Banky.cz Články Hypotéka Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

28.12.2020 Hypotéka

Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem o půjčky na bydlení roste.

REKLAMA
REKLAMA

Stoupající zájem o hypotéky potvrzují statistiky už od června. Za tu dobu klesla poptávka pouze v srpnu, ve všech ostatních měsících banky klientům půjčily víc peněz než v předešlém období. A kromě srpna to vždy bylo víc než 20 miliard korun.

Výjimkou nebyl ani listopad. Lidé si v něm půjčili na bydlení téměř 27 miliard korun. Minulý měsíc tak byl druhým nejúspěšnějším v historii, silnější byl pouze listopad 2016.

Už teď je tak jasné, že letos si lidé pomocí hypoték půjčí nejvíc peněz v historii.

Jen za prvních 11 měsíců si totiž vzali úvěry v celkovém objemu 224,5 miliardy korun. Rekord za celý rok je přitom 225,8 miliardy z roku 2016.

Výše půjčky vyrostla skoro o 1 milion

Oproti loňsku sice výrazně stoupl počet nových hypoték, k rekordu ale nejvíc pomáhá, že si lidé půjčují stále větší částky. Aktuálně je průměrná hodnota úvěrů na bydlení zhruba 2,9 milionu korun.

Před rokem to přitom bylo o téměř 400 000 korun méně.

A na konci dosud rekordního roku 2016 byla průměrná výše hypotéky jen mírně nad 2 miliony korun.

Rekord v celkovém objemu hypotečních úvěrů tak letos s největší pravděpodobností padne i přesto, že v letech 2016, 2017 ale i 2018 si lidé půjčovali mnohem častěji.

ČNB: Nemovitosti jsou nadhodnocené i o 25 %

Důvod, proč si lidé půjčují stále větší částky, je nasnadě. Rostoucí cena nemovitostí. Podle České národní banky jsou domy a byty v průměru předražené o 17 %. A v některých oblastech dokonce o 25 %!

Znamená to, že si lidé musejí půjčovat čím dál víc peněz.

Nejlepší hypotéka online

Objemy hypoték tak vytrvale rostou. I když se banky v posledních měsících vysokým půjčkám brání a snaží se tlačit odhady cen nemovitostí dolů. Lidé tedy musí stále víc doplácet ze svého.

Zájemce lákají nízké úroky

Většímu zájmu o hypotéky nahrává také jejich vytrvalé zlevňování. Průměrný úrok totiž v listopadu klesl dokonce pod 2 %. Poprvé od března 2017.

Za necelé dva roky tak spadl o víc než 1 procentní bod a jen letos se snížil o téměř 0,4 procentního bodu. Řada lidí se proto snaží se využít nízké sazby, dokud to jde.

Pokud to plánujete i vy, nezapomeňte na základní pravidlo – vždy si porovnejte nabídky od různých poskytovatelů. Můžete tak získat mnohem výhodnější podmínky než u své banky.

Stačí jen zadat několik základních údajů do hypoteční kalkulačky a za okamžik máte před sebou přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Motivací je také COVID-19

Druhým a možná ještě důležitějším důvodem, proč lidé stále častěji investují do vlastního bydlení, je aktuální situace. Tedy nejistota spojená s koronavirovou pandemií a s jejími důsledky.

Přestože tedy na jedné straně vede současný vývoj k růstu nezaměstnanosti, když jsou některé podniky nucené propouštět nebo zcela skončit, na straně druhé lidi motivuje k nákupu či stavbě vlastního bydlení. A často s využitím hypotéky.

Jak je to možné?

Hlavní důvody jsou:

  • Obavy lidí, že později už na vlastní bydlení nedosáhnou.
  • Snaha zajistit se na stáří a bezpečně investovat své peníze.

Bojí se horších podmínek i nezaměstnanosti

Nejlepší hypotéka online

Lidé totiž mají strach, že zatímco nyní ještě na hypotéku dosáhnou, za pár měsíců už to tak být nemusí. Čím delší dobu totiž pandemie potrvá, tím víc lidí přijde o práci.

Proto raději nechtějí s hypotékou příliš vyčkávat. A riskovat, že současná situace dopadne i na ně a plány na vlastní bydlení jim zhatí.

Navíc se často bojí dalšího zdražování nemovitostí i zpřísňování podmínek hypotečních úvěrů.

Vlastní nemovitost = jisté zhodnocení peněz

Kvůli současné situaci navíc někteří lidi víc přemýšlí o budoucnosti. A hledají způsoby, jak bezpečně uložit a zhodnotit peníze.

Právě investice do vlastní nemovitosti přitom může být ideální. Bez ohledu na to, jestli potřebujete hypotéku na nákup vlastního bydlení nebo takzvanou hypotéku na pronájem – tedy půjčku k nákupu domu či bytu, který chcete pronajímat.

Jak už jsme zmínili, cena nemovitostí stále stoupá. Peníze, které do pořízení domu či bytu investujete, se tak postupně zhodnocují. A podle některých výzkumů dokonce dlouhodobě nabízí druhé nejvyšší zhodnocení hned za akciovými trhy.

Díky vlastní nemovitosti tak můžete bezpečně uložit své peníze. A získat například zajištění na stáří.

ANKETA k článku Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Investujete do nemovitostí?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky aneb Co se změnilo od 1. 1. 2024?

27.2.2024 Hypotéka

Hypoteční turistika se od letošního roku už tolik nevyplatí. Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým se člověk může rozhodnout svoji nemovitost prodat a hypotéku předčasně splatit. Ať už k tomuto rozhodnutí vede nutnost přestěhovat se, rozvod, smrt partnera nebo jen možnost ušetřit na splátkách, pro banku bylo takové řešení nevýhodné. 

Vše, co potřebujete vědět o stavbě domu na pozemku typu zahrada

23.2.2024 Hypotéka

Máte prostornou zahradu nebo se prodává zahrada ve vašem okolí a vy byste si na ní rádi postavili dům nebo třeba chatu? V našem článku se dozvíte vše potřebné o tom, za jakých podmínek je možné změnit zahradu na stavební pozemek a začít s výstavbou vysněné nemovitosti.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena