Vzali jsme si úvěr od podezřelé nebankovní společnosti a nevědomky podepsali pro nás nevýhodnou rozhodčí doložku? Pokud se tak stalo v posledních dvou letech (od 4/2012), je takto sjednaná rozhodčí doložka neplatná. Jak na platební styk se zahraničím? Je nezbytně nutné ještě dnes realizovat platbu pomocí bankovek v pojištěné listovní zásilce nebo to jde i pohodlněji? Právě vychází dubnové vydání zpravodaje banky.cz.
Obecně platí, že každý kdo nebyl soudně zbaven svéprávnosti, je za své jednání plně odpovědný. Proto je velmi důležité podrobně prostudovat každou smlouvu, kterou podepisujeme. Pokud čemukoliv ve smlouvě nerozumíme, neváháme se zeptat. Zdá-li se nám smlouva nevýhodná, neváháme odmítnout její podepsání a řekneme si o férovější podmínky. Každá smlouva musí být vyvážená co se práv a povinností týče pro obě smluvní strany. Není v pořádku, když jedna strana (obvykle prodejce/poskytovatel úvěru) má jen samá práva a strana druhá (kupující/dlužník) pouze povinnosti. Spousta lidí podepíše pro ně nevýhodnou smlouvu jen proto, že jim přijde hloupé být náročný a požadovat lepší podmínky, či se zeptat na něco, čemu nerozumí. A i jediný neuvážený podpis může zničit celý náš život. Skutečně „in“ je odmítnou špatnou smlouvu a ne vše slepě přijímat.
Tam, kde se z nevýhodných smluv na hranici zákona stala tradice (rozhodčí doložky ve spotřebitelských úvěrech u nebankovních poskytovatelů úvěrů, prodejní akce pro seniory založené na modelu „Šmejdi“, atd.), je žádoucí, aby došlo k úpravě patřičné legislativy. A k jedné takové úpravě zákona ve prospěch spotřebitele došlo před dvěma lety – jedná se o novelu 19/2012 Sb (zákona 216/1994 Sb o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů), platnou od 1.4. 2012 (není retroaktivní), která měla za úkol do českého práva implementovat prvky evropské směrnice 93/13/EHS o nepřiměřených podmínkách u spotřebitelských úvěrů. Tato novela výslovně nezakazuje rozhodčí doložky u půjček, nicméně stanovuje přísnější pravidla pro jejich používání a umožňuje snadnější přezkum rozhodčího nálezu soudem.
Sjednání rozhodčí doložky nebylo nějak omezené, čili se mohlo jednat o jednu větu malým písmem v úvěrové smlouvě či v obecných/rámcových obchodních podmínkách úvěrové společnosti, ze které neinformovaný spotřebitel nemusel nabýt dojmu, že se jedná o rozhodčí doložku. Napadnout nález rozhodčí instituce u soudu bylo teoreticky možné (pro rozpor s dobrými mravy), ale v praxi byla vymahatelnost tohoto ustanovení zákona téměř nulová (prokázat rozpor s dobrými mravy je s dobrým právníkem protistrany v zádech nemožné).
Spotřebitel musí jasně nabýt dojmu, že podepisuje rozhodčí doložku, jinak je doložka neplatná. Za "jasně nabytý dojem" se považuje rozhodčí doložka sjednaná/podepsaná na samostatném listu papíru (ne včleněná do obecných obchodních podmínek či úvěrové smlouvy). Poskytovatel půjčky je taktéž povinen klientovi vysvětlit, co taková doložka znamená a jaké má pro něj důsledky. Rozhodčí nález lze napadnout u soudu, pokud je v rozporu s legislativou na ochranu spotřebitele (to doposud nebylo možné, neboť rozhodce na tuto legislativu v těchto sporech do 31.3.2012 nemusel brát vždy zřetel).
Rozhodčí soud není vůbec špatná věc a zejména v naší republice, kde se soudního rozuzlení lze obvykle dočkat nejdříve po mnoha letech (pro malé spory to znamená praktickou nevymahatelnost práva), je vítaným nástrojem, který hojně využívají především firmy k řešení případných nesrovnalostí u B2B vztahů. Rozhodce hledá především rychlé řešení sporu a nemusí ve svém nálezu vždy 100% zohledňovat veškerou platnou legislativu. Pokud si tohoto postupu jsou vědomi obě smluvní strany, je vše v pořádku a instituce rozhodce je všem zainteresovaným ku prospěchu. Pokud je ale jedna smluvní strana informačně (právní povědomí) znevýhodněna, zejména u B2C vztahů (PO poskytoval úvěru + FO dlužník), není takovýto obchodní vztah vyvážený.
Pryč je doba, kdy jediným nízkonákladovým způsobem, jak poslat peníze do zahraničí, byla hotovost zaslána v obálce pojištěné na 100% hodnoty protistraně, neboť banky si za takovýto úkon počítaly nemalá % z platby a fixní min. výši poplatku. Dnes nás vyjde mezinárodní platební styk realizovaný bankou pouze na pár korun. Co je dobré vědět?
(pro tuzemské platby platí vždy dispozice „SHA“ a slušnější banky již dnes neúčtují žádné poplatky za odchozí ani příchozí platby)
Tu s nejmenšími poplatky:
*poplatek (odchozí/příchozí platba).
Je třeba mít na paměti, že výše uvedené poplatky (stejně jako poplatky ostatních tuzemských bank uvedené v jejich sazebnících) jsou pouze položky účtované naší českou bankou. Tudíž při použití poplatkové dispozice „OUR“ tyto poplatky nezahrnují položky bank zahraničních.
Pokud v zahraničí nakupuji a mohu platit přes paypal či kreditní kartu (a prodejce za tyto platby neúčtuje dodatečné poplatky), je vždy jednodušší (a pro kupujícího bezplatné) platit těmito instrumenty a bankovní platbě se vyhnout.
Půjčování peněz je běžnou součástí života. Na trhu se však setkáte i s nepoctivci, kteří se snaží využít situace lidí v nouzi. Jak je rozpoznat, jak se před nimi chránit a co dělat, když už jste se stali jejich obětí? Nabízíme praktické informace, jak se v džungli půjček neztratit a nenechat se napálit. Jak poznat varovné signály a jaké nejčastější podvodné praktiky. Ukážeme, kam se obrátit o pomoc, když už jste se stali obětí neférového jednání, či přímo podvodu.
Hazard a sázení je v České republice na vzestupu, což ostatně potvrzují i čísla z loňského roku. V průběhu roku 2023 lidé žijící v České republice vsadili 873,2 miliard korun. Sázení je spojené nejen s vysokým rizikem ztráty peněz, ale také s rizikem zamítnutí žádosti o úvěr. Jak banky pohlížejí na sázení?
Představa, že někdo zabaví majetek nebo zablokuje účet, je noční můrou mnoha lidí. Co všechno ale může exekutor opravdu zabavit? A co naopak nesmí? Řekneme vám, jak exekuce probíhá, co všechno může exekutor zabavit, a jak se vy můžete proti neoprávněné exekuci bránit. Dozvíte se také, jaká jsou vaše práva v průběhu exekučního řízení a co vlastně dělat, když obdržíte exekuční příkaz.
Statisíce Čechů trápí finanční problémy a nezvládají splácet své dluhy. Věřitelé mají více možností, jak získat dlužné peníze zpět. Pokud máte dluhy, dlouhodobě je nedokážete splácet a s věřitelem nijak nespolupracujete, zřejmě dojde na exekuci majetku. Vždy je výhodnější snažit se dluhy alespoň částečně splatit. Můžete na sebe podat insolvenční návrh a při splnění podmínek projít osobním bankrotem.
V České republice je v současné době 645 700 dlužníků v exekučním řízení a na začátku roku 2024 exekutorská komora evidovala 4 059 035 exekucí. Chcete si být jistí, že nemáte žádné dluhy u bank a nebankovních institucí nebo že nedlužíte na finančním úřadě či na sociálním pojištění? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak zjistit své dluhy.
KOMENTÁŘE k článku Rozhodčí doložka ve spotřebitelských úvěrech, jak na mezinárodní platby - zpravodaj duben 2014
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.