1) Jak je pojištěno penzijní spoření u NN Penzijní společnosti? A co stavební spoření? 2) Jak využít výsluhovou penzi? Doporučení a názor na spořící účet a stavební spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
11.11.2018 Spoření

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda jsou nějakým způsobem pojištěny vklady na penzijním spoření? Konkrétně ho mám zřízené u NN Penzijní společnosti. Pokud by se s pojišťovnou něco stalo, abych o své peníze nepřišla. A jak je to prosím s pojištěním stavebního spoření? Zvažuji využít výsluhovou penzi k převodu např. na spořící účet či ji využít ke stavebnímu spoření. Jaký je, prosím, Váš názor a vaše doporučení na využití výsluhové penze? Děkuji. MK

Dobrý den,

penzijní připojištění a penzijní spoření není předmětem bankovního pojištění vkladů. V případě krachu penzijního fondu byste o peníze čistě teoreticky přišla.  Nicméně penzijní fond je vlastně jen "hromádka peněz", fondy nemají žádné závazky, takže vlastně nemohou zkrachovat. Správu penzijního fondu provádí vysoce kvalifikovaní portfolio manažeři penzijních společností. Transformované penzijní fondy (dříve penzijní připojištění) mají ze zákona garantované neznehodnocení vkladů. Pokud transformovaný fond propadne do ztráty, je povinna ji účastníkům penzijního spoření dorovnat spravující penzijní společnost.

Penzijní fondy jsou velmi přísně regulované - zákon jim říká, do čeho a kolik mohou investovat. Krach penzijního fondu je tak extrémně nepravděpodobný. Penzijní společnosti většinou vlastní a provozují jen ty největší nadnárodní finanční skupiny. Ty si budou chránit svoje jméno stůj co stůj. Pokud by přesto některá penzijní společnost měla potíže, určitě ji převezme jiný velký hráč na finančním trhu.
Například "vaše" NN Penzijní společnost se ještě před několika lety jmenovala ING Penzijní - a to odkazuje na celkem známý případ krachu banky ING Barings a rozprodej ING společností. Nebo také dnešní UNIQUA Penzijní společnost spravuje fondy původně fungující pod názvem AXA penzijní, ještě dříve pod názvem Winterthur penzijní.

Stavební spoření si určitě zřiďte, to je pojištěné stejně jako vklady u bank. Měsíčně ukládejte přesně 2 000 Kč. Díky státnímu příspěvku je stavební spoření jedním z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit "menší objemy peněz". Ale to neřeší co s penězi z výsluhové penze.

Spořicí účet je vhodný pro uložení pohotovostí rezervy (šestinásobek Vašich průměrných měsíčních výdajů, třeba 100 000 Kč), ale ne k dlouhodobému spoření. Prozatím můžete peníze převést na spořící účet k Hello bank (úrok 1,5% do 300 000 Kč), nebo k jiné bance dle svých preferencí. Ideální by bylo nějak investovat do svého bydlení (umořit část hypotéky jednorázovou splátkou či jinak řešit vlastní bydlení). Nebo peníze uložit na termínovaný vklad (např nyní J&T Banka 2 roky za 2%). Úrokové sazby se vyvíjí, takže vždy prosím zkontrolujte naše aktualizované přehledy a porovnání v tučných odkazech výše.