ČNB snižuje úrokové sazby: Příležitost pro nové i stávající hypotéky

Česká národní banka (ČNB) na svém prvním letošním zasedání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Pro rozhodnutí hlasovali všichni členové bankovní rady. Tento krok naznačuje pokračující trend uvolňování měnové politiky a přináší dobré zprávy pro zájemce o hypoteční úvěry i stávající dlužníky.
Proč ČNB snížila sazby?
Rozhodnutí o snížení sazeb podpořil i aktuální vývoj inflace. Podle prvního předběžného odhadu Českého statistického úřadu klesla meziroční lednová inflace na 2,8 procenta. Centrální banka přitom upravila svůj výhled průměrné inflace pro letošní rok na 2,4 procenta.
Guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro Financial Times už dříve naznačil, že snížení úroků o 0,25 procentního bodu je "velmi pravděpodobné". Na tiskové konferenci ČNB však zdůraznil opatrný přístup: "S tím, jak se přísná měnová politika postupně uvolňuje a některá dlouhodobější proinflační rizika přetrvávají, bude bankovní rada k dalšímu případnému uvolnění měnové politiky přistupovat velmi opatrně."
Jak se změní hypotéky v roce 2025?
Vývoj úrokových sazeb naznačuje příznivý trend pro hypoteční trh, ale kdy klesnou úroky hypoték významnějším tempem, prozatím není jasné. Změny v hypotékách po rozhodnutí ČNB se obvykle projevují do několika týdnů. Dost totiž hypoteční úroky závisejí i na ceně peněz na trhu: na tzv. IRS sazbě. Výsledná cena hypotéky je pak kombinací REPO sazby, sazby IRS a obchodní politiky té které banky.
"Úrokové sazby hypoték sice klesají pomalejším tempem, ale dostáváme se na nejnižší úroveň za poslední tři roky, což pomohlo zásadním způsobem rozhýbat poptávku po bydlení," potvrdil pro SeznamZprávy.cz finanční ředitel developerské společnosti Neocity Jiří Piluša.
Jak často se mění hypoteční sazby? Většinou na měsíční bázi. Pro zájemce o nejlepší hypotéku znamená aktuální snížení repo sazby ČNB:
- postupné snižování úroků u nových hypotečních úvěrů (sledujte je každý týden, banky totiž vyhlašují nové parametry hypoték v různých časech)
- příležitost k refinancování stávajících hypoték (nebo k vyjednání nižší sazby u stávající hypotéky – bez refinancování k jiné bance)
- lepší dostupnost vlastního bydlení díky nižším měsíčním splátkám.
Jak získat co nejnižší úrokovou sazbu hypotéky?
Další pokles repo sazby a zároveň začátek roku (kdy banky mají všechny obchodní cíle teprve před sebou), je slibný signál pro budoucí levnější hypotéky. Ale jak to udělat, aby se zlevnění týkalo i vás? Stačí si nechat porovnat hypotéky od našich specialistů. Díky svým zkušenostem vám rychle najdou nejlepší banku pro hypotéku v tom nastavení, jaké právě vy potřebujete.
Spolehnout se samozřejmě můžete i sami na sebe, nejlépe s využitím našeho srovnání aktuálních cen hypoték.
Cenu hypotéky můžete ovlivnit i vy sami. Čím? Především těmito prvky:
- výše vlastních prostředků (čím nižší LTV potřebujete, tím výhodnější cenu hypotéky můžete získat)
- délka fixace hypotéky (banky mění cenu právě podle délky fixace)
- bonita a příjmy (zrušte kreditní kartu, kontokorent, doplaťte leasing a další případné závazky), nebo k hypotéce přiberte spoludlužníka
- hodnota zastavené nemovitosti – na hypotéku můžete zastavit více než jednu nemovitost. Čím vyšší je hodnota zástavy, tím víc a také levněji vám může banka půjčit.
Makroekonomický výhled do budoucna podle ČNB
Centrální banka se o posledním snížení repo sazby rozhodovala mimo jiné i na základě aktualizované prognózy. V nové prognóze vývoje ekonomiky totiž naše centrální banka očekává:
- růst HDP o 2 procenta
- průměrnou inflaci 2,4 procenta
- kurz koruny na úrovni 25,20 Kč/EUR
- další mírný pokles úrokových sazeb s následnou stabilizací od poloviny roku 2025.
Guvernér Michl upozornil na tiskové konferenci také na možná rizika: "Rizikem ve směru vyšší inflace je větší než předpokládaná setrvačnost růstu cen služeb a cen potravin. Výrazným rizikem ve směru nižší inflace je zhoršení globální hospodářské aktivity a slabší výkon německé a potažmo české ekonomiky."
Změny pro spoření a běžné půjčky
Snížení základní sazby ovlivní i další finanční produkty, nejen hypotéky. Přímý vliv má repo sazba na spoření, ale i na běžné bankovní půjčky. Naopak půjčky nebankovní se na repo sazbu tolik nevážou: proto u nich čekáme víceméně stabilní cenu po celý rok 2025.
Ale pozor, s poklesem sazeb ČNB rychle klesne i úročení spořicích produktů. Zvažte proto:
- přesun dlouhodobě nepotřebných finančních rezerv do investic, což je jediné místo, kde vaše úspory mohou pracovat tak, aby překonávaly inflaci.fixaci současných výhodných sazeb pomocí termínovaných vkladů
- diverzifikaci úspor mezi různé spořicí účty