Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Mimořádná splátka hypotéky

Mimořádná splátka hypotéky

Definice Mimořádná splátka hypotéky

Jednou ročně zcela zdarma a kdykoliv jindy jen s minimálními poplatky. Za takových podmínek máte nárok na mimořádnou splátku hypotéky. Tedy takovou, kterou bance pošlete navíc – mimo sjednaný splátkový kalendář.

Za mimořádnou splátku hypotéky si může banka naúčtovat jen nezbytné administrativní poplatky. Obvykle jsou ve výši několika set korun.

A pokud splníte následující 3 podmínky, získáte ji jednou za rok zcela zdarma:

  • Pošlete ji v období jednoho měsíce před výročím uzavření smlouvy.
  • Pošlete ji nejdříve po zaplacení 12 anuitních splátek.
  • Zaplatíte při ní maximálně 25% z výše původní půjčky.

U mimořádné splátky navíc sami stanovíte, jakým způsobem ji chcete využít. Pomůže vám buď:

  • ke snížení výše splátek
  • nebo ke zkrácení doby splatnosti

Zpravidla víc ušetříte, když zvolíte druhou variantu.

Do konce listopadu 2016 přitom mohly banky stanovovat poplatky za mimořádné splátky hypotéky i ve výši několika set tisíc korun. Nový zákon o spotřebitelském úvěru ale určil, že si smějí účtovat pouze nezbytné náklady

Toto nařízení platí pro všechny spotřebitelské a hypoteční úvěry uzavřené od prosince 2016. Včetně těch, které jste po tomto termínu refinancovali nebo refixovali.

Cílem tohoto opatření bylo ochránit klienty před nepřiměřeně vysokými poplatky. V praxi ale vedlo také ke zdražení úvěrů, protože si banky riziko předčasného splacení automaticky započítávají do marže.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Mimořádná splátka hypotéky

MK

#15491, Vyplatí se mimořádná splátka hypotéky?, Hypoteční poradna, 5.10.2021

Dobrý den, splácím hypotéku s možností každoroční bezplatné mimořádné splátky (RB). Je to v současné situaci na bankovní scéně (především očekávaný trvalý růst inflace) rozumné? Není výhodnější volné finanční prostředky spíše investovat a nechat hypotéku hypotékou? Děkuji

Dobrý den,

jste-li schopen úspory zhodnocovat více než kolik činí sjednaná úroková sazba u hypotéky, pak má samozřejmě smysl peníze zhodnocovat ve vlastní režii (např. investicemi) a benefitovat na úrokovém rozdílu. 

M

#11625, Jak funguje mimořádná splátka?, Hypoteční poradna, 1.11.2020

Dobry den, jak presne funguje mimoradna splatka hypoteky k vyroci smlouvy? Nechci snizovat castku kterou hradim, tedy zkrati se pocet let. Ale jak se zmeni pomer jistina/urok? Vezmu dosavadni splatkovy plan a poslednich nekolik let se skrtne podle castky kterou vlozim?

Dobrý den,

mimořádná splátka Vám sníží aktuálně dlužnou částku (jistinu). Úrok se Vám počítá na denní bází z aktuálně dlužné částky (zjednodušeně "kolik každý den dlužíte * 1/365 úrokové sazby p.a."). Při provedené mimořádné splátce a zachování výše pravidelných splátek se Vám zkrátí doba splatnosti (z každé pravidelné splátky po provedené mimořádné splátce půjde více na úmor a méně na úrok).

MK

#6282, Mimořádná splátka hypotéky, Hypoteční poradna, 25.3.2019

Zdravím a prosím o informace. Dcera řádně splácí hypotéku, kterou si vzala u Moneta Money Bank na zakoupení nemovitosti. V současnosti ji zbývá zaplatit ještě 340 000.- Kč. Doběhlo mi penzijní připojištění a ráda bych snížila výši dluhu minimálně o 50 000.- Kč, maximálně o 80 000- Kč, aniž bych utrácela zbytečně peníze za sankce za předčasné splácení. Zvažovala jsem možnost převézt 100 000.- Kč tvrdě našetřené úspory ze starobního důchodu bance, která mi poskytne slušné úroky. Nenašla jsem žádnou, takže bych ráda umořila výši hypotéčního dluhu, když od letošního roku jsou podmínky pro klienty příznivější. Jak mám postupovat, na co si dát pozor. Mám možnost poukázat splátku anonymně? Děkuji pěkně předem za informaci. Mám 74 let, tělesná schránka chátrá, jsem si vědoma , že exitus mne čeká v horizontu dnů, maximálně týdnů, ale zcela jistě ne let a že jediné, co můžu své rodině poskytnout je drobná finanční injekce, aby se neutopili v bažině dluhů - nejhrůznějšího moru současné civilizace.

Dobrý den,

nelze provést anonymní splátku hypotéky za cizí osobu. Každý si svou hypotéku musí splácet sám. Chcete-li své dceři pomoci, můžete jí peníze darovat. Mimořádné splátky hypotéky mají svá pravidla hry. U hypoték sjednaných či refinancovaných po 12/2016 lze ročně splatit bez sankce 25%. U dříve sjednaných či refixovaných úvěrů zákon toto neumožňuje a záleží jen na podmínkách bank (některé umožňují splatit kdykoliv jakoukoliv výši úvěru, jiné si za to účtují vysoké poplatky). Mimořádné splátky hypotéky doporučuji ponechat plně v kompetenci Vaší dcery, která zná smluvní podmínky svého úvěru (a další konsekvence jako daňovou slevu za zaplacené úroky).

Hello bank nabízí na spořícím účtu úrok 1,5% do 300 000 Kč. Doporučuji nevydávat všechny své úspory na mimořádnou splátku hypotéky, ale naopak si raději držte rezervu pro nenadálé události. Pro seniora ve Vašem věku je 100 000 Kč naprosté minimum, neboť na rozdíl od pracujících nemáte jak zvýšit své příjmy. Osobně bych byl mnohem klidnější s 0,25 mil. Kč na účtu. Neutracené peníze po Vás dcera stejně jednou zdědí, není kam spěchat.

Články o Mimořádná splátka hypotéky

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky strašíspoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většiněpřípadů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu jemimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jakébanky…Banky v ČR