Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4628, Kam uložit 600 000 Kč?

Kam uložit 600 000 Kč?, Spoření

B

Dobrý den, matka mi převede ze svého účtu na můj u České spořitelny 600 000 Kč. Prosím o radu, jak je zhruba asi tak na 5 let u stejné banky nejlépe investovat, uložit, s možným předčasným výběrem. Předčasný výběr uvádím v dotazu jako možnost, nepreferuji. Bylo mi doporučeno od známých stavební spoření, tak bych se rád zeptal, jaký je Váš názor. Děkuji

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

stavební spoření je dobrý nápad - sjednejte si ho online u Stavební spořitelny ČS (takto ušetříte nemalý poplatek za sjednání produktu na pobočce). Cílovou částku doporučuji 150 000 Kč a měsíčně ukládejte 2 000 Kč. Mimo úroku 1% dosáhnete i na maximální státní podporu 2 000 Kč/rok. Toto je ale spíše o pravidelném spoření - neřeší to otázku, kam uložit naráz 600 000 Kč. 

Nejlepší úrok z hlediska cena/výkon nabízí J&T Banka u termínovaného vkladu na 2 roky (1,5%). Úrokové sazby v příštích měsících/letech porostou, tedy za 2 roky můžete peníze uložit na další 3 roky za mnohem výhodnějších podmínek (než byste dnes dosáhl u termínu na 5 let). Část peněz (např. 100 000 Kč) uložte jako pohotovostní rezervu na spořící účet bez výpovědní lhůty u Air Bank (1%) nebo Equa bank 0,8%). U stejné banky si zřiďte běžný účet (o fous lepší je Equa bank), kde budete mít na rozdíl od ČS vše zdarma a bez jakýchkoliv podmínek (obě banky dávají lepší úrok 0,8%/1% jen při zřízeném běžném účtu a plnění podmínek - zasílaní výplaty nebo 3-5x měsíčně zaplatit kartou). Alternativně ING Bank s 0,5% bez podmínek.

Pro srovnání, pokud byste chtěl zůstat u ČS, budete dál platit poplatky za vedení účtu. Úrok na spořícím účtu činí pouze 0,2% do 200 000 Kč a termínované vklady banka již nenabízí (i před zrušením je však úročila pouze symbolicky - např. 0,1%). 

Investice do podílových fondů či jiné (akcie, dluhopisy) Vám nedoporučuji, neboť této oblasti nerozumíte a rozumné je dávat své peníze jen do produktů, kde se velmi dobře orientujete.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Otevřete si internetové bankovnictví, přijde vám výpis z účtu nebo něco řešíte na přepážce banky. A všude vám jako věrnému klientovi nabízejí předschválenou půjčku do 15 minut. A bez dokládání příjmu. I když ji nepotřebujete, je ta možnost často tak lákavá, že vám začne vrtat v hlavě. Jenže když ji využijete, může váš to vyjít zbytečně draho.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LM

#7085, Kolik mi zůstane na živobytí?, Exekuce a insolvence, 18.7.2019

Dobrý den, mám jedinou exekuci, mám plat 18 000 Kč a do toho jsem matka samoživitelka s dítětem (školou povinné). Kolik mi musí zůstat na živobytí s dítětem? Děkuji

Dobrý den, v exekuci je po Vás vymáhána přednostní nebo nepřednostní pohledávka? Minimálně Vám zůstane 11 358 Kč.

MO

#7084, Máme šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 18.7.2019

Dobrý den, s manželem bychom chtěli koupit dům. 10% z částky úvěru, který bychom si chtěli vzít, máme našetřeno. Zajímá mě ovšem, zda máme nárok na hypotéku, když manžel má smlouvu pouze na dobu určitou a já budu v září nastupovat na mateřskou. Děkuji

Dobrý den, kolik vydělává manžel čistého a kolik máte dětí? Doporučuji vyplnit hypotéční kalkulačku. Naši specialisté s Vámi následně vše proberou a pokusí se najít vhodné řešení.

GN

#7083, Starší hypotéka, Hypoteční poradna, 18.7.2019

Dobrý den, mám hypotéku u Hypoteční banky sjednanou přes ČSOB. Byla sjednána před 1.12. 2016, což je datum, kdy byla stanovena max. výše poplatku z předčasného splacení. Fixaci mám na 10 let a chceme si koupit jinou nemovitost a stávající prodat. Chápu, že musím zaplatit sankci, za předčasné zrušení, ale určitě nesouhlasím s poplatkem ve výši 5% z výše mimořádné splátky za každý započatý rok do data změny úrokové sazby. Chápu a vím, že jsem smlouvu s tímto zněním podepsal. Chci se zeptat, jestli nevíte o možnosti se odvolat na maximální výši poplatku, jako je to u smluv po 1.12.2016? Děkuji

Dobrý den, je to přesně tak jak píšete - Vaše hypotéka sjednaná před 12/2016 se řídí až do momentu první refixace podmínkami a legislativou platnou k danému datu. Na slevu z poplatku za předčasné splacení nemáte právní nárok, ale můžete se s bankou zkusit domluvit na nějakém akceptovatelném řešení pro obě strany (např. "já si přes vás vezmu další úvěr, vy odpustíte poplatek za předčasné splacení").

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR