Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu. Většina bank nabízí zdarma i platby a výběry z vlastních bankomatů. Kolik si připlatíme za ostatní služby?
Zatímco stavební spoření lze doporučit již od narození (na každého člena rodiny můžeme inkasovat státní příspěvek 2 000 Kč ročně), bez běžného účtu a dalších bankovních či pojistných produktů se naše děti ještě nějaký ten pátek obejdou. Chceme-li dětem spořit více než 2 000 Kč měsíčně (optimální vklad pro stavební spoření), je lepší peníze ponechat na svém účtu a převést je našim potomkům až po dosažení plnoletosti. Dětské účty mají mnohá omezení, kterými je zcela zbytečné se nechat svazovat. Dříve než v 10 letech tak o dětském účtu nemá smysl uvažovat. A i v tomto věku by měl dětský účet sloužit především každodenním transakcím (nákup svačiny, příjem kapesného) a ne k ukládání větších úspor.
Dětské účty jsou určeny dětem do 15 let. Často mívají různá omezení v podobě limitů pro výběry peněz, pasivního internetbankingu či elektronické platební karty. Později se přechází na studentské účty, které již prakticky žádná omezení nemají a jsou plnohodnotným ekvivalentem účtů pro dospělé.
Můžeme vybírat z celkem 8 účtů. Až na mBank nabízejí dětské účty výhradně klasické velké banky, které sází na politiku udržení klienta i v pozdějším věku. Dětské účty znamenají pro banku obvykle více nákladů než výnosů. I proto je většina moderních nízkonákladových bank zatím nenabízí.
Vedení účtu zdarma nabízejí všechny banky. Za odchozí elektronické platby si Komerční banka účtuje 6 Kč a s některými bankami online nezaplatíte vůbec. Bezplatné výběry z bankomatů všech bank nabízejí mBank a UniCredit Bank. Dětský účet od ERA (Poštovní spořitelna) má jen velmi omezené využití. Peníze z něj totiž nejdou vybrat kartou a hotovostní výběr na poště přijde na 40 Kč. Průměrný úrok 0,50% platí jen pro první desítky tisíc korun, nad 50 000 Kč je úročení vždy nulové.
COOL karta, Blesk peněženka a další anonymní předplacené karty. Jejich vydání a dobíjení je zpoplatněno. Oproti běžným účtům jsou velmi nedokonalé (všechny karty používají pouze jeden sdílený účet, dobíjení/příchozí platby se třídí dle variabilních symbolů). Smysl mají snad jen pro nešťastníky v exekucích, kteří nemohou mít regulérní běžný účet. Pro všechny ostatní jsou tu dokonalejší a levnější běžné účty.
Ačkoliv si u Raiffeisenbank lze sjednat studentský účet již od 12 let (čímž RB pravděpodobně kompenzuje absenci dětského účtu), obvykle jsou tyto účty určeny dětem starším 15 let. Dříve byly studentské účty striktně vázány na statut studenta (každý rok se dokládalo potvrzení o studiu). Dnes banky nabízejí studentské účty ve většině případů všem až do 26-30 let bez nutnosti být studentem.
Vedení účtu je zdarma u všech bank mimo RB, která si účtuje 49 Kč. Poplatek RB odpouští za aktivní užívání účtu (min. 3 odchozí platby měsíčně), za což naopak připisuje bonus 100 Kč/měsíc. Vůbec nejvíce muziky nabízejí účty mBank a UniCredit Bank, kde jsou zdarma výběry z bankomatů i v zahraničí. Většina ostatní bank si naopak účtuje 25-49 Kč i za výběry v tuzemsku z bankomatů cizích bank.
Do 18 let je výběr účtu omezen pouze na 10 bank výše. Dosažením plnoletosti se nám ale možnost volby rozšiřuje na více než 20 bank. Pro studenty jsou bezpochyby nejzajímavější volbou moderní nízkonákladové banky, které nabízejí téměř všechny bankovní služby zdarma, a to bez podmínek obratu na účtu či útraty kartou.
Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.
Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.
Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.
Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
KOMENTÁŘE k článku Dětské a studentské účty
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.