Banky.cz Články Spoření Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

15.7.2020 Spoření

Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.

Pravděpodobnější než růst úroků je spíš jejich další snižování. Naznačil to už červnový vývoj na trhu se spořením. I když změn bylo jen málo, pokles úrokové sazby jasně zvítězil nad zvyšováním.

Creditas snížila úroky o víc než polovinu

Pokles sazeb u spořicích účtů oznámily v červnu 4 banky:

Největší změny přichystala Banka Creditas. Zrušila totiž 1% úročení, které se týkalo všech vkladů bez ohledu na jejich výši. Nově pracuje se 2 pásmy:

  • u vkladů do 350 000 korun získáte úrok maximálně 0,5%
  • a nad 350 000 korun nanejvýš 0,2 %.

Pro klienty to znamená, že úročení jejich peněz klesne nejméně o polovinu.

Velký propad hlásí také Equa bank

S výraznou úpravou přišla také Equa bank u spořicího účtu MAX. Zatímco dřív jste na něm u vkladů nad 500 000 korun získali úrok 1 %, nyní můžete počítat se sazbou jen 0,3 %.

U vkladů do 500 000 korun pak kleslo úročení z 0,2 % na 0,1 %.

Zdánlivě kosmetickou změnu prodělal i spořicí účet HIT. V pásmu do 200 000 korun klesla základní úroková sazba z 0,2 % na 0,1 % a bonusová se naopak zvedla z 0,8 % na 0,9 %.

Celkový úrok tedy zůstává stejný. Banka ale může flexibilněji upravovat úročení tohoto účtu.

Změny základní sazby totiž musí oznamovat nejméně 2 měsíce předem, zatímco u bonusové sazby žádný termín není. V praxi tak může úrok ze dne na den spadnout na 0,1 %.

Přesto patří spořicí účet HIT mezi nejvýhodnější na trhu. Celkový úrok alespoň 1 % nabízí kromě něj už pouze Hello bank a mBank.

Úrok 2 %? Ano, ale pouze s investováním

Od července klesl také úrok u Neo účtu od Expobank. A to z 0,65 % na 0,25 %. Pokud jste si ale účet stihli založit do konce června, můžete zatím počítat s původní sazbou.

Komerční banka pak snížila úrok u spořicího konta Bonus, konkrétně u pásma do 200 000 korun. Úročení u něj spadlo z 0,3 % na 0,2 %. Na spořicím účtu Bonus Aktiv pak klesla sazba z 0,35 % na 0,2 %.

Zároveň se ale Komerční banka pyšní v současnosti vůbec nejvyšším úročením u spořicího účtu – až 2 %. Do konce roku ho získáte u konta Bonus Invest.

Ve skutečnosti je to ale kombinace spořicího účtu a investic. Stejnou částku, jakou spoříte, totiž musíte také investovat. U těchto peněz přitom nemáte nijak garantovaný zisk.

Nejvyšší úrok slibuje spořitelní družstvo

Kromě bank zahýbalo svými úrokovými sazbami také spořitelní družstvo Artesa. Tato kampelička přitom úroky nejen snižovala, ale i zvyšovala.

  • 0,1 % klesly sazby u spořicího účtu Artesa Universal a u jednoleté a dvouleté fixace termínovaného spořicího účtu Artesa Jistota.
  • Stejným způsobem šly dolů také úroky u termínovaných vkladů Bonus, Premium a Standard.
  • Naopak u tříleté až pětileté fixace účtu Artesa Jistota stoupla úroková sazba o 0,4 %. Tedy na 2,2–2,4 %.

Konto Artesa Jistota je ale v podstatě spojením spořicího účtu, ze kterého můžete peníze kdykoliv vybírat, a termínovaného vkladu, kde jste vázaní dohodnutou lhůtou. Každoročně tak smíte bezplatně vybrat maximálně 20 % z aktuálního zůstatku.

Spořicí účty Artesa přitom patří podle porovnání spořicích účtů mezi nejvýhodnější na trhu. Musíte u nich ale počítat s povinností zaplatit také členský vklad do družstva, který je ve výši jedné desetiny vkladu na spořicí účet.

Další vývoj závisí na ČNB

Kvůli propadu úrokových sazeb klesá také zájem o spořicí účty. Některé banky mluví dokonce až o 70% propadu.

Nejsou to ale jediné produkty, u kterých úroky prudce padají. Stejně jsou na tom také termínované vklady. Například Sberbank snížila v červnu jejich úročení z 1,20–1,35 % na 0,7–0,8 %.

V současnosti tak u 3letého vkladu nabízí úrok přes 1 % kromě družstevních záložen pouze J&T Banka, a to 1,9 %. Ostatní banky slibují zhruba o 1 procentní bod méně.

Stavební spoření: pouze pro trpělivé

Jistotou tak zůstává pouze stavební spoření. Na zhodnocení, které si dokáže poradit s inflací, ale dosáhnete jen v případě, že peníze vyberete nejdřív za 6 let. Jinak přijdete o státní podporu.

Samotný úrok je podobný jako u spořicích účtů. Pohybuje se přibližně od 0,5 % do 1,3 %.

U nejvyšších sazeb navíc musíte počítat s poplatky za uzavření smlouvy nebo za vedení účtu. Nic takového u spořicích účtů zpravidla nenajdete.

Spořicí účty tak mají díky své flexibilitě stále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžete peníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň máte jistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Spoříte u družstevních záložen?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena