Banky.cz Články Banka Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

15.5.2019 Banka

2T Repo dosáhla poprvé od roku 2008 úrovně 2%. Dobrá zpráva pro střadatele, horší pro zájemce o úvěr. Jak se bude dále vyvíjet cena peněz? A jakou fixaci zvolit u hypotéky?

Vývoj ceny peněz v roce 2019

Rada ČNB na svém květnovém zasedání jednomyslně schválila růst sazeb. Inflace vysoko nad cílem centrální banky převážila možná zahraniční rizika a zpomalení nejen německé ekonomiky. Svou roli v rozhodování rady ČNB sehrály pravděpodobně i banky, které propad hypotéčního trhu kompenzovaly snižováním svých marží a zlevňováním úvěrů na bydlení.

Diskontní sazba: 1%

2T Repo sazba: 2%

Lombardní sazba: 3%

Přestože se již nyní nacházíme za vrcholem růstu HDP, základní 2T Repo stále není na své minimálně rovnovážné úrovni, která by poskytla centrální bance komfortní prostor pro snižování ceny peněz během očekávaného zpomalení ekonomiky. ČNB v predikci na zbytek roku 2019 vyloučila potřebu dalšího růstu sazeb, a naopak nezavrhla možný opačný směr další korekce (zpět dolů na 1,75%). Současná 2% lze tak považovat za dosažení maxima nynějšího ekonomického cyklu. Se zpomalující ekonomikou však lze tentokráte očekávat mnohem pomalejší snižování sazeb. Centrální banka se bude chtít vyhnout situaci z let 2012-2016, kdy byly úroky na technické nule a snižování ceny peněz muselo být dále řízeno měnovými intervencemi.

Hypotéky

hypoteka-1.jpg

Zatímco půjčky pravděpodobně zdražovat nebudou (anomálií byly spíše dřívější sazby kolem 10%, které bankám zaručovaly nadstandardní marže), stále nízké sazby u hypoték jsou dlouhodobě neudržitelné. Bonitní klient s fixem na 5-10 let dnes dosáhne na 2,59% a PRIBOR 3M již začátkem roku 2019 překročil hranici 2%. O co hůře se dnes kupují nemovitosti, o to lépe se sjednávají hypotéky. Banky tvrdě soupeří o každého klienta. Až desetiletý fix za cenu pětiletého představuje pro mnoho klientů velmi lákavou nabídku. Cenu peněz v nejbližších letech pravděpodobně nečeká výrazný pokles či růst (místo tvrdé krize se nejspíše dočkáme jen „měkkého přistání“). Jistá výše splátky s velmi rozumným úrokem může nejednomu domácímu rozpočtu přinést komfort až na 10 let dopředu.

Hypoteční kalkulačka - spočítejte si snadno a rychle výši své splátky!

Většina mladých rodin si hypotéku bere ještě před narozením prvního potomka. Jsou velmi bonitní a umí si u bank vyjednat dobré podmínky. Za 5 let je ale situace jiná. Jeden z rodičů je s dětmi na mateřské, přibyla vyživovací povinnost vůči dvěma potomkům a ubyl jeden plat. Při výročí pětiletého fixu tak rodina není dočasně tak bonitní jak bývala dříve a nemusí nutně dosáhnout na stejně dobré podmínky jako měla doposud.

Spoření

Z rostoucích úroků mají radost především střadatelé. Začátkem května došlo po dlouhé době k dalšímu růstu sazeb na spořících účtech (Trinity Bank 1,58%, Air Bank 1,3% a Equa bank 1,2%, které doplňují stále skvělou nabídku Hello Bank 1,5%). Krátkodobé termínované vklady v současné chvíli téměř postrádají smysl, neboť nejlepší jednoleté nabídky dosahují pouze 1,6%. O něco málo lepší je situace u dvouletých (až 2,1%) a pětiletých termínů (až 2,5%), nicméně se stála nejedná o vhodnou volbu pro dlouhodobé uložení peněz. Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Mám úrok u hypotéky zafixován na více než 5 let?

Počet odpovědí: 137

KOMENTÁŘE k článku Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Equa bank se v listopadu 2022 změnila na Raiffeisenbank.

13.11.2022 Banka

Nový název i kód banky, většinou však stejné číslo účtu. Zároveň víc bankomatů nebo možnost využívat bankovní identitu. Klienti Equa bank prošli 14. listopadu mnoha změnami. Jejich banka totiž právě k tomuto datu zmizela z bankovní mapy České republiky. Značku Equa bank plně nahradila Raiffeisenbank.

Max banka nahradila původní Expobank a láká na nejlepší spořicí účty

12.10.2022 Banka

Přejmenování Expobank na Max banku je formálním zakončením prodeje této původně ruské banky Bance CREDITAS, resp. investiční skupině CREDITAS. Stávající produkty banky zůstávají v nabídce, přibyl ale nejlepší spořicí účet, který je teď na českém bankovním trhu k mání. Úrok startuje na 6,01 %, dokonce bez omezení výše vkladu.

Expobank přešla pod Banku Creditas, zatím zůstává samostatnou bankou

23.9.2022 Banka

Banka Creditas se stala novým majitelem původně ruské banky Expobank CZ a.s. Pro klienty Expobank se tím však nic nemění - obě banky budou v následujících letech fungovat zcela samostatně, včetně garantovaného pojištění vkladů. Transakce má být dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu, obě banky plánují těžit ze vzájemné synergie a zázemí silného, ryze českého vlastníka.

Bankovních poboček rychle ubývá. Lidé chtějí vše vyřešit on-line

5.6.2022 Banka

Zajít na pobočku banky? To láká stále méně klientů. Často raději  bankovní operace vyřeší on-line přes počítač nebo mobilní telefon. Proto banky postupně omezují počet míst, kam mohou lidé zajít osobně. Jen za loňský rok v České republice ubylo 85 poboček bank.

Česká spořitelna uhájila prvenství v počtu klientů, ČSOB v objemu peněz

9.5.2022 Banka

Zatímco jedna vede v počtu klientů, druhá se může pyšnit největším objemem spravovaných peněz. Řeč je o finanční skupině České spořitelny, která se loni starala o 4,5 milionu klientů. A také o skupině ČSOB, která ve stejném období spravovala 1,8 bilionu Kč. Obě společnosti tak uhájily prvenství z předchozího roku.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena