Banky.cz Články Hypotéka Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

12.4.2021 Hypotéka

Konečně! Po mnohaměsíčním čekání mají lidé do 36 let na dosah mírnější podmínky u hypoték. Přinese jim je novela zákona o České národní bance, kterou koncem března schválila poslanecká sněmovna. Ještě letos se tak lidé můžou dočkat vyšších hypotečních úvěrů.

REKLAMA
REKLAMA

Novela zákona o České národní bance obsahuje z hlediska hypoték 2 zásadní novinky:

  • Dává centrální bance možnost závazně stanovit limity hypotečních úvěrů.
  • Žadatelům do 36 let zajišťuje, že dosáhnou na mírnější podmínky hypoték.

Bankám hrozí pokuty až 10 milionů

Začněme prvním bodem. Je pravda, že i dosud dávala Česká národní banka poskytovatelům pokyny, jak vysoké hypotéky smějí nabízet. Jenže byly nezávazné.

To se nyní změní. Centrální banka získá možnost vymáhat dodržování svých nařízení. Zatímco dosud mohla poskytovatelům nakázat pouze napravení chyby nebo navýšení kapitálu, nyní jim může dát pokutu až 10 milionů korun.

„Možnost určit limity hypotečních úvěrů a vyžadovat jejich plnění umožní České národní bance udržet rovné podmínky na hypotečním trhu pro tuzemské i přeshraniční poskytovatele hypoték,” upozornila v tiskovém prohlášení centrální banky její mluvčí Markéta Fišerová.

Pro Českou národní banku je novela důležitá zejména kvůli zmíněným přeshraničním poskytovatelům, případně poskytovatelům, kteří v budoucnu vstoupí na český trh. Centrální banka tak má jistotu, že i tito poskytovatelé budou její pokyny respektovat.

U stávajících bank přitom problémy podle všeho nehrozí. Ukazují to alespoň zkušenosti z předchozích let, kdy se poskytovatelé pokyny centrální banky zpravidla řídili.

Novela nyní ovlivní jen LTV

A jakých limitů se novela týká? Jsou to:

  • LTV – zkratka anglického pojmu „loan to value”. Určuje výši půjčky vůči hodnotě nemovitosti a v současnosti je 90 %. Znamená to, že když je odhadní hodnota nemovitosti 2 000 000 korun, smí vám banka půjčit nanejvýš 1 800 000 korun.
  • DSTI – zkratka obratu „debt service to income”, který definuje poměr výše měsíčních splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu. Aktuálně centrální banka tuto podmínku nestanovuje, začátkem minulého roku, tedy před nástupem koronakrize, však platila a její limit byl 45 %. Znamená to, že pokud vaše čisté měsíční příjmy byly například 30 000 korun, banka vám povolila splátku nanejvýš 13 500 korun.
  • DTI – zkratka anglického „debt to income”. Určuje celkové zadlužení žadatele v poměru k jeho čistým ročním příjmům a stejně jako DSTI nyní neplatí. Před vypuknutím koronavirové pandemie jste si ale směli půjčit nanejvýš devítinásobek svých čistých ročních příjmů. U ročních příjmů 360 000 korun to tedy bylo maximálně 3 240 000 korun.

Porovnejte si podmínky

Nejlepší hypotéka online

Jak už jsme zmínili, aktuálně platí pouze podmínka LTV. Další dva limity Česká národní banka loni zrušila, aby zmírnila dopady koronakrize.

Některé banky z nich ale při stanovení maximální výše hypotéky vycházejí i nadále. Navíc je pravděpodobné, že až se situace vrátí do normálu, centrální banka limity DTI a DSTI opět stanoví.

Vždy se proto vyplatí využít při výběru půjčky na bydlení hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik zjistíte, kde můžete získat nejvýhodnější úvěr. Kalkulátor přitom vychází z aktuálních podmínek u jednotlivých poskytovatelů.

100% hypotéka je opět ve hře

Musíme ale upozornit, že zmíněné limity nebudou zcela striktní. Centrální banka dává poskytovatelům možnost tyto hodnoty ve výjimečných případech překročit. Takové úvěry ale smí tvořit maximálně 5 % z objemu nových hypoték, které daná banka poskytne.

Výhodnější podmínky tak budou běžně dostupné jen pro žadatele do 36 let. Právě u nich totiž novela počítá s mírnějšími limity.

Mají vypadat takto:

  • LTV bude vyšší o 10 procentních bodů,
  • DSTI bude větší o 5 procentních bodů
  • a DTI se zvedne o jednonásobek ročních příjmů.
Nejlepší hypotéka online

V současnosti by to znamenalo, že žadatelé do 36 let můžou dosáhnout i na 100% hypotéku. Přestože ještě koncem roku 2019 Česká národní banka tuto možnost vyloučila.

Koronavirová pandemie a následné zvýšení hodnoty LTV ale situaci výrazně změnily.

Novela míří do senátu

Mírnější podmínky platí i pro páry a pro žadatele o hypotéku pro manžele. U nich stačí, aby bylo méně než 36 let jen jednomu z páru.

Původně přitom bylo třeba, aby byli mladší 36 let oba žadatelé. Poslanci ale tuto podmínku zmírnili.

Času na to měli dostatek. Novela zákona vznikla před několika lety a v poslanecké sněmovně byla víc než rok. Původně ji měli poslanci projednat a schválit už loni. Vše ale narušila koronavirová epidemie COVID-19, kvůli které se projednání protáhlo.

Teprve nyní tak novela poputuje do senátu. A poté ji musí ještě schválit a podepsat prezident.

ANKETA k článku Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

Využijete mírnějších podmínek pro mladé?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Hypotéka do 75 let: výhody, nevýhody a jak ji získat

14.2.2024 Hypotéka

Naspořit si dost peněz na získání hypotéky a nákup nemovitosti je rok od roku složitější. Výsledkem je, že věk žadatelů stále roste. Jenže čím později požádáte, tím kratší bude doba splatnosti – a tím vyšší budou splátky. Naštěstí si u některých poskytovatelů můžete hypotéku prodloužit až do 75 let. Díky tomu bude splácení jednodušší.

Jak na předčasné splacení hypotéky? 6 možností, kdy je zdarma

12.2.2024 Hypotéka

Poplatky za předčasné splacení hypotéky straší spoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. Obvykle se ale žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu je mimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma.

Z naší bankovní poradny

Zaniklo životní pojištění k hypotéce

Dobrý den, chci se zeptat a pomoci své kamarádce, které právě zemřel manžel. Mají hypotéku na dům u Uniqa. Ona hradila splátky 8 000 Kč měsíčně a manžel 12 000 Kč měsíčně. Měli oba pojištění proti úrazu, trvalým následkům a smrti, kde hradili oba částku 1 800 Kč měsíčně. Pojištění bylo sjednáno do roku 2025. Teď byl u ní finanční poradce a řekl jí, že bohužel to pojištění proti úmrtí skončilo v roce 2020. Vůbec to nevěděla ani ona ani její muž, jinak by to prodloužili samozřejmě. Nedostali ani od toho svého finančního poradce, který smlouvu sjednával ani od pojišťovny, žádný dopis, žádný e-mail, že pojištění v roce 2020 skončilo. A ani se jim o to neponížila ta měsíční platba 1 800 Kč. Kamarádka se z toho zhroutila, protože teď dostane místo milionu a půl jen nějakých 200 000 Kč. Tedy bude muset hradit celou hypotéku i za zesnulého manžela sama. A ten finanční poradce jí ani teď nenabídl, aby tu svojí pojistnou smlouvu pro případ smrti prodloužila. Není v tomto případě chyba na straně pojišťovny nebo poradce, že jí nedali vědět, že to končí a nenabídli jí prodloužení? Chtěla bych jí pomoci, je z toho naprosto zničená. Můžete mi poradit? Děkuji. Soňa

Dobrý den,

Uniqa je pojišťovna, neposkytuje hypotéky. Vaše kamarádka má hypoteční úvěr sjednaný u banky, od Uniqa může mít jen pojištění (životní pojištění, pojištění schopnosti splácet atd.). Dobrým zvykem bývá klienta o ukončení produktu informovat, ale obávám se, že v roce 2024 těžko rozklíčujeme, k čemu došlo či nedošlo v roce 2020. Co se prosím přesně dělo s platbami za pojištění (1 800 Kč/měsíc)? Pokud z účtu platby odcházely a produkt byl již ukončen, měla by kamarádka nárok na vrácení peněz. Nebo došlo v roce 2020 k refixaci úrokové sazby a z důvodu vyššího úroku byla navýšena splátka hypotéky o tuto částku? Za co kamarádka dostane 200 000 Kč? Pokud není pojištěna, neměla by dostat ani korunu. Doporučuji v tomto případě zánik životního/úrazového pojištění ověřit přímo u Uniqa (abychom vyloučili situaci, kdy poradce tahá paní za nos, sám od pojišťovny vyinkasuje 1,5 mil. Kč a paní dá jen 200 000 Kč). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena