Banky.cz Články Daně Kolik přispívat na penzijní a soukromé životní pojištění k využití maximálních daňových úspor?

Kolik přispívat na penzijní a soukromé životní pojištění k využití maximálních daňových úspor?

27.9.2019 Daně

Pokud máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, máte možnost odečíst si příspěvky od daně z příjmů. Díky tomu mohou zaměstnanci obvykle očekávat daňovou vratku na konci roku, podnikatelé pak nižší daňovou povinnost.

Celková úspora u penzijního připojištění a spoření

Zákon umožňuje snížení základu daně o vklady u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření maximálně o částku 24 000 Kč za rok. Nicméně do této částky se zahrnují až vklady, na které se nevztahuje státní příspěvek. Prakticky to znamená, že u vkladů do 1 000 Kč/měsíc přispívá stát, tedy daňová úspora u těchto vkladů není žádná. Daňová úspora se projeví až u vkladů nad 1 000 Kč/měsíc. Maximální daňovou úsporu lze dosáhnout u vkladů ve výši 3 000 Kč/měsíc (36 000 Kč/rok). Přičemž je úplně jedno, zda jsou příspěvky zasílány pravidelně každý měsíc nebo například jednorázově ke konci roku.

doplnkove-penzijni-sporeni-danova-sleva.png


Lze proto doporučit hlídat si výši zaslaných vkladů v průběhu roku. Pokud však zapomenete, pozitivní je, že penzijní společnosti velmi často zasílají klientům před koncem roku informaci, jakou částku mohou do konce roku na svoji smlouvu ještě zaslat tak, aby dosáhli maximálního státního příspěvku a daňové úspory.

Daňová úspora u životního pojištění

Od základu daně lze odečíst vklady na soukromé životní pojištění až do výše 24 000 Kč. To znamená, že k využití plného odpočtu 24 000 Kč je nutné zaplatit na soukromé životní pojištění celkem 24 000 Kč za rok (2 000 měsíčně).

zivotni-pojisteni-danova-sleva.png


Jak se snížení základu daně provede?

Po skončení roku pojišťovny nebo penzijní společnosti často zasílají potvrzení o provedených úhradách. Toto potvrzení předají zaměstnanci na mzdové oddělení, které v rámci ročního zúčtování provedenou odpočet daně a zaměstnanci se následně mohou těšit na daňovou vratku.

Pokud jste podnikatelé nebo zaměstnanci podávající daňové přiznání, je nutné celkovou výši vkladů na penzijní připojištění (spoření) anebo životní pojištění uvést v části odčitatelné položky. Obdržené potvrzení od pojišťovny nebo penzijní společnosti je nutné přiložit k daňovému přiznání. Pokud tak neučiníte, s největší pravděpodobností budete kontaktováni finančním úřadem, který bude toto potvrzení dodatečně vyžadovat.

ANKETA k článku Kolik přispívat na penzijní a soukromé životní pojištění k využití maximálních daňových úspor?

Využíváte slevy na dani za doplňkové penzijní spoření?

Počet odpovědí: 180

KOMENTÁŘE k článku Kolik přispívat na penzijní a soukromé životní pojištění k využití maximálních daňových úspor?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

11.2.2022 Daně

Svět kryptoměn je natolik novým fenoménem, že pro něj zatím nemáme speciální úpravu v oblasti daní. Proto musíme se zisky z Bitcoinu, Etherea a dalších altcoinů pracovat zatím jako se ziskem ze zboží a služeb. Na první pohled to vypadá, že kryptoměny se danit nemusí, když se jim žádný zákon nevěnuje, ale opak je pravdou. Jde totiž o příjmy jako každé jiné! Daň z příjmů musejí odvádět zaměstnanci, kteří s kryptoměnami jen obchodují i OSVČ nebo firmy, které je těží, či za ně prodávají své zboží a služby. 

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2021?

4.2.2022 Daně

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2021? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Daň z příjmů fyzických osob

29.2.2020 Daně

Jste OSVČ nebo si k zaměstnání přivyděláváte brigádami? Pak máte pravděpodobně povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019. Jaké příjmy podléhají zdanění?

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020 Daně

Fyzické osoby mohou uplatnit slevy na dani a snížit si tak daňovou povinnost. Zaměstnancům obvykle uplatní slevy na dani jejich zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně, pokud zaměstnanci o tomto informují svého zaměstnavatele a doručí mu potřebné podklady. Podnikatelé mohou využít slevy na dani v podaném daňovém přiznání.

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020 Daně

Letos se díky růstu minimální mzdy zvýšila daňové sleva za školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019? O jaké položky je možné snížit daňový základ?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od