Banky.cz Články Spoření Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

15.7.2020, Spoření

Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.

Pravděpodobnější než růst úroků je spíš jejich další snižování. Naznačil to už červnový vývoj na trhu se spořením. I když změn bylo jen málo, pokles úrokové sazby jasně zvítězil nad zvyšováním.

Creditas snížila úroky o víc než polovinu

Pokles sazeb u spořicích účtů oznámily v červnu 4 banky:

Největší změny přichystala Banka Creditas. Zrušila totiž 1% úročení, které se týkalo všech vkladů bez ohledu na jejich výši. Nově pracuje se 2 pásmy:

  • u vkladů do 350 000 korun získáte úrok maximálně 0,5%
  • a nad 350 000 korun nanejvýš 0,2 %.

Pro klienty to znamená, že úročení jejich peněz klesne nejméně o polovinu.

Velký propad hlásí také Equa bank

S výraznou úpravou přišla také Equa bank u spořicího účtu MAX. Zatímco dřív jste na něm u vkladů nad 500 000 korun získali úrok 1 %, nyní můžete počítat se sazbou jen 0,3 %.

U vkladů do 500 000 korun pak kleslo úročení z 0,2 % na 0,1 %.

Zdánlivě kosmetickou změnu prodělal i spořicí účet HIT. V pásmu do 200 000 korun klesla základní úroková sazba z 0,2 % na 0,1 % a bonusová se naopak zvedla z 0,8 % na 0,9 %.

Celkový úrok tedy zůstává stejný. Banka ale může flexibilněji upravovat úročení tohoto účtu.

Změny základní sazby totiž musí oznamovat nejméně 2 měsíce předem, zatímco u bonusové sazby žádný termín není. V praxi tak může úrok ze dne na den spadnout na 0,1 %.

Přesto patří spořicí účet HIT mezi nejvýhodnější na trhu. Celkový úrok alespoň 1 % nabízí kromě něj už pouze Hello bank a mBank.

Úrok 2 %? Ano, ale pouze s investováním

Od července klesl také úrok u Neo účtu od Expobank. A to z 0,65 % na 0,25 %. Pokud jste si ale účet stihli založit do konce června, můžete zatím počítat s původní sazbou.

Komerční banka pak snížila úrok u spořicího konta Bonus, konkrétně u pásma do 200 000 korun. Úročení u něj spadlo z 0,3 % na 0,2 %. Na spořicím účtu Bonus Aktiv pak klesla sazba z 0,35 % na 0,2 %.

Zároveň se ale Komerční banka pyšní v současnosti vůbec nejvyšším úročením u spořicího účtu – až 2 %. Do konce roku ho získáte u konta Bonus Invest.

Ve skutečnosti je to ale kombinace spořicího účtu a investic. Stejnou částku, jakou spoříte, totiž musíte také investovat. U těchto peněz přitom nemáte nijak garantovaný zisk.

Nejvyšší úrok slibuje spořitelní družstvo

Kromě bank zahýbalo svými úrokovými sazbami také spořitelní družstvo Artesa. Tato kampelička přitom úroky nejen snižovala, ale i zvyšovala.

  • 0,1 % klesly sazby u spořicího účtu Artesa Universal a u jednoleté a dvouleté fixace termínovaného spořicího účtu Artesa Jistota.
  • Stejným způsobem šly dolů také úroky u termínovaných vkladů Bonus, Premium a Standard.
  • Naopak u tříleté až pětileté fixace účtu Artesa Jistota stoupla úroková sazba o 0,4 %. Tedy na 2,2–2,4 %.

Konto Artesa Jistota je ale v podstatě spojením spořicího účtu, ze kterého můžete peníze kdykoliv vybírat, a termínovaného vkladu, kde jste vázaní dohodnutou lhůtou. Každoročně tak smíte bezplatně vybrat maximálně 20 % z aktuálního zůstatku.

Spořicí účty Artesa přitom patří podle porovnání spořicích účtů mezi nejvýhodnější na trhu. Musíte u nich ale počítat s povinností zaplatit také členský vklad do družstva, který je ve výši jedné desetiny vkladu na spořicí účet.

Další vývoj závisí na ČNB

Kvůli propadu úrokových sazeb klesá také zájem o spořicí účty. Některé banky mluví dokonce až o 70% propadu.

Nejsou to ale jediné produkty, u kterých úroky prudce padají. Stejně jsou na tom také termínované vklady. Například Sberbank snížila v červnu jejich úročení z 1,20–1,35 % na 0,7–0,8 %.

V současnosti tak u 3letého vkladu nabízí úrok přes 1 % kromě družstevních záložen pouze J&T Banka, a to 1,9 %. Ostatní banky slibují zhruba o 1 procentní bod méně.

Stavební spoření: pouze pro trpělivé

Jistotou tak zůstává pouze stavební spoření. Na zhodnocení, které si dokáže poradit s inflací, ale dosáhnete jen v případě, že peníze vyberete nejdřív za 6 let. Jinak přijdete o státní podporu.

Samotný úrok je podobný jako u spořicích účtů. Pohybuje se přibližně od 0,5 % do 1,3 %.

U nejvyšších sazeb navíc musíte počítat s poplatky za uzavření smlouvy nebo za vedení účtu. Nic takového u spořicích účtů zpravidla nenajdete.

Spořicí účty tak mají díky své flexibilitě stále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžete peníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň máte jistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.

ANKETA k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají"

Spoříte u družstevních záložen?
Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat