Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4628, Kam uložit 600 000 Kč?

Kam uložit 600 000 Kč?, Spoření

B

Dobrý den, matka mi převede ze svého účtu na můj u České spořitelny 600 000 Kč. Prosím o radu, jak je zhruba asi tak na 5 let u stejné banky nejlépe investovat, uložit, s možným předčasným výběrem. Předčasný výběr uvádím v dotazu jako možnost, nepreferuji. Bylo mi doporučeno od známých stavební spoření, tak bych se rád zeptal, jaký je Váš názor. Děkuji

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

stavební spoření je dobrý nápad - sjednejte si ho online u Stavební spořitelny ČS (takto ušetříte nemalý poplatek za sjednání produktu na pobočce). Cílovou částku doporučuji 150 000 Kč a měsíčně ukládejte 2 000 Kč. Mimo úroku 1% dosáhnete i na maximální státní podporu 2 000 Kč/rok. Toto je ale spíše o pravidelném spoření - neřeší to otázku, kam uložit naráz 600 000 Kč. 

Nejlepší úrok z hlediska cena/výkon nabízí J&T Banka u termínovaného vkladu na 2 roky (1,5%). Úrokové sazby v příštích měsících/letech porostou, tedy za 2 roky můžete peníze uložit na další 3 roky za mnohem výhodnějších podmínek (než byste dnes dosáhl u termínu na 5 let). Část peněz (např. 100 000 Kč) uložte jako pohotovostní rezervu na spořící účet bez výpovědní lhůty u Air Bank (1%) nebo Equa bank 0,8%). U stejné banky si zřiďte běžný účet (o fous lepší je Equa bank), kde budete mít na rozdíl od ČS vše zdarma a bez jakýchkoliv podmínek (obě banky dávají lepší úrok 0,8%/1% jen při zřízeném běžném účtu a plnění podmínek - zasílaní výplaty nebo 3-5x měsíčně zaplatit kartou). Alternativně ING Bank s 0,5% bez podmínek.

Pro srovnání, pokud byste chtěl zůstat u ČS, budete dál platit poplatky za vedení účtu. Úrok na spořícím účtu činí pouze 0,2% do 200 000 Kč a termínované vklady banka již nenabízí (i před zrušením je však úročila pouze symbolicky - např. 0,1%). 

Investice do podílových fondů či jiné (akcie, dluhopisy) Vám nedoporučuji, neboť této oblasti nerozumíte a rozumné je dávat své peníze jen do produktů, kde se velmi dobře orientujete.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

KB nabídne jednodušší evropský obchod přes we.trade

KB nabídne jednodušší evropský obchod přes we.trade

17.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Spojení s we.trade plánuje Komerční banka v příštím roce. Poslední dobou jsme ze všech stran konfrontováni nepříznivými zprávami o nastupující hrozbě ekonomické recese a s tím souvisejícím ochlazením průmyslové produkce ve státech závislých na exportu. V takovém období nabývají na významu otázky, jakým způsobem si zajistit zaplacení zakázky. 

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

15.11.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidí jediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravdu vyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, na které nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

R

#8070, Úraz v insolvenci, Exekuce a insolvence, 19.11.2019

Dobry den, jsme insolvenci. Mel jsem pracovni uraz. Na co mam nárok od pojištovny?

Dobrý den, za pracovní úraz byste měl dostat odškodnění vyplacené zaměstnavatelem (které za zaměstnavatele hradí jeho pojišťovna). Je ovšem možné, že toto odškodnění bude vyhodnoceno jako mimořádný příjem a použito ins. správcem na umoření vašich dluhů.

JB

#8069, Nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 19.11.2019

Dobrý den, nějak nemůžu dohledat postup při placení schválené fixní částky v oddlužení. Jde mi o to, že mzdovka odesílá IS 2/3 platu což je více než je fixní částka. Správce tvrdí, že k této částce se ještě připočítává jejich odměna i s DPH, jinde tvrdí, že odměna je v té částce už zahrnuta, tak jak to teda je? Vůbec mi totiž nezůstává nezabavitelna částka pro mne a dítě.

Dobrý den,  srážky ze mzdy již obsahují odměnu správce včetně DPH. Vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum, nemůže dostávat méně - požadujte nápravu u mzdové účtárny vašeho zaměstnavatele. 

T

#8068, Vyživované osoby, Exekuce a insolvence, 19.11.2019

Dobrý den, máme s manželkou 1 společné dítě, další její 2 děti z předchozího manželství s námi žijí ve společné domácnosti (má je v péči, stanoveno soudem). Pro výpočet srážek v insolvenci máme tedy oba 4 vyživované osoby? (manžel/ka + 3 děti). Děkuji

Dobrý den, manželka má 4 vyživované osoby (1 společné dítě, 2 její děti z předchozího manželství a manžela). U Vás záleží na právním postavení ke 2 dětem manželky z předchozího manželství. Pokud jste je neadoptoval, má vůči nim vyživovací povinnost stále pouze jejich matka a otec (který pravděpodobně platí alimenty). Adopcí by Vám vznikla vyživovací povinnost, která by ke stejnému datu zanikla otci.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR