Banky.cz Banky.cz Články Spoření Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají
15.7.2020, Spoření

Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.

Pravděpodobnější než růst úroků je spíš jejich další snižování. Naznačil to už červnový vývoj na trhu se spořením. I když změn bylo jen málo, pokles úrokové sazby jasně zvítězil nad zvyšováním.

Creditas snížila úroky o víc než polovinu

Pokles sazeb u spořicích účtů oznámily v červnu 4 banky:

Největší změny přichystala Banka Creditas. Zrušila totiž 1% úročení, které se týkalo všech vkladů bez ohledu na jejich výši. Nově pracuje se 2 pásmy:

  • u vkladů do 350 000 korun získáte úrok maximálně 0,5%
  • a nad 350 000 korun nanejvýš 0,2 %.

Pro klienty to znamená, že úročení jejich peněz klesne nejméně o polovinu.

Velký propad hlásí také Equa bank

S výraznou úpravou přišla také Equa bank u spořicího účtu MAX. Zatímco dřív jste na něm u vkladů nad 500 000 korun získali úrok 1 %, nyní můžete počítat se sazbou jen 0,3 %.

U vkladů do 500 000 korun pak kleslo úročení z 0,2 % na 0,1 %.

Zdánlivě kosmetickou změnu prodělal i spořicí účet HIT. V pásmu do 200 000 korun klesla základní úroková sazba z 0,2 % na 0,1 % a bonusová se naopak zvedla z 0,8 % na 0,9 %.

Celkový úrok tedy zůstává stejný. Banka ale může flexibilněji upravovat úročení tohoto účtu.

Změny základní sazby totiž musí oznamovat nejméně 2 měsíce předem, zatímco u bonusové sazby žádný termín není. V praxi tak může úrok ze dne na den spadnout na 0,1 %.

Přesto patří spořicí účet HIT mezi nejvýhodnější na trhu. Celkový úrok alespoň 1 % nabízí kromě něj už pouze Hello bank a mBank.

Úrok 2 %? Ano, ale pouze s investováním

Od července klesl také úrok u Neo účtu od Expobank. A to z 0,65 % na 0,25 %. Pokud jste si ale účet stihli založit do konce června, můžete zatím počítat s původní sazbou.

Komerční banka pak snížila úrok u spořicího konta Bonus, konkrétně u pásma do 200 000 korun. Úročení u něj spadlo z 0,3 % na 0,2 %. Na spořicím účtu Bonus Aktiv pak klesla sazba z 0,35 % na 0,2 %.

Zároveň se ale Komerční banka pyšní v současnosti vůbec nejvyšším úročením u spořicího účtu – až 2 %. Do konce roku ho získáte u konta Bonus Invest.

Ve skutečnosti je to ale kombinace spořicího účtu a investic. Stejnou částku, jakou spoříte, totiž musíte také investovat. U těchto peněz přitom nemáte nijak garantovaný zisk.

Nejvyšší úrok slibuje spořitelní družstvo

Kromě bank zahýbalo svými úrokovými sazbami také spořitelní družstvo Artesa. Tato kampelička přitom úroky nejen snižovala, ale i zvyšovala.

  • 0,1 % klesly sazby u spořicího účtu Artesa Universal a u jednoleté a dvouleté fixace termínovaného spořicího účtu Artesa Jistota.
  • Stejným způsobem šly dolů také úroky u termínovaných vkladů Bonus, Premium a Standard.
  • Naopak u tříleté až pětileté fixace účtu Artesa Jistota stoupla úroková sazba o 0,4 %. Tedy na 2,2–2,4 %.

Konto Artesa Jistota je ale v podstatě spojením spořicího účtu, ze kterého můžete peníze kdykoliv vybírat, a termínovaného vkladu, kde jste vázaní dohodnutou lhůtou. Každoročně tak smíte bezplatně vybrat maximálně 20 % z aktuálního zůstatku.

Spořicí účty Artesa přitom patří podle porovnání spořicích účtů mezi nejvýhodnější na trhu. Musíte u nich ale počítat s povinností zaplatit také členský vklad do družstva, který je ve výši jedné desetiny vkladu na spořicí účet.

Další vývoj závisí na ČNB

Kvůli propadu úrokových sazeb klesá také zájem o spořicí účty. Některé banky mluví dokonce až o 70% propadu.

Nejsou to ale jediné produkty, u kterých úroky prudce padají. Stejně jsou na tom také termínované vklady. Například Sberbank snížila v červnu jejich úročení z 1,20–1,35 % na 0,7–0,8 %.

V současnosti tak u 3letého vkladu nabízí úrok přes 1 % kromě družstevních záložen pouze J&T Banka, a to 1,9 %. Ostatní banky slibují zhruba o 1 procentní bod méně.

Stavební spoření: pouze pro trpělivé

Jistotou tak zůstává pouze stavební spoření. Na zhodnocení, které si dokáže poradit s inflací, ale dosáhnete jen v případě, že peníze vyberete nejdřív za 6 let. Jinak přijdete o státní podporu.

Samotný úrok je podobný jako u spořicích účtů. Pohybuje se přibližně od 0,5 % do 1,3 %.

U nejvyšších sazeb navíc musíte počítat s poplatky za uzavření smlouvy nebo za vedení účtu. Nic takového u spořicích účtů zpravidla nenajdete.

Spořicí účty tak mají díky své flexibilitě stále pevné místo na trhu. Na rozdíl od ostatních produktů z nich totiž můžete peníze kdykoliv vybrat nebo naopak spoření průběžně zvyšovat. A zároveň máte jistotu, že alespoň částečně zmírníte působení inflace.

ANKETA k článku "Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají"

Spoříte u družstevních záložen?
Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.Banky v ČR