Banky.cz Články Hypotéka Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021 Hypotéka

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

REKLAMA

Zdražování má navíc podle expertů pokračovat a úroky se mají do konce roku pohybovat kolem hranice 3 %.

Zdražování začalo v únoru

Po téměř roce, kdy úrokové sazby u hypotečních úvěrů pomalu padaly, se letos v únoru trend obrátil. Tehdy byl průměrný úrok 1,93 procenta. Od té doby ale každý měsíc stoupá.

Za půl roku se úroky zvedly o 0,3 procentního bodu. A červencové zdražování bylo tento rok suverénně nejrychlejší.

Úroky se meziměsíčně zvedly dokonce nejvíc od prosince 2018. Tehdy jejich hodnota poposkočila o 0,13 procentního bodu na 2,91 %.

Reakce na kroky České národní banky

Za růst úroků mohou hlavně dva faktory:

Ústřední banka České republiky letos sazby zvyšovala už dvakrát. Poprvé se k tomuto kroku odhodlala na konci června po více než roce, kdy úroky neměnila.

Základní dvoutýdenní repo sazbu tehdy zvýšila o 0,25 procentního bodu na 0,5 %.

Další změnu odsouhlasila rada České národní banky na začátku srpna. Úroky zvýšila opět o čtvrtinu procentního bodu na 0,75 %.

Očekávají se další dvě zdražování

Odborníci očekávají, že růst sazeb hypoték ještě zrychlí.

Česká národní banka totiž letos zdaleka neřekla poslední slovo. Podle rozhodnutí bankovní rady ze srpnového zasedání bude banka ve zpřísňování měnové politiky dál pokračovat.

Očekává se, že základní sazba se do konce roku zvýší ještě dvakrát. Konkrétně v září a v listopadu.

Může za to inflace

Za kroky České národní banky je snaha o zastavení nebo alespoň o zpomalení inflace. Ta začala stoupat díky oživení ekonomiky po uvolnění proticovidových opatření.

Inflace se přitom v červenci zvýšila nejrychleji za poslední rok, když ceny meziročně vzrostly o 3,4 procenta.

Nejlepší hypotéka online

Za tímto vývojem podle Českého statistického úřadu stojí především vyšší ceny v oblastech:

  • rekreace,
  • kultury
  • a dopravy.

I přes snahy o zchlazení inflace ekonomové odhadují, že tento ukazatel bude dále růst. A je možné, že se na konci roku zastaví až na hodnotě kolem 4 %.

Zájem mírně klesá, přesto láme rekordy

Zdražování hypoték už se začalo projevovat i na poptávce, která oproti předchozím měsícům o něco ochladla.

Banky v červenci sjednaly 10 967 hypoték v celkovém objemu téměř 35,3 miliardy korun. Oproti červnu, kdy byl objem sjednaných hypoték 44,5 miliardy, je to o 9 miliard méně.

A ve srovnání s rekordním březnem je to dokonce o téměř 9,5 miliardy korun méně.

Pokud ale čísla porovnáme meziročně, tak částka za červenec nevypadá vůbec špatně. V porovnání s loňským sedmým měsícem je totiž o 13,7 miliardy korun vyšší.

Rekord už padl

Banky tedy už letos sjednaly hypotéky za 259 miliard korun. Díky tomu už letošek definitivně překonal loňský rok, kdy si lidé za 12 měsíců půjčili na bydlení 254 miliard korun.

I kdyby se tak už nesjednala ani jedna hypotéka, stane se letošek rekordním rokem v celé historii.

Ekonomové navíc předpovídají, že ani klesající poptávka nezabrání tomu, aby padla hranice 300 miliard korun.

Stačí k tomu totiž jen to, aby si lidé každý měsíc do konce roku sjednali hypotéky v objemu lehce přes 8 miliard korun. A to by letos, kdy je měsíční průměr 37 miliard korun, neměl být problém.

Pokud se navíc poptávka nijak výrazně nezastaví, může dokonce padnout hranice 400 miliard korun. Kvůli rostoucím úrokům to ale není příliš reálné.

Lidé jsou bohatší a využili situace

Nejlepší hypotéka online

Za rekordním zájmem o hypoteční úvěry mohou především dva faktory:

  • Lidé jsou bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Navíc měli z doby lockdownu našetřené peníze, které neměli kvůli omezení služeb a cestování kde utrácet,
  • Klienti chtěli využít rekordně nízkých úrokových sazeb a sjednat si hypotéku s výhodnými podmínkami – úrokové sazby pod 2 % totiž banky nabízely naposledy v roce 2017.

Průměrná hypotéka roste

Kromě úroků roste i průměrná výše hypotéky. A to téměř neustále. V červenci poskočila o víc než 54 tisíc korun na 3 215 153 korun.

Za poslední rok se tak průměrná hypotéka zvýšila o téměř půl milionu korun. A je pravděpodobné, že tento trend bude dál pokračovat.

Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, stavebních materiálů i práce. Lidé si tak na bydlení potřebují půjčit víc peněz než dřív.

Podle statistik dokonce ceny bytů, rodinných domů a pozemků v současnosti rostou nejrychleji za posledních 10 let.

Hledejte nejvýhodnější nabídku

Je evidentní, že pro sjednání hypotéky byl nejlepší čas na začátku roku. Pokud ale hypotéku teprve plánujete, sjednejte si ji co nejdříve.

Ze všech ukazatelů a odhadů totiž vyplývá, že úroky u půjček budou dál stoupat. A ceny nemovitostí dál porostou.

Návrat úroků pod 2 % tak není v blízké budoucnosti příliš reálný.

I v této situaci se ale vyplatí využít služby banky, které vám nabídne nejvýhodnější podmínky na trhu.

Nejsnadnější cestou, jak ji najít, je využít hypoteční kalkulačku. Díky ní si snadno srovnáte všechny aktuální nabídky na trhu. A jednoduše zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.

REKLAMA

ANKETA k článku Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.5.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Je možné získat hypotéku s negativním záznamem v registru?

21.5.2024 Hypotéka

Plánujete si vzít hypotéku na bydlení, ale máte negativní záznam v registru dlužníků? V tom případě vás pravděpodobně zajímá, jak banky na záznamy v registrech nahlížejí a jestli existuje šance, že vám banka i přes negativní záznam vaši žádost schválí. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak je to s hypotékou v případě negativního záznamu v registru dlužníků.

Úrokové sazby klesají pomaleji, naopak poptávka po hypotékách zrychlí

15.5.2024 Hypotéka

Česká národní banka (ČNB) potřetí v řadě snížila úrokové sazby, tentokrát o 0,5 procentního bodu. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 %, nejníže od května 2022. Guvernér Aleš Michl ale zároveň varuje, že další snižování bude probíhat opatrněji. Proč? A co to znamená pro spoření nebo hypotéky a pro vývoj cen nemovitostí?

Je možné získat hypotéku, když máte smlouvu na dobu určitou?

8.5.2024 Hypotéka

Hypotéka je pro velké procento Čechů jedinou cestou, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Podle statistik z roku 2024 aktuálně splácí hypotéku každý třetí Čech a o sjednání hypotéky uvažuje zhruba dalších 13 % populace. Ideální je, pokud má žadatel o hypotéku smlouvu na dobu neurčitou. V některých případech je však možné získat hypotéku i s pracovní smlouvou na dobu určitou. Jak na hypotéku dosáhnout?

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

3.5.2024 Hypotéka

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Pojďme se podívat, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. Ukážeme nejčastější problémy při pořizování prvního bydlení na co si dát pozor.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena