Banky.cz Články Spoření Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

15.7.2020 Spoření

Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.

REKLAMA
REKLAMA

Pravděpodobnější než růst úroků je spíš jejich další snižování. Naznačil to už červnový vývoj na trhu se spořením. I když změn bylo jen málo, pokles úrokové sazby jasně zvítězil nad zvyšováním.

Creditas snížila úroky o víc než polovinu

Pokles sazeb u spořicích účtů oznámily v červnu 4 banky:

Největší změny přichystala Banka Creditas. Zrušila totiž 1% úročení, které se týkalo všech vkladů bez ohledu na jejich výši. Nově pracuje se 2 pásmy:

  • u vkladů do 350 000 korun získáte úrok maximálně 0,5%
  • a nad 350 000 korun nanejvýš 0,2 %.

Pro klienty to znamená, že úročení jejich peněz klesne nejméně o polovinu.

Velký propad hlásí také Equa bank

S výraznou úpravou přišla také Equa bank u spořicího účtu MAX. Zatímco dřív jste na něm u vkladů nad 500 000 korun získali úrok 1 %, nyní můžete počítat se sazbou jen 0,3 %.

U vkladů do 500 000 korun pak kleslo úročení z 0,2 % na 0,1 %.

Zdánlivě kosmetickou změnu prodělal i spořicí účet HIT. V pásmu do 200 000 korun klesla základní úroková sazba z 0,2 % na 0,1 % a bonusová se naopak zvedla z 0,8 % na 0,9 %.

Celkový úrok tedy zůstává stejný. Banka ale může flexibilněji upravovat úročení tohoto účtu.

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

Změny základní sazby totiž musí oznamovat nejméně 2 měsíce předem, zatímco u bonusové sazby žádný termín není. V praxi tak může úrok ze dne na den spadnout na 0,1 %.

Přesto patří spořicí účet HIT mezi nejvýhodnější na trhu. Celkový úrok alespoň 1 % nabízí kromě něj už pouze Hello bank a mBank.

Úrok 2 %? Ano, ale pouze s investováním

Od července klesl také úrok u Neo účtu od Expobank. A to z 0,65 % na 0,25 %. Pokud jste si ale účet stihli založit do konce června, můžete zatím počítat s původní sazbou.

Komerční banka pak snížila úrok u spořicího konta Bonus, konkrétně u pásma do 200 000 korun. Úročení u něj spadlo z 0,3 % na 0,2 %. Na spořicím účtu Bonus Aktiv pak klesla sazba z 0,35 % na 0,2 %.

Zároveň se ale Komerční banka pyšní v současnosti vůbec nejvyšším úročením u spořicího účtu – až 2 %. Do konce roku ho získáte u konta Bonus Invest.

Ve skutečnosti je to ale kombinace spořicího účtu a investic. Stejnou částku, jakou spoříte, totiž musíte také investovat. U těchto peněz přitom nemáte nijak garantovaný zisk.

Nejvyšší úrok slibuje spořitelní družstvo

Kromě bank zahýbalo svými úrokovými sazbami také spořitelní družstvo Artesa. Tato kampelička přitom úroky nejen snižovala, ale i zvyšovala.

  • 0,1 % klesly sazby u spořicího účtu Artesa Universal a u jednoleté a dvouleté fixace termínovaného spořicího účtu Artesa Jistota.
  • Stejným způsobem šly dolů také úroky u termínovaných vkladů Bonus, Premium a Standard.
  • Naopak u tříleté až pětileté fixace účtu Artesa Jistota stoupla úroková sazba o 0,4 %. Tedy na 2,2–2,4 %.

Konto Artesa Jistota je ale v podstatě spojením spořicího účtu, ze kterého můžete peníze kdykoliv vybírat, a termínovaného vkladu, kde jste vázaní dohodnutou lhůtou. Každoročně tak smíte bezplatně vybrat maximálně 20 % z aktuálního zůstatku.

Spořicí účty Artesa přitom patří podle porovnání spořicích účtů mezi nejvýhodnější na trhu. Musíte u nich ale počítat s povinností zaplatit také členský vklad do družstva, který je ve výši jedné desetiny vkladu na spořicí účet.

Další vývoj závisí na ČNB

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Kvůli propadu úrokových sazeb klesá také zájem o spořicí účty. Některé banky mluví dokonce až o 70% propadu.

Nejsou to ale jediné produkty, u kterých úroky prudce padají. Stejně jsou na tom také termínované vklady. Například Sberbank snížila v červnu jejich úročení z 1,20–1,35 % na 0,7–0,8 %.

V současnosti tak u 3letého vkladu nabízí úrok přes 1 % kromě družstevních záložen pouze J&T Banka, a to 1,9 %. Ostatní banky slibují zhruba o 1 procentní bod méně.

Stavební spoření: pouze pro trpělivé

Jistotou tak zůstává pouze stavební spoření. Na zhodnocení, které si dokáže poradit s inflací, ale dosáhnete jen v případě, že peníze vyberete nejdřív za 6 let. Jinak přijdete o státní podporu.

Samotný úrok je podobný jako u spořicích účtů. Pohybuje se přibližně od 0,5 % do 1,3 %.

U nejvyšších sazeb navíc musíte počítat s poplatky za uzavření smlouvy nebo za vedení účtu. Nic takového u spořicích účtů zpravidla nenajdete.

Spořicí účty tak mají díky své flexibilitě stále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžete peníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň máte jistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.

ANKETA k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Spoříte u družstevních záložen?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena