Banky.cz Články Spoření První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %
15.11.2021 Spoření

Stavební spoření je zase o něco výhodnější. První spořitelna se totiž odhodlala k tomu, že zvedla úroky. Moneta stavební spořitelna tak od října nabízí pro každého úrok 1,3 %.

REKLAMA

Dosud se přitom spořitelny v tomto ukazateli příliš nelišily. Prakticky u všech jste mohli poslední rok dosáhnout na úrok 1 %.

I přes zmiňované zvýšení ale stále rozhodují spíše akční nabídky, díky kterým dokáží spořitelny nabídnout ještě o něco vyšší zhodnocení.

Vyšší úroky pro každého

U Moneta stavební spořitelny můžete díky vyššímu úroku dosáhnout výnosu přes 3,7 %. Stačí spořit 1 700 korun každý měsíc po dobu šesti let.

V tomto případě dosáhnete na nejvýhodnější státní příspěvek. Ten je 10 % z naspořené částky a zároveň maximálně 2 000 korun ročně.

Ale pozor. Navýšení úroků se týká jen nových klientů, kteří podepíšou smlouvu a sjednají si tarif ProSpoření po 18. říjnu.

U stávajících klientů se nic nemění. Mají tedy u svého stavebka i dál úrok 1 % – tedy stejnou sazbu, jakou nabízí ostatní poskytovatelé na trhu.

Větší výnos slibují akční nabídky

Úroková sazba však není jediný zdaleka parametr, který musíte při výběru stavebního spoření porovnávat. Zejména v poslední době hrají stále větší roli akční nabídky.

Například u Raiffeisen stavební spořitelny díky tomu získáte prémii až 2 000 korun. Dosáhnete tak na zhodnocení přes 4 % ročně.

Abyste ale zmíněnou prémii získali, musíte splnit několik podmínek:

  • společně se stavební spořením si zřídit běžný účet u Raiffeisenbank
  • a aktivně ho využívat – tedy mít ve dvou z prvních čtyř měsíců obrat na účtu minimálně 15 000 korun a provést alespoň tři odchozí platby.

Prémii dostanete i u ČSOB stavební spořitelny

Podobnou akci nabízí v současné době i ČSOB Stavební spořitelna. Slibuje prémii 1 000 korun, když uzavřete a aktivně používáte běžný účet u ČSOB.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Bonus získáte také v případě, že si založíte stavebko online. ČSOB Stavební spořitelna vám dá poukaz na 500 korun do obchodu mall.cz.

Díky zmíněným prémiím tak zhodnocení stoupne i na zhruba 3,6 %.

Konkurenční boj může zvyšovat úroky i dál

Donedávna hrály významnou roli také poplatky za vedení účtu. Byly 1 % z cílové částky a spořitelny je odpouštěli jen při akčních nabídkách. A obvykle jen do částky 2 000 korun.

Letos ale většina poskytovatelů tento poplatek zrušila trvale. Jako první s tímto krokem přišla Moneta stavební spořitelna, ke které se posléze přidala ČSOB stavební spořitelna.

Na tuto změnu museli rychle reagovat ostatní hráči na trhu. Konkrétně:

Zatím sice nabídli pouze časově omezené akce, je ale pravděpodobné, že také u nich se vstupní poplatek jen tak nevrátí.

Ke zrušení vstupního poplatku poskytovatele přiměl zejména konkurenční boj. A právě ten může pomoci i dalšímu růstu úroku. Kromě akčních nabídek s různými prémiemi už totiž spořitelny nemají moc možností, jak se odlišit. A jak zaujmout nové střadatele víc než konkurence.

Růst úroků, a tedy i výsledného zhodnocení, tak může být pro klienty zajímavým lákadlem.

Pomáhá zvyšování úroků ČNB

Kromě konkurenčního boje je tu i další faktor, který nahrává možnému zvyšování úroků. Je jím rostoucí úroková sazba České národní banky.

Jen za poslední čtyři měsíce zvedla centrální banka základní úrokovou sazbu už třikrát. Naposledy začátkem listopadu, kdy ji skokovým zvýšením o 1,25 procentního bodu posunula na 2,75 %.

Penzijní spoření od České spořitelny

Je to vůbec nejvýraznější zvýšení od roku 1997. Ještě před půl rokem přitom byla základní sazba 0,25 %.

Kvůli těmto zásahům rostou úroky u půjček, což se projevuje i na úvěrech od spořitelen.

Spořitelny tak zároveň získávají prostor pro růst úrokových sazeb u spoření. Na rozdíl od bank si totiž nepůjčují peníze na úvěry jinde, ale čerpají právě z prostředků, které si u nich klienti uloží. Oba typy produktů jsou tak provázané. A čím vyšší úrok získají spořitelny z úvěrů, tím vyšší úrok můžou nabídnout u spoření.

Určitou roli hraje i fakt, že rostou úroky u dalších spořicích produktů, které jsou nepřímou konkurencí stavebka.

Dá se proto čekat, že se situace bude i dál měnit. Proto nezapomeňte předem prozkoumat nabídky všech poskytovatelů. Jen tak vyberete stavební spoření, které je zrovna nejvýhodnější.

A jak na to? Pomůže vám naše porovnání stavebního spoření.

Výnosy dohání inflace

Ke zmíněným argumentům navíc musíme přidat i rostoucí inflaci. V říjnu meziročně stoupla na 5,8 % a ani stavební spoření jí tak aktuálně nedokáže konkurovat. I když stále nabízí nejbezpečnější způsob, jak peníze před inflací alespoň částečně ochránit.

Dá se očekávat, že růst inflace časem zpomalí. Přesto může být pro spořitelny motivací ke zvýšení úrokových sazeb. Alespoň pokud chtějí, aby tento produkt zůstal pro klienty stejně atraktivní i do budoucna.

REKLAMA

ANKETA k článku První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 105

KOMENTÁŘE k článku První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

19.6.2024 Spoření

Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

22.5.2024 Spoření

Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Z naší bankovní poradny

Vnuk nechce vrátit peníze a svádí to na banku

21.2.2022 Podvod
Dobrý den, možná se mýlím, ale myslím si, že asi jako centrální banka byste měli mít nějaký dozor nad ostatními bankami, a proto se na vás obracím. Půjčil jsem svému vnukovi na podzim roku 2021 601 000 Kč, mám od něho normálně ověřený a jím podepsaný dlužní úpis. On sám má účet u Air Bank a od 22. 12. 2021 svou banku není schopen donutit, aby mi peníze které mi patří poslala do Žďáru nad Sázavou na můj účet v České spořitelně! Nemáte zdání, kolik už bylo slibů, že to za 2 dny, za 3 dny, v pondělí, do konce týdne a podobně bude přeposláno, kolik už bylo slibů na SMS od nějaké paní Smolíkové a pořád nic!! Na podzim mě šíleně zvedli poplatky za plyn a elektřinu a prakticky všechny hotové peníze mi lítají někde ve vzduchu! Po novém roce jsem měl jít na pravidelnou roční prohlídku s autem, která obnáší okolo 7 000 Kč. Já si to nemůžu dovolit, abych nezůstal úplně bez peněz a kvůli tomu nehodlám rušit stavební spoření, protože bych kvůli slavné a líné Air bance přišel o roční benefity a to si jakožto důchodce nedovolím! Už jsem paní Smolíkové několikrát psal, že to poženu k soudu, ale s nimi to absolutně nehne, řekne jen další termín a zase nic! Hlavně že dnes a denně vidím a slyším 2 šašky v televizi, jak do nebes na reklamě vynášejí Air banku! Už jsem jim dokonce řekl, že si nejsem jistý, jestli jednám s bankou nebo s nějakou zločineckou organizací, která mě chce okrást! Jsem 75-letý důchodce a na takové hrátky už opravdu nemám nervy, po nocích nespím, před půldruhým rokem jsem měl mrtvici, sice slabší, ale jestli to takhle bude pokračovat, tak mě za chvíli trefí znovu a pořádně! Proto se obracím na vás nevím, jestli na ty ostatní banky máte nějaký vliv, abyste se mě zastali. Můj vnuk mi volal, že už si začal sháněk advokáta, protože už se sebou nenecháme stále orat. Předem vám děkuji! Dobrý den, začnu tím, že nejsme centrální banka, ale poradenský portál. Nicméně ani centrální banka (ČNB) neřeší spory mezi spotřebiteli, kdy dlužník odmítá vrátit peníze věřiteli. Váš vnuk spoléhá na vaši neznalost/naivitu a svádí vše na svou banku. Ve skutečnosti je to on, kdo Vám peníze nechce vrátit. Vnukova banka (Air Bank) vrácení peněz určitě neblokuje. Žádná paní Smolíková neexistuje, celou dobu s Vámi komunikuje jménem domnělé Air Bank/paní Smolíkové Váš vnuk a drží Vás v klamu.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pravidelná platba na neznámý běžný účet

20.2.2022 Běžný účet
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měsíčně platím na účet číslo 2038812118/2600 částku 1.020,--Kč, pod VS X010X40X6. Bohužel nemůžu najít (smlouvu), za co jsou platby. Můžete mě prosím pomoci? Děkuji za ochotu. HK Dobrý den, nejsme banka, ale poradenský portál monitorující banky a jejich produkty a poskytující rady uživatelům. Vámi zmíněný účet je podle bankovního kódu 2600 veden u Citibank. Obávám se, že ani Citibank Vám z důvodu bankovního tajemství nemůže sdělit informace o majiteli účtu? Existuje tedy více možností, jak zkusit zjistit majitele běžného účtu na který zasíláte pravidelně peníze: dohledejte důvod platby ve vašich dokumentech, nebo jednejte s Citibank o sdělení příjemce. Vzhledem k tomu že Citibank přerušila poskytování služeb občanům, je prakticky jisté že úhrady směřují na účet nějaké instituce u této banky - nejvíce pravděpodobná je pojišťovna (např. životní pojištění  Metlife, nebo NN životní pojišťovna, resp. dříve Aegon?), penzijní fond, resp. penzijní spoření?zkontrolujte výpis z vašeho běžného účtu, zda se vám nezobrazuje identifikace protistrany (stejně tak stačí zkontrolovat jen pohyby v internetovém bankovnictví),přestaňte platit. (je to možná trochu brutální metoda, ale pravděpodobně se vám někdo rychle ozve s upomínkou a vy si u toho ujasníte za co platba je?)Se stejným číslem bankovního účtu jsme se již setkali, např. v dotazu uživatele ohledně platby na účet u Citibank, nebo v dotazu na neznámého majitele účtu. Takže budeme moc rádi když se vám podaří důvod platby odhalit. Dejte nám pak určitě vědět, abychom mohli informovat podobně postižené uživatele bankovních služeb. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení. Daňová úleva pro podnikyInvestice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně. Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Daňová úleva pro jednotlivce Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní. Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní. Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní. Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena