Banky.cz Banky.cz Články Spoření Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají
15.7.2020, Spoření

Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.

Pravděpodobnější než růst úroků je spíš jejich další snižování. Naznačil to už červnový vývoj na trhu se spořením. I když změn bylo jen málo, pokles úrokové sazby jasně zvítězil nad zvyšováním.

Creditas snížila úroky o víc než polovinu

Pokles sazeb u spořicích účtů oznámily v červnu 4 banky:

Největší změny přichystala Banka Creditas. Zrušila totiž 1% úročení, které se týkalo všech vkladů bez ohledu na jejich výši. Nově pracuje se 2 pásmy:

  • u vkladů do 350 000 korun získáte úrok maximálně 0,5%
  • a nad 350 000 korun nanejvýš 0,2 %.

Pro klienty to znamená, že úročení jejich peněz klesne nejméně o polovinu.

Velký propad hlásí také Equa bank

S výraznou úpravou přišla také Equa bank u spořicího účtu MAX. Zatímco dřív jste na něm u vkladů nad 500 000 korun získali úrok 1 %, nyní můžete počítat se sazbou jen 0,3 %.

U vkladů do 500 000 korun pak kleslo úročení z 0,2 % na 0,1 %.

Zdánlivě kosmetickou změnu prodělal i spořicí účet HIT. V pásmu do 200 000 korun klesla základní úroková sazba z 0,2 % na 0,1 % a bonusová se naopak zvedla z 0,8 % na 0,9 %.

Celkový úrok tedy zůstává stejný. Banka ale může flexibilněji upravovat úročení tohoto účtu.

Změny základní sazby totiž musí oznamovat nejméně 2 měsíce předem, zatímco u bonusové sazby žádný termín není. V praxi tak může úrok ze dne na den spadnout na 0,1 %.

Přesto patří spořicí účet HIT mezi nejvýhodnější na trhu. Celkový úrok alespoň 1 % nabízí kromě něj už pouze Hello bank a mBank.

Úrok 2 %? Ano, ale pouze s investováním

Od července klesl také úrok u Neo účtu od Expobank. A to z 0,65 % na 0,25 %. Pokud jste si ale účet stihli založit do konce června, můžete zatím počítat s původní sazbou.

Komerční banka pak snížila úrok u spořicího konta Bonus, konkrétně u pásma do 200 000 korun. Úročení u něj spadlo z 0,3 % na 0,2 %. Na spořicím účtu Bonus Aktiv pak klesla sazba z 0,35 % na 0,2 %.

Zároveň se ale Komerční banka pyšní v současnosti vůbec nejvyšším úročením u spořicího účtu – až 2 %. Do konce roku ho získáte u konta Bonus Invest.

Ve skutečnosti je to ale kombinace spořicího účtu a investic. Stejnou částku, jakou spoříte, totiž musíte také investovat. U těchto peněz přitom nemáte nijak garantovaný zisk.

Nejvyšší úrok slibuje spořitelní družstvo

Kromě bank zahýbalo svými úrokovými sazbami také spořitelní družstvo Artesa. Tato kampelička přitom úroky nejen snižovala, ale i zvyšovala.

  • 0,1 % klesly sazby u spořicího účtu Artesa Universal a u jednoleté a dvouleté fixace termínovaného spořicího účtu Artesa Jistota.
  • Stejným způsobem šly dolů také úroky u termínovaných vkladů Bonus, Premium a Standard.
  • Naopak u tříleté až pětileté fixace účtu Artesa Jistota stoupla úroková sazba o 0,4 %. Tedy na 2,2–2,4 %.

Konto Artesa Jistota je ale v podstatě spojením spořicího účtu, ze kterého můžete peníze kdykoliv vybírat, a termínovaného vkladu, kde jste vázaní dohodnutou lhůtou. Každoročně tak smíte bezplatně vybrat maximálně 20 % z aktuálního zůstatku.

Spořicí účty Artesa přitom patří podle porovnání spořicích účtů mezi nejvýhodnější na trhu. Musíte u nich ale počítat s povinností zaplatit také členský vklad do družstva, který je ve výši jedné desetiny vkladu na spořicí účet.

Další vývoj závisí na ČNB

Kvůli propadu úrokových sazeb klesá také zájem o spořicí účty. Některé banky mluví dokonce až o 70% propadu.

Nejsou to ale jediné produkty, u kterých úroky prudce padají. Stejně jsou na tom také termínované vklady. Například Sberbank snížila v červnu jejich úročení z 1,20–1,35 % na 0,7–0,8 %.

V současnosti tak u 3letého vkladu nabízí úrok přes 1 % kromě družstevních záložen pouze J&T Banka, a to 1,9 %. Ostatní banky slibují zhruba o 1 procentní bod méně.

Stavební spoření: pouze pro trpělivé

Jistotou tak zůstává pouze stavební spoření. Na zhodnocení, které si dokáže poradit s inflací, ale dosáhnete jen v případě, že peníze vyberete nejdřív za 6 let. Jinak přijdete o státní podporu.

Samotný úrok je podobný jako u spořicích účtů. Pohybuje se přibližně od 0,5 % do 1,3 %.

U nejvyšších sazeb navíc musíte počítat s poplatky za uzavření smlouvy nebo za vedení účtu. Nic takového u spořicích účtů zpravidla nenajdete.

Spořicí účty tak mají díky své flexibilitě stále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžete peníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň máte jistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.

ANKETA k článku "Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají"

Spoříte u družstevních záložen?
Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jakou možnost ukládání nebo spoření peněz považujete za obzvláště zajímavou? Dříve Češi na tuto otázku odpovídali jasně: stavební spoření. Ve 2. čtvrtletí letošního roku zvolili jako častější odpověď investice do drahých kovů. I přesto je stavebko z klasických spořicích produktů stále nejoblíbenější.

Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

16.6.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zhruba 4,5 milionu. Tolik lidí si na konci prvního čtvrtletí střádalo na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění. Těšit se přitom mohli i ze zhodnocení přes 7 %. Stačilo jen využít správnou strategii.

Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

31.5.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Potřebujete zaplatit například za novou lednici a částka na běžném účtu se blíží nule? V takovém případě je ideální čas sáhnout po úsporách. Jenže ne všechny jsou k tomu opravdu vhodné. Pokud šetříte pouze na stavebním spoření, může vás předčasný výběr stát dost peněz.Banky v ČR