Banky.cz Články Banka Porovnání bankovních produktů

Porovnání bankovních produktů

12.12.2012 Banka

Hledáte spořicí účet s nejvyšším úrokem, běžný účet bez poplatků či spotřebitelský úvěr s nejnižším RPSN? Portál Banky.cz Vám přináší zdarma přístup do největší české databáze bankovních produktů. Pojďme se blíže podívat, jak s databází pracovat a jak si najít pro sebe co nejvýhodnější bankovní produkt.

REKLAMA

Do databáze lze vstoupit přímo s titulní strany portálu banky.cz kliknutím na jednu z devíti kategorií bankovních produktů: běžný účet, jistotní účet, spořící účet, termínovaný vklad, vkladní knížka, kreditní karta, půjčka, mikropůjčkahypoteční úvěr a stavební spoření, viz obrázek 1.1 a červeně ohraničený vstup.

Banky.cz

Obrázek 1.1

Běžný účet

Dnes se blíže podíváme na běžný účet. Po klinutí na ikonu „Konto“ se dostaneme na stránku se zrychleným výběrem, kde mimo několika náhodně vybraných produktů v levém sloupci najdeme ještě detailní popis typu produktu od redakce banky.cz a pravděpodobně i něco málo reklamy (díky jejímu strpení máte zase všechny služby portálu banky.cz zadarmo, což se určitě vyplatí). Pro vstup do databáze klikneme na „Přehled a porovnání“, označeno červeně, viz obrázek 1.2.

Databáze Banky.cz

Obrázek 1.2

Běžný účet

A jsme konečně v databázi. V levém sloupečku „Produkty“ jsou seřazeny abecedně dle bank všechny běžné účty nabízené všemi bankami, stavebními spořitelnami a družstevními záložnami v ČR. Uprostřed stránky vidíme druhý velký seznam „Konto – přehled a porovnání“, kde si můžeme nechat běžné účty seřadit sestupně či vzestupně dle námi zvoleným parametrů. Tedy zvolíme si první a druhý parametr, např. „poplatek za vedení účtu“ a „embosovaná karta“, vybereme „seřadit vzestupně dle prvního parametru“ a hned vidíme výsledek. Máme seřazené všechny nabízené běžné účty dle měsíčního poplatku za vedení a vidíme, která banka nám k účtu dá embosovanou platební kartu (místo obyčejnější elektronické).

Banky.cz - volba parametrů - běžný účet

Obrázek 1.3

Na každý produkt v seznamu je možné kliknout pro více detailů, což je praktické, neboť rázem máme zobrazen námi zvolený produkt se všemi sledovanými parametry, viz obrázek 1.4. Na příkladu konta od mBank vidíme, že je možné ho vést pouze v českých korunách, dostaneme embosovanou kartu, máme k dispozici všechny kanály přímého bankovnictví, je možné si sjednat kontokorent se sazbou 18,9%, není vyžadován minimální zůstatek na účtu, měsíční poplatek za vedení účtu je 0Kč, 3 výběry z libovolných bankomatů (ATM) v tuzemsku jsou za 9kč, další pak za 35Kč, přičemž při útratě platební kartou máme možnost získat i ony první tři výběry za 0kč místo 9Kč, odchozí platby zdarma, možnost založení produktu on-line. Parametry uzavírá propagační text banky.

Banky.cz - Běžný účet

Obrázek 1.4

Běžný účet bez poplatků

Vždy se snažíme ctít princip fair play, tedy např. je-li vedení běžného účtu zdarma podmíněno běžně splnitelnou podmínkou (např. minimální zůstatek na účtu 100Kč), je v kolonce „poplatek za vedení účtu“ uvedeno 0Kč a v kolonce „ostatní“ je popsána ona podmínka. Naopak pakliže by bylo bezplatné vedení konta podmíněno běžně nedostupnou podmínkou (např. obrat na účtu 25 000 Kč/měsíc), je účet veden jako zpoplatněný a v kolonce „ostatní“ je popsána možnost získání produktu zdarma.

Více tipů na ideální bankovní účet a banku naleznete v článku „Ideální banka a její produkty“.

Hodnocení všech bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen naleznete v článcích „Hodnocení bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen 1“ a „Hodnocení bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen 2“.

V dalších dílech našeho seriálu „Porovnání bankovních produktů“ se blíže podíváme na porovnání spořicích a úvěrových produktů.

REKLAMA

ANKETA k článku Porovnání bankovních produktů

Věděl jsem o možnosti bezplatného přístupu do databáze bankovních produktů portálu Banky.cz?

Počet odpovědí: 74

KOMENTÁŘE k článku Porovnání bankovních produktů

Přidejte nový komentář

tak to je dobre.., Komentoval(a): Martin Bily

18.12.2012 17:19:29
To je uzitecne portal je ve skutecnosti uzitecnejsi nez vypada.. diky.

Děkujeme, Komentoval(a): Petr Jermář

19.12.2012 14:46:44
Děkujeme za podporu a přejeme příjemné svátky.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde vyměnit neplatné koruny, eura, kuny nebo švýcarské franky? Jak dlouho je výměna možná?

26.5.2023 Banka

Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.

Nová banka v ČR: Partners Banka by mohla mít licenci již v létě

24.5.2023 Banka

Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).

Komerční banka - nové bankovnictví

10.5.2023 Banka

Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.

Bankovní produkty – účty a spoření

17.3.2023 Banka

K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.

Nepojištěné vklady ze Sberbank: kdy kraje a obce zase uvidí své peníze?

10.3.2023 Banka

Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu. 

Z naší bankovní poradny

Známý nevrátil půjčené peníze a je v insolvenci

11.4.2024 Půjčka

Dobrý den, půjčil jsem známému nemalou částku na složení jistiny bankovního úvěru. Bohužel jsme si nezkontroloval jeho situaci a až po půjčení jsem zjistil, že je už v insolvenci a probíhá u něj oddlužení. Momentálně se moc nemá k tomu, aby mi peníze vrátil. Navrhuje, že bychom si domluvili splátkový kalendář. Žádnou smlouvu s ním samozřejmě sepsanou nemám, půjčoval jsem na dobré slovo, jak se říká. Jak postupovat? Přistoupit na splátkový kalendář s tím, že bychom si sepsali smlouvu o půjče a splácení? Nebo vyhledat jeho insolvenčního správce a konfrontovat s touto situací? Co by pak následovalo? Nebo se obrátit zrovna na PČR? Děkuji

Dobrý den,

zcela základní povinností věřitele (Vás) je před poskytnutím půjčky ověřit schopnost dlužníka půjčené peníze vrátit. Půjčování peněz je velmi náročnou disciplínou, kterou doporučuji přenechat bankám. Takto je postavená i platná legislativa - věřitel má povinnosti, dlužník má práva. 

Dlužník během insolence nesmí dělat další závazky, kterým by nebyl schopen dostát. Toto Váš známý porušil. Vše můžete nahlásit ins. správci, což by mohlo vést k ukončení insolvence. Peníze Vám to ale nevrátí, ty budete muset nadále vymáhat vlastními silami. Dlužit peníze není trestné, tedy hlásit nesplácení PČR nemá smysl - to byste musel prokázat úvěrový podvod (že dlužník předem věděl, že Vám půjčené peníze nebude chtít/moci vrátit). Dohody/splátkové kalendáře sepsat můžete, ale šance na navrácení peněz je spíše velmi malá. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena