Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3230, Kam uložit peníze

Kam uložit peníze, Akcie a investice

T

dobrý den, dovolil jsem si Vás oslovit s dotazem, zda byste v jedné větě neporadil. Četl jsem od Vás nějaké články na internetu i od Vašich kolegů. Dotaz směřuje kam a jak investovat například 1 mil korun. Který jsem zdědil po otci. Peníze momentálně nepotřebuji a mužů s nimi pár let disponovat na to, aby mně vydělali na stáří nebo budoucí investice. Úrokové sazby u mé banky jsou směšné a nehezké ( KB ) a do investičních podílových fondu se bojím samozřejmě ukládat. Které mi pracovník banky se snažil vnutit, ale po dlouhodobé studii doma i s kolegy v práci je vidět, že to vždy není ok dobré řešení. A tuto variantu jsem spíše zamítl. Nějaké dluhopisy mně popravdě neoslovili, nerozumím tomu. Hodně let jsem numismatik a tak se chci optat, vyplatí se něco jiného, než například koupit x g AU- Ag (zlato, stříbro). Pokud si najdete na mojí otázku ve Vašem určitě vytíženém čase odpověď, budu rád, pokud ne nevadí a přeji hezky den J Děkuji a s přáním hezkého pracovního dne Tomáš

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

Váš přístup se mi líbí - nedávat své peníze do něčeho čemu nerozumím je velmi rozumné. Naopak spousta lidí bohužel neváhá svěřit mnohdy své celoživotní úspory tzv. finančním poradcům (dobře oblečení, leč jinak na trhu práce neuplatnitelní, lidé). 

Z investice (uložených peněz) musíte mít v prvé řadě dobrý pocit, samotná výše zaručeného nebo potenciálního výnosu je druhotná. Třeba akcie mohou vydělat hodně (stejně jako prodělat), ale spekulovat na dvojciferný výnos za cenu neustálého stresu (nepřijdu o všechno?) se nevyplatí (případná ztráta Vás nesmí bolet ani stresovat).

Sběratelství (mince, známky, obrazy, umění) nabízí velmi slibné výnosy, ale díky vysokým transakčním nákladům (na nákup, uchování a prodej) bych toto spíše doporučil pro delší časový horizont (min. 10 let). Zde je téměř nezbytným předpokladem vynikající osobní znalost daného oboru (jako ve vašem případě numismatika).

Drahé kovy (zlato, stříbro, atd.) mají taktéž nemalé transakční náklady (nákup, úschova, prodej), takže na méně než min. 5 let bych toto neuvažoval. Osobně mě zlato neláká, ale když už tímto směrem, tak bych preferoval průmyslově více využitelné kovy. Nicméně z historické zkušenosti je pravdou, že zlato si hodnotu drží (lokálně hodnota může kolísat dle ekonomického cyklu). 

Nebudete-li peníze potřebovat méně jak 5 let, zamyslete se případně nad koupí nemovitosti (pro osobní potěchu kdekoliv, na výnos ideálně v krajském městě). Trvalá hodnota, alternativní využití (vždy bude někdo z rodiny potřebovat jednou bydlet), dá se pronajímat. Nejvíce rostou pozemky, pak RD, nakonec byty.

Pro přechování peněz do 5 let lze doporučit spořící účet či termínovaný vklad. Creditas nabízí 1,8% pro termín na 5 let - zde případně počkejte do ledna, kdy se záložna stane bankou. Air Bank nabízí 1% (spořící účet bez výpovědní lhůty) do 350 000 Kč při splnění podmínky (je třeba 5x měsíčně zaplatit jejich kartou, která je zdarma, stejně jako běžný účet). Equa bank nabízí 0,8% do 200 000 Kč při splnění podmínky (nechat si na jejich bezplatný běžný účet zasílat výplatu nebo 3x měsíčně zaplatit kartou). V kontextu nízkých úroků lze dnes opět doporučit i stavební spoření (Stavební spořitelna ČS - za sjednání online se platí jen 495 Kč, úrok 1%, státní podpora 2 000 Kč rok, roční poplatek za vedení 310 Kč - stavebko případně založte ihned, ať stihnete i letošní státní podporu - stačí vložit v prosinci 20 000 Kč). Produkty výše jde samozřejmě rozepisovat mezi sebe a manželku (stavební spoření i na děti) - aby se případně pokryl celý milion korun.

Máte-li pocit, že je dnes hodně těžké vymyslet, kam dobře uložit peníze, je to pocit správný. Díky programu kvantitativního uvolňování ECB (masový tisk peněz) je dnes nemálo aktiv napříč trhem nadhodnocených. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

23.7.2019, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Nahoru, dolů a zase hodně nahoru. Takový je v těchto týdnech vývoj ceny bitcoinu. Jen za poslední dva měsíce se jeho cena víc než zdvojnásobila. A neutichající zájem investorů dokazuje, že trh bere kryptoměny čím dál vážněji. Logicky – díky investicím do bitcoinu mohli lidé v posledních letech vydělat i víc než stonásobně.

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#7131, Zneužití osobních údajů, Podvod, 22.7.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud jsem někomu platil peníze převodem na účet a tudíž zná mé jméno a číslo účtu, tak jestli může takový člověk můj účet nějak zneužít. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přestože je číslo účtu v kombinaci se jménem osobním údajem, nelze ho naštěstí nijak zneužít.

Z

#7130, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 22.7.2019

Zdravím, chtěli bychom si s manželem udělat insolvenci, máme 4 děti, nájem platíme 12 550 Kč. Čistý příjem máme 48 000 Kč. Můžete mi napsat kolik, Kč nám nechají (dohromady dlužíme cca 900 000 Kč).

Dobrý den, kolik berete každý zvlášť? Pokud byste měli pouze jeden příjem ve výši 48 000 Kč, zbylo by Vám z něj při 4 dětech 19 287 Kč. 

C

#7129, Otevírací doba poboček, Banka, 22.7.2019

Ma prosim alespon jedna pobocka KB Praha otevreno pro pracujici, tzn. bud v sobotu nebo rano od osme hodiny ci vecer do 20.-21.hodiny? Slusne banky maji pobocky v obchodnich centrech, ktere takto pracuji. Francouzska KB na ceske pracujici kasle? Dekuji za informaci.

Dobrý den, i KB má pobočky v pražských obchodních centrech (např. OC Chodov), ale bohužel ve Vámi uvedených hodinách/dnech nejsou otevřeny.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR