Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4628, Kam uložit 600 000 Kč?

Kam uložit 600 000 Kč?, Spoření

B

Dobrý den, matka mi převede ze svého účtu na můj u České spořitelny 600 000 Kč. Prosím o radu, jak je zhruba asi tak na 5 let u stejné banky nejlépe investovat, uložit, s možným předčasným výběrem. Předčasný výběr uvádím v dotazu jako možnost, nepreferuji. Bylo mi doporučeno od známých stavební spoření, tak bych se rád zeptal, jaký je Váš názor. Děkuji

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

stavební spoření je dobrý nápad - sjednejte si ho online u Stavební spořitelny ČS (takto ušetříte nemalý poplatek za sjednání produktu na pobočce). Cílovou částku doporučuji 150 000 Kč a měsíčně ukládejte 2 000 Kč. Mimo úroku 1% dosáhnete i na maximální státní podporu 2 000 Kč/rok. Toto je ale spíše o pravidelném spoření - neřeší to otázku, kam uložit naráz 600 000 Kč. 

Nejlepší úrok z hlediska cena/výkon nabízí J&T Banka u termínovaného vkladu na 2 roky (1,5%). Úrokové sazby v příštích měsících/letech porostou, tedy za 2 roky můžete peníze uložit na další 3 roky za mnohem výhodnějších podmínek (než byste dnes dosáhl u termínu na 5 let). Část peněz (např. 100 000 Kč) uložte jako pohotovostní rezervu na spořící účet bez výpovědní lhůty u Air Bank (1%) nebo Equa bank 0,8%). U stejné banky si zřiďte běžný účet (o fous lepší je Equa bank), kde budete mít na rozdíl od ČS vše zdarma a bez jakýchkoliv podmínek (obě banky dávají lepší úrok 0,8%/1% jen při zřízeném běžném účtu a plnění podmínek - zasílaní výplaty nebo 3-5x měsíčně zaplatit kartou). Alternativně ING Bank s 0,5% bez podmínek.

Pro srovnání, pokud byste chtěl zůstat u ČS, budete dál platit poplatky za vedení účtu. Úrok na spořícím účtu činí pouze 0,2% do 200 000 Kč a termínované vklady banka již nenabízí (i před zrušením je však úročila pouze symbolicky - např. 0,1%). 

Investice do podílových fondů či jiné (akcie, dluhopisy) Vám nedoporučuji, neboť této oblasti nerozumíte a rozumné je dávat své peníze jen do produktů, kde se velmi dobře orientujete.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

3.6.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Skoro 2,5 bilionu korun. Tolik dohromady dluží obyvatelé České republiky. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. A i když podle těchto dat objem nesplacených dluhů oproti loňsku klesl, pravděpodobně se to brzy změní.

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

29.5.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Do čeho investovat v době krize, či pro případ další krize? Opět se jako dobrá investice ukázaly drahé kovy – konkrétně zlaté slitky.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#10319, Zrušení slevy na dani za úroky, Hypoteční poradna, 3.6.2020

Dobrý den, dochází ke zrušení odpočtu úroků u hypoték. Podle posledních informací se toto nebude týkat smluv před koncem roku 2021. Znamená to, že podepsaná smlouva před tímto koncem zajistí možnost odpočtu zcela normálně tak jak to bylo doposud? Jak by se na toto hledělo pokud by byla hypotéka uzavřená ale fakticky se začne splácet až v roce 2022 kdy bude stavba dokončena? Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den, návrh zákona rušící slevu na dani za úroky z hypoték prošel teprve prvním čtením v Poslanecké sněmovně, tedy k finálnímu znění (přesným podmínkám) a plnému schválení má poměrně daleko. Doporučuji vyčkat na plné schválení zákona a konečné znění (zejména přechodná ustanovení), jinak bychom jen věštili z křišťálové koule. Nyní je těžké soudit, zda bude rozhodným datem podpis úvěrové smlouvy, první čerpání nebo plné načerpání a zahájení řádného splácení.

M

#10318, Insolvence a ošetřovné, Exekuce a insolvence, 3.6.2020

Dobrý den, mám insolvenci, ale teď jsem se synem kvůli Coroně na OČR. Strhne si insolvenční správce splátku sám z poslaných peněz od OSSZ nebo musím řešit já? Samozřejmě jsem mu hlásila, že jsem na OČR a on mi řekl, že jsou s OSSZ propojení a ví o tom. Děkuji za informaci.

Dobrý den, z ošetřovného (a nemocenské) srážky provádí OSSZ a Vy byste měla dostávat vyplaceno pouze nezabavitelné minimum.

AE

#10317, Poslal jsem peníze na chybný účet, Platba, 3.6.2020

Pokračování dotazu č. 10310: Dobry den, ja po bance chci preci jenom odpoved, jestli majitel uctu odpovedel nebo neodpovedel. CS vyzvala KB. Ja netusim jestli KB vubec kontaktovala sveho klienta, tudiz on ani mozna nevi ze ma neco vratit.

Dobrý den, úloha banky v těchto případech končí jednou zaslanou výzvou majiteli chybně zadaného účtu. Pokud majitel nereaguje a peníze nevrátil, sepište předžalobní výzvu a následně věc řešte soudní cestou.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR