si s ním domluvit splátkový kalendář. Místo svého původního dluhu tak budete platit navíc náklady na exekuční řízení.

Prvopočátkem všech problémů byla Vaše nerozumná půjčka na vánoční dárky. Finančně gramotný člověk si nikdy nepůjčuje peníze na dárky, dovolenou a spotřební věci. Doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně