Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3230, Kam uložit peníze

Kam uložit peníze, Akcie a investice

T

dobrý den, dovolil jsem si Vás oslovit s dotazem, zda byste v jedné větě neporadil. Četl jsem od Vás nějaké články na internetu i od Vašich kolegů. Dotaz směřuje kam a jak investovat například 1 mil korun. Který jsem zdědil po otci. Peníze momentálně nepotřebuji a mužů s nimi pár let disponovat na to, aby mně vydělali na stáří nebo budoucí investice. Úrokové sazby u mé banky jsou směšné a nehezké ( KB ) a do investičních podílových fondu se bojím samozřejmě ukládat. Které mi pracovník banky se snažil vnutit, ale po dlouhodobé studii doma i s kolegy v práci je vidět, že to vždy není ok dobré řešení. A tuto variantu jsem spíše zamítl. Nějaké dluhopisy mně popravdě neoslovili, nerozumím tomu. Hodně let jsem numismatik a tak se chci optat, vyplatí se něco jiného, než například koupit x g AU- Ag (zlato, stříbro). Pokud si najdete na mojí otázku ve Vašem určitě vytíženém čase odpověď, budu rád, pokud ne nevadí a přeji hezky den J Děkuji a s přáním hezkého pracovního dne Tomáš

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

Váš přístup se mi líbí - nedávat své peníze do něčeho čemu nerozumím je velmi rozumné. Naopak spousta lidí bohužel neváhá svěřit mnohdy své celoživotní úspory tzv. finančním poradcům (dobře oblečení, leč jinak na trhu práce neuplatnitelní, lidé). 

Z investice (uložených peněz) musíte mít v prvé řadě dobrý pocit, samotná výše zaručeného nebo potenciálního výnosu je druhotná. Třeba akcie mohou vydělat hodně (stejně jako prodělat), ale spekulovat na dvojciferný výnos za cenu neustálého stresu (nepřijdu o všechno?) se nevyplatí (případná ztráta Vás nesmí bolet ani stresovat).

Sběratelství (mince, známky, obrazy, umění) nabízí velmi slibné výnosy, ale díky vysokým transakčním nákladům (na nákup, uchování a prodej) bych toto spíše doporučil pro delší časový horizont (min. 10 let). Zde je téměř nezbytným předpokladem vynikající osobní znalost daného oboru (jako ve vašem případě numismatika).

Drahé kovy (zlato, stříbro, atd.) mají taktéž nemalé transakční náklady (nákup, úschova, prodej), takže na méně než min. 5 let bych toto neuvažoval. Osobně mě zlato neláká, ale když už tímto směrem, tak bych preferoval průmyslově více využitelné kovy. Nicméně z historické zkušenosti je pravdou, že zlato si hodnotu drží (lokálně hodnota může kolísat dle ekonomického cyklu). 

Nebudete-li peníze potřebovat méně jak 5 let, zamyslete se případně nad koupí nemovitosti (pro osobní potěchu kdekoliv, na výnos ideálně v krajském městě). Trvalá hodnota, alternativní využití (vždy bude někdo z rodiny potřebovat jednou bydlet), dá se pronajímat. Nejvíce rostou pozemky, pak RD, nakonec byty.

Pro přechování peněz do 5 let lze doporučit spořící účet či termínovaný vklad. Creditas nabízí 1,8% pro termín na 5 let - zde případně počkejte do ledna, kdy se záložna stane bankou. Air Bank nabízí 1% (spořící účet bez výpovědní lhůty) do 350 000 Kč při splnění podmínky (je třeba 5x měsíčně zaplatit jejich kartou, která je zdarma, stejně jako běžný účet). Equa bank nabízí 0,8% do 200 000 Kč při splnění podmínky (nechat si na jejich bezplatný běžný účet zasílat výplatu nebo 3x měsíčně zaplatit kartou). V kontextu nízkých úroků lze dnes opět doporučit i stavební spoření (Stavební spořitelna ČS - za sjednání online se platí jen 495 Kč, úrok 1%, státní podpora 2 000 Kč rok, roční poplatek za vedení 310 Kč - stavebko případně založte ihned, ať stihnete i letošní státní podporu - stačí vložit v prosinci 20 000 Kč). Produkty výše jde samozřejmě rozepisovat mezi sebe a manželku (stavební spoření i na děti) - aby se případně pokryl celý milion korun.

Máte-li pocit, že je dnes hodně těžké vymyslet, kam dobře uložit peníze, je to pocit správný. Díky programu kvantitativního uvolňování ECB (masový tisk peněz) je dnes nemálo aktiv napříč trhem nadhodnocených. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Půjčka, u které nepřeplatíte ani korunu. A máte ji neustále po ruce. To jsou nejčastější argumenty bank, proč byste si měli pořídit kreditní kartu. Tyto kousky plastu ale mají kromě řady zajímavých výhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy.

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

11.11.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Nejprve dlouhé fronty před úřadem a pak už jen upadající zájem. Tak vypadá situace okolo projektu půjček na bydlení pro mladé, který loni představil Státní fond rozvoje bydlení. Lidi odrazují hlavně příliš komplikované podmínky i úroková sazba, která je v současnosti vyšší než u některých hypoték.

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

8.11.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Jednoduchost a důraz na moderní služby. Na to u svých běžných účtů stále častěji lákají banky na českém trhu. K tomu přidávají také minimum poplatků nebo bonusy za založení účtu. Podívejte se, jaké výhody poskytovatelé nabízejí nejčastěji.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

VO

#8013, Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 13.11.2019

Dobrý den, měl bych zájem o hypotéku, ale mam půjčku 500 000 Kč.Chci se zeptat, jestli budu mít nárok?Děkuji

Dobrý den, splácení jiných závazků není překážkou v získání hypotéky, ale vždy musíte splnit podmínky DTI a DSTI (na splátky všech úvěrů můžete vynakládat max. 45% svého příjmu) a celkově Vám nemůže být půjčeno více peněz než devítinásobek ročního příjmu. Vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku!

LS

#8012, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 13.11.2019

Dobrý den, chtěl bych vstoupit do insolvence spolu s manželkou. Máme u různých exekutorů vedené exekuce v celkově ve výši cca 120 000 Kč. Máme 4 děti, vydělávám jen já a to 23 500 Kč včetně bonusu na děti. Jde nám o to, kolik by nám správce nechával měsíčně k žití a kolik bych splácel? Jsme v pasti, exekuce jsou za prkotiny, většinou částky nepřevyšují 2 000 Kč, jenže exekutor si každou exekuci navýšil až na 19 000 Kč i víc jde o naše lajdáctví. Děkuji moc

Dobrý den, problém je v tom, že ono "lajdáctví" zaměstnává poměrně dost lidí. Když odmítáte platit své dluhy, rozbíhá se složitý proces vymáhání, na kterém participují věřitelé, soudy a exekutoři. Je jedno, zda se vymáhá 2 000 Kč nebo 20 000 Kč, proces je pro všechny podobně náročný.  Bude Vám zůstávat 17 477 Kč (pravděpodobně méně než v exekuci), ale zase máte šanci na nový začátek. Za sepsání návrhu na oddlužení zaplatíte 7 260 Kč a dále budete platit insolvenčnímu správci každý měsíc 1 089 Kč za jeho služby (bude zahrnuto již ve srážkách). Dluh 120 000 Kč tak doplatíte cca za 2 roky.

IB

#8011, Chybné číslo účtu, Platba, 13.11.2019

Při zadávání platby přes internetové. bankovnictví byl chybně vyplněn kód banky, místo 2010 byl chybně uveden kód 2020. Platba proběhla 4.11.19. Mohu požádat o vraceni platby (170 Kč) na účet nebo přesměrování na banku Fio (2010)? Děkuji za rychlou odpověď. 

Dobrý den, banky nemohou připsané platby z cizího účtu vracet nebo přesměrovávat jinam. Jak by se Vám líbilo, kdybyste něco prodával, kupující Vám zaplatil, Vy mu věc předal a on pak dal pokyn bance k vrácení peněz?  Pokud cílový chybně zadaný účet neexistoval, platba se Vám již vrátila zpět na účet (proveďte kontrolu). V opačném případě kontaktujte svou banku, která vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR