Banky.cz Články Spoření Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

3.5.2021 Spoření

Stejný úrok, podobné poplatky za vedení a povinnost vydržet u spořitelny alespoň 6 let. Takové jsou současné podmínky u všech stavebních spořitelen na českém trhu. Přesto i mezi nimi najdete poskytovatele, kteří jsou o chlup lepší než ostatní. Aktuálně jsou to Moneta stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.

Co drží právě tyto spořitelny na špici pomyslné hitparády stavebního spoření? Nulové poplatky za založení „stavebka”.

Díky tomu u nich můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.

Liší se poplatky i úrok

I když obě zmíněné spořitelny patří ke špičce, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. A ten dělá z Moneta stavební spořitelny aktuální českou jedničku.

Tím rozdílem jsou podmínky, jaké vám zmínění poskytovatelé nabízí.

Moneta stavební spořitelna

  • Úvodní poplatek: Úvodní poplatek odpouští všem a prakticky bez podmínek. Stačí si jen on-line sjednat její ProSpoření. Nulový poplatek přitom platí trvale a bez ohledu na výši cílové částky.
  • Úroková sazba: Také tady není co řešit. Spořitelna klientům nabízí sazbu 1 %, a to bez jakýchkoliv podmínek.  

Modrá pyramida stavební spořitelna

  • Úvodní poplatek: Poplatek za sjednání stavebního spoření nabízí „pouze” ve své akční nabídce, která platí od března. Dá se tedy čekat, že ji spořitelna dříve nebo později zruší.
  • Úroková sazba: Modrá pyramida sice nabízí také 1% úrok, je ale rozdělený na 2 části: základní sazba 0,5 % a bonusová sazba 0,5 %.

Abyste v daném roce získali k základní sazbě i bonusovou část, musíte za každý ukončený měsíc naspořit alespoň 0,5 % z cílové částky. Pokud tedy spoříte celý rok, musíte naspořit alespoň 6 % z cílové částky.

I snadné podmínky můžou být překážkou

Je pravda, že podmínky Modrá pyramidy stavební spořitelny nejsou nijak neřešitelné. Při cílové částce 200 000 korun potřebujete pro získání maximálního úroku každý rok naspořit alespoň 12 000 korun.

Přesto se může stát, že v některém roce nezvládnete z jakéhokoliv důvodu předepsaný limit splnit. A v tu chvíli se slíbený úrok o polovinu propadne.

Hrozí to zejména v případě, že si sjednáte vyšší cílovou částku – například 500 000 korun. Při ní už potřebujete za rok naspořit alespoň 30 000 korun, abyste na bonusový úrok dosáhli.

Liška odpustí až 2 500 Kč

Až 2 500 korun vám u poplatku za zřízení stavebního spoření v současnosti odpustí také ČSOB stavební spořitelna (dřívější ČMSS) – tedy Liška. Zadarmo tak můžete mít spoření s cílovou částkou až 250 000 korun.

Na slevu ale dosáhnou pouze současní a noví klienti ČSOB. Pokud tedy chcete nabídku využít, musíte mít také běžný účet u ČSOB. Nebo si ho sjednat do 30 dnů od zřízení stavebního spoření.

Ani ČSOB stavební spořitelna vám navíc nenabídne automaticky celý 1% úrok. Podobně jako Modrá pyramida ho dělí na 2 části:

  • základní úrok 0,6 %
  • a bonusovou sazbu 0,4 %, kterou získáte za pravidelné spoření – stejně jako u Modré pyramidy.

Hledejte akční nabídky

Ostatní stavební spořitelny, tedy Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a Raiffeisen stavební spořitelna v současnosti žádné podobné akce nenabízejí. Obě přitom mají úrokovou sazbu 1 % a liší se pouze ve výši poplatku za vedení spoření.

Neznamená to však, že v budoucnu některý z těchto poskytovatelů nepřijde s výhodnější nabídkou. Stavební spořitelny představují různé akční nabídky i několikrát za rok. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.

Abyste podobné nabídky nepropásli, sledujte naše porovnání stavebního spoření. Ve sloupci Ostatní uvidíte aktuální akce, které jednotliví poskytovatelé nabízejí.

Snadno si tak spočítáte, co je pro vás nejvýhodnější.

Jediné spoření proti inflaci

Je přitom potřeba říct, že také u Buřinky a Raiffeisen stavební spořitelny překonává zhodnocení vkladů 3% hranici. A to i bez akčních nabídek.

Znamená to, že také jejich stavební spoření si dokáže poradit s inflací. Na konci minulého roku byla totiž meziroční inflace 2,3 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Právě stavební spoření je aktuálně jediný spořicí produkt, který na inflaci opravdu stačí. Spořicí účty i termínované vklady totiž v současnosti nabízí několikanásobně menší zhodnocení.

„Stavebko” těží ze státního příspěvku, který je 10 % z naspořené částky za daný rok. Příspěvek je sice zároveň zastropovaný částkou 2 000 korun ročně, přesto dokáže výrazně zvýšit zhodnocení vašich úspor.

Abyste ale státní podporu získali, musíte spořit alespoň 6 let v řadě. Pokud stavební spoření ukončíte před koncem šestileté lhůty, o státní podporu přijdete. A zůstane vám jen základní úrok od spořitelny.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Penzijní spoření – výnosy fondů za rok 2022

3.2.2023 Spoření

I v penzijním spoření byl rok 2022 silně poznamenán válkou na Ukrajině a propadem akcií. Všechny dynamické fondy a téměř všechny vyvážené fondy skončily bohužel po letech tučných zisků ve ztrátě. Naopak poprvé za svou historii doplňkového penzijního spoření se dařilo konzervativním fondům.

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena