Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní
7.6.2021, Hypotéka

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.

Průměrný úrok 1,98 % platil naposledy loni v listopadu. Tehdy bylo toto číslo pro klienty pozitivní – znamenalo první pokles úrokových sazeb pod 2% hranici po třech a půl letech.

Dubnový úrok naopak ukazuje, že sazby opět rostou. A že meta 2 % brzy opět padne.

Dost pravděpodobně to ukáží už květnová čísla.

Na trhy jsou úroky i 2,5 %

Dubnový růst byl poměrně výrazný. Oproti březnu vyrostl průměrný úrok u nových hypoték o 0,04 procentního bodu – z 1,94 % na 1,98 %.

Některé banky přitom zdražovaly i výrazněji. Potvrzují to nabídkové sazby, které v současnosti šplhají až ke 2,5 %.

Na dubnových údajích se ale rychlý růst úroků projevil jen částečně. A to díky enormnímu zájmu o hypotéky z předchozích měsíců. Banky totiž nestíhaly uzavírat všechny předjednané smlouvy a v nových smlouvách se tak objevovaly sazby předjednané v březnu.

Rok 2021: Útok na 300 miliard

První třetina roku je pro banky rekordní. Jen v březnu půjčily klientům téměř 45 miliard korun a v dubnu to bylo pouze o 5,5 miliardy méně.

Oba tyto měsíce jsou tak suverénně nejsilnější v historii. Na třetím místě je navíc letošní únor, kdy si lidé půjčili 29,9 miliardy korun.

Za první čtyři měsíce roku tak banky uzavřely hypoteční smlouvy v celkovém objemu téměř 140 miliard korun.

Za celý minulý rok byl přitom objem hypoték 254 miliard – už v první třetině roku tedy banky klientům půjčily 55 % z loňské částky.

Pokud by toto tempo vydrželo, vyšplhal by na konci roku celkový objem hypoték i přes 400 miliard korun.

Reálně ale takový výsledek příliš pravděpodobný není. Spíš se dá čekat, že v příštích měsících zájem o hypoteční úvěry klesne.

Pokud se ale průměrný měsíční objem ve zbytku roku udrží okolo 20 miliard korun, mohla by letos poprvé v historii padnout hranice 300 miliard korun.

Rekordům pomáhají i drahé nemovitosti

Banky tak dost možná zaznamenají další rekordní rok. Nahrává tomu i stále větší částka, kterou si lidé na bydlení půjčují. V dubnu vyskočila o 50 000 korun na zhruba 3 155 000 korun.

Ceny domů, bytů i pozemků přitom dál prudce rostou. Jen za poslední rok tak nemovitosti zdražily až o 16 %. A vzhledem k obrovskému převisu poptávky nad nabídku se nedá čekat, že by se situace zásadním způsobem změnila.

Zdražování hypoték sice zájem o koupi vlastního bydlení lehce utlumí, nedá se ale čekat, žádný extrémní propad, který by vedl ke zlevňování. Nebo alespoň ke stabilizaci cen.

Nejpravděpodobnější je, že ceny nemovitostí porostou i dál. Jen o něco pomaleji.

Úvěry budou dál zdražovat

Dalšímu zdražování nemovitostí nahrává také fakt, že úroky u hypotečních úvěrů zatím nerostou nijak závratně. Někteří poskytovatelé stále nabízejí hypotéky se sazbou pod 2 %. A další se pohybují jen lehce nad touto hranicí.

Je ale jasné, že úroky v příštích měsících ještě porostou. Je to dané tím, že banky si peníze na zajištění hypoték samy půjčují u jiných poskytovatelů. A za poslední půlrok cena těchto zdrojů vyrostla o 1 procentní bod.

Navíc se čeká, že letos zvýší své sazby i Česká národní banka. A také její úroky se na cenách hypoték projevují.

Podle analytiků přitom může základní sazba centrální banky postupně vyrůst z 0,25 % na 0,75 %.

Proto je důležité sledovat aktuální úroky a porovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů. Například s pomocí hypoteční kalkulačky. Stačí do ní zadat několik základních údajů a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek.

Roste zájem o refinancování hypotéky

Na vysokém objemu sjednaných hypoték se výrazně projevuje také jejich refinancování. Například předseda představenstva ČSOB Jan Sadil před časem prohlásil, že refinancované úvěry tvoří až 40 % z nových hypotečních smluv.

Běžně to přitom bývá 20–30 %.

K refinancování hypotéky klienty lákaly právě nízké sazby. Ještě začátkem roku mohli lidé dosáhnout i na úrok okolo 1,5 %. A zajistit si tak výhodné podmínky na několik let.

Také u refinancování ale sazby stoupají. Přesto někteří poskytovatelé stále nabízejí úroky pod 1,7 %.

Pokud tedy o refinancování hypotéky uvažujete, měli byste současné nabídky využít, dokud to jde.

Opět si ale nezapomeňte vše nejdřív porovnat pomocí hypoteční kalkulačky. Jen tak vyberete opravdu nejvýhodnější úvěr.

ANKETA k článku "Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní"

Zdraží letos hypotéky nad 3%?
Počet odpovědí: 125

KOMENTÁŘE k článku Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ještě před několika týdny bylo sjednání nové hypotéky přes internet jen „zbožným přáním“. To už ale neplatí. Od dubna na tuto možnost dosáhnou žadatelé u Moneta Money Bank. Ovšem jen v některých případech. Záleží totiž na tom, jakou nemovitosti kupujete.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

11.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Jen několik set korun. Tolik v současnosti zaplatíte za refinancování hypotéky mimo fixaci. A když s ním počkáte na konec fixace, je dokonce zcela zdarma. Banky ale tvrdí, že je takový postup stojí stamiliony korun. Proto se snaží přesvědčit Českou národní banku, aby povolila zvýšení poplatků za předčasné splacení úvěru.

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Sleva na úrocích a hlavně klid. To vám nabízí pojištění hypotéky. Většina lidí si pod tímto pojmem představí pojištění proti neschopnosti splácet, ve skutečnosti ale s hypotečním úvěrem souvisí i další pojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí.

Jak získat hypotéku pro OSVČ

Jak získat hypotéku pro OSVČ

6.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dostatečné příjmy jsou základem každé hypotéky. Jenže zatímco zaměstnancům stačí předložit potvrzení od zaměstnavatele, podnikatelé a živnostníci musí doložit daňové přiznání prokazující dostatečný zisk. Je přitom několik způsobů, jak ho banky počítají. Podívejte se, který z nich se u hypotéky pro OSVČ vyplatí právě vám.Banky v ČR