Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %
24.8.2020, Hypotéka

Další propad úrokových sazeb ohlásili v červenci poskytovatelé hypoték. A to dost výrazný. Nejen, že průměrná úroková sazba nových hypotečních úvěrů spadla na 2,15 %, ale v některých bankách nyní získáte půjčku na bydlení i s úrokem méně než 1,7 %.

V současnosti je tak průměrná úroková sazba nových hypoték na stejné úrovni jako v listopadu 2017. Jenže zatímco tehdy stoupala, nyní už klesá čtvrtý měsíc v řadě.

Od dubna tedy spadla o víc než dvě desetiny – z 2,44 % na 2,15 %. A to i přesto, že oproti předchozím dvěma měsícům v červenci zlevňování mírně zpomalilo.

Nejúspěšnější červenec v historii

Zlevňování hypoték s sebou přineslo i růst zájmu o tyto půjčky. Jejich objem v červenci dosáhl na téměř 21,6 miliardy. Tedy zhruba o 650 milionů víc než v červnu a o 6 miliard korun víc než loni stejnou dobou.

V předchozích letech přitom bývaly prázdninové měsíce spíš slabší. Letošní červenec je ale výjimečný. Nejen, že je zatím nejúspěšnějším měsícem roku, ale podle objemu hypoték je dokonce nejsilnějším červencem v historii měření.

Spolu s objemem navíc rostl i počet nových půjček na bydlení. Zatímco v červnu si lidé vzali 7 621 nových hypotečních úvěrů, minulý měsíc už jich bylo 7 867. Oproti loňskému červenci je to nárůst dokonce o 1 200 nových půjček.

Průměrná výše hypotéky se přitom drží na stejné úrovni jako v červnu – je tedy zhruba 2,75 milionu korun.

Letošek může atakovat rekordní roky

Přestože ještě před pár měsíci vše nasvědčovalo tomu, že letos čeká banky propad počtu i objemu nových hypoték, aktuálně je situace opačná. Poslední měsíce naznačují, že před sebou máme možná rekordní rok. I když ještě v květnu byl počet nových hypoték nejnižší za posledních 10 let.

Červen a červenec ale situaci výrazně vylepšily. Celkový objem hypoték se tak letos vyšplhal už na víc než 131 miliard korun. Za celý loňský rok se přitom dostal jen na 181 miliard.

Pokud se i v následujících měsících udrží současná poptávka po hypotečních úvěrech, mohou banky už v půlce října rozdat prostřednictvím hypoték stejné množství peněz jako loni za celý rok.

A na konci roku může být celkový objem nových půjček na bydlení podobný jako v rekordních rocích 2016 a 2017. Tehdy se přiblížil až ke 226 miliardám korun.

Problém? Vládní opatření proti koronaviru

Jestli ale bude letošek skutečně atakovat rekordní hodnoty, záleží na řadě faktorů.

Kromě ceny hypoték a dostupnosti bydlení hraje velkou roli také celková ekonomická situace v České republice a další vývoj koronavirové pandemie. A další opatření proti jejímu šíření.

Vláda totiž opět přitvrzuje a je otázkou, jak daleko plánuje zajít. Opětovné omezení provozu by pro některé firmy bylo likvidační. Výrazně by tak ovlivnilo i šanci řady lidí dosáhnout na novou půjčku. Nebo zvládnout splácení těch současných.

Hrozí růst nesplácených hypoték

Právě zhoršení platební morálky může vést i ke zdražení hypoték. Banky totiž vyšším úrokem vyvažují nárůst rizika spojeného s půjčkou.

Zatím k tomuto kroku naštěstí sáhnout nemusely. Pomohl tomu odklad splátek, o který mohli lidé žádat po vypuknutí koronavirové krize.

Také díky němu se aktuálně počet nesplacených půjček pohybuje pod 1 %.

Dá se ale čekat, že po skončení dluhového moratoria tento poměr poroste. A je otázkou jak vysoko. Pokud se toto číslo zvedne příliš, poskytovatelé úrokové sazby hypoték pravděpodobně opět zvýší.

Úrok pod 2 % nabízí 5 bank

V současnosti jsou úroky u hypoték velice nízko a řada poskytovatelů stlačila sazbu dokonce pod 2 %. Konkrétně jsou to:

Počítejte ale s tím, že u většiny z nich nejnižší sazbu získáte jen v případě, že si spolu s úvěrem zřídíte také pojištění schopnosti splácet. A to je poměrně drahé. Výhodnější je sáhnout po vyšším úroku hypotéky a správně nastaveném životním pojištění.

Produkty k porovnání iúroková sazba p.a. s fixací na 5 let pro úvěry od 1,5 mil. Kč a LTV do 70% Úrok 70% LTV iměsíční splátka úvěru platná s fixací úrokové sazby na 5 let pro úvěr ve výši 3 mil. Kč na 30 let a LTV do 70% Splátka 3 mil. Kč ipřirážka k úrokové sazbě při nesjednání životního pojištění či pojištění schopnosti splácet
mBank mHypotéka na bydlení
1,64 % 10 556 Kč + 0,25 % Mám zájem
Fio banka Fio hypotéka
1,68 % 10 615 Kč + 0,20 % Mám zájem
Sberbank CZ FÉR hypotéka
1,79 % 10 776 Kč + 0,10 % Mám zájem
UniCredit Bank U hypotéka účelová
1,79 % 10 776 Kč + 0,20 % Mám zájem
Banka Creditas Hypotéka na bydlení
1,99 % 11 074 Kč + 0,00 % Mám zájem

Několik poskytovatelů v současnosti nabízí úrokové sazby hypoték pod 2 %. Pokud se ale chcete vyhnout nevýhodnému pojištění schopnosti splácet, musíte si ke slíbenému úroku přičíst až 0,25 procentního bodu.

Přichází ideální čas k refinancování

Současný vývoj výrazně nahrává všem klientům, kterým v příštích měsících končí fixace půjčky. Díky tomu můžete požádat o refinancování hypotéky a získat výhodnější úrok.

Při refinancování vám totiž poskytovatelé zpravidla nabídnou lepší podmínky než v době, kdy jste si původní úvěr brali. Důvod je jednoduchý – máte za sebou už několik let splácení a banky vás vnímají jako ověřeného klienta.

Současný pokles úrokových sazeb navíc znamená, že se při refinancování můžete přiblížit i k hranici 1,5 %.

Zaměřte se na RPSN

Počítejte však s tím, že se mohou sazby v jednotlivých bankách výrazně měnit. Proto si vždy zkontrolujte aktuální nabídky.

Pomůže vám s tím naše hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik dostanete seznam těch nejvýhodnějších nabídek.

Nezapomeňte přitom sledovat nejen úrok, ale zejména RPSN. Do této hodnoty je totiž započítaná jak úroková sazba, tak veškeré poplatky spojené s hypotečním úvěrem. Díky tomu přesně víte, o kolik hypotéku přeplatíte. A snadno vyberete tu nejvýhodnější.

ANKETA k článku "Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %"

Plánujete letos refinancování hypotéky?
Počet odpovědí: 123

KOMENTÁŘE k článku Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR