Banky.cz Články Hypotéka Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021 Hypotéka

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

Zdražování má navíc podle expertů pokračovat a úroky se mají do konce roku pohybovat kolem hranice 3 %.

Zdražování začalo v únoru

Po téměř roce, kdy úrokové sazby u hypotečních úvěrů pomalu padaly, se letos v únoru trend obrátil. Tehdy byl průměrný úrok 1,93 procenta. Od té doby ale každý měsíc stoupá.

Za půl roku se úroky zvedly o 0,3 procentního bodu. A červencové zdražování bylo tento rok suverénně nejrychlejší.

Úroky se meziměsíčně zvedly dokonce nejvíc od prosince 2018. Tehdy jejich hodnota poposkočila o 0,13 procentního bodu na 2,91 %.

Reakce na kroky České národní banky

Za růst úroků mohou hlavně dva faktory:

Ústřední banka České republiky letos sazby zvyšovala už dvakrát. Poprvé se k tomuto kroku odhodlala na konci června po více než roce, kdy úroky neměnila.

Základní dvoutýdenní repo sazbu tehdy zvýšila o 0,25 procentního bodu na 0,5 %.

Další změnu odsouhlasila rada České národní banky na začátku srpna. Úroky zvýšila opět o čtvrtinu procentního bodu na 0,75 %.

Očekávají se další dvě zdražování

Odborníci očekávají, že růst sazeb hypoték ještě zrychlí.

Česká národní banka totiž letos zdaleka neřekla poslední slovo. Podle rozhodnutí bankovní rady ze srpnového zasedání bude banka ve zpřísňování měnové politiky dál pokračovat.

Očekává se, že základní sazba se do konce roku zvýší ještě dvakrát. Konkrétně v září a v listopadu.

Může za to inflace

Za kroky České národní banky je snaha o zastavení nebo alespoň o zpomalení inflace. Ta začala stoupat díky oživení ekonomiky po uvolnění proticovidových opatření.

Inflace se přitom v červenci zvýšila nejrychleji za poslední rok, když ceny meziročně vzrostly o 3,4 procenta.

Za tímto vývojem podle Českého statistického úřadu stojí především vyšší ceny v oblastech:

  • rekreace,
  • kultury
  • a dopravy.

I přes snahy o zchlazení inflace ekonomové odhadují, že tento ukazatel bude dále růst. A je možné, že se na konci roku zastaví až na hodnotě kolem 4 %.

Zájem mírně klesá, přesto láme rekordy

Zdražování hypoték už se začalo projevovat i na poptávce, která oproti předchozím měsícům o něco ochladla.

Banky v červenci sjednaly 10 967 hypoték v celkovém objemu téměř 35,3 miliardy korun. Oproti červnu, kdy byl objem sjednaných hypoték 44,5 miliardy, je to o 9 miliard méně.

A ve srovnání s rekordním březnem je to dokonce o téměř 9,5 miliardy korun méně.

Pokud ale čísla porovnáme meziročně, tak částka za červenec nevypadá vůbec špatně. V porovnání s loňským sedmým měsícem je totiž o 13,7 miliardy korun vyšší.

Rekord už padl

Banky tedy už letos sjednaly hypotéky za 259 miliard korun. Díky tomu už letošek definitivně překonal loňský rok, kdy si lidé za 12 měsíců půjčili na bydlení 254 miliard korun.

I kdyby se tak už nesjednala ani jedna hypotéka, stane se letošek rekordním rokem v celé historii.

Ekonomové navíc předpovídají, že ani klesající poptávka nezabrání tomu, aby padla hranice 300 miliard korun.

Stačí k tomu totiž jen to, aby si lidé každý měsíc do konce roku sjednali hypotéky v objemu lehce přes 8 miliard korun. A to by letos, kdy je měsíční průměr 37 miliard korun, neměl být problém.

Pokud se navíc poptávka nijak výrazně nezastaví, může dokonce padnout hranice 400 miliard korun. Kvůli rostoucím úrokům to ale není příliš reálné.

Lidé jsou bohatší a využili situace

Za rekordním zájmem o hypoteční úvěry mohou především dva faktory:

  • Lidé jsou bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Navíc měli z doby lockdownu našetřené peníze, které neměli kvůli omezení služeb a cestování kde utrácet,
  • Klienti chtěli využít rekordně nízkých úrokových sazeb a sjednat si hypotéku s výhodnými podmínkami – úrokové sazby pod 2 % totiž banky nabízely naposledy v roce 2017.

Průměrná hypotéka roste

Kromě úroků roste i průměrná výše hypotéky. A to téměř neustále. V červenci poskočila o víc než 54 tisíc korun na 3 215 153 korun.

Za poslední rok se tak průměrná hypotéka zvýšila o téměř půl milionu korun. A je pravděpodobné, že tento trend bude dál pokračovat.

Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, stavebních materiálů i práce. Lidé si tak na bydlení potřebují půjčit víc peněz než dřív.

Podle statistik dokonce ceny bytů, rodinných domů a pozemků v současnosti rostou nejrychleji za posledních 10 let.

Hledejte nejvýhodnější nabídku

Je evidentní, že pro sjednání hypotéky byl nejlepší čas na začátku roku. Pokud ale hypotéku teprve plánujete, sjednejte si ji co nejdříve.

Ze všech ukazatelů a odhadů totiž vyplývá, že úroky u půjček budou dál stoupat. A ceny nemovitostí dál porostou.

Návrat úroků pod 2 % tak není v blízké budoucnosti příliš reálný.

I v této situaci se ale vyplatí využít služby banky, které vám nabídne nejvýhodnější podmínky na trhu.

Nejsnadnější cestou, jak ji najít, je využít hypoteční kalkulačku. Díky ní si snadno srovnáte všechny aktuální nabídky na trhu. A jednoduše zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.



Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena