Odeslat peníze z běžného účtu tak, aby už za pár vteřin byly na účtu příjemce. Tuto službu nabízí stále víc bank. Na konci minulého roku jich bylo už 8. A jejich počet se má v nejbližších týdnech ještě rozšířit.
Okamžité platby jsou jednou z novinek, kterou si lidé v posledních měsících na běžných účtech nejvíc oblíbili. Umožňují prostřednictvím mobilní aplikace nebo internetového bankovnictví zadat převod tak, aby měl příjemce peníze na účtu do několika vteřin.
Ještě před rokem byste přitom tuto funkci na českém trhu nenašli. Teprve loni v únoru s ní přišly Air Bank a Česká spořitelna. A spustily tak vlnu, ke které se postupně snaží přidat všichni poskytovatelé.
Počet bank, které tuto službu využívají, je přitom pro její fungování zásadní. K tomu, aby okamžitá platba byla opravdu okamžitá, je totiž potřeba, aby ji uměly banky plátce i příjemce. Pokud ji zvládá jen jedna z nich, příjemce peníze dostane nejdříve druhý den. Tedy ve stejném termínu jako dosud.
Proto je důležité, že se do tohoto systému zapojují další poskytovatelé.
A kde tedy okamžité platby najdete? Koncem minulého roku je plně umožňovaly:
Na přelomu roku se k nim měla připojit také Fio banka. Její plán byl takový, že koncem prosince umožní klientům okamžité platby přijímat a začátkem ledna odesílat.
V nejbližší době se k těmto poskytovatelům chtějí přidat také:
A do konce roku plánují tuto službu zprovoznit také v UniCredit Bank a Sberbank.
Většina poskytovatelů nabízí okamžité platby zcela zdarma nebo v rámci paušálu, který máte u běžného účtu. Nemusíte se tedy bát, že vás tento expresní převod peněz vyjde draho.
Neznamená to ale, že vám ho banky nabídnou automaticky. V internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci mají zpravidla primárně nastavený klasický převod. Abyste tedy uskutečnili okamžitou platbu, musíte zaškrtnout příslušnou volbu.
Důvodů je několik:
Pokud tedy potřebujete poslat peníze co nejrychleji, nezapomeňte se ujistit, že máte vše správně nastavené.
Okamžité platby nejsou jedinou velkou novinkou z posledních měsíců. Výraznou změnou prošly také SEPA platby – tedy platby mezi zeměmi eurozóny a několika dalšími státy (například Švýcarskem či Norskem).
Díky rozhodnutí Evropské unie už vás u nich nečekají poplatky v řádech desítek korun. Od 15. prosince za ně dáte maximálně tolik jako za běžné vnitrostátní transakce.
O této změně rozhodla Evropská unie už v roce 2018, nařízení ale začalo účinkovat až loni. Bankám nakázalo, aby nejpozději od poloviny prosince 2019 snížily poplatky za „europlatby” na úroveň těch vnitrostátních.
V praxi to znamená, že za ně zaplatíte nanejvýš pár korun. Anebo dokonce vůbec nic. Záleží na tom, jaké poplatky si vaše banka účtuje za vnitrostátní platby. Pokud je máte zdarma, nečekají vás žádné poplatky ani u SEPA plateb.
U bank, které poplatky za „europlatby” mají, se jejich výše pohybuje obvykle okolo pěti či šesti korun. Dřív jste přitom za tyto transakce dali až 250 korun. I pětikorunový poplatek je tedy z tohoto úhlu pohledu přijatelný. Zvlášť, když podobné platby posíláte jen výjimečně.
Přestože podle nařízení Evropské unie musely banky snížit poplatky za SEPA platby až od poloviny prosince, některé k tomu přistoupily mnohem dřív. Jako jedny z prvních je zrušily:
Většina poskytovatelů však čekala až do prosince a skoro desítka jich zlevnění odkládala až na poslední možný termín.
I když jsou zmíněné novinky spíš drobnostmi, určitě na ně při výběru běžného účtu nezapomínejte. Dokáží vám ulehčit rozhodování mezi dvěma či třemi největšími favority.
Pokud tedy často posíláte platby do zahraničí, zkontrolujte si, jestli jsou u vybraných účtů nějaké poplatky za SEPA platby.
Když chcete mít jistotu, že banka vaše transakce nebude zbytečně odkládat, ujistěte se, že si poradí s okamžitými platbami, případně kolik za to bude chtít peněz.
A pokud si nevíte rady, tak se stačí podívat na naše srovnání běžných účtů a v posledním sloupci nastavit požadované údaje. S jeho pomocí najdete nejvýhodnější běžný účet, který vám usnadní život.
Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.
Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.
Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.
Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
KOMENTÁŘE k článku Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech
Okamžité platby , Komentoval(a): Dagmar
RE: Okamžité platby, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, aby platba proběhla v řádu vteřin, musí okamžité platby umět nejen odesílatel ale i příjemce (problém tak může být na straně Fio Banky či mBank). Equa bank navíc v současné chvíli umožňuje okamžité platby zadat pouze přes mobilní aplikaci (nestačí tak platbu zadat přes internetbanking).
dotaz, Komentoval(a): MICHAL
Re: Okamžité platby UniCredit Bank, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, UniCredit Bank je poslední velkou bankou, která se do systému okamžitých plateb doposud nezapojila (a ani nesdělila, kdy se plánuje zapojit). Z mého pohledu je to pro banku velmi špatná vizitka, neboť konkurence zvládla tuto technologickou novinku implementovat již před více než rokem a od letošního ledna spouští první banky Bankovní IDentitu. UniCredit tak bude technologicky již o dva kroky pozadu.