Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí
28.12.2020, Hypotéka

Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem o půjčky na bydlení roste.

Stoupající zájem o hypotéky potvrzují statistiky už od června. Za tu dobu klesla poptávka pouze v srpnu, ve všech ostatních měsících banky klientům půjčily víc peněz než v předešlém období. A kromě srpna to vždy bylo víc než 20 miliard korun.

Výjimkou nebyl ani listopad. Lidé si v něm půjčili na bydlení téměř 27 miliard korun. Minulý měsíc tak byl druhým nejúspěšnějším v historii, silnější byl pouze listopad 2016.

Už teď je tak jasné, že letos si lidé pomocí hypoték půjčí nejvíc peněz v historii.

Jen za prvních 11 měsíců si totiž vzali úvěry v celkovém objemu 224,5 miliardy korun. Rekord za celý rok je přitom 225,8 miliardy z roku 2016.

Výše půjčky vyrostla skoro o 1 milion

Oproti loňsku sice výrazně stoupl počet nových hypoték, k rekordu ale nejvíc pomáhá, že si lidé půjčují stále větší částky. Aktuálně je průměrná hodnota úvěrů na bydlení zhruba 2,9 milionu korun.

Před rokem to přitom bylo o téměř 400 000 korun méně.

A na konci dosud rekordního roku 2016 byla průměrná výše hypotéky jen mírně nad 2 miliony korun.

Rekord v celkovém objemu hypotečních úvěrů tak letos s největší pravděpodobností padne i přesto, že v letech 2016, 2017 ale i 2018 si lidé půjčovali mnohem častěji.

ČNB: Nemovitosti jsou nadhodnocené i o 25 %

Důvod, proč si lidé půjčují stále větší částky, je nasnadě. Rostoucí cena nemovitostí. Podle České národní banky jsou domy a byty v průměru předražené o 17 %. A v některých oblastech dokonce o 25 %!

Znamená to, že si lidé musejí půjčovat čím dál víc peněz.

Objemy hypoték tak vytrvale rostou. I když se banky v posledních měsících vysokým půjčkám brání a snaží se tlačit odhady cen nemovitostí dolů. Lidé tedy musí stále víc doplácet ze svého.

Zájemce lákají nízké úroky

Většímu zájmu o hypotéky nahrává také jejich vytrvalé zlevňování. Průměrný úrok totiž v listopadu klesl dokonce pod 2 %. Poprvé od března 2017.

Za necelé dva roky tak spadl o víc než 1 procentní bod a jen letos se snížil o téměř 0,4 procentního bodu. Řada lidí se proto snaží se využít nízké sazby, dokud to jde.

Pokud to plánujete i vy, nezapomeňte na základní pravidlo – vždy si porovnejte nabídky od různých poskytovatelů. Můžete tak získat mnohem výhodnější podmínky než u své banky.

Stačí jen zadat několik základních údajů do hypoteční kalkulačky a za okamžik máte před sebou přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Motivací je také COVID-19

Druhým a možná ještě důležitějším důvodem, proč lidé stále častěji investují do vlastního bydlení, je aktuální situace. Tedy nejistota spojená s koronavirovou pandemií a s jejími důsledky.

Přestože tedy na jedné straně vede současný vývoj k růstu nezaměstnanosti, když jsou některé podniky nucené propouštět nebo zcela skončit, na straně druhé lidi motivuje k nákupu či stavbě vlastního bydlení. A často s využitím hypotéky.

Jak je to možné?

Hlavní důvody jsou:

  • Obavy lidí, že později už na vlastní bydlení nedosáhnou.
  • Snaha zajistit se na stáří a bezpečně investovat své peníze.

Bojí se horších podmínek i nezaměstnanosti

Lidé totiž mají strach, že zatímco nyní ještě na hypotéku dosáhnou, za pár měsíců už to tak být nemusí. Čím delší dobu totiž pandemie potrvá, tím víc lidí přijde o práci.

Proto raději nechtějí s hypotékou příliš vyčkávat. A riskovat, že současná situace dopadne i na ně a plány na vlastní bydlení jim zhatí.

Navíc se často bojí dalšího zdražování nemovitostí i zpřísňování podmínek hypotečních úvěrů.

Vlastní nemovitost = jisté zhodnocení peněz

Kvůli současné situaci navíc někteří lidi víc přemýšlí o budoucnosti. A hledají způsoby, jak bezpečně uložit a zhodnotit peníze.

Právě investice do vlastní nemovitosti přitom může být ideální. Bez ohledu na to, jestli potřebujete hypotéku na nákup vlastního bydlení nebo takzvanou hypotéku na pronájem – tedy půjčku k nákupu domu či bytu, který chcete pronajímat.

Jak už jsme zmínili, cena nemovitostí stále stoupá. Peníze, které do pořízení domu či bytu investujete, se tak postupně zhodnocují. A podle některých výzkumů dokonce dlouhodobě nabízí druhé nejvyšší zhodnocení hned za akciovými trhy.

Díky vlastní nemovitosti tak můžete bezpečně uložit své peníze. A získat například zajištění na stáří.

ANKETA k článku "Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí"

Investujete do nemovitostí?
Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR