Úrokové sazby na spořicích účtech se pohybují lehce na 1%. Kdo chce vyšší výnos, musí se poohlédnout po jiném produktu – terminovaném vkladu, kde lze dosáhnout na vyšší úrok. Které banky a družstevní záložny nabízejí nejlepší podmínky?
Jednoletým termínovaným vkladům směle konkurují spořicí účty bez výpovědní lhůty. V kategorii vkladu ve výši 100 000 Kč vítězí Sberbank (1,63%), Equa Bank (1,50% při splnění podmínky, jinak 1,00%), Trinity Bank (1,50%), Air Bank (1,10%), Expobank (1,10%) a ZUNO (1,10% při splnění podmínky, jinak 0,00%). Pokud bychom chtěli uložit více peněz (několik set tisíc korun), bude pořadí následující: Trinity Bank (1,30%), Expobank (1,10%) a Equa Bank (1,00%). Zajímavým počinem je i tříměsíční vklad od J&T Banky (1,65%).
Peníze v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun se spíše mnohdy vyplatí uložit na lepší spořicí účet, který nabídne jen o málo nižší zhodnocení oproti termínovanému vkladu a peníze jsou kdykoliv k dispozici. Ukládat peníze na roční termínovaný vklad jinam než do ANO, Evropsko-ruské banky a J&T Bank se vůbec nevyplatí, neboť sazeb 1,1-1,2% lze bez limitu vkladu dosáhnout i na spořicích účtech bez výpovědní lhůty.
U terminovaných vkladů nad 2 roky je potřeba počítat s budoucími možnými změnami podmínek v ekonomice, na které bude navázán vývoj úrokových sazeb. V současné chvíli je inflace nulová, ekonomika má přebytek peněz a úrokové sazby jsou na minimech. Za tři roky ale může být vše jinak. Inflace se bude pravděpodobně blížit svému 2% cíli, ekonomika za sebou bude mít několikaletý růst, který zvýší poptávku po penězích a vše budou reflektovat rostoucí úrokové sazby u spořicích produktů (a stejně tak i u úvěrů). Co je tedy dnes vnímáno jako mimořádné (2,95%), bude za několik let průměrné až nedostatečné. Proto je třeba každý delší termín nad 2 roky pořádně promyslet.
I v penzijním spoření byl rok 2022 silně poznamenán válkou na Ukrajině a propadem akcií. Všechny dynamické fondy a téměř všechny vyvážené fondy skončily bohužel po letech tučných zisků ve ztrátě. Naopak poprvé za svou historii doplňkového penzijního spoření se dařilo konzervativním fondům.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.
Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
KOMENTÁŘE k článku Který termínovaný vklad nabízí nejvyšší úrok?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.