Banky.cz Banky.cz Články Spoření Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě
3.5.2021, Spoření

Stejný úrok, podobné poplatky za vedení a povinnost vydržet u spořitelny alespoň 6 let. Takové jsou současné podmínky u všech stavebních spořitelen na českém trhu. Přesto i mezi nimi najdete poskytovatele, kteří jsou o chlup lepší než ostatní. Aktuálně jsou to Moneta stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.

Co drží právě tyto spořitelny na špici pomyslné hitparády stavebního spoření? Nulové poplatky za založení „stavebka”.

Díky tomu u nich můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.

Liší se poplatky i úrok

I když obě zmíněné spořitelny patří ke špičce, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. A ten dělá z Moneta stavební spořitelny aktuální českou jedničku.

Tím rozdílem jsou podmínky, jaké vám zmínění poskytovatelé nabízí.

Moneta stavební spořitelna

  • Úvodní poplatek: Úvodní poplatek odpouští všem a prakticky bez podmínek. Stačí si jen on-line sjednat její ProSpoření. Nulový poplatek přitom platí trvale a bez ohledu na výši cílové částky.
  • Úroková sazba: Také tady není co řešit. Spořitelna klientům nabízí sazbu 1 %, a to bez jakýchkoliv podmínek.  

Modrá pyramida stavební spořitelna

  • Úvodní poplatek: Poplatek za sjednání stavebního spoření nabízí „pouze” ve své akční nabídce, která platí od března. Dá se tedy čekat, že ji spořitelna dříve nebo později zruší.
  • Úroková sazba: Modrá pyramida sice nabízí také 1% úrok, je ale rozdělený na 2 části: základní sazba 0,5 % a bonusová sazba 0,5 %.

Abyste v daném roce získali k základní sazbě i bonusovou část, musíte za každý ukončený měsíc naspořit alespoň 0,5 % z cílové částky. Pokud tedy spoříte celý rok, musíte naspořit alespoň 6 % z cílové částky.

I snadné podmínky můžou být překážkou

Je pravda, že podmínky Modrá pyramidy stavební spořitelny nejsou nijak neřešitelné. Při cílové částce 200 000 korun potřebujete pro získání maximálního úroku každý rok naspořit alespoň 12 000 korun.

Přesto se může stát, že v některém roce nezvládnete z jakéhokoliv důvodu předepsaný limit splnit. A v tu chvíli se slíbený úrok o polovinu propadne.

Hrozí to zejména v případě, že si sjednáte vyšší cílovou částku – například 500 000 korun. Při ní už potřebujete za rok naspořit alespoň 30 000 korun, abyste na bonusový úrok dosáhli.

Liška odpustí až 2 500 Kč

Až 2 500 korun vám u poplatku za zřízení stavebního spoření v současnosti odpustí také ČSOB stavební spořitelna (dřívější ČMSS) – tedy Liška. Zadarmo tak můžete mít spoření s cílovou částkou až 250 000 korun.

Na slevu ale dosáhnou pouze současní a noví klienti ČSOB. Pokud tedy chcete nabídku využít, musíte mít také běžný účet u ČSOB. Nebo si ho sjednat do 30 dnů od zřízení stavebního spoření.

Ani ČSOB stavební spořitelna vám navíc nenabídne automaticky celý 1% úrok. Podobně jako Modrá pyramida ho dělí na 2 části:

  • základní úrok 0,6 %
  • a bonusovou sazbu 0,4 %, kterou získáte za pravidelné spoření – stejně jako u Modré pyramidy.

Hledejte akční nabídky

Ostatní stavební spořitelny, tedy Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a Raiffeisen stavební spořitelna v současnosti žádné podobné akce nenabízejí. Obě přitom mají úrokovou sazbu 1 % a liší se pouze ve výši poplatku za vedení spoření.

Neznamená to však, že v budoucnu některý z těchto poskytovatelů nepřijde s výhodnější nabídkou. Stavební spořitelny představují různé akční nabídky i několikrát za rok. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.

Abyste podobné nabídky nepropásli, sledujte naše porovnání stavebního spoření. Ve sloupci Ostatní uvidíte aktuální akce, které jednotliví poskytovatelé nabízejí.

Snadno si tak spočítáte, co je pro vás nejvýhodnější.

Jediné spoření proti inflaci

Je přitom potřeba říct, že také u Buřinky a Raiffeisen stavební spořitelny překonává zhodnocení vkladů 3% hranici. A to i bez akčních nabídek.

Znamená to, že také jejich stavební spoření si dokáže poradit s inflací. Na konci minulého roku byla totiž meziroční inflace 2,3 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Právě stavební spoření je aktuálně jediný spořicí produkt, který na inflaci opravdu stačí. Spořicí účty i termínované vklady totiž v současnosti nabízí několikanásobně menší zhodnocení.

„Stavebko” těží ze státního příspěvku, který je 10 % z naspořené částky za daný rok. Příspěvek je sice zároveň zastropovaný částkou 2 000 korun ročně, přesto dokáže výrazně zvýšit zhodnocení vašich úspor.

Abyste ale státní podporu získali, musíte spořit alespoň 6 let v řadě. Pokud stavební spoření ukončíte před koncem šestileté lhůty, o státní podporu přijdete. A zůstane vám jen základní úrok od spořitelny.

ANKETA k článku "Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě"

Máte sjednané stavební spoření?
Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.Banky v ČR