Banky.cz Články Půjčka Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

18.6.2021 Půjčka

Banky i nebankovní společnosti rády půjčují lidem v produktivním věku, tedy těm, co mají práci, úspěšně podnikají, případně jsou na rodičovské dovolené, ale předpokládá se, že se hned po ní úspěšně vrátí k výdělečné činnosti. Zákon sice dovoluje zadlužení lidem od 18 let, jenže v tomto věku zdaleka ne všichni ukončili vzdělávání, tudíž ani nemívají pravidelný příjem. Jak je to s půjčkami pro studenty, jak se k nim poskytovatelé stavějí a mají tyto úvěry nějaké zvláštnosti či kategorie?

REKLAMA
REKLAMA

Studentská půjčka

Jedním z významných typů půjček pro mladé jsou studentské půjčky. Možná vás dokonce napadly jako první. Zní to logicky: mladý člověk chce vystudovat, to ale stojí spoustu peněz (i když někde školné ještě neplatí, tak i studijní pomůcky nejsou nejlevnější). Nezapomínejme ani, že studujícímu utíkají příjmy, které by měl, kdyby místo studia chodil do práce či naplno podnikal. Aby studium finančně utáhl, vezme si půjčku pro studenty, která se pak dá splácet později, až bude mít příjem z vystudovaného (či jiného) oboru.

KB studentská půjčka

Jenže realita českého trhu je trochu jiná. Jedinou bankou, která má oficiálně v nabídce půjčku na studium, je Komerční banka. Poskytován je tu studentský úvěr ve dvou základních podobách, podle toho, co mladý a studující člověk lépe využije. Komerční banka studentskou půjčku nazvala Gaudeamus a microGaudeamus.

Obě půjčky jsou určeny pro pokrytí výdajů na školné, na studium v zahraničí, ale i na vzdělávací kurzy, notebook či mobil. Využít ji mohou studenti vyšší odborné a vysoké školy, studium dokládají potvrzením ze studijního oddělení. I pro studenty střední školy je tu nabídka, ovšem jen v podobě půjčky Gaudeamus (micro variantu si vzít nemohou).

Na střední škole mohou být peníze z půjčky využity jen na placení školného, tedy úvěr je zde čistě účelový. Na vyšší odborné a na vysoké škole už účel stanoven není – zde se předpokládá větší schopnost mladého (ale už vyspělejšího) člověka se o penězích správně rozhodovat.

Půjčky fungují ve dvou režimech. Studenti střední školy je musejí splácet ihned. Na vyšší a vysoké škole se během studia mohou splácet jen úroky, po ukončení studia se pak splátky navýší o umořování jistiny. Avšak u vyššího objemu půjčky je nutno splácet ihned anuitně, jinými slovy úroky i jistinu.

Půjčky Gaudeamus se proto dají reálně splácet až v zaměstnání (podnikání), ale již během studia si student musí být schopen vydělat na úroky. S tím je nutno počítat předem a předem mít zajištěnu dostatečnou brigádu – bance stačí DPP, nastoupit mohou i rodiče (nebo jiná osoba) coby ručitelé.

Co se dokládání příjmů týká, jsou tu vlastně dvě situace: microGaudeamus je studentskou půjčkou bez příjmu, nabídne až 30 000 Kč bez prokazování výdělku nebo podpory rodičů. V případě většího úvěru Gaudeamus, kde si lze vzít až 600 000 Kč, však už nejde o půjčku pro studenty bez příjmu, základní měsíční splátky tu budou vždy a vždy je nutno prokázat zdroje pro jejich hrazení (často využíváno jako studentská půjčka do Anglie). V rámci režimu splácení až po ukončení studia si ale student může vzít max. 150 000 Kč.

Studentská půjčka Česká spořitelna

Lidé často hledají půjčku pro studenty s minimálním příjmem i na stránkách České spořitelny a bývají zklamáni, že ji nenašli. Ovšem pozor, ČS se stále více orientuje na individuální přístup ke klientovi, proto pokud ji přímo oslovíte se dotazem, zda by šlo půjčit studentovi, bude s vámi o studentském úvěru jednat.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Půjčka student tu má zcela individuální nastavení, které je nutno dojednat s bankou přímo na pobočce, ale základní informace získáte i v online chatu ČS nebo při telefonátu s touto bankou. Jen pozor, Česká spořitelna provozuje privátní telefonní síť, takže hovory s ní, pokud vy budete volajícím, nebudou započítány do minut vašeho tarifu, ale účtovány zvlášť. Vždy raději využijte nabídku na stránkách banky, že ona zavolá vám.

Prohlédněte si půjčku pro studenty u vybraných bank, nebo porovnejte všechny půjčky.

Produkty
Splátka
50 000 Kč měsíční splátka úvěru platná pro půjčku ve výši 50 000 Kč na 24 měsíců
RPSN
50 000 Kč sazba RPSN p.a. platná pro půjčku ve výši 50 000 Kč na 24 měsíců
RPSN
100 000 Kč sazba RPSN p.a. platná pro půjčku ve výši 100 000 Kč na 48 měsíců
Půjčka
Více informací
Splátka 50 000 Kč
2 300
RPSN 50 000 Kč
9,97 %
RPSN 100 000 Kč
6,60 %
TIP BANKY.CZ
Mám zájem
Více informací
TIP BANKY.CZ
Mám zájem
Optimální půjčka
Více informací
Splátka 50 000 Kč
2 364
RPSN 50 000 Kč
8,84 %
RPSN 100 000 Kč
7,13 %
TIP BANKY.CZ
Mám zájem
Více informací
TIP BANKY.CZ
Mám zájem


Ostatní banky nabídnou studentský kontokorent nebo kreditní kartu

Asi byste čekali, že se ve vyhledávači po zadání dotazů „studentská půjčka ČSOB“, „studentská půjčka Moneta“ nebo „studentská půjčka Air Bank“ objeví konkrétní výsledky, ale opak je pravdou. Tyto banky se totiž nezaměřují na běžné půjčky pro studenty, nicméně jakousi finanční pomoc pro překlenutí zvýšených výdajů se studiem přece jen nabídnou.

Jde většinou o kreditní kartu pro studenty vedenou zdarma a s úvěrovým rámcem okolo dvaceti tisíc, se sníženým úrokem, případně o možnost přečerpání účtu do mínusu, jinými slovy o kontokorent, i zde s nižší úrokovou mírou a vedením úvěrového účtu zdarma.

Nezapomínejme, že kreditní karty mívají bezúročné období, a to až 55 dní, takže pokud je dluh včas splacen, jedná se o bezplatnou půjčku, student nemusí za čerpané peníze vydávat žádné peníze navíc. U kontokorentu se přečerpání úročí od prvního dne - i když s o něco sníženými úroky.

Jak kreditka, tak kontokorent (v nebankovním sektoru označován jako revolving) jsou opakovatelnými půjčkami. K opakovanému čerpání půjčky stačí jen jedno schválení bankou při vyřizování kreditky či kontokorentu. Peníze jsou pak kdykoliv k mání až do dosažení předschváleného úvěrového rámce, takže vždy už pak doputuje půjčka ihned na účet pro studenty.

Z nejčastěji využívaných produktů jmenujme například Kreditní kartu pro studenty od ČSOB nebo Kontokorent pro studenty od Fio banky.

Rychlé půjčky pro studenty od nebankovních společností

Nejlevnější půjčka od Zonky

Trh s nebankovními úvěry je ke studentům o hodně vstřícnější – ale nutno dodat, že tolik „neřeší“ pozici studenta, snahu mladého člověka vzdělávat se. Studentům nabízí stejné půjčky jako ostatním zájemcům, ve většině případů bez slevy po prokázání probíhajícího studia. Podmínky pro získání půjčky se zde pro studenty téměř nijak neodlišují.

Ale co když vám ještě nebylo 21, jenže už nejste ve škole?

Věk okolo 21, 22 let je zejména pro banky zlomový. Proč? Protože dlouhodobé statistiky ukazují, že právě mladí lidé do 22 let jsou na tom v zacházení s půjčkami nejhůře, tato skupina dlužníků má největší problémy se splácením. Sice se tento nešvar způsobený zanedbáním finančního vzdělávání postupně zlepšuje, jak ukazuje pravidelná zpráva z dlužnických registrů, stále patří mladí lidé k nejrizikovějším klientům.

To vede ke dvěma následkům: prvním z nich je častější zamítání žádostí o úvěr pro mladé lidi ze strany bank, druhým jsou, v případě schválení půjčky, vyšší úroky pro ty, co ještě nedosáhli 22, někdy i 24 let. V takové situaci může banky obměkčit přizvání spoludlužníka nebo ručitele, nejlépe v podobě rodičů, či již dlouhodoběji ekonomicky aktivních sourozenců, kamarádů.

Vždy je ale nutné zachovat obezřetnost a nikdy se do dluhů nehrnout, dokud nemáte jasnou představu o tom, jak budete splácet.

Jak shrnout možnosti půjček a kontokorentů pro studenty?

Z tohoto textu byste si měli odnést několik základních faktů: studentská půjčka není půjčkou pro všechny mladé, nutností je doložit potvrzení o studiu. Opravdovou půjčku pro studenty na splátky nabídne na stránkách jen Komerční banka, po individuálním jednání pak Česká spořitelna. Ostatní banky se kloní spíše ke zvýhodněným kreditním kartám nebo povolenému přečerpání na studentském účtu, mnoho bank se na studenty nezaměřuje vůbec.

Potíže vzít si úvěr mohou zejména u bank mít mladí lidé do až 24 let, což je dáno historickou zkušeností s nejvyšším procentem nesplácených dluhů právě v této věkové skupině. Pomoci může spoludlužník či ručitel. Ve všech případech ale platí, že zadlužení by mělo být předem důkladně zváženo, předem také musíte vědět, z čeho vlastně budete splácet a jestli se úvěr ve vaší situaci vůbec vyplatí.

ANKETA k článku Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Potřebovali jste studentskou půjčku?

Počet odpovědí: 94

KOMENTÁŘE k článku Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.2.2024 Půjčka

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena