Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #4008, Poplatek za příchozí SEPA platbu

Poplatek za příchozí SEPA platbu, Platba

9.11.2017 Platba

Dobrý den, pobírám starobní důchod ze Slovenské republiky, každý měsíc podle aktuálního kurzu. Po roce vstupu SR do EU mi Česká spořitelna vykazuje minus 100 Kč za převod Eura na Českou korunu. Je to krácení důchodu, nikdo mi to za celé roky nevysvětlil, poslední odpověď ze Sociální pojišťovny v Bratislavě byla, že za to může banka. Existuje jiný převod než SEPA? Děkuji za odpověď, D.

Dobrý den,

SEPA označuje mezinárodní platbu v EUR v rámci EU. Převod eur na koruny je vždy bezplatný, resp. za něj bance platíte kurzovou marží (rozdíl středového a Vám účtovaného kurzu). Oněch 100 Kč si Česká spořitelna účtuje za každou příchozí SEPA platbu. Je to stejný poplatek jako např. za vedení účtu, odchozí tuzemskou platbu, výběr z bankomatu jiné banky, atd.

Otázka tedy zní: "Existuje levnější banka, která si za SEPA platby účtuje méně?"

Ano, levnější SEPA platby než ČS má hned 6 bank (Equa bank 9 Kč, Creditas 15 Kč, Fio banka 20 Kč, Air Bank a mBank 25 Kč, Expobank 49 Kč).

Doporučuji běžný účet od Fio banky, která má navíc platební styk ČR-SR zcela zdarma (zde nebude platit ani výše zmíněných 20 Kč za SEPA platby z ostatních zemí EU mimo SR). Vedení účtu je zcela zdarma a bez podmínek. Dejte sbohem všem bankovním poplatkům.