Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2524, Jednoduché spoření

Jednoduché spoření, Spoření

BK

Mám zájem uložit peníze na jednoduchý spořící ůčet, v blízkosti mého bydliště, t.j. Lysá n. L. Vím, že v současné době je zájem bank jen půjčovat, nebo akcie. Jsem starý muž a mám zájem, zda existuje nějaká možnost po vzoru mnoha let zpět...".spořitelní knížka ", i když ůroky by byly nízké. Děkuji

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

zájmem bank je poskytovat lidem i běžné spoření, ale zájmem mnoha pobočkových pracovníků a zejména finančních poradců je lidem natlačit podílové fondy a investiční pojistky, které jsou pro lidi extrémně nevýhodné, ale poradci z nich mají vysoké provize.

Pro částky v řádu statisíců lze doporučit spořící účet bez výpovědní lhůty s úrokem 0,9-1,3% (Equa bank, Air Bank, Sberbank, Expobank). Pro větší objem peněz je vhodné zauvažovat o termínovaném vkladu na 1 rok s úrokem 1,8-2% (J&T Banka, ERB Bank). Většinu produktů dnes lze sjednat plně online přes internet a není ani třeba navštěvovat pobočku banky.

Pro běžný účet (pro zasílání důchodu, výplaty, úhradu složenek) doporučuji Fio Banku (nejbližší pobočky je v Nymbuku - Ná městí Přemyslovců 129), která nabízí vedení účtu kompletně zdarma a bez podmínek. Ale i tento účet lze založit přes internet bez návštěvy pobočky (banka pošle s podpisem smlouvy zdarma kurýra) a lze ho plně obsluhovat z pohodlí domova přes internetbanking. 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

30.3.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani ne do půlky března. Tak dlouho vydrželo analytikům přesvědčení, že úrokové sazby hypoték letos porostou. Prudké šíření koronaviru COVID-19 ale táhne dolů akciové trhy. A s nimi i mezibankovní sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí úroky hypoték. Dá se proto čekat, že brzy přijde další vlna zlevňování hypotečních úvěrů.

Řešení, jak ušetřit při podnikání? Je tu platební brána zdarma!

Řešení, jak ušetřit při podnikání? Je tu platební brána zdarma!

29.3.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

V době, kdy kvůli koronaviru řada lidí přišla o zdroj příjmů z prodeje v kamenných prodejnách, je potřeba najít fungující alternativní cesty. 

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ZH

#9498, Koronavirus, insolvence a snížení příjmů, Exekuce a insolvence, 31.3.2020

Dobrý den, jsem v insolvence a splácí už 56. měsíc oddlužení. Mám zaplacených 28%. Teď jsem na 60%. Mám platit 4 700 Kč měsíčně. Účetní tento měsíc pošle částku menší. Jsem povinná to do těchto 4 700 Kč doplatit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejste povinna nic doplácet, naopak - jedná se o samoregulační mechanismus, kdy s poklesem příjmů klesají i insolvenční srážky (aby Vám zůstalo nezabavitelné minimum na živobytí). Nadále je však nutné plnit podmínky insolvence, tedy během 5 let splatit min. 30% dluhů, což by se Vám mělo podařit i s dočasně nižšími splátkami, neboť máte zaplaceno již 28%.

STŠ

#9497, Koronavirus, insolvence a ztráta příjmu, Exekuce a insolvence, 31.3.2020

Dobrý den, jsem v insolvenci, která mi končí v červenci. Protože jsem v důchodu, pobírám 8 100 Kč a na insolvenci platím 14 000 Kč. Pracuji na živnost jako kadeřnice, toto mám jako vedlejší činnost. Nyní kvůli vládnímu nařízení tuto činnost nemohu vykonávat a jiný příjem už nemám, nevím co mám dělat. Děkuji

Dobrý den, informujte svého správce o nemožnosti dále provozovat svou živnost z důvodu koronaviru, dojde ke snížení srážek (z důchodu Vám musí zůstat nezabavitelné minimum). Pokud jste během 5 let splatila min. 30% dluhů, bude insolvence úspěšně ukončena (nehledě na momentální snížení splátek).

VB

#9496, Umřel mi partner, nezvládnu platit nájem, Osobní a rodinné finance, 31.3.2020

Jsem v insolvenci, končím 3. rok splácení. 17.3. 2020 mi zemřel partner, se kterým jsme bydleli v pronájmu a při posuzování výše splátek bylo nájemné rozděleno polovinou na mne a polovinou na partnera. Situace se teď mění. Současný pronajímatel ještě chce zvýšit nájem. Měsíční splátka činí 15 500 Kč, důchod mám 17 000 Kč a chodím do zaměstnání na poloviční úvazek. Teď v době koronaviru jsem doma, je mi 72 let. Prosím nevím, co mám dělat, jak postupovat. Nemám nikoho, žádné příbuzné, všechno vymřelo, žádné děti. Prosím o pomoc, za kterou Vám mnohokráte děkuji. Jak se bude posuzovat insolvence při hledání nového bydlení? Dosud jsem neměla žádné problémy se splácením. Možno si ověřit v insolvenčním rejstříku.

Dobrý den, nehledě na insolvenci, hradit v jednom nájem 15 500 Kč z důchodu 17 000 Kč (byť s přivýdělkem) nedává smysl. Řešením je přestěhování se do menšího či levnějšího nájmu. Je samozřejmě pochopitelné, že v tomto věku není stěhování lehkou záležitostí (lépe to snášejí mladší), ale je to nezbytný krok pro zdravé osobní finance.  Insolvenční srážky budou nadále probíhat jako doposud (nejsou závislé na výši vašich výdajů či životních nákladů - odvíjejí se jen od výše příjmu). Pokud byste měla problém splatit v rámci oddlužení za 5 let min. 30% dluhů, bylo by možné současnou insolvenci ukončit a požádat o novou (která by se řídila mírnějšími pravidly platnými od 6/2019, kdy odpadla podmínka splatit min. 30% dluhů a byla nahrazena podmínkou splácet měsíčně min. 2 200 Kč). Navíc mohou starobní důchodci jednou za život požádat o kratší oddlužení na 3 roky (místo standardních 5 let).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9400 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR