Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí
28.12.2020, Hypotéka

Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem o půjčky na bydlení roste.

Stoupající zájem o hypotéky potvrzují statistiky už od června. Za tu dobu klesla poptávka pouze v srpnu, ve všech ostatních měsících banky klientům půjčily víc peněz než v předešlém období. A kromě srpna to vždy bylo víc než 20 miliard korun.

Výjimkou nebyl ani listopad. Lidé si v něm půjčili na bydlení téměř 27 miliard korun. Minulý měsíc tak byl druhým nejúspěšnějším v historii, silnější byl pouze listopad 2016.

Už teď je tak jasné, že letos si lidé pomocí hypoték půjčí nejvíc peněz v historii.

Jen za prvních 11 měsíců si totiž vzali úvěry v celkovém objemu 224,5 miliardy korun. Rekord za celý rok je přitom 225,8 miliardy z roku 2016.

Výše půjčky vyrostla skoro o 1 milion

Oproti loňsku sice výrazně stoupl počet nových hypoték, k rekordu ale nejvíc pomáhá, že si lidé půjčují stále větší částky. Aktuálně je průměrná hodnota úvěrů na bydlení zhruba 2,9 milionu korun.

Před rokem to přitom bylo o téměř 400 000 korun méně.

A na konci dosud rekordního roku 2016 byla průměrná výše hypotéky jen mírně nad 2 miliony korun.

Rekord v celkovém objemu hypotečních úvěrů tak letos s největší pravděpodobností padne i přesto, že v letech 2016, 2017 ale i 2018 si lidé půjčovali mnohem častěji.

ČNB: Nemovitosti jsou nadhodnocené i o 25 %

Důvod, proč si lidé půjčují stále větší částky, je nasnadě. Rostoucí cena nemovitostí. Podle České národní banky jsou domy a byty v průměru předražené o 17 %. A v některých oblastech dokonce o 25 %!

Znamená to, že si lidé musejí půjčovat čím dál víc peněz.

Objemy hypoték tak vytrvale rostou. I když se banky v posledních měsících vysokým půjčkám brání a snaží se tlačit odhady cen nemovitostí dolů. Lidé tedy musí stále víc doplácet ze svého.

Zájemce lákají nízké úroky

Většímu zájmu o hypotéky nahrává také jejich vytrvalé zlevňování. Průměrný úrok totiž v listopadu klesl dokonce pod 2 %. Poprvé od března 2017.

Za necelé dva roky tak spadl o víc než 1 procentní bod a jen letos se snížil o téměř 0,4 procentního bodu. Řada lidí se proto snaží se využít nízké sazby, dokud to jde.

Pokud to plánujete i vy, nezapomeňte na základní pravidlo – vždy si porovnejte nabídky od různých poskytovatelů. Můžete tak získat mnohem výhodnější podmínky než u své banky.

Stačí jen zadat několik základních údajů do hypoteční kalkulačky a za okamžik máte před sebou přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Motivací je také COVID-19

Druhým a možná ještě důležitějším důvodem, proč lidé stále častěji investují do vlastního bydlení, je aktuální situace. Tedy nejistota spojená s koronavirovou pandemií a s jejími důsledky.

Přestože tedy na jedné straně vede současný vývoj k růstu nezaměstnanosti, když jsou některé podniky nucené propouštět nebo zcela skončit, na straně druhé lidi motivuje k nákupu či stavbě vlastního bydlení. A často s využitím hypotéky.

Jak je to možné?

Hlavní důvody jsou:

  • Obavy lidí, že později už na vlastní bydlení nedosáhnou.
  • Snaha zajistit se na stáří a bezpečně investovat své peníze.

Bojí se horších podmínek i nezaměstnanosti

Lidé totiž mají strach, že zatímco nyní ještě na hypotéku dosáhnou, za pár měsíců už to tak být nemusí. Čím delší dobu totiž pandemie potrvá, tím víc lidí přijde o práci.

Proto raději nechtějí s hypotékou příliš vyčkávat. A riskovat, že současná situace dopadne i na ně a plány na vlastní bydlení jim zhatí.

Navíc se často bojí dalšího zdražování nemovitostí i zpřísňování podmínek hypotečních úvěrů.

Vlastní nemovitost = jisté zhodnocení peněz

Kvůli současné situaci navíc někteří lidi víc přemýšlí o budoucnosti. A hledají způsoby, jak bezpečně uložit a zhodnotit peníze.

Právě investice do vlastní nemovitosti přitom může být ideální. Bez ohledu na to, jestli potřebujete hypotéku na nákup vlastního bydlení nebo takzvanou hypotéku na pronájem – tedy půjčku k nákupu domu či bytu, který chcete pronajímat.

Jak už jsme zmínili, cena nemovitostí stále stoupá. Peníze, které do pořízení domu či bytu investujete, se tak postupně zhodnocují. A podle některých výzkumů dokonce dlouhodobě nabízí druhé nejvyšší zhodnocení hned za akciovými trhy.

Díky vlastní nemovitosti tak můžete bezpečně uložit své peníze. A získat například zajištění na stáří.

ANKETA k článku "Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí"

Investujete do nemovitostí?
Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Nejlevnější v historii. To můžou k reklamám na své úvěry připsat stavební spořitelny. Na konci minulého roku totiž klesl průměrný úrok u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření na 1,89 %. Níž ještě nikdy nebyl.

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

22.2.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

I když byl loňský rok kvůli koronavirové pandemii a různým opatřením dost specifický, z hlediska hypotečního trhu byl nejúspěšnějším v historii. Ukazují to alespoň dosud zveřejněné statistiky. Například podle hypoindexu si lidé loni půjčili na bydlení přes 250 miliard korun. O téměř 30 miliard víc než v dosud rekordním roce 2016.

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

25.1.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypoteční poskytovatelé mají za sebou výjimečný rok. I přes koronavirovou krizi a spoustu omezení si lidé vzali největší objem hypoték v historii a průměrný úrok postupně klesl až na 1,96 %. Jak to ale bude v roce 2021? Podle analytiků letos s tak výhodnými podmínkami počítat nemůžete.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravyBanky v ČR