Banky.cz Články Hypotéka Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

28.12.2020 Hypotéka

Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem o půjčky na bydlení roste.

Stoupající zájem o hypotéky potvrzují statistiky už od června. Za tu dobu klesla poptávka pouze v srpnu, ve všech ostatních měsících banky klientům půjčily víc peněz než v předešlém období. A kromě srpna to vždy bylo víc než 20 miliard korun.

Výjimkou nebyl ani listopad. Lidé si v něm půjčili na bydlení téměř 27 miliard korun. Minulý měsíc tak byl druhým nejúspěšnějším v historii, silnější byl pouze listopad 2016.

Už teď je tak jasné, že letos si lidé pomocí hypoték půjčí nejvíc peněz v historii.

Jen za prvních 11 měsíců si totiž vzali úvěry v celkovém objemu 224,5 miliardy korun. Rekord za celý rok je přitom 225,8 miliardy z roku 2016.

Výše půjčky vyrostla skoro o 1 milion

Oproti loňsku sice výrazně stoupl počet nových hypoték, k rekordu ale nejvíc pomáhá, že si lidé půjčují stále větší částky. Aktuálně je průměrná hodnota úvěrů na bydlení zhruba 2,9 milionu korun.

Před rokem to přitom bylo o téměř 400 000 korun méně.

A na konci dosud rekordního roku 2016 byla průměrná výše hypotéky jen mírně nad 2 miliony korun.

Rekord v celkovém objemu hypotečních úvěrů tak letos s největší pravděpodobností padne i přesto, že v letech 2016, 2017 ale i 2018 si lidé půjčovali mnohem častěji.

ČNB: Nemovitosti jsou nadhodnocené i o 25 %

Důvod, proč si lidé půjčují stále větší částky, je nasnadě. Rostoucí cena nemovitostí. Podle České národní banky jsou domy a byty v průměru předražené o 17 %. A v některých oblastech dokonce o 25 %!

Znamená to, že si lidé musejí půjčovat čím dál víc peněz.

Objemy hypoték tak vytrvale rostou. I když se banky v posledních měsících vysokým půjčkám brání a snaží se tlačit odhady cen nemovitostí dolů. Lidé tedy musí stále víc doplácet ze svého.

Zájemce lákají nízké úroky

Většímu zájmu o hypotéky nahrává také jejich vytrvalé zlevňování. Průměrný úrok totiž v listopadu klesl dokonce pod 2 %. Poprvé od března 2017.

Za necelé dva roky tak spadl o víc než 1 procentní bod a jen letos se snížil o téměř 0,4 procentního bodu. Řada lidí se proto snaží se využít nízké sazby, dokud to jde.

Pokud to plánujete i vy, nezapomeňte na základní pravidlo – vždy si porovnejte nabídky od různých poskytovatelů. Můžete tak získat mnohem výhodnější podmínky než u své banky.

Stačí jen zadat několik základních údajů do hypoteční kalkulačky a za okamžik máte před sebou přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Motivací je také COVID-19

Druhým a možná ještě důležitějším důvodem, proč lidé stále častěji investují do vlastního bydlení, je aktuální situace. Tedy nejistota spojená s koronavirovou pandemií a s jejími důsledky.

Přestože tedy na jedné straně vede současný vývoj k růstu nezaměstnanosti, když jsou některé podniky nucené propouštět nebo zcela skončit, na straně druhé lidi motivuje k nákupu či stavbě vlastního bydlení. A často s využitím hypotéky.

Jak je to možné?

Hlavní důvody jsou:

  • Obavy lidí, že později už na vlastní bydlení nedosáhnou.
  • Snaha zajistit se na stáří a bezpečně investovat své peníze.

Bojí se horších podmínek i nezaměstnanosti

Lidé totiž mají strach, že zatímco nyní ještě na hypotéku dosáhnou, za pár měsíců už to tak být nemusí. Čím delší dobu totiž pandemie potrvá, tím víc lidí přijde o práci.

Proto raději nechtějí s hypotékou příliš vyčkávat. A riskovat, že současná situace dopadne i na ně a plány na vlastní bydlení jim zhatí.

Navíc se často bojí dalšího zdražování nemovitostí i zpřísňování podmínek hypotečních úvěrů.

Vlastní nemovitost = jisté zhodnocení peněz

Kvůli současné situaci navíc někteří lidi víc přemýšlí o budoucnosti. A hledají způsoby, jak bezpečně uložit a zhodnotit peníze.

Právě investice do vlastní nemovitosti přitom může být ideální. Bez ohledu na to, jestli potřebujete hypotéku na nákup vlastního bydlení nebo takzvanou hypotéku na pronájem – tedy půjčku k nákupu domu či bytu, který chcete pronajímat.

Jak už jsme zmínili, cena nemovitostí stále stoupá. Peníze, které do pořízení domu či bytu investujete, se tak postupně zhodnocují. A podle některých výzkumů dokonce dlouhodobě nabízí druhé nejvyšší zhodnocení hned za akciovými trhy.

Díky vlastní nemovitosti tak můžete bezpečně uložit své peníze. A získat například zajištění na stáří.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Investujete do nemovitostí?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena