Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #4008, Poplatek za příchozí SEPA platbu

Poplatek za příchozí SEPA platbu, Platba

DK

Dobrý den, pobírám starobní důchod ze Slovenské republiky, každý měsíc podle aktuálního kurzu. Po roce vstupu SR do EU mi Česká spořitelna vykazuje minus 100 Kč za převod Eura na Českou korunu. Je to krácení důchodu, nikdo mi to za celé roky nevysvětlil, poslední odpověď ze Sociální pojišťovny v Bratislavě byla, že za to může banka. Existuje jiný převod než SEPA? Děkuji za odpověď, D.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

SEPA označuje mezinárodní platbu v EUR v rámci EU. Převod eur na koruny je vždy bezplatný, resp. za něj bance platíte kurzovou marží (rozdíl středového a Vám účtovaného kurzu). Oněch 100 Kč si Česká spořitelna účtuje za každou příchozí SEPA platbu. Je to stejný poplatek jako např. za vedení účtu, odchozí tuzemskou platbu, výběr z bankomatu jiné banky, atd. 

Otázka tedy zní: "Existuje levnější banka, která si za SEPA platby účtuje méně?"

Ano, levnější SEPA platby než ČS má hned 6 bank (Equa bank 9 Kč, Creditas 15 Kč, Fio banka 20 Kč, Air Bank a mBank 25 Kč, Expobank 49 Kč). 

Doporučuji běžný účet od Fio banky, která má navíc platební styk ČR-SR zcela zdarma (zde nebude platit ani výše zmíněných 20 Kč za SEPA platby z ostatních zemí EU mimo SR). Vedení účtu je zcela zdarma a bez podmínek. Dejte sbohem všem bankovním poplatkům.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Zájem o životní pojištění loni rostl. Díky jednorázovým pojistkám

Zájem o životní pojištění loni rostl. Díky jednorázovým pojistkám

8.4.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Víc než 45 miliard korun. Tolik peněz loni lidé v České republice zaplatili za životní pojištění. Oproti roku 2018 je to nárůst o 2,6%. Způsobilo ho zejména jednorázové životní pojištění, jehož objem se loni zvedl o víc než 25% v porovnání s předchozím rokem.

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

7.4.2020, Banka, Autor: Jan Budín

Přijít do některé pobočky Monety Money Bank a zřídit si v ní stavební spoření? Proč ne! Tuto možnost máte už od 1. dubna, kdy Moneta Money Bank dokončila převzetí Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Obě společnosti koupila za téměř 4,5 miliardy korun.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

T

#9660, Koronavirus, nebankovní půjčka a odklad splátek, Půjčka, 9.4.2020

Dobrý den, minulý rok mi byl zesplatněn úvěr a dohodl jsem si s věřitelem (Zonky) nový splátkový kalendář, který dodržuji. Mám možnost požádat o odklad nebo tím, že jsem v prodlení vůči původnímu splátkovému kalendáři automaticky tuto možnost ztrácím? To by mi přišlo celkem nefér. Díky a fajn den

Dobrý den, o odklad splátek požádat můžete, ale Zonky vám nemusí vyjít vstříc. Chystaná zákonná úleva pro dlužníky postižené koronavirem se týká jen řádně splácejících klientů, kteří nebyli před vyhlášením nouzového stavu v prodlení se splátkami.

S

#9659, Poplatek za příchozí SEPA, Platba, 9.4.2020

Pokračování dotazu č. 9648: Dobrý deň, myslel som poplatky pri prevode eur do vašej banky (KB) zo slovenskej banky. Ďakujem

Dobrý den, Komerční banka za příchozí SEPA platby (v EUR v rámci EU - tedy i platby ze Slovenska) účtuje poplatek 6 Kč.

DK

#9658, Koronavirus a 25 000 Kč pro OSVČ, Osobní a rodinné finance, 9.4.2020

Dobrý den, po ukončení podnikání v spol. s r.o. byl manžel donucen vstoupit do insolvence jak za společnost, tak za fyzickou osobu. Při podávání žádosti o osobní bankrot zjistil, že je na FU nadále veden jako OSVČ. Z důvodu současné pandemie koronaviru je ze stany nového zaměstnavatele na 60% doma. Může žádat o státní dotaci 25 000 Kč jako OSVČ? Děkuji za info.

Dobrý den, dotace 25 000 Kč je určena pro OSVČ postižené koronavirem, nikoliv pro zaměstnance, kteří mají neaktivní živnost (byť stále nepozastavenou). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9600 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR