Banky.cz Články Hypotéka Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

16.10.2020 Hypotéka

Požádat o půjčku a za týden či za dva mít peníze na účtu. Tak si stále řada lidí představuje vyřízení hypotečního úvěru. Ve skutečnosti je to ale složitější. Doba vyřízení hypotéky se totiž odvíjí od řady faktorů, včetně toho, na co si půjčujete. Podívejte se, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky v konkrétních případech.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky, záleží například na tom:

 • jak jste aktivní,
 • jak rychle dokáže odhadce určit cenu nemovitosti
 • nebo kdy o hypoteční úvěr žádáte.

Například v létě, kdy jsou lidé na dovolené, totiž zabere sjednání úvěru víc času než třeba na jaře.

Pokaždé vás ale čeká několik fází, kterými musíte projít.

1. Výběr poskytovatele

S dobou vyřízení hypotéky úzce souvisí výběr poskytovatele. Čím dřív ho zvolíte, tím dřív začnete jednat o podmínkách hypoteční smlouvy.

Neznamená to ale, že máte výběr uspěchat. To v žádném případě!

Důležité je hledat s dostatečným předstihem. A důkladně si porovnat podmínky v jednotlivých bankách. Počítejte však s tím, že vám to zabere spoustu hodin.

Abyste si tuto práci zjednodušili, využijte hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní informace o plánované půjčce a za okamžik získáte soupis jednotlivých nabídek.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky: hypoteční kallkulačka.

S výběrem vhodného poskytovatele vám pomůže hypoteční kalkulačka, se kterou rychle porovnáte aktuální nabídky na trhu.

Ještě lepší je obrátit se na hypotečního poradce. Pomůže vám najít nabídku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům, a navíc vás provede celým vyřízením hypotéky. Od podání žádosti až po čerpání. A pomůže vám dobu vyřízení hypotéky co nejvíc zkrátit.

2. Zajištění a dodání podkladů bance

Jakmile si vyberete poskytovatele, musíte mu dodat potřebné doklady.

Právě tato fáze nejvíc ovlivňuje, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky. Zatímco výběr banky vám s pomocí hypoteční kalkulačky či hypotečního poradce zabere maximálně pár dní, na přípravu a dodání podkladů obvykle potřebujete 1–2 týdny.

A co přesně banka požaduje? Pro schválení vaší hypotéky potřebuje například:

 • žádost o hypoteční úvěr,
 • průkaz totožnosti a další doklad (občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz),
 • potvrzení příjmů ze zaměstnání nebo daňové přiznání (u OSVČ),
 • případně potvrzení o rodičovském příspěvku nebo jiných typech příjmu, které splňují podmínky pro schválení hypotéky,
 • potvrzení o úhradě vyměřené daně,
 • výpisy z běžného účtu za 3–6 měsíců,
 • rezervační smlouvu nebo návrh kupní smlouvy,
 • list vlastnictví,
 • nabývací titul k nemovitosti,
 • projekt výstavby a položkový rozpočet (u hypotéky na výstavbu či rekonstrukci),
 • a další.

Ideální je, když máte tyto podklady připravené už při podání žádosti o hypotéku.

3. Odhad nemovitosti

Kromě uvedených podkladů potřebuje banka také odhad nemovitosti pro hypotéku. Hned po podání žádost vám proto dá seznam odhadců, které o něj můžete požádat. Pokud se obrátíte na jiné znalce, hrozí, že banka odhad neuzná.

Někteří poskytovatelé odhad nemovitosti také rovnou zadají sami. Nemůžete si tak sice zvolit odhadce, zato ale ušetříte čas i starosti.

V určitých případech (zejména ve větších městech) se můžete s bankou domluvit i na takzvaném on-line odhadu. V takovém případě stačí dodat pouze aktuální fotky domu či bytu a vyplnit potřebný formulář. Banka si pak ověří, jaká je obvyklá tržní cena podobných nemovitostí v dané lokalitě a podle toho připraví odhad.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky: panelák.

Takové řešení je podstatně rychlejší. Zatímco vypracování klasického odhadu smluvním znalcem trvá 1–2 týdny, zrychlený odhad můžete dostat i do několika hodin.

Banka vám ho ale nabídne jen u některých nemovitostí – například u bytu v novostavbě, která stojí v dobré lokalitě. On-line odhad často také bývá o něco nižší, než když odhadce navštíví nemovitost osobně.

V některých případech můžete využít zrychlený odhad. Týká se to například nových bytů v dobré lokalitě.

4. Schvalování hypotéky

Jakmile dodáte potřebné doklady, je vše na bance a vy příliš neovlivníte, jak dlouho vyřízení hypotéky ještě potrvá.

Banka nyní například prověří vaši bonitu a zkontroluje úvěrovou historii. Poté rozhodne, za jakých podmínek a jestli vůbec vám půjčí.

Pokud jste ale využili služby hypotečního poradce, riziko, že banka vaši žádost zamítne, je minimální. Na případné problémy by vás totiž včas upozornil.

Může se také stát, že si od vás poskytovatel vyžádá ještě další podklady. Samozřejmě se vyplatí dodat je co nejdřív.

Když vše půjde dobře, zvládnete tuto fázi do 1 týdne.

5. Podpis smlouvy a čerpání úvěru

Jakmile banka vaši žádost schválí, máte v zásadě vyhráno. Dejte si ale pozor na podmínky čerpání hypotéky. Je navázané na různé kroky, které jsou určené ve smlouvě. Obvykle to bývá:

 • podpis kupní smlouvy,
 • potvrzení o zaplacení zbylé části kupní ceny z vlastních zdrojů,
 • pojištění nemovitosti a vinkulace ve prospěch banky,
 • dodání ověřené zástavní smlouva
 • či podání návrhu na vklad zástavního práva.

Čím dřív tyto podmínky splníte, tím dřív můžete čerpat.

Doba vyřízení hypotéky

Jak dlouho tedy trvá vyřízení hypotéky? Pokud půjde vše bez komplikací, vyřešíte vše zhruba za 4 týdny.

Zároveň ale počítejte s tím, že se doba vyřízení hypotéky liší podle jejího účelu. Podívejte se tedy, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky v konkrétních případech.

Hypotéka na refinancování

Nejjednodušší je situace u refinancování hypotéky. Nepotřebujete totiž novému poskytovateli dodávat zdaleka tolik dokladů jako při nákupu či stavbě nemovitosti. Často si tak vystačíte například s původním odhadem ceny nemovitosti.

Ne vždy je to ale výhodné. Ceny domů a bytů totiž v posledních letech výrazně stoupají a podle nového odhadu může být hodnota vašeho bytu podstatně vyšší než u staré hypotéky. Díky tomu můžete při refinancování dosáhnout na lepší podmínky.

Pokud si ale vystačíte se starým odhadem, zvládnete vyřízení hypotéky i za 2 týdny.

Hypotéka na nákup domu či bytu

Při nákupu nemovitosti už žádný ze zmíněných kroků nepřeskočíte. Přesto vše obvykle zvládnete do 4 týdnů (pokud se neobjeví žádné komplikace).

Nejvíc času přitom často zabere odhad nemovitosti. Pokud vám tedy banka nabídne zrychlený odhad, můžete dobu vyřízení hypotéky výrazně zkrátit.

Hypotéka na stavbu domu

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky: rozestavěný dům.

Nejsložitější je hypotéka na stavbu domu. Kromě už uvedených věcí k ní potřebujete také připravený projekt a rozpočet. Od těchto dokumentů se pak odvíjí například odhad nemovitosti.

Nejnáročnější je získat úvěr na stavbu domu. A jak dlouho trvá v takovém případě vyřízení hypotéky? I 5–6 týdnů.

Záleží tedy na tom, jak rychle se vám podaří projekt získat.

A jak dlouho trvá vyřízení hypotéky na stavbu domu? Obvykle musíte počítat s 5–6 týdny.

Hypotéka na rekonstrukci nemovitosti

Doba vyřízení hypotéky na rekonstrukci je oproti stavbě domu o něco kratší. Opět se sice neobejdete bez projektu, ale protože už nemovitost stojí, má odhadce o něco snadnější práci.

Zpravidla se tak vejdete do 4–5 týdnů.

Hypotéka na vypořádání majetkových poměrů

Hypoteční úvěr využijete i na vypořádání dědického podílu nebo společného jmění manželů při rozvodu. Oproti předchozím variantám, je situace podstatně jednodušší a vše můžete zvládnout i za 2 týdny.

Ovšem pozor, pokud se rozvádíte a dosud jste hypotéku spláceli společně, musí banka schválit převod úvěru pouze na jednoho dlužníka. Jenže jeden člověk obvykle nemá takovou bonitu jako pár. A proto hrozí, že banka převod zamítne.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Schválila Vám banka hypotéku za méně než 4 týdny?

Počet odpovědí: 325

KOMENTÁŘE k článku Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Přidejte nový komentář

Hypotéka, Komentoval(a): Zeminka

16.10.2020 23:20:05
Uf, tak moc dík za všechny informace. Tak snad to půjde tak rychle, jak píšete. Jaká banka je momentálně nejrychlejší a má nejmenší úroky? Docela na to chvátáme, už máme zamluvený jeden byteček. A vzhledem k naší situaci na to opravdu chvátáme.

Hypotéku potřebujeme, Komentoval(a): Ruminka

17.10.2020 00:21:56
Díky za kompletní článek o vyřízení hypotéky. Docela mě to zaujalo. Máme v plánu stavět a už nám zbývá pouze vyřízení hypotéky. Takže snad to půjde takhle rychle.

Re: Potřebujeme hypotéku, Komentoval(a): Petr Jermář

17.10.2020 10:23:57

Dobrý den, doporučuji vyplnit hypo formulář v naší hypoteční kalkulačce. Naši specialisté Vám udělají nejlepší možnou nabídku.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena