Banky.cz Články Hypotéka Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

24.8.2020 Hypotéka

Další propad úrokových sazeb ohlásili v červenci poskytovatelé hypoték. A to dost výrazný. Nejen, že průměrná úroková sazba nových hypotečních úvěrů spadla na 2,15 %, ale v některých bankách nyní získáte půjčku na bydlení i s úrokem méně než 1,7 %.

V současnosti je tak průměrná úroková sazba nových hypoték na stejné úrovni jako v listopadu 2017. Jenže zatímco tehdy stoupala, nyní už klesá čtvrtý měsíc v řadě.

Od dubna tedy spadla o víc než dvě desetiny – z 2,44 % na 2,15 %. A to i přesto, že oproti předchozím dvěma měsícům v červenci zlevňování mírně zpomalilo.

Nejúspěšnější červenec v historii

Zlevňování hypoték s sebou přineslo i růst zájmu o tyto půjčky. Jejich objem v červenci dosáhl na téměř 21,6 miliardy. Tedy zhruba o 650 milionů víc než v červnu a o 6 miliard korun víc než loni stejnou dobou.

V předchozích letech přitom bývaly prázdninové měsíce spíš slabší. Letošní červenec je ale výjimečný. Nejen, že je zatím nejúspěšnějším měsícem roku, ale podle objemu hypoték je dokonce nejsilnějším červencem v historii měření.

Spolu s objemem navíc rostl i počet nových půjček na bydlení. Zatímco v červnu si lidé vzali 7 621 nových hypotečních úvěrů, minulý měsíc už jich bylo 7 867. Oproti loňskému červenci je to nárůst dokonce o 1 200 nových půjček.

Průměrná výše hypotéky se přitom drží na stejné úrovni jako v červnu – je tedy zhruba 2,75 milionu korun.

Letošek může atakovat rekordní roky

Přestože ještě před pár měsíci vše nasvědčovalo tomu, že letos čeká banky propad počtu i objemu nových hypoték, aktuálně je situace opačná. Poslední měsíce naznačují, že před sebou máme možná rekordní rok. I když ještě v květnu byl počet nových hypoték nejnižší za posledních 10 let.

Červen a červenec ale situaci výrazně vylepšily. Celkový objem hypoték se tak letos vyšplhal už na víc než 131 miliard korun. Za celý loňský rok se přitom dostal jen na 181 miliard.

Pokud se i v následujících měsících udrží současná poptávka po hypotečních úvěrech, mohou banky už v půlce října rozdat prostřednictvím hypoték stejné množství peněz jako loni za celý rok.

A na konci roku může být celkový objem nových půjček na bydlení podobný jako v rekordních rocích 2016 a 2017. Tehdy se přiblížil až ke 226 miliardám korun.

Problém? Vládní opatření proti koronaviru

Jestli ale bude letošek skutečně atakovat rekordní hodnoty, záleží na řadě faktorů.

Kromě ceny hypoték a dostupnosti bydlení hraje velkou roli také celková ekonomická situace v České republice a další vývoj koronavirové pandemie. A další opatření proti jejímu šíření.

Vláda totiž opět přitvrzuje a je otázkou, jak daleko plánuje zajít. Opětovné omezení provozu by pro některé firmy bylo likvidační. Výrazně by tak ovlivnilo i šanci řady lidí dosáhnout na novou půjčku. Nebo zvládnout splácení těch současných.

Hrozí růst nesplácených hypoték

Právě zhoršení platební morálky může vést i ke zdražení hypoték. Banky totiž vyšším úrokem vyvažují nárůst rizika spojeného s půjčkou.

Zatím k tomuto kroku naštěstí sáhnout nemusely. Pomohl tomu odklad splátek, o který mohli lidé žádat po vypuknutí koronavirové krize.

Také díky němu se aktuálně počet nesplacených půjček pohybuje pod 1 %.

Dá se ale čekat, že po skončení dluhového moratoria tento poměr poroste. A je otázkou jak vysoko. Pokud se toto číslo zvedne příliš, poskytovatelé úrokové sazby hypoték pravděpodobně opět zvýší.

Úrok pod 2 % nabízí 5 bank

V současnosti jsou úroky u hypoték velice nízko a řada poskytovatelů stlačila sazbu dokonce pod 2 %. Konkrétně jsou to:

Počítejte ale s tím, že u většiny z nich nejnižší sazbu získáte jen v případě, že si spolu s úvěrem zřídíte také pojištění schopnosti splácet. A to je poměrně drahé. Výhodnější je sáhnout po vyšším úroku hypotéky a správně nastaveném životním pojištění.

Produkty
Úrok
70% LTV úroková sazba p.a. s fixací na 5 let pro úvěry od 1,5 mil. Kč a LTV do 70%
Splátka
3 mil. Kč měsíční splátka úvěru platná s fixací úrokové sazby na 5 let pro úvěr ve výši 3 mil. Kč na 30 let a LTV do 70%
Bez pojištění přirážka k úrokové sazbě při nesjednání životního pojištění či pojištění schopnosti splácet
mHypotéka na bydlení
Více informací
Úrok 70% LTV
1,64 %
Splátka 3 mil. Kč
10 556
Bez pojištění
+ 0,25 %
DOPORUČUJEME
Mám zájem
Více informací
DOPORUČUJEME
Mám zájem
Fio hypotéka
Více informací
Úrok 70% LTV
1,68 %
Splátka 3 mil. Kč
10 615
Bez pojištění
+ 0,20 %
DOPORUČUJEME
Mám zájem
Více informací
DOPORUČUJEME
Mám zájem
U hypotéka účelová
Více informací
Úrok 70% LTV
1,79 %
Splátka 3 mil. Kč
10 776
Bez pojištění
+ 0,20 %
DOPORUČUJEME
Mám zájem
Více informací
DOPORUČUJEME
Mám zájem
Hypotéka na bydlení
Více informací
Úrok 70% LTV
1,99 %
Splátka 3 mil. Kč
11 074
Bez pojištění
+ 0,00 %
DOPORUČUJEME
Mám zájem
Více informací
DOPORUČUJEME
Mám zájem

Několik poskytovatelů v současnosti nabízí úrokové sazby hypoték pod 2 %. Pokud se ale chcete vyhnout nevýhodnému pojištění schopnosti splácet, musíte si ke slíbenému úroku přičíst až 0,25 procentního bodu.

Přichází ideální čas k refinancování

Současný vývoj výrazně nahrává všem klientům, kterým v příštích měsících končí fixace půjčky. Díky tomu můžete požádat o refinancování hypotéky a získat výhodnější úrok.

Při refinancování vám totiž poskytovatelé zpravidla nabídnou lepší podmínky než v době, kdy jste si původní úvěr brali. Důvod je jednoduchý – máte za sebou už několik let splácení a banky vás vnímají jako ověřeného klienta.

Současný pokles úrokových sazeb navíc znamená, že se při refinancování můžete přiblížit i k hranici 1,5 %.

Zaměřte se na RPSN

Počítejte však s tím, že se mohou sazby v jednotlivých bankách výrazně měnit. Proto si vždy zkontrolujte aktuální nabídky.

Pomůže vám s tím naše hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik dostanete seznam těch nejvýhodnějších nabídek.

Nezapomeňte přitom sledovat nejen úrok, ale zejména RPSN. Do této hodnoty je totiž započítaná jak úroková sazba, tak veškeré poplatky spojené s hypotečním úvěrem. Díky tomu přesně víte, o kolik hypotéku přeplatíte. A snadno vyberete tu nejvýhodnější.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Plánujete letos refinancování hypotéky?

Počet odpovědí: 123

KOMENTÁŘE k článku Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena