Banky.cz Články Banka Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

15.5.2019 Banka

2T Repo dosáhla poprvé od roku 2008 úrovně 2%. Dobrá zpráva pro střadatele, horší pro zájemce o úvěr. Jak se bude dále vyvíjet cena peněz? A jakou fixaci zvolit u hypotéky?

REKLAMA
REKLAMA

Vývoj ceny peněz v roce 2019

Rada ČNB na svém květnovém zasedání jednomyslně schválila růst sazeb. Inflace vysoko nad cílem centrální banky převážila možná zahraniční rizika a zpomalení nejen německé ekonomiky. Svou roli v rozhodování rady ČNB sehrály pravděpodobně i banky, které propad hypotéčního trhu kompenzovaly snižováním svých marží a zlevňováním úvěrů na bydlení.

Diskontní sazba: 1%

2T Repo sazba: 2%

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Lombardní sazba: 3%

Přestože se již nyní nacházíme za vrcholem růstu HDP, základní 2T Repo stále není na své minimálně rovnovážné úrovni, která by poskytla centrální bance komfortní prostor pro snižování ceny peněz během očekávaného zpomalení ekonomiky. ČNB v predikci na zbytek roku 2019 vyloučila potřebu dalšího růstu sazeb, a naopak nezavrhla možný opačný směr další korekce (zpět dolů na 1,75%). Současná 2% lze tak považovat za dosažení maxima nynějšího ekonomického cyklu. Se zpomalující ekonomikou však lze tentokráte očekávat mnohem pomalejší snižování sazeb. Centrální banka se bude chtít vyhnout situaci z let 2012-2016, kdy byly úroky na technické nule a snižování ceny peněz muselo být dále řízeno měnovými intervencemi.

Hypotéky

hypoteka-1.jpg

Zatímco půjčky pravděpodobně zdražovat nebudou (anomálií byly spíše dřívější sazby kolem 10%, které bankám zaručovaly nadstandardní marže), stále nízké sazby u hypoték jsou dlouhodobě neudržitelné. Bonitní klient s fixem na 5-10 let dnes dosáhne na 2,59% a PRIBOR 3M již začátkem roku 2019 překročil hranici 2%. O co hůře se dnes kupují nemovitosti, o to lépe se sjednávají hypotéky. Banky tvrdě soupeří o každého klienta. Až desetiletý fix za cenu pětiletého představuje pro mnoho klientů velmi lákavou nabídku. Cenu peněz v nejbližších letech pravděpodobně nečeká výrazný pokles či růst (místo tvrdé krize se nejspíše dočkáme jen „měkkého přistání“). Jistá výše splátky s velmi rozumným úrokem může nejednomu domácímu rozpočtu přinést komfort až na 10 let dopředu.

Hypoteční kalkulačka - spočítejte si snadno a rychle výši své splátky!

Běžný účet bez poplatků

Většina mladých rodin si hypotéku bere ještě před narozením prvního potomka. Jsou velmi bonitní a umí si u bank vyjednat dobré podmínky. Za 5 let je ale situace jiná. Jeden z rodičů je s dětmi na mateřské, přibyla vyživovací povinnost vůči dvěma potomkům a ubyl jeden plat. Při výročí pětiletého fixu tak rodina není dočasně tak bonitní jak bývala dříve a nemusí nutně dosáhnout na stejně dobré podmínky jako měla doposud.

Spoření

Z rostoucích úroků mají radost především střadatelé. Začátkem května došlo po dlouhé době k dalšímu růstu sazeb na spořících účtech (Trinity Bank 1,58%, Air Bank 1,3% a Equa bank 1,2%, které doplňují stále skvělou nabídku Hello Bank 1,5%). Krátkodobé termínované vklady v současné chvíli téměř postrádají smysl, neboť nejlepší jednoleté nabídky dosahují pouze 1,6%. O něco málo lepší je situace u dvouletých (až 2,1%) a pětiletých termínů (až 2,5%), nicméně se stála nejedná o vhodnou volbu pro dlouhodobé uložení peněz. 

ANKETA k článku Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Mám úrok u hypotéky zafixován na více než 5 let?

Počet odpovědí: 137

KOMENTÁŘE k článku Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde vyměnit neplatné koruny, eura, kuny nebo švýcarské franky? Jak dlouho je výměna možná?

26.5.2023 Banka

Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.

Nová banka v ČR: Partners Banka by mohla mít licenci již v létě

24.5.2023 Banka

Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).

Komerční banka - nové bankovnictví

10.5.2023 Banka

Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.

Bankovní produkty – účty a spoření

17.3.2023 Banka

K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.

Nepojištěné vklady ze Sberbank: kdy kraje a obce zase uvidí své peníze?

10.3.2023 Banka

Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu. 

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena