Banky.cz Banky.cz Články Banka Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry
15.5.2019, Banka

2T Repo dosáhla poprvé od roku 2008 úrovně 2%. Dobrá zpráva pro střadatele, horší pro zájemce o úvěr. Jak se bude dále vyvíjet cena peněz? A jakou fixaci zvolit u hypotéky?

Vývoj ceny peněz v roce 2019

Rada ČNB na svém květnovém zasedání jednomyslně schválila růst sazeb. Inflace vysoko nad cílem centrální banky převážila možná zahraniční rizika a zpomalení nejen německé ekonomiky. Svou roli v rozhodování rady ČNB sehrály pravděpodobně i banky, které propad hypotéčního trhu kompenzovaly snižováním svých marží a zlevňováním úvěrů na bydlení.

Diskontní sazba: 1%

2T Repo sazba: 2%

Lombardní sazba: 3%

Přestože se již nyní nacházíme za vrcholem růstu HDP, základní 2T Repo stále není na své minimálně rovnovážné úrovni, která by poskytla centrální bance komfortní prostor pro snižování ceny peněz během očekávaného zpomalení ekonomiky. ČNB v predikci na zbytek roku 2019 vyloučila potřebu dalšího růstu sazeb, a naopak nezavrhla možný opačný směr další korekce (zpět dolů na 1,75%). Současná 2% lze tak považovat za dosažení maxima nynějšího ekonomického cyklu. Se zpomalující ekonomikou však lze tentokráte očekávat mnohem pomalejší snižování sazeb. Centrální banka se bude chtít vyhnout situaci z let 2012-2016, kdy byly úroky na technické nule a snižování ceny peněz muselo být dále řízeno měnovými intervencemi.

Hypotéky

hypoteka-1.jpg

Zatímco půjčky pravděpodobně zdražovat nebudou (anomálií byly spíše dřívější sazby kolem 10%, které bankám zaručovaly nadstandardní marže), stále nízké sazby u hypoték jsou dlouhodobě neudržitelné. Bonitní klient s fixem na 5-10 let dnes dosáhne na 2,59% a PRIBOR 3M již začátkem roku 2019 překročil hranici 2%. O co hůře se dnes kupují nemovitosti, o to lépe se sjednávají hypotéky. Banky tvrdě soupeří o každého klienta. Až desetiletý fix za cenu pětiletého představuje pro mnoho klientů velmi lákavou nabídku. Cenu peněz v nejbližších letech pravděpodobně nečeká výrazný pokles či růst (místo tvrdé krize se nejspíše dočkáme jen „měkkého přistání“). Jistá výše splátky s velmi rozumným úrokem může nejednomu domácímu rozpočtu přinést komfort až na 10 let dopředu.

Hypoteční kalkulačka - spočítejte si snadno a rychle výši své splátky!

Většina mladých rodin si hypotéku bere ještě před narozením prvního potomka. Jsou velmi bonitní a umí si u bank vyjednat dobré podmínky. Za 5 let je ale situace jiná. Jeden z rodičů je s dětmi na mateřské, přibyla vyživovací povinnost vůči dvěma potomkům a ubyl jeden plat. Při výročí pětiletého fixu tak rodina není dočasně tak bonitní jak bývala dříve a nemusí nutně dosáhnout na stejně dobré podmínky jako měla doposud.

Spoření

Z rostoucích úroků mají radost především střadatelé. Začátkem května došlo po dlouhé době k dalšímu růstu sazeb na spořících účtech (Trinity Bank 1,58%, Air Bank 1,3% a Equa bank 1,2%, které doplňují stále skvělou nabídku Hello Bank 1,5%). Krátkodobé termínované vklady v současné chvíli téměř postrádají smysl, neboť nejlepší jednoleté nabídky dosahují pouze 1,6%. O něco málo lepší je situace u dvouletých (až 2,1%) a pětiletých termínů (až 2,5%), nicméně se stála nejedná o vhodnou volbu pro dlouhodobé uložení peněz. 

ANKETA k článku "Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry"

Mám úrok u hypotéky zafixován na více než 5 let?
Počet odpovědí: 137

KOMENTÁŘE k článku Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

7.4.2020, Banka, Autor: Jan Budín

Přijít do některé pobočky Monety Money Bank a zřídit si v ní stavební spoření? Proč ne! Tuto možnost máte už od 1. dubna, kdy Moneta Money Bank dokončila převzetí Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Obě společnosti koupila za téměř 4,5 miliardy korun.

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

26.2.2019, Banka, Autor: Petr Jermář

Překvapivě vysoká lednová inflace (2,5%) a pozitivnější odhad loňského růstu HDP (3%) povedou pravděpodobně na březnovém zasedání rady ČNB k dalšímu navýšení základních úrokových sazeb. O kolik zdraží hypotéky a jak si polepší střadatelé?

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

29.10.2018, Banka, Autor: Jan Budín

Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka vystřídá v radě ČNB Aleš Michl a Tomáš Holub. Oběma viceguvernérům končí v listopadu druhé funkční období. Jakou roli hraje centrální banka v ekonomice?Banky v ČR