Banky.cz Články Hypotéka Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

19.10.2020 Hypotéka

Téměř na 2 %. Tak hluboko spadla v posledních měsících nabídková sazba u hypoték s LTV do 70 %. V září byla pouze 2,04 % a dá se čekat, že v říjnu ještě klesne. Otázkou je, na jak dlouho. Proti dalšímu poklesu stojí konec odkladu splátek u spotřebitelských a hypotečních úvěrů a hrozba horší splátkové morálky.

Úrokové sazby hypoték padají už od března. Zatímco tehdy získali klienti u nové hypotéky průměrný úrok 2,44 %, na konci srpna spadla tato hodnota na 2,11 %. A nabízená sazba klesla ještě níž – v srpnu byla 2,07 % a na konci září byl průměr 2,04 %.

Hlavní důvod? Příchod koronavirové krize a omezení ekonomiky. A spolu s tím i nejistý vývoj další ekonomické situace v České republice.

K tomu se přidala nejistá světová situace a pokles sazeb na světových mezibankovních trzích. A také výrazné snížení úroků České národní banky.

Bankám tak klesly náklady a mohly zlevňovat.

Zlevnění přinesla 2. vlna COVID–19

Prakticky stejná situace panuje i nyní. Jen s tím rozdílem, že banky už za sebou mají několik měsíců zlevňování.

Také v současnosti ale čelí Česká republika epidemii COVID–19 a omezením, která mají zamezit jejímu dalšímu šíření. Není přitom jasné, jak silná bude aktuální vlna této nemoci ani kam až zajdou vládní opatření.

Podobná situace je navíc i v dalších státech světa.

Právě tato nejistota vede k tomu, že se po letním růstu začaly znovu snižovat sazby na světových mezibankovních trzích. Bankám tak klesají náklady na zajištění peněz na hypotéky. A můžou si dovolit další zlevnění.

Sazby už snižují i největší poskytovatelé

Že mají banky prostor k dalšímu zlevnění se projevilo už v první půlce podzimu. Jen v září zlevnily hypoteční úvěry:

Začátkem října se pak pro snížení sazeb rozhodla i ČSOB. Spolu s ní zlevnila také Hypoteční banka, která je členem skupiny ČSOB. U obou poskytovatelů klesla nabízená sazba půjček na bydlení až na 2,09 %.

Právě ČSOB s Hypoteční bankou přitom patří mezi největší hráče na českém hypotečním trhu. A právě ti často určují jeho další směřování.

Krátce po ČSOB a Hypoteční bance navíc snížila úroky u hypoték i Raiffeisenbank. Také u ní aktuálně začínají na hodnotě 2,09 %.

Menší poskytovatelé přitom nabízí úroky i pod 1,8 %.

Úrok 1,6 %? I na ten můžete dosáhnout

Všechny zmíněné sazby jsou nabídkové. V praxi se můžete dostat i níž. Pokud máte dostatečnou bonitu, vyjednávací schopnosti a stačí vám půjčka s LTV do 70 %, můžete se přiblížit i k 1,6 %.

Ideální ale je požádat o pomoc hypotečního poradce. Perfektně zná aktuální nabídky jednotlivých bank a pomůže vám najít tu nejvhodnější.

Navíc má od poskytovatelů velkokapacitní slevy. Díky nim se dostanete na nižší sazby, než když s bankou vyjednáváte sami.

Koronavirus může přinést i zdražení

Až dosud tedy vypadá situace na hypotečním trhu z pohledu klienta růžově. Jenže ve skutečnosti tak růžová být nemusí. Alespoň ne dlouho.

Reálně totiž hrozí, že už za pár měsíců sazby opět porostou.

A příčina je paradoxně stejná jako u zlevňování – koronavirus.

Už koncem tohoto měsíce totiž skončí odklad splátek spotřebitelských a hypotečních úvěrů. O odklad přitom mohli lidé i firmy žádat právě v souvislosti s jarním příchodem koronavirové pandemie do České republiky a s vládními opatřeními, která měla šíření nemoci zabránit.

A dá se čekat, že ne všichni dokážou na splácení znovu navázat. Jen u hypotečních úvěrů je přitom odložené splácení půjček za téměř 63 miliard korun.

Hrozbou je růst nezaměstnanosti

Hrozícím problémům se splácením přispívá také fakt, že postupně končí i další formy státní podpory pro firmy.

A protože virus nyní udeřil ještě silněji než na jaře a vláda opět omezuje fungování řady podniků, mnoho firem tuto krizi pravděpodobně nepřežije.

Logicky to povede k růstu nezaměstnanosti a k problémům se splácením půjček. Na ně přitom banky obvykle reagují zvyšováním úroků.

Pomoci sice může další pokles mezibankovních sazeb, je ale otázka, jak hluboko ještě spadnou. A zda se naopak situace do konce roku opět neuklidní a úroky neporostou.

Zdražování může přijít už na přelomu roku

Pokud tedy mezibankovní sazby extrémně nespadnou, úroky hypoték se na přelomu roku znovu zvednou. Právě tehdy se totiž ukáže, kolik lidí má po konci moratoria problémy se splácením.

Začátek roku navíc bývá opatrný. Banky obvykle sondují vývoj trhu a podle něj v následujících měsících upravují svou sazbu. Žádný významnější propad sazeb proto v nejbližších měsících čekat nemůžeme.

Pokud tedy o hypotéce uvažujete, sáhněte rovnou po hypoteční kalkulačce a porovnejte si aktuální nabídky. Včas tak vyberete opravdu výhodnou půjčku. A nemusíte se bát zdražování.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Zdraží hypotéky na přelomu roku?

Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena