Nový rok přinesl nový pokles úroků na spořicích účtech. Platí to alespoň v případě Banky Creditas, která z loňské nabídky ubrala další 0,2 procentního bodu. Navázala tak na snižování úroků, do kterého se v minulých týdnech pustili i jiní poskytovatelé.
Úročení spořicího účtu Banky Creditas kleslo od 1. ledna 2020 z 1,8% na 1,6%. Přesto je to stále jedna z nejvýhodnějších nabídek na trhu. Už dřív totiž k podobnému kroku sáhli i další poskytovatelé. Aktuálně se tak průměrný úrok na spořicích účtech pohybuje jen mírně nad 1%.
Banka Creditas plánuje současné úročení držet do konce března. Pak vyhodnotí aktuální situaci a rozhodne o případných změnách.
Výhodnější úrok přitom v současnosti nabízí pouze Wüstenrot, kde získáte 1,7%. Tuto sazbu banka garantuje na 12 měsíců. Kromě nových klientů ji získají i ti stávající, ale pouze u nových vkladů a s podmínkou, že peníze nechají na účtu alespoň rok.
Stejný úrok jako Banka Creditas pak nabízí Expobank. A jen o málo méně slibuje Trinity Bank. Lidé, kteří si u ní založí spořicí účet do 15. května, dostanou sazbu 1,58%.
Na trhu sice objevíte i nabídky, které slibují lepší úrok, jenže jejich podmínky nejsou zdaleka tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Příkladem je třeba Pravidelné spoření od Moneta Money Bank.
Nabízí úrok rovných 5%. Tedy zhruba 3× víc než Wüstenrot, Expobank nebo Banka Creditas. Jenže slíbené zhodnocení je podmíněné:
V zásadě je tedy Pravidelné spoření jakýmsi kompilátem spořicího a termínovaného účtu. Navíc, i když všechny podmínky dodržíte, nezískáte po zdanění víc než necelých 300 korun za rok.
Zajímavé úročení nabízí také ING Bank. Novým klientům nabízí spořicí účet s 2% zhodnocením vkladů. Jenže úroková sazba platí pouze prvních 6 měsíců a je limitovaná:
Ještě nedávno nabízela podobnou akci také Raiffeisenbank, která slibovala dokonce 3% úročení. Také v jejím případě ale tento úrok platil jen 6 měsíců. Navíc byl podmíněný maximální výší vkladu a založením běžného účtu.
Právě velké množství odlišných požadavků českým spořicím účtům často vytýkají i finanční poradci. Každá banka totiž podmiňuje maximální úrokovou sazbu jinak. Pro klienty je pak složité, aby se v nabídkách vyznali.
Proto doporučujeme se podívat na naše srovnání spořicích účtů. Najdete v něm vždy aktuální informace, a to včetně úrokových sazeb a dalších podmínek. Rychle tak zjistíte, jestli si musíte například hlídat výši vkladů.
Díky tomu se v nabídkách snadněji zorientujete. A lépe si spočítáte, který účet se vám opravdu vyplatí.
Při výběru byste měli mimo jiné sledovat i to, jestli není slíbené úročení časově omezené. Například u výše zmíněné nabídky Raiffeisenbank spadlo po 6 měsících ze 3% na 1%.
Často je také úrok podmíněný zřízením běžného účtu a jeho aktivním využíváním. V takovém případě si předem zkontrolujte, co tento požadavek obnáší a jaké jsou s tím spojené poplatky. Snadno vás totiž dokáží připravit o většinu výnosu ze spořicího účtu.
Podle některých odborníků se letos situace na trhu se spořicími účty mírně zlepší. Zatímco aktuálně banky nabízí úrok nad 1,5% jen výjimečně, letos by se z podobných sazeb mohl stát standard.
Zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech by určitě přivítala většina bankovních klientů. Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Česká spořitelna, pravidelně spoří 95% obyvatel České republiky. Většina z nich si měsíčně ukládá přes 1 000 korun.
Právě spořicí účet přitom patří spolu se stavebním spořením a penzijním spořením mezi nejoblíbenější spořicí nástroje. Využívají jej zejména klienti, kteří chtějí mít jistotu, že:
Právě tato kombinace je hlavní výhodou spořicích účtů. Klientům dává k dispozici finanční rezervu, kterou mohou kdykoliv využít na nečekané výdaje. A která na rozdíl od běžného účtu částečně bojuje i s inflací.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech znovu klesly. Nejzajímavější nabídky jsou časově omezené
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.