Kam uložit 5 mil. Kč, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
28.12.2016 Spoření

Dobrý den, prosím, do jaké banky vložit 5 000 000 Kč, aby šly co největší úroky? A do kolika korun ručí banka za vklad, abych o ně nepřišla?

Dobrý den,

vklady u všech bank jsou pojištěny na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR, tedy aktuálně 2,7 mil. Kč (s ukončením intervencí ze strany ČNB kurz posílí a hranice pojištění klesne pravděpodobně na 2,5-2,6 mil. Kč). Tedy optimální by bylo rozdělit 5 mil. Kč do dvou bank.

Aktuálně z bank nejvyšší úroky pro takovéto objemy peněz nabízí J&T Banka u termínovaných vkladů na 1 až 5 let (0,65-1%). Doporučuji vyčkat do Nového roku, kdy se záložna Creditas změní v banku, neboť aktuálně nabízí ještě zajímavější úroky než J&T Banka (u stejně dlouhých termínů 1,3-1,8%). Menší objemy peněz (sta-tisíce korun) lze uložit na spořící účty u Air Bank, Equa bank (úrok 0,8-1%) či stavební spoření sjednané online u ČS (úrok 1% + státní podpora 2 000 Kč/rok).

Obecně však není rozumné držet tolik peněz na účtech, neboť Vám je znehodnotí inflace (příští rok by měla dosáhnout 2%).