Jak efektivně spořit a plánovat do budoucna bez rizika a finančního poradce?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.1.2019 Spoření

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak v současné době nejlépe využít volné finanční prostředky, cca 12-13 000 Kč měsíčně. Zaměstnání i bydlení mám, nejsem zatížena dluhy apod., děti nemám, do důchodu mám 23 let. Investování do akcií, dluhopisů apod. nerozumím. Svěřovat se do služby nějakému finančnímu poradci nechci. Zdravý selský rozum je mnohdy lepší než xx-rad různých "expertů". Mým cílem je účinně šetřit do budoucna, do důchodu (i když, kdo ví, co bude...) a zbytečně neriskovat. Pomoc od státu je jistě chvályhodná, ale ne všemu plně důvěřuji (např. doplňkové penzijní spoření). Samozřejmě jsem si vědoma, že inflaci a vývoj ekonomiky člověk neovlivní. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji ukládat na stavební spoření měsíčně 1 700 Kč (úrok 1% a státní podpora 2 000 Kč/rok) a 3 000 Kč na doplňkové penzijní spoření (státní podpora 230 Kč/měsíc a daňová vratka 3 600 Kč/rok). Pohotovostní rezervu (cca 100 000 Kč) mějte na spořícím účtu (Hello bank 1,5% do 300 000 Kč). U termínovaných vkladů nabízí lepší úrok Creditas a J&T Banka (2% za termín na 2 roky).