Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3230, Kam uložit peníze

Kam uložit peníze, Akcie a investice

T

dobrý den, dovolil jsem si Vás oslovit s dotazem, zda byste v jedné větě neporadil. Četl jsem od Vás nějaké články na internetu i od Vašich kolegů. Dotaz směřuje kam a jak investovat například 1 mil korun. Který jsem zdědil po otci. Peníze momentálně nepotřebuji a mužů s nimi pár let disponovat na to, aby mně vydělali na stáří nebo budoucí investice. Úrokové sazby u mé banky jsou směšné a nehezké ( KB ) a do investičních podílových fondu se bojím samozřejmě ukládat. Které mi pracovník banky se snažil vnutit, ale po dlouhodobé studii doma i s kolegy v práci je vidět, že to vždy není ok dobré řešení. A tuto variantu jsem spíše zamítl. Nějaké dluhopisy mně popravdě neoslovili, nerozumím tomu. Hodně let jsem numismatik a tak se chci optat, vyplatí se něco jiného, než například koupit x g AU- Ag (zlato, stříbro). Pokud si najdete na mojí otázku ve Vašem určitě vytíženém čase odpověď, budu rád, pokud ne nevadí a přeji hezky den J Děkuji a s přáním hezkého pracovního dne Tomáš

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

Váš přístup se mi líbí - nedávat své peníze do něčeho čemu nerozumím je velmi rozumné. Naopak spousta lidí bohužel neváhá svěřit mnohdy své celoživotní úspory tzv. finančním poradcům (dobře oblečení, leč jinak na trhu práce neuplatnitelní, lidé). 

Z investice (uložených peněz) musíte mít v prvé řadě dobrý pocit, samotná výše zaručeného nebo potenciálního výnosu je druhotná. Třeba akcie mohou vydělat hodně (stejně jako prodělat), ale spekulovat na dvojciferný výnos za cenu neustálého stresu (nepřijdu o všechno?) se nevyplatí (případná ztráta Vás nesmí bolet ani stresovat).

Sběratelství (mince, známky, obrazy, umění) nabízí velmi slibné výnosy, ale díky vysokým transakčním nákladům (na nákup, uchování a prodej) bych toto spíše doporučil pro delší časový horizont (min. 10 let). Zde je téměř nezbytným předpokladem vynikající osobní znalost daného oboru (jako ve vašem případě numismatika).

Drahé kovy (zlato, stříbro, atd.) mají taktéž nemalé transakční náklady (nákup, úschova, prodej), takže na méně než min. 5 let bych toto neuvažoval. Osobně mě zlato neláká, ale když už tímto směrem, tak bych preferoval průmyslově více využitelné kovy. Nicméně z historické zkušenosti je pravdou, že zlato si hodnotu drží (lokálně hodnota může kolísat dle ekonomického cyklu). 

Nebudete-li peníze potřebovat méně jak 5 let, zamyslete se případně nad koupí nemovitosti (pro osobní potěchu kdekoliv, na výnos ideálně v krajském městě). Trvalá hodnota, alternativní využití (vždy bude někdo z rodiny potřebovat jednou bydlet), dá se pronajímat. Nejvíce rostou pozemky, pak RD, nakonec byty.

Pro přechování peněz do 5 let lze doporučit spořící účet či termínovaný vklad. Creditas nabízí 1,8% pro termín na 5 let - zde případně počkejte do ledna, kdy se záložna stane bankou. Air Bank nabízí 1% (spořící účet bez výpovědní lhůty) do 350 000 Kč při splnění podmínky (je třeba 5x měsíčně zaplatit jejich kartou, která je zdarma, stejně jako běžný účet). Equa bank nabízí 0,8% do 200 000 Kč při splnění podmínky (nechat si na jejich bezplatný běžný účet zasílat výplatu nebo 3x měsíčně zaplatit kartou). V kontextu nízkých úroků lze dnes opět doporučit i stavební spoření (Stavební spořitelna ČS - za sjednání online se platí jen 495 Kč, úrok 1%, státní podpora 2 000 Kč rok, roční poplatek za vedení 310 Kč - stavebko případně založte ihned, ať stihnete i letošní státní podporu - stačí vložit v prosinci 20 000 Kč). Produkty výše jde samozřejmě rozepisovat mezi sebe a manželku (stavební spoření i na děti) - aby se případně pokryl celý milion korun.

Máte-li pocit, že je dnes hodně těžké vymyslet, kam dobře uložit peníze, je to pocit správný. Díky programu kvantitativního uvolňování ECB (masový tisk peněz) je dnes nemálo aktiv napříč trhem nadhodnocených. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

Jakou zvolit banku pro svou firmu?

7.7.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Víte kolik bank se sídlem v České republice nabízí svoje služby? Kterou banku nejvíce využívají klienti, která je „nejlepší“? Při odpovědi na tyto otázky většinu z nás asi napadne jmenovat jednu z bank z tzv. velké čtyřky.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PV

#10675, Zahraniční platba, Platba, 12.7.2020

Dobrý den, pročetl jsem Vaši poradnu pro mezinárodní platby a jak píšete, je třeba BIC a IBAN. Ale jak je to v případě platby na Srí Lanku, kde účty v bance "Sampath Bank Aluthgama Branch" nemají/nepoužívají IBAN? Děkuji

Dobrý den, u zemí/bank nepodporujících IBAN platby se zadává BIC a číslo účtu příjemce v lokální formátu včetně doplňkových informací (jméno a adresa majitele účtu). 

VM

#10674, Ukončení insolvence, Exekuce a insolvence, 12.7.2020

Dobrý den, končím po 5 letech insolvenci, splaceno bude cca 35%. Co bude se zbytkem dluhů? Může banka vymáhat zbylé dluhy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, při splnění podmínek insolvence (splatit během 5 let min. 35% dluhů) bude insolvence úspěšně ukončena a zbylé dluhy prominuty. Tyto prominuté dluhy není možná dále vymáhat.

V

#10673, Platba do Egypta, Platba, 12.7.2020

Dobrý den, potřebujeme poslat peníze příteli do Egypta, co je k tomu potřeba? On nám říká, že existuje mezinárodní banka s názvem Winston June a že stačí napsat jeho jméno a peníze mu přijdou.To se nám nezdá, když neznáme žádné číslo účtu ani kód.

Dobrý den, pro zadání mezinárodní platby je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a BIC (mezinárodní kód banky příjemce). Určitě nestačí bance sdělit jméno příjemce platby.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR