Banky.cz Banky.cz Články Banka Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry
15.5.2019, Banka

2T Repo dosáhla poprvé od roku 2008 úrovně 2%. Dobrá zpráva pro střadatele, horší pro zájemce o úvěr. Jak se bude dále vyvíjet cena peněz? A jakou fixaci zvolit u hypotéky?

Vývoj ceny peněz v roce 2019

Rada ČNB na svém květnovém zasedání jednomyslně schválila růst sazeb. Inflace vysoko nad cílem centrální banky převážila možná zahraniční rizika a zpomalení nejen německé ekonomiky. Svou roli v rozhodování rady ČNB sehrály pravděpodobně i banky, které propad hypotéčního trhu kompenzovaly snižováním svých marží a zlevňováním úvěrů na bydlení.

Diskontní sazba: 1%

2T Repo sazba: 2%

Lombardní sazba: 3%

Přestože se již nyní nacházíme za vrcholem růstu HDP, základní 2T Repo stále není na své minimálně rovnovážné úrovni, která by poskytla centrální bance komfortní prostor pro snižování ceny peněz během očekávaného zpomalení ekonomiky. ČNB v predikci na zbytek roku 2019 vyloučila potřebu dalšího růstu sazeb, a naopak nezavrhla možný opačný směr další korekce (zpět dolů na 1,75%). Současná 2% lze tak považovat za dosažení maxima nynějšího ekonomického cyklu. Se zpomalující ekonomikou však lze tentokráte očekávat mnohem pomalejší snižování sazeb. Centrální banka se bude chtít vyhnout situaci z let 2012-2016, kdy byly úroky na technické nule a snižování ceny peněz muselo být dále řízeno měnovými intervencemi.

Hypotéky

hypoteka-1.jpg

Zatímco půjčky pravděpodobně zdražovat nebudou (anomálií byly spíše dřívější sazby kolem 10%, které bankám zaručovaly nadstandardní marže), stále nízké sazby u hypoték jsou dlouhodobě neudržitelné. Bonitní klient s fixem na 5-10 let dnes dosáhne na 2,59% a PRIBOR 3M již začátkem roku 2019 překročil hranici 2%. O co hůře se dnes kupují nemovitosti, o to lépe se sjednávají hypotéky. Banky tvrdě soupeří o každého klienta. Až desetiletý fix za cenu pětiletého představuje pro mnoho klientů velmi lákavou nabídku. Cenu peněz v nejbližších letech pravděpodobně nečeká výrazný pokles či růst (místo tvrdé krize se nejspíše dočkáme jen „měkkého přistání“). Jistá výše splátky s velmi rozumným úrokem může nejednomu domácímu rozpočtu přinést komfort až na 10 let dopředu.

Hypoteční kalkulačka - spočítejte si snadno a rychle výši své splátky!

Většina mladých rodin si hypotéku bere ještě před narozením prvního potomka. Jsou velmi bonitní a umí si u bank vyjednat dobré podmínky. Za 5 let je ale situace jiná. Jeden z rodičů je s dětmi na mateřské, přibyla vyživovací povinnost vůči dvěma potomkům a ubyl jeden plat. Při výročí pětiletého fixu tak rodina není dočasně tak bonitní jak bývala dříve a nemusí nutně dosáhnout na stejně dobré podmínky jako měla doposud.

Spoření

Z rostoucích úroků mají radost především střadatelé. Začátkem května došlo po dlouhé době k dalšímu růstu sazeb na spořících účtech (Trinity Bank 1,58%, Air Bank 1,3% a Equa bank 1,2%, které doplňují stále skvělou nabídku Hello Bank 1,5%). Krátkodobé termínované vklady v současné chvíli téměř postrádají smysl, neboť nejlepší jednoleté nabídky dosahují pouze 1,6%. O něco málo lepší je situace u dvouletých (až 2,1%) a pětiletých termínů (až 2,5%), nicméně se stála nejedná o vhodnou volbu pro dlouhodobé uložení peněz. 

ANKETA k článku "Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry"

Mám úrok u hypotéky zafixován na více než 5 let?
Počet odpovědí: 137

KOMENTÁŘE k článku Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

29.5.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Osobní bankovnictví nabízené ING Bank v Česku končí. Klienti mohou volit mezi přechodem k Raiffeisenbank a výplatou peněz do jiné banky. Poradíme, co se vyplatí více

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

12.5.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?Banky v ČR