O 14 desetin procentního bodu. Tak výrazně v květnu klesla průměrná úroková sazba hypoték, kterou banky nabízí novým klientům. Ukázal to index GOFI, který sleduje právě nabídky poskytovatelů hypoték na českém trhu. Vše navíc nasvědčuje tomu, že v červnu budou úroky ještě nižší.
Na 2,29% klesl průměrný úrok u hypotečních úvěrů s LTV 70% a 80%. Pomohlo tomu hlavně zlevnění několika velkých poskytovatelů. Jen v květnu nabídla výrazně nižší sazby například:
První dvě nabízí až do konce června hypotéky s úrokovou sazbou 2,19%. A Moneta Money Bank snížila úroky na 2,22%.
Tyto banky tedy následovaly řadu menších poskytovatelů, kteří se do zlevňování pustili už dřív.
V červnu se přidala i Komerční banka. Hned na začátku měsíce snížila úrokové sazby u půjček na bydlení o 0,4 až 0,6 procentního bodu. Aktuálně tak začínají na 2,29%.
Nic navíc nenasvědčuje tomu, že se situace v nejbližší době změní. Naopak se dá čekat, že se ještě projeví předchozí pokles sazeb České národní banky.
Centrální banka totiž od března postupně snížila základní sazbu o 2 procentní body. A lombardní sazba klesla dokonce o 2,25 procentního bodu – z 3,25% na 1%. Právě ta přitom říká, za kolik si od České národní banky půjčují peníze komerční banky.
Takové kroky centrální banky se na trhu obvykle projevují i s několikaměsíčním odstupem. Dá se proto předpokládat, že v příštích měsících úroky u hypoték ještě klesnou.
Zmíněný vývoj nahrává všem, kteří mohou s hypotékou ještě nějaký ten měsíc počkat. Tvrdí to mimo jiné i člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.
Podle něj budou příští rok výrazně levnější nejen hypotéky, ale také nemovitosti. Díky tomu si vystačíte i s menší půjčkou. A snadněji splníte podmínky pro získání hypotečního úvěru.
Celkově by tak hypotéky měly být výrazně dostupnější než nyní.
V současnosti jsou přitom podle České národní banky nemovitosti v České republice předražené zhruba o 15%. Jejich cena navíc v minulých letech výrazně rostla. Prostor pro zlevnění je proto poměrně velký.
Současné i další očekávané zlevňování nahrává také lidem, kterým letos a příští rok končí fixace hypotéky. Mohou tak požádat o refinancování úvěru u jiné banky, aniž by kvůli tomu platili jakékoliv poplatky.
Zpravidla díky tomu dosáhnou na podstatně nižší sazby než v době, kdy hypoteční úvěr získali.
Banky si totiž u takových klientů snadno zkontrolují jejich splátkovou historii. Dobře tedy vědí, že se na ně mohou spolehnout a vnímají je jako prověřené. Proto jim obvykle nabízí výhodnější podmínky než žadatelům o novou půjčku.
Díky současnému zlevňování se při refinancování hypotéky můžete dostat i na podobnou sazbu jako v roce 2016, kdy byly úroky na svém minimu. A na nižší sazbu než před pěti lety, kdy se úroky u nových hypoték pohybovaly jen o málo níž než v současnosti.
Někteří poskytovatelé totiž už nyní nabízí u nových hypotečních úvěrů úrokovou sazbu pod 2%. A jak už jsme zmínili, refinancování bývá levnější.
Ovšem pozor, ne vždy je ten nejlevnější úrok opravdu výhodný. Nejnižší sazby často získáte jen za předpokladu, že si spolu s hypotékou sjednáte také pojištění schopnosti splácet nebo zřídíte běžný účet u dané banky.
S účtem přitom mohou být spojené další poplatky. A právě ty mohou zdánlivě výhodnou půjčku zbytečně prodražit.
Stejně tak buďte obezřetní i u pojištění schopnosti splácet. Obvykle vás totiž vyjde dráž, než o pár desetin vyšší úroková sazba hypotéky.
Pokud přitom máte životní pojištění, stačí ho jen mírně upravit a ochrání vás před stejnými situacemi jako právě pojistka schopnosti splácet. A kromě toho myslí i na řadu dalších případů.
I když index GOFI ukázal, že nabízené úrokové sazby klesly na 2,29 %, v praxi se často dostanete i výrazně níž. Stačí si jen předem ověřit ostatní nabídky na trhu. Díky tomu budete mít při vyjednávání o hypotéce argumenty, které vám pomůžou dosáhnout na výhodnější podmínky.
A ještě lepší nabídku vám zajistí hypoteční poradce. U poskytovatelů má velkoobjemové slevy, díky kterým získáte mnohem nižší úrok, než když o úvěr žádáte sami. Navíc dokáže najít půjčku, která nejlépe odpovídá vašim možnostem i požadavkům. A také vám pomůže všechno vyřídit.
Ušetříte tak čas i peníze.
Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.
Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i
desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky.
Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.
Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.
Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.
Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.
KOMENTÁŘE k článku Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.