Konečně! Po mnohaměsíčním čekání mají lidé do
36 let na dosah mírnější podmínky u hypoték. Přinese jim je novela zákona o
České národní bance, kterou koncem března schválila poslanecká sněmovna. Ještě
letos se tak lidé můžou dočkat vyšších hypotečních úvěrů.
Novela zákona o České národní bance obsahuje z
hlediska hypoték 2 zásadní novinky:
Začněme prvním bodem. Je pravda, že i dosud dávala Česká národní banka poskytovatelům pokyny, jak vysoké hypotéky smějí nabízet. Jenže byly nezávazné.
To se nyní změní. Centrální banka získá možnost vymáhat dodržování svých nařízení. Zatímco dosud mohla poskytovatelům nakázat pouze napravení chyby nebo navýšení kapitálu, nyní jim může dát pokutu až 10 milionů korun.
„Možnost určit limity hypotečních úvěrů a vyžadovat jejich plnění umožní České národní bance udržet rovné podmínky na hypotečním trhu pro tuzemské i přeshraniční poskytovatele hypoték,” upozornila v tiskovém prohlášení centrální banky její mluvčí Markéta Fišerová.
Pro Českou národní banku je novela důležitá zejména kvůli zmíněným přeshraničním poskytovatelům, případně poskytovatelům, kteří v budoucnu vstoupí na český trh. Centrální banka tak má jistotu, že i tito poskytovatelé budou její pokyny respektovat.
U stávajících bank přitom problémy podle všeho nehrozí. Ukazují to alespoň zkušenosti z předchozích let, kdy se poskytovatelé pokyny centrální banky zpravidla řídili.
A jakých limitů se novela týká? Jsou to:
Jak už jsme zmínili, aktuálně platí pouze podmínka LTV. Další dva limity Česká národní banka loni zrušila, aby zmírnila dopady koronakrize.
Některé banky z nich ale při stanovení maximální výše hypotéky vycházejí i nadále. Navíc je pravděpodobné, že až se situace vrátí do normálu, centrální banka limity DTI a DSTI opět stanoví.
Vždy se proto vyplatí využít při výběru půjčky na bydlení hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik zjistíte, kde můžete získat nejvýhodnější úvěr. Kalkulátor přitom vychází z aktuálních podmínek u jednotlivých poskytovatelů.
Musíme ale upozornit, že zmíněné limity nebudou zcela striktní. Centrální banka dává poskytovatelům možnost tyto hodnoty ve výjimečných případech překročit. Takové úvěry ale smí tvořit maximálně 5 % z objemu nových hypoték, které daná banka poskytne.
Výhodnější podmínky tak budou běžně dostupné jen pro žadatele do 36 let. Právě u nich totiž novela počítá s mírnějšími limity.
Mají vypadat takto:
V současnosti by to znamenalo, že žadatelé do 36 let můžou dosáhnout i na 100% hypotéku. Přestože ještě koncem roku 2019 Česká národní banka tuto možnost vyloučila.
Koronavirová pandemie a následné zvýšení hodnoty LTV ale situaci výrazně změnily.
Mírnější podmínky platí i pro páry a pro žadatele o hypotéku pro manžele. U nich stačí, aby bylo méně než 36 let jen jednomu z páru.
Původně přitom bylo třeba, aby byli mladší 36 let oba žadatelé. Poslanci ale tuto podmínku zmírnili.
Času na to měli dostatek. Novela zákona vznikla před několika lety a v poslanecké sněmovně byla víc než rok. Původně ji měli poslanci projednat a schválit už loni. Vše ale narušila koronavirová epidemie COVID-19, kvůli které se projednání protáhlo.
Teprve nyní tak novela poputuje do senátu. A poté ji musí ještě schválit a podepsat prezident.
Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.
Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i
desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky.
Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.
Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.
Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.
Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.
KOMENTÁŘE k článku Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.