Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

20.5.2020 Hypotéka

Zlevňujeme. Takovou zprávu poslalo zájemcům o hypotéku v posledních týdnech hned několik bank na českém trhu. Dá se navíc čekat, že další poskytovatelé se brzy přidají. Tlačí je k tomu aktuální situace.

Snižováním úroků banky reagují na pandemii koronaviru i vládní opatření k jejímu potlačení. Kvůli nim totiž řada podniků přerušila svou činnost, což spousta lidí pocítila na výplatách. Navíc není jisté, kdy se situace vrátí do původního stavu.

Lidé se proto do nových půjček příliš nehrnou. A zájem o hypotéky prudce klesá.

Některé banky se proto snaží přilákat klienty pomocí zlevňování. Nahrává jim v tom i postoj České národní banky, která v posledních týdnech hned několikrát snížila své sazby. Poskytovatelům tak klesly náklady na zajištění peněz na hypotéky.

Úrok? Banky slibují i méně než 1,8%

K výraznému zlevnění se odhodlaly například:

Některé z těchto bank přitom snížily slibovanou úrokovou sazbu i pod 2%.

Například UniCredit Bank aktuálně u hypoték s LTV do 60% nabízí úrok 1,79%. A u mBank dosáhnete se 70% LTV na sazbu 1,94%.

Ovšem pozor, u naprosté většiny bank získáte slibovaný úrok jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. Bez něj je úroková sazba vyšší. Například v UniCredit Bank vyskočí o 0,4 procentního bodu a v mBank o 0,25 procentního bodu.

Přesto je obvykle výhodnější smířit se s vyšším úrokem a pojištění schopnosti splácet se vyhnout. Místo něj si raději sjednejte životní pojištění. Správně nastavená životní pojistka totiž pokryje stejná rizika jako pojištění schopnosti splácet. A k tomu myslí i na řadu dalších situací.

Rozdíly jsou i statisíce korun

V praxi se tedy aktuálně rozdíly mezi jednotlivými nabídkami pohybují až okolo 0,7 procentního bodu. Při správném výběru tak u třímilionové hypotéky se splatností 30 let ušetříte jen za prvních 5 let víc než 100 000 korun.

Právě proto je důležité důkladně porovnat jednotlivé nabídky. Nejefektivnějším řešením je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik získáte seznam těch nejvýhodnějších nabídek, které jsou aktuálně na trhu.

Sami byste přitom podobným srovnáním strávili řadu hodin.

Dalšímu zlevnění nahrává propad poptávky

Zároveň je velmi pravděpodobné, že dubnové zlevňování nebude poslední. Naopak se dá čekat, že se brzy přidají i další poskytovatelé. A že některé banky, které už se snižováním úroků začaly, půjdou v příštích týdnech ještě níž.

Odpovídá tomu i nedávné vyjádření mBank. Podle ní zlevnění hypoték přispělo k oživení zájmu o tyto úvěry – a přesně to poskytovatelé potřebují.

Kvůli pandemii koronaviru a následným vládním opatřením totiž poptávka výrazně klesla. Jen v březnu spadl objem nových hypoték zhruba o čtvrtinu. A to i přesto, že opatření platila pouze v druhé půlce měsíce. První polovina března přitom byla z hypotečního hlediska velmi úspěšná.

Dá se proto čekat, že dubnový propad bude mnohem větší. A poskytovatelům nezbude než o klienty výrazně bojovat.

Podobně jako loni, kdy úroková sazba padala prakticky celý rok.

Banky můžou využít levné peníze

Ke zlevňování hypoték přispívá také aktuální postup České národní banky. Začátkem května znovu snížila své sazby a základní sazba klesla na 0,25%.

Během dvou měsíců tedy spadla o rovné 2 procentní body.

Spolu s tímto úrokem snížila centrální banka také lombardní sazbu. Nově má hodnotu 1%. A právě její výše určuje, s jakým úrokem si komerční banky půjčují peníze například k zajištění hypoték.

Úrokové sazby navíc snižují i další centrální banky ve světě. Poskytovatelům proto klesají náklady k zajištění zdrojů na hypotéky a mohou si dovolit zlevnění.

Nižší úrok vs. přísnější podmínky

Dá se tedy čekat, že ke snížení úroků brzy sáhnou i větší poskytovatelé. Nutí je k tomu jak levnější zdroje, tak pokles poptávky a kroky konkurence.

Zároveň ale počítejte s tím, že zlevnění hypoték budou banky kompenzovat zpřísněním dalších požadavků.

V praxi se s tím setkáte už nyní. Přestože Česká národní banka už začátkem dubna zmírnila podmínky pro žadatele o hypotéku, mnohé banky se dál drží přísnějších pokynů.

Zároveň pečlivěji vybírají, komu opravdu půjčí. V současnosti je tak získání hypotéky obzvlášť složité například pro podnikatele, kteří provozují restauraci nebo ubytovací zařízení. Tedy pro lidi, kterých se současná situace nejvýrazněji dotkla.

Právě u nich poskytovatelé přísněji hodnotí jejich bonitu. Snaží se tak eliminovat riziko, že daný klient nezvládne půjčku splácet.

Jedno odmítnutí neznamená konec

Ovšem pozor. Každá banka vyhodnocuje bonitu žadatele jiným způsobem. Pokud tedy u jednoho poskytovatele neuspějete, neznamená to, že na hypotéku nedosáhnete jinde.

Ideální je obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Dobře zná podmínky u všech bank na trhu a pomůže vám najít to nejvýhodnější řešení.

Díky tomu zbytečně neztrácíte čas vyjednáváním s poskytovatelem, který vám úvěr stejně nedá. A máte jistotu, že získáte ty nejlepší podmínky.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Klesnou letos úroky u hypoték až na 1,5%?

Počet odpovědí: 150

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Přidejte nový komentář

Nepřesné údaje úrokových sazeb, Komentoval(a): Daniel

24.5.2020 21:08:29
Dobrý den, rád bych opravil autora článku.
UCB nabízí 1,79% s pojištěním schopnosti splácet, bez pojištění nabízí 1,99% a to není rozdíl 0,4%. Rozdíly v úrokové sazbě jsou potom v závislosti na době fixace. Prosím o lepší nastudování informací. Děkuji a přeji hezký večer.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Nemám na splátku hypotéky – jak postupovat

25.10.2023 Hypotéka

Skokový nárůst úrokových sazeb hypoték zkomplikoval mnohým Čechům splácení hypotéky. Přečtěte si, jak řešit situaci, když nezbývají peníze na hypotéku.

Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení

24.7.2023 Hypotéka

Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena