Banky.cz Články Spoření Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

3.5.2021 Spoření

Stejný úrok, podobné poplatky za vedení a povinnost vydržet u spořitelny alespoň 6 let. Takové jsou současné podmínky u všech stavebních spořitelen na českém trhu. Přesto i mezi nimi najdete poskytovatele, kteří jsou o chlup lepší než ostatní. Aktuálně jsou to Moneta stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.

REKLAMA
REKLAMA

Co drží právě tyto spořitelny na špici pomyslné hitparády stavebního spoření? Nulové poplatky za založení „stavebka”.

Díky tomu u nich můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.

Liší se poplatky i úrok

I když obě zmíněné spořitelny patří ke špičce, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. A ten dělá z Moneta stavební spořitelny aktuální českou jedničku.

Tím rozdílem jsou podmínky, jaké vám zmínění poskytovatelé nabízí.

Moneta stavební spořitelna

  • Úvodní poplatek: Úvodní poplatek odpouští všem a prakticky bez podmínek. Stačí si jen on-line sjednat její ProSpoření. Nulový poplatek přitom platí trvale a bez ohledu na výši cílové částky.
  • Úroková sazba: Také tady není co řešit. Spořitelna klientům nabízí sazbu 1 %, a to bez jakýchkoliv podmínek.  

Modrá pyramida stavební spořitelna

  • Úvodní poplatek: Poplatek za sjednání stavebního spoření nabízí „pouze” ve své akční nabídce, která platí od března. Dá se tedy čekat, že ji spořitelna dříve nebo později zruší.
  • Úroková sazba: Modrá pyramida sice nabízí také 1% úrok, je ale rozdělený na 2 části: základní sazba 0,5 % a bonusová sazba 0,5 %.

Abyste v daném roce získali k základní sazbě i bonusovou část, musíte za každý ukončený měsíc naspořit alespoň 0,5 % z cílové částky. Pokud tedy spoříte celý rok, musíte naspořit alespoň 6 % z cílové částky.

I snadné podmínky můžou být překážkou

Je pravda, že podmínky Modrá pyramidy stavební spořitelny nejsou nijak neřešitelné. Při cílové částce 200 000 korun potřebujete pro získání maximálního úroku každý rok naspořit alespoň 12 000 korun.

Přesto se může stát, že v některém roce nezvládnete z jakéhokoliv důvodu předepsaný limit splnit. A v tu chvíli se slíbený úrok o polovinu propadne.

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

Hrozí to zejména v případě, že si sjednáte vyšší cílovou částku – například 500 000 korun. Při ní už potřebujete za rok naspořit alespoň 30 000 korun, abyste na bonusový úrok dosáhli.

Liška odpustí až 2 500 Kč

Až 2 500 korun vám u poplatku za zřízení stavebního spoření v současnosti odpustí také ČSOB stavební spořitelna (dřívější ČMSS) – tedy Liška. Zadarmo tak můžete mít spoření s cílovou částkou až 250 000 korun.

Na slevu ale dosáhnou pouze současní a noví klienti ČSOB. Pokud tedy chcete nabídku využít, musíte mít také běžný účet u ČSOB. Nebo si ho sjednat do 30 dnů od zřízení stavebního spoření.

Ani ČSOB stavební spořitelna vám navíc nenabídne automaticky celý 1% úrok. Podobně jako Modrá pyramida ho dělí na 2 části:

  • základní úrok 0,6 %
  • a bonusovou sazbu 0,4 %, kterou získáte za pravidelné spoření – stejně jako u Modré pyramidy.

Hledejte akční nabídky

Ostatní stavební spořitelny, tedy Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a Raiffeisen stavební spořitelna v současnosti žádné podobné akce nenabízejí. Obě přitom mají úrokovou sazbu 1 % a liší se pouze ve výši poplatku za vedení spoření.

Neznamená to však, že v budoucnu některý z těchto poskytovatelů nepřijde s výhodnější nabídkou. Stavební spořitelny představují různé akční nabídky i několikrát za rok. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.

Abyste podobné nabídky nepropásli, sledujte naše porovnání stavebního spoření. Ve sloupci Ostatní uvidíte aktuální akce, které jednotliví poskytovatelé nabízejí.

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Snadno si tak spočítáte, co je pro vás nejvýhodnější.

Jediné spoření proti inflaci

Je přitom potřeba říct, že také u Buřinky a Raiffeisen stavební spořitelny překonává zhodnocení vkladů 3% hranici. A to i bez akčních nabídek.

Znamená to, že také jejich stavební spoření si dokáže poradit s inflací. Na konci minulého roku byla totiž meziroční inflace 2,3 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Právě stavební spoření je aktuálně jediný spořicí produkt, který na inflaci opravdu stačí. Spořicí účty i termínované vklady totiž v současnosti nabízí několikanásobně menší zhodnocení.

„Stavebko” těží ze státního příspěvku, který je 10 % z naspořené částky za daný rok. Příspěvek je sice zároveň zastropovaný částkou 2 000 korun ročně, přesto dokáže výrazně zvýšit zhodnocení vašich úspor.

Abyste ale státní podporu získali, musíte spořit alespoň 6 let v řadě. Pokud stavební spoření ukončíte před koncem šestileté lhůty, o státní podporu přijdete. A zůstane vám jen základní úrok od spořitelny.

ANKETA k článku Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena