Banky.cz Články Spoření První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

15.11.2021, Spoření

Stavební spoření je zase o něco výhodnější. První spořitelna se totiž odhodlala k tomu, že zvedla úroky. Moneta stavební spořitelna tak od října nabízí pro každého úrok 1,3 %.

Dosud se přitom spořitelny v tomto ukazateli příliš nelišily. Prakticky u všech jste mohli poslední rok dosáhnout na úrok 1 %.

I přes zmiňované zvýšení ale stále rozhodují spíše akční nabídky, díky kterým dokáží spořitelny nabídnout ještě o něco vyšší zhodnocení.

Vyšší úroky pro každého

U Moneta stavební spořitelny můžete díky vyššímu úroku dosáhnout výnosu přes 3,7 %. Stačí spořit 1 700 korun každý měsíc po dobu šesti let.

V tomto případě dosáhnete na nejvýhodnější státní příspěvek. Ten je 10 % z naspořené částky a zároveň maximálně 2 000 korun ročně.

Ale pozor. Navýšení úroků se týká jen nových klientů, kteří podepíšou smlouvu a sjednají si tarif ProSpoření po 18. říjnu.

U stávajících klientů se nic nemění. Mají tedy u svého stavebka i dál úrok 1 % – tedy stejnou sazbu, jakou nabízí ostatní poskytovatelé na trhu.

Větší výnos slibují akční nabídky

Úroková sazba však není jediný zdaleka parametr, který musíte při výběru stavebního spoření porovnávat. Zejména v poslední době hrají stále větší roli akční nabídky.

Například u Raiffeisen stavební spořitelny díky tomu získáte prémii až 2 000 korun. Dosáhnete tak na zhodnocení přes 4 % ročně.

Abyste ale zmíněnou prémii získali, musíte splnit několik podmínek:

  • společně se stavební spořením si zřídit běžný účet u Raiffeisenbank
  • a aktivně ho využívat – tedy mít ve dvou z prvních čtyř měsíců obrat na účtu minimálně 15 000 korun a provést alespoň tři odchozí platby.

Prémii dostanete i u ČSOB stavební spořitelny

Podobnou akci nabízí v současné době i ČSOB Stavební spořitelna. Slibuje prémii 1 000 korun, když uzavřete a aktivně používáte běžný účet u ČSOB.

Bonus získáte také v případě, že si založíte stavebko online. ČSOB Stavební spořitelna vám dá poukaz na 500 korun do obchodu mall.cz.

Díky zmíněným prémiím tak zhodnocení stoupne i na zhruba 3,6 %.

Konkurenční boj může zvyšovat úroky i dál

Donedávna hrály významnou roli také poplatky za vedení účtu. Byly 1 % z cílové částky a spořitelny je odpouštěli jen při akčních nabídkách. A obvykle jen do částky 2 000 korun.

Letos ale většina poskytovatelů tento poplatek zrušila trvale. Jako první s tímto krokem přišla Moneta stavební spořitelna, ke které se posléze přidala ČSOB stavební spořitelna.

Na tuto změnu museli rychle reagovat ostatní hráči na trhu. Konkrétně:

Zatím sice nabídli pouze časově omezené akce, je ale pravděpodobné, že také u nich se vstupní poplatek jen tak nevrátí.

Ke zrušení vstupního poplatku poskytovatele přiměl zejména konkurenční boj. A právě ten může pomoci i dalšímu růstu úroku. Kromě akčních nabídek s různými prémiemi už totiž spořitelny nemají moc možností, jak se odlišit. A jak zaujmout nové střadatele víc než konkurence.

Růst úroků, a tedy i výsledného zhodnocení, tak může být pro klienty zajímavým lákadlem.

Pomáhá zvyšování úroků ČNB

Kromě konkurenčního boje je tu i další faktor, který nahrává možnému zvyšování úroků. Je jím rostoucí úroková sazba České národní banky.

Jen za poslední čtyři měsíce zvedla centrální banka základní úrokovou sazbu už třikrát. Naposledy začátkem listopadu, kdy ji skokovým zvýšením o 1,25 procentního bodu posunula na 2,75 %.

Je to vůbec nejvýraznější zvýšení od roku 1997. Ještě před půl rokem přitom byla základní sazba 0,25 %.

Kvůli těmto zásahům rostou úroky u půjček, což se projevuje i na úvěrech od spořitelen.

Spořitelny tak zároveň získávají prostor pro růst úrokových sazeb u spoření. Na rozdíl od bank si totiž nepůjčují peníze na úvěry jinde, ale čerpají právě z prostředků, které si u nich klienti uloží. Oba typy produktů jsou tak provázané. A čím vyšší úrok získají spořitelny z úvěrů, tím vyšší úrok můžou nabídnout u spoření.

Určitou roli hraje i fakt, že rostou úroky u dalších spořicích produktů, které jsou nepřímou konkurencí stavebka.

Dá se proto čekat, že se situace bude i dál měnit. Proto nezapomeňte předem prozkoumat nabídky všech poskytovatelů. Jen tak vyberete stavební spoření, které je zrovna nejvýhodnější.

A jak na to? Pomůže vám naše porovnání stavebního spoření.

Výnosy dohání inflace

Ke zmíněným argumentům navíc musíme přidat i rostoucí inflaci. V říjnu meziročně stoupla na 5,8 % a ani stavební spoření jí tak aktuálně nedokáže konkurovat. I když stále nabízí nejbezpečnější způsob, jak peníze před inflací alespoň částečně ochránit.

Dá se očekávat, že růst inflace časem zpomalí. Přesto může být pro spořitelny motivací ke zvýšení úrokových sazeb. Alespoň pokud chtějí, aby tento produkt zůstal pro klienty stejně atraktivní i do budoucna.

ANKETA k článku První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %"

Máte sjednané stavební spoření?
Počet odpovědí: 105

KOMENTÁŘE k článku První spořitelna zvedla úroky. Moneta nabízí 1,3 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat