Které banky zvýšily sazby u termínovaných
vkladů? A jak jsou na tom s úroky družstevní záložny? Poradíme, jaký
očekávat vývoj na poli spoření v roce 2018.
Posledních 5 let bylo ve znamení neustálého poklesu úrokových sazeb u spořících produktů. To bylo důsledkem značného přebytku likvidity na trzích, který způsobila politika centrálních bank. Kvantitativní uvolňování (pumpování peněz do ekonomiky) sice přineslo skrz levné úvěry kýžený růst inflace a taktéž podpořilo ekonomiku. Bylo to ovšem za cenu deformace peněžního trhu, kdy výjimkou nebyly ani záporné úroky (střadatelé platili dlužníkům za to, že jim mohli své peníze půjčit).
Riziko přehřívající se ekonomiky nakonec donutilo ČNB ke zvyšování základních úrokových sazeb. Zatímco první srpnové navýšení sazeb o 0,25% se obešlo téměř bez jakéhokoliv efektu na poli úvěrových a spořících produktů, druhý listopadový růst sazeb (opět o 0,25%) již výrazněji zahýbal hypotékami. Následně několik prvních bank ohlásilo růst úroků u termínovaných vkladů.
J&T Banka, Equa bank a Sberbank zvedly v posledních týdnech plošně všechny úrokové sazby pro termíny 1-5 let. NEY spořitelní družstvo zavedlo bonus pro termín na 3 roky, který nyní převyšuje úroky pro vklady na 4-10 let.
Nejlepší bankovní termínované vklady níže:
Kdo se nespokojí s nižšími bankovními úroky, ten musí zabrousit do vod družstevních záložen, které nabízejí až dvojnásobně vysoké sazby. Je však třeba 10% z vkladu investovat do nepojištěného a neúročeného kapitálu záložny (leč s právem podílu na zisku kampeličky).
Úroky na spořících účtech jsou stále vůči růstu sazeb ČNB imunní. I to má však své vysvětlení. Nejlepší produkty na trhu (Air Bank, Equa bank, Sberbank) i v nejhorších dobách záporných úroků nikdy neklesly s úroky pod 0,8-1,0%. Spořící účty s limitem pro lepší úročení 200 000-350 000 Kč byly považovány za jakési promo a banky je dotovaly. I za současné stagnace tak spořící účty nabízejí stále lepší podmínky než jednoleté termínované vklady. Prvotního růstu sazeb u spořících účtů se tak dočkáme nejdříve po zvýšení sazeb ČNB o dalších 0,25-0,50%.
Nejlepší bankovní spořící účty níže:
Zatímco na poli termínovaných vkladů vítězí s téměř dvojnásobnými úroky družstevní záložny, u spořících účtů je tomu přesně naopak. Nejvyšší sazby dosahují pouze 0,4-0,6%. Předností kampeliček je zde tedy hlavně neomezená výše vkladu.
ČNB bude dále zvyšovat základní úrokové sazby, v příštím roce min. o 2x 0,25%. Hypotéky to vyžene ke 3%. A banky budou muset navýšit sazby taktéž u spořících produktů. Proto teď není vhodné fixovat peníze na příliš dlouhé termíny, neboť lze očekávat brzký růst úroků napříč celým trhem. Naopak zájemci o hypotéku by příliš váhat neměli. S každým dalším zasedáním rady ČNB hrozí růst úroků. Spotřebitelské úvěry budou nadále spíše stagnovat a určitě nehrozí opětovný návrat nad 10%. Půjčky byly v minulosti předražené a současná vysoká konkurence bude ještě dlouho držet sazby v rozmezí 5-8%.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.
Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.
KOMENTÁŘE k článku Termínované vklady – úroky rostou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.