Banky.cz Články Hypotéka Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

7.6.2021, Hypotéka

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.

Průměrný úrok 1,98 % platil naposledy loni v listopadu. Tehdy bylo toto číslo pro klienty pozitivní – znamenalo první pokles úrokových sazeb pod 2% hranici po třech a půl letech.

Dubnový úrok naopak ukazuje, že sazby opět rostou. A že meta 2 % brzy opět padne.

Dost pravděpodobně to ukáží už květnová čísla.

Na trhy jsou úroky i 2,5 %

Dubnový růst byl poměrně výrazný. Oproti březnu vyrostl průměrný úrok u nových hypoték o 0,04 procentního bodu – z 1,94 % na 1,98 %.

Některé banky přitom zdražovaly i výrazněji. Potvrzují to nabídkové sazby, které v současnosti šplhají až ke 2,5 %.

Na dubnových údajích se ale rychlý růst úroků projevil jen částečně. A to díky enormnímu zájmu o hypotéky z předchozích měsíců. Banky totiž nestíhaly uzavírat všechny předjednané smlouvy a v nových smlouvách se tak objevovaly sazby předjednané v březnu.

Rok 2021: Útok na 300 miliard

První třetina roku je pro banky rekordní. Jen v březnu půjčily klientům téměř 45 miliard korun a v dubnu to bylo pouze o 5,5 miliardy méně.

Oba tyto měsíce jsou tak suverénně nejsilnější v historii. Na třetím místě je navíc letošní únor, kdy si lidé půjčili 29,9 miliardy korun.

Za první čtyři měsíce roku tak banky uzavřely hypoteční smlouvy v celkovém objemu téměř 140 miliard korun.

Za celý minulý rok byl přitom objem hypoték 254 miliard – už v první třetině roku tedy banky klientům půjčily 55 % z loňské částky.

Pokud by toto tempo vydrželo, vyšplhal by na konci roku celkový objem hypoték i přes 400 miliard korun.

Reálně ale takový výsledek příliš pravděpodobný není. Spíš se dá čekat, že v příštích měsících zájem o hypoteční úvěry klesne.

Pokud se ale průměrný měsíční objem ve zbytku roku udrží okolo 20 miliard korun, mohla by letos poprvé v historii padnout hranice 300 miliard korun.

Rekordům pomáhají i drahé nemovitosti

Banky tak dost možná zaznamenají další rekordní rok. Nahrává tomu i stále větší částka, kterou si lidé na bydlení půjčují. V dubnu vyskočila o 50 000 korun na zhruba 3 155 000 korun.

Ceny domů, bytů i pozemků přitom dál prudce rostou. Jen za poslední rok tak nemovitosti zdražily až o 16 %. A vzhledem k obrovskému převisu poptávky nad nabídku se nedá čekat, že by se situace zásadním způsobem změnila.

Zdražování hypoték sice zájem o koupi vlastního bydlení lehce utlumí, nedá se ale čekat, žádný extrémní propad, který by vedl ke zlevňování. Nebo alespoň ke stabilizaci cen.

Nejpravděpodobnější je, že ceny nemovitostí porostou i dál. Jen o něco pomaleji.

Úvěry budou dál zdražovat

Dalšímu zdražování nemovitostí nahrává také fakt, že úroky u hypotečních úvěrů zatím nerostou nijak závratně. Někteří poskytovatelé stále nabízejí hypotéky se sazbou pod 2 %. A další se pohybují jen lehce nad touto hranicí.

Je ale jasné, že úroky v příštích měsících ještě porostou. Je to dané tím, že banky si peníze na zajištění hypoték samy půjčují u jiných poskytovatelů. A za poslední půlrok cena těchto zdrojů vyrostla o 1 procentní bod.

Navíc se čeká, že letos zvýší své sazby i Česká národní banka. A také její úroky se na cenách hypoték projevují.

Podle analytiků přitom může základní sazba centrální banky postupně vyrůst z 0,25 % na 0,75 %.

Proto je důležité sledovat aktuální úroky a porovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů. Například s pomocí hypoteční kalkulačky. Stačí do ní zadat několik základních údajů a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek.

Roste zájem o refinancování hypotéky

Na vysokém objemu sjednaných hypoték se výrazně projevuje také jejich refinancování. Například předseda představenstva ČSOB Jan Sadil před časem prohlásil, že refinancované úvěry tvoří až 40 % z nových hypotečních smluv.

Běžně to přitom bývá 20–30 %.

K refinancování hypotéky klienty lákaly právě nízké sazby. Ještě začátkem roku mohli lidé dosáhnout i na úrok okolo 1,5 %. A zajistit si tak výhodné podmínky na několik let.

Také u refinancování ale sazby stoupají. Přesto někteří poskytovatelé stále nabízejí úroky pod 1,7 %.

Pokud tedy o refinancování hypotéky uvažujete, měli byste současné nabídky využít, dokud to jde.

Opět si ale nezapomeňte vše nejdřív porovnat pomocí hypoteční kalkulačky. Jen tak vyberete opravdu nejvýhodnější úvěr.

ANKETA k článku Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní"

Zdraží letos hypotéky nad 3%?
Počet odpovědí: 126

KOMENTÁŘE k článku Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat