Letošní začátek roku s sebou přinesl mimo tradičního lednového poklesu burzy i únorový propad úroků na spořících účtech. Kde se vyplatí spořit a kterým bankám se raději vyhnout? Udrží termínované vklady současné sazby nebo budou kopírovat trend spořících účtů?
Z družstevních záložen lze doporučit NEY SD (Spořící účty PRO budoucnost, PRO penzi, PRO sny s úrokem 1,8%, efektivně 1,62% po odečtení 10% DČV) a Trinity Bank (Vkladový účet Výhoda s úrokem 1,5% do 150 000, 1,3% do 3 mil Kč a dále 1,7% - efektivně po odečtení 10% DČV 1,35%/1,17%/1,53%).
I přes všeobecné snižování úroků lze na trhu najít stále nemálo zajímavých nabídek – jen je třeba výběru banky a konkrétního produktu věnovat větší úsilí.
Termínované vklady ostatních bank a družstevních záložen jsou bohužel nyní více vzdálené top produktům výše a nelze je proto příliš doporučit. Za dlouhodobě nejvýhodnější nabídku na trhu uděluje portál Banky.cz záložně NEY SD 1. místo v kategorii „Termínovaný vklad 2015“.
Pro zájemce o vklad u družstevních záložen se sluší uvést metodickou poznámku. Úrokové sazby uvedené ve srovnávači jsou paušálně poníženy o 10%, protože spolu s úročeným vkladem poskytujete záložně 10% kapitálového vkladu zdarma. Úročení prostředků u záložny je podle aktuální české legislativy umožněno jen u termínovaných a spořicích vkladů, které jsou desetinásobkem kapitálového členského vkladu klienta u záložny.
Budete ale mít při skončení vkladu zájem dále držet kapitálový podíl na záložně? Kapitálový členský vklad vám může přinést podíl na zisku záložny, ale také může být ponížen v případě, že záložna je ve ztrátě. Konzervativnímu vkladateli tedy nelze než doporučit aby se již při prvotním zřizování termínovaného vkladu či spořicího účtu zeptal na možnosti budoucího odkoupení členského vkladu.
V době nízkých úroků může být pro leckoho zajímavé i stavební spoření, resp. státní příspěvek až 2 000 Kč ročně (10% z uložené částky). Stavebních spořitelen máme na trhu 5 – produkty se od sebe liší především poplatkem za sjednání, ročním poplatkem za vedení a úrokem.
Za optimální roční vklad lze považovat částku 20 000 Kč. Menší vklad by vedl k nižší než maximální státní podpoře a v kalkulaci výhodnosti produktu by mohly zaúřadovat vysoké poplatky. Vyšší vklad také nemá smysl, protože za něj nezískáme žádnou další státní podporu a samotný úrok (0,5-1,3%) je velmi malý ve srovnání s termínovanými vklady, kde už při termínu 1 rok lze dosáhnout 2%.
Ano, i to je dnes možné! Stačí se podívat na úrokové sazby ERB Bank. Má to samozřejmě drobný háček. Úrokovou sazbu 12% p.a. získáte při uložení ročního termínovaného vkladu FIX vedeného v RUBLECH. Pro toho kdo podlehne lákadlu rublu jsou pak počty jednoduché +12% úrok, -15,8% inflace, tedy čistý výnos za rok činí mínus 3,8%. Byť se míra inflace může měnit, tento postup s sebou nese tolik rizika, že jej nemůžeme doporučit.
V Českých korunách spoříte u ERB Bank bez kurzového rizika za 2,2% (čistý výnos při inflaci 0,4% je 1,8%), v USD nebo v EUR za 2,2% ročně.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.
Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – únor 2016
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.